Wiadomości

Po co wszyscy noszą maseczki?

artykuł czytelnika
Najnowszy artukuł na ten temat

Nowe zjawisko: chętni na koronawirusa

Taki widok lekarzy i ratowników medycznych przestaje dziwić.
Taki widok lekarzy i ratowników medycznych przestaje dziwić. mat. prasowe

Najpierw słyszysz "maseczki nic nie dają", a później widzisz w telewizji, że wszyscy medycy, policjanci i inne służby biegają w maskach ochronnych i kombinezonach niczym z filmu katastroficznego. Od razu kiełkuje w głowie poważne pytanie - chyba ktoś tutaj ściemnia? Nie tyle ściemnia, co brakuje pełnej informacji. A to dwie bardzo różne rzeczy. Zacznijmy od podstaw.Artykuł pochodzi z serwisu Kryzysowo.pl Pisany jest z perspektywy osoby o wykształceniu medycznym, po kursie z epidemiologii. Pewne skomplikowane procesy zostały tutaj świadomie uproszczone, aby ułatwić odbiór.

1. COVID-19 vs SARS-CoV-2Wbrew obiegowej opinii COVID-19 to choroba, a nie wirus. Choroba powodowana przez wirusa SARS-CoV-2. To jest relacja podobna jak HIV i AIDS. U osoby, która jest zakażona wirusem HIV, może dojść do rozwoju AIDS. Czy to cokolwiek zmienia z naszej perspektywy? Nic. Dlatego dla uproszczenia przekazu, będziemy używać terminu COVID-19 na aktualne zagrożenie epidemiologiczne.

2. Jak wygląda łańcuch zakażenia COVID-19?Zgodnie z aktualnymi informacjami, COVID-19 przenosi się głównie drogą kropelkową. Głównie, ponieważ są też informacje o odnalezieniu śladów wirusa w moczu i kale. Jednak z punktu widzenia epidemiologicznego interesuje nas tylko droga kropelkowa. Jest to dosyć popularny sposób przemieszczania się patogenów, w taki sposób roznosi się ospa wietrzna, grypa, angina, gruźlica i kilka innych. Jak wygląda proces roznoszenia zakażenia?

Etap 1: wydostanie się na zewnątrz

"Nośnikiem" wirusa jest nasza ślina, która podczas kichania, kaszlu albo rozmowy wydobywa się z ust. Zakażona ślina może trafić na przykład na twarz innej osoby, powierzchnie w okolicy oraz na nasze dłonie, jeżeli zasłaniamy nimi usta.

Etap 2: przeniesienie

Do przeniesienia może dojść w momencie kontaktu zdrowej osoby z wirusem. Może to być spowodowane kontaktem ze śliną osoby, która jest chora, albo podczas kontaktu ze skażonymi powierzchniami (np. klamkami lub poręczami). Jeżeli wirus trafi na nasze dłonie, możemy dalej go roznosić na innych powierzchniach, których dotkniemy. Przy czym wszystko musi się wydarzyć w czasie, kiedy wirus jest jeszcze aktywny. Dla wirusa odpowiedzialnego za COVID-19 zakłada się kilka godzin do kilku dni, zależy od powierzchni i warunków otoczenia (min. wilgotność).

Etap 3: wrota zakażenia

Brzmi strasznie, ale oznacza to miejsce, w którym patogen dostaje się do naszego organizmu. Mogą to być na przykład oczy albo śluzówka nosa. Wystarczy, że ktoś zatrze sobie oko ręką, na której znajdują się wirusy powodujące COVID-19 i może dojść do zakażenia. W tym momencie taka osoba może stać się nosicielem i rozprzestrzeniać COVID-19 dalej.

Skąd tyle "może" w tekście? Bo epidemiologia to (nie zawsze) matematyka. Jest ogromna ilość zmiennych, które wpływają na ryzyko zakażenia. I fakt, że podaliśmy rękę osobie, u której stwierdzono COVID-19 nie sprawia automatycznie, że jesteśmy zakażeni. Dlatego u większości osób stosuje się kwarantannę domową, do czasu pozytywnych wyników na COVID-19. Poza tym jest coś takiego, jak "minimalna dawka zakażenia", czyli ilość wirusów, która może powodować zakażenie.

Litania przeciw strachowi. Frant Herbert "Diuna".
Litania przeciw strachowi. Frant Herbert "Diuna".

3. Jak się chronić przed COVID-19?Przerwać łańcuch zakażenia. Czyli:

Etap 1: wydostanie się na zewnątrz

Jeżeli masz kaszel, postaraj się używać maseczek i skonsultuj się z lekarzem. Jeżeli kichasz, to korzystaj ze swojego zgięcia łokciowego, a nie dłoni. Statystycznie, znacznie rzadziej używasz zgięcia łokciowego niż dłoni, żeby czegoś dotknąć. Jeżeli używasz chusteczek higienicznych, nie kolekcjonuj ich w kieszeniach. Użyj, wyrzuć do śmieci i umyj ręce. Bo na dłoniach, też mogą się przenosić wirusy.

Etap 2: przeniesienie

Unikaj kontaktu z osobami, które kaszlą, w miarę możliwości zachowaj też odległość około metra od drugiej osoby. Myj częściej elementy, które są narażone na dotyk, takie jak klamki, poręcze, blaty itd. Myj często ręce, aby zminimalizować przenoszenie wirusów.

Etap 3: wrota zakażenia

Nie będzie to zaskoczenie, ale myj częściej ręce i unikaj też dotykania okolicy twarzy. Tak aby ograniczyć ryzyko dostania się wirusa do organizmu.

Podsumowując, najlepszy sposób, żeby uniknąć zakażenia to: myj częściej ręce, a jeżeli jesteś chory, skonsultuj się z lekarzem i zostań w domu.

4. Czy maseczki ochronne chronią przed COVID-19?Jest to źle postawione pytanie, ponieważ bez odpowiedniego kontekstu odpowiedź brzmi jednocześnie "tak" i "nie", a obie odpowiedzi będą poprawne. W jaki sposób pytanie powinno być zadane?

Czy maseczki ochronne jako element kompletnego wyposażenia ograniczającego ryzyko zakażenia mogą być efektywne, przy użyciu przez personel o odpowiednim wyszkoleniu i wyrobionych nawykach?
I tutaj odpowiedź brzmi - TAK

Czy maseczka ochronna jako samodzielny element ograniczający ryzyko zakażenia może być efektywnym zabezpieczeniem przy użyciu przez osoby bez odpowiedniego przeszkolenia i wyrobionych nawyków?
I tutaj odpowiedź brzmi - NIE.

A nawet "stosowanie maseczki ochronnej zwiększa ryzyko zakażenia". Jeżeli widzicie na zdjęciach personel medyczny, to jest on na ogół w kompletnym ubiorze ograniczającym ryzyko zakażenia. Maseczki, stroje ochronne okulary itd. Dlaczego? Bo sama maseczka nic nie daje. Może to być tylko jeden z elementów zabezpieczających. Dodatkowo, po każdym użyciu, taki sprzęt powinien być traktowany jak odpad biologiczny i podlega takiemu samemu rygorowi odpadowemu jak zakrwawione rękawiczki. Maseczka noszona przez dłuższy czas działa jak gąbka. Zbiera na swojej powierzchni cały syf z okolicy. W efekcie możemy trzymać dobrowolnie, przy swojej twarzy kawałek tkaniny, który jest rezerwuarem (źródłem) zakażenia. W efekcie prowadzimy do zwiększenia czasu ekspozycji (narażenia) na patogeny. Nie jest to rozsądne.
Autor artykułu podczas fit-testów pełnotwarzowej maski ochronnej.
Autor artykułu podczas fit-testów pełnotwarzowej maski ochronnej. mat. prasowe

5. Człowiek wytresowany vs człowiek codziennyŚwiadomie użyłem określenia "człowiek wytresowany" na osoby, które mają nie tylko odpowiednie przeszkolenie i świadomość, ale również wyrobione odruchy i pamięć mięśniową. Dzięki czemu nie musi myśleć "czy właściwie zakładam, bezpiecznie ściągam maseczkę, fartuch, rękawiczki" tylko robi to automatycznie. Bo to nie sztuka założyć maskę. Sztuka zrobić to w taki sposób, żeby pełniła swoją funkcję.

Jak prawidłowo założyć maseczkę:

 • Zakładasz maskę odpowiedniego rozmiaru i następnie zakładasz na głowę wielki plastikowy kaptur, do którego wpuszczany jest aspartam (słodzik).
 • Jeżeli poczułeś słodki smak, masz źle założoną maskę, ćwiczenia oblane.
 • Ruszasz głową w lewo i prawo. Jeżeli poczułeś słodki smak, masz źle założoną maskę, ćwiczenia oblane.
 • Ruszasz głową w górę i dół Jeżeli poczułeś słodki smak, masz źle założoną maskę, ćwiczenia oblane.
 • Kucasz i wstajesz kilka razy. Jeżeli poczułeś słodki smak, masz źle założoną maskę, ćwiczenia oblane.
 • Czytasz na głos bezsensowną czytankę, która ma za zadanie Cię rozśmieszyć. Jeżeli poczułeś słodki smak, masz źle założoną maskę, ćwiczenia oblane.
 • Ściągasz maskę w specjalny sposób tak, aby nie dotknąć elementów, które mogą by skażone (prawie cała maska). Jeżeli Ci się nie udało, to ćwiczenia oblane.
 • Po wszystkim zakładasz jeszcze raz kaptur, tym razem bez maski, żeby sprawdzić, czy nie masz jakiś zaburzeń węchowych, przez które nie wyczuwasz aspartamu.

W tym momencie możesz mieć pewne podstawy, aby sądzić, że wiesz, jak obsługiwać maseczkę ochronną tak, aby była biologicznie szczelna. Kolejny problem z maseczką ochronną jest taki, że jest bardzo niewygodna. Jeżeli ktoś nie jest przyzwyczajony do jej używania, to odruchowo będzie ją przesuwać, ruszać i poprawiać. Co - jak możecie się domyślać - jest niedopuszczalne, bo prowadzi do kontaminacji (skażenia) maseczki. Jeżeli nie przeszedłeś odpowiedniego szkolenia i nie masz wyrobionych nawyków, to maska jest najprawdopodobniej źle założona i tylko zwiększa zagrożenie.

6. Grupy ryzykaWróćmy jeszcze do tematu ekspozycji, czyli narażenia na patogeny. Teoretycznie, wszyscy możemy biegać w kombinezonach HazMat. Wtedy na pewno się nie zarazimy, a przynajmniej nie przez pierwsze 6 minut, po których stwierdzimy, że to strasznie niewygodne. Podejmowane środki bezpieczeństwa, powinny być adekwatne do grupy ryzyka, w której się znajdujemy. Amerykańskie Center for Disease Control and Prevention segreguje cztery poziomy narażenia grup zawodowych

Ryzyko bardzo wysokie

Osoby, które pracują cały czas w bliskim kontakcie z pacjentami, u których stwierdzono lub jest wysokie prawdopodobieństwo stwierdzenia COVID-19. Na przykład personel szpitali zakaźnych.

Ryzyko wysokie

Osoby, które mogą mieć ograniczony czasowo, ale bliski kontakt z ludźmi, którzy mogą być chorzy na COVID-19. Na przykład personel szpitalny, zespoły karetek pogotowia.

Ryzyko średnie

Osoby, które mogą mieć ograniczony kontakt z dużą ilością osób, wśród których mogą być chorzy na COVID-19. Na przykład osoby sprawdzające temperaturę wśród podróżnych na międzynarodowych lotniskach, strażnicy graniczni na przejściach etc. Zagrożenie wynika z ogromnej ilości różnych ludzi, z różnych krajów, w różnym stanie zdrowia.

Ryzyko niskie

Parafrazując film Rejs - "pan, pani, społeczeństwo w sensie". Czyli wszystkie osoby, które nie są zaliczone do powyższych grup, co daje nam 98 proc. społeczeństwa. I osoby z niskiej grupy ryzyka powinny się stosować do tych samy zasad co wszyscy. Czyli ograniczenie kontaktu z osobami chorym i regularne mycie rąk.

Dlatego zamiast świrować z maseczkami, zwróćmy uwagę, aby częściej myć ręce. Nie jest to może tak fajne, jak noszenie maseczek (które nie jest fajne, uwierzcie mi), ale daje rzeczywiste efekty.

Ale w mediach... Nie czytaj gazet. Szukaj informacji u źródła, na stronach Światowej Agencji Zdrowia; Europejskiego centrum przeciwdziałania chorobom.
Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie.

Opinie (665) ponad 20 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • dlaczego nie wojskowe maski gazowe? (43)

  • 61 41

  • Przeciwgazowe analfabeto ! (20)

   Za gazowe na przysposobieniu obronnym w szkole od razu lufa

   • 71 6

   • on pewnie z pokolenia róbta co chceta (19)

    • 26 33

    • A Owsiak już z tych 180 000 000 zebranych od Polaków coś kupił? (18)

     • 23 61

     • TVPis dał podobno 2 mld (3)

      • 47 13

      • Tusk dał Grecji 26 miliardów złotych (2)

       • 30 22

       • ty się zdecyduj o kim chcesz bredzić

        bo w deklu bajzel

        • 13 5

       • a PiS 2MIliARDY na propagandę

        HEJT nienawiści TVPiS
        .
        bo praca pokora umiar...
        ale te nagrody nam się po prostu należały

        • 7 8

     • Kupił.

      • 11 6

     • Kupił kolejny dom (1)

      • 14 21

      • Raczej dwie wieże - kupił, ale Kalkstein :D

       • 20 10

     • Tak, Owsiak kupil i dalej bedzie kupowal. A ty?

      • 22 14

     • (2)

      Zamówił 150 łóżek na OIOM

      • 19 9

      • Zamówił ? U niemieckiej firmy? (1)

       Dostawa za rok jak mu się lokata skończy?

       • 11 23

       • Dostawa do końca kwietnia. Poczytaj zamiast wylewać swoje domysły.

        • 21 7

     • ? (1)

      Kupil

      • 5 6

      • Ale kupił ze zbiórki z 2018 roku

       A teraz gdzie są pieniądze z 2019?

       • 7 23

     • Chyba jest to obowiązek ministerstwa zdrowia (3)

      Nagle się okazuje, że znienawidzony Owsiak i WOŚP są potrzebne. Sprawdź np. na stronie WOŚP na co została przeznaczona kasa ze zbiórek.

      • 25 9

      • osoby z PiS proszone są o niekorzystanie ze sprzętu WOŚP

       jak raz lekarz wywiesił taka karteczkę to się PiSaki zbulwersowały i do prokuratury zaraz doniosły o ich nieoPiSaną dyskryminacje

       • 7 8

      • (1)

       Jak trwoga to do Boga. Do tej pory był bee. Piętnowany, że ludzie zamiast na tacę to wrzucali do puszek. A ludzie mówią, że widuje się sprzęt z serduszkiem, ale jakoś trudno zauważyć sprzęt z Caritasem. Ponad to Caritas sprzedał logo firmie zbierającej odzież. Wg umowy mogą zabrać 20% zebranej odzieży, reszta idzie do second handów i na przemiał jako czyściwo do maszyn. Co prawda jak wyrzucam stare rzeczy, to mi rybka co z nimi dalej, ale czerwony krzyż kojarzył mi się z pomocą ubogim, a nie z wtórnym obrotem w szmaciarniach.

       • 9 4

       • jaka trwoga? o te marne grosze owsiaka? żartowniś z ciebie

        • 1 0

     • Dla niego ważne że 6 swoich słoików już wziął.

      • 0 0

  • Też działają. Problem jest tylko natury dwojakiej (16)

   1) stare maski z okresu PRL działają tylko ze starymi filtrami, a te czasem zawierały azbest.
   2) nowe maski z gwintem 40mm NATO (RD 40) nie kosztują 5zł tylko z tej minimum stówki trzeba wyskoczyć (cena polskiej maski MP-5, lepsze demobile pokroju brytyjskiej maski Avon kosztują odpowiednio więcej)
   3) nowe filtry z gwintem 40mm nie kosztują 5 zł
   4) ewentualnie można się posiłkować przeterminowanymi filtropochłaniaczami FP-5 z Allegro za dychę, nie ma w nich substancji niebezpiecznych, a jedyne ryzyko że wkład się ubił i będzie ciężej oddychać.

   • 20 1

   • do MP5 i izraelskiej IDF mozna dorobic filtr półmokry typu Hepa (11)

    z odkurzaczy itp urzadzen, tylko trzeba miec kapitał umysłowy w postaci wiedzy jak to zrobic a nie cienkogaciowe rurki na d*pie i pustkę w głowie. Wtedy z przeciwchemicznej MP5 lub IDF dostaje się pełnoprawne maski przeciwbiologiczne. Calkowity koszt to nie jak tutejsze głąby podają kilkaset złotych, ale koszt maski przeciwgazowej plus kilka zlotych za filtr HEPA (czesto max 100zł)

    • 4 12

    • po co ta nienawiść do innych Polaków? (4)

     • 12 2

     • (2)

      Tym sposobem mam maskę za zero złotych. Po prostu oddycham przez rurę od odkurzacza. Klamerka na nosie. Filtr workowy, następnie filtr fizelinowy przed silnikiem, drugi z sukna za silnikiem i ostatni HEPA na wylocie. Problem jedynie z przemieszczaniem się z odkurzaczem po schodach, ale do siedzenia przed kompem wystarczy. Wtyczka w kieszeni, bo w tych czasach nawet najbliższym nie można ufać. ...pies jakoś dziwnie się na mnie patrzy.

      • 26 1

      • A starczy jak do filtra od odkurzacza doszyję troczki na uszy?

       Mam gdzieś chyba taki filtr..

       • 4 0

      • swietny pomysł

       proponowałbym jednak,z eby to był nowy nieeksploatowany odkurzacz, ale poza tym ok, w domu przed kompem moze byc. na miescie jakby co to mozesz sciemnic, ze kręca sequel Ghostbusters i dostales rolę, jak facjate masz wyjsciową to jeszcze jakas laske przygruchasz, same korzysci

       • 4 0

     • pusty łyb to wyjątkowy Polak

      osobiscie nie lubie ich spotykac na swojej drodze, same kłopoty z ich pustoscia. dla ciebie prawda to mowa nienawisci? ciekawy punkt widzenia

      • 1 1

    • i co? (5)

     będziesz z tą maską p.gazką na mordzie popylal po mieście... jak kretyn jakiś?

     • 3 6

     • kretyni mają lepiej, wisi im jak inni zdychają, bo sie wstydzą p.gazki

      • 6 0

     • Będę

      mam gdzieś co myślą o mnie inni ludzie :)

      • 7 0

     • I co?

      Będziesz kogoś takiego paluchami wytykał? Uważaj, abyś ich sobie nie połamał...

      • 1 0

     • ;) (1)

      Ty nie długo tez będziesz ;)

      • 1 0

      • tylko z nim jest taki problem, że on będzie wyglądał jak kretyn

       i mu to nie minie nawet po zdjeciu maski

       • 0 0

   • Na pewno w "Słoniach" był azbest. (3)

    Ze strony opisującej maskę przeciwgazową MUA (SzM-41M / OM-14) tzw. "Słoń":

    "Najważniejszym elementem maski jest jej filtropochłaniacz. W przypadku maski MUA jest to metalowy pojemnik zakończony z jednej strony gwintem z drugiej otworem z gumowym korkiem. Wewnątrz znajduje się głównie węgiel aktywny w postaci drobnych pastylek. To on pochłania wszelkie substancje w skażonym powietrzu. Drugim elementem jest filtr przeciwdymny, mający zatrzymywać drobne stałe cząsteczki np. dymu. Jest on zbudowany z azbestowych płytek. Budzi to dziś sporo kontrowersji ze względu na szkodliwe właściwości tego materiału. Nie ma jednak powodów do obaw jeśli filtropochłaniacz jest w dobrym stanie, mimo upływu lat. Problem może pojawić się w przypadku silnego uszkodzenia mechanicznego, gdy płytki w środku popękają i zaczną pylić."

    • 2 0

    • Zgadza się, najbardziej ryzykowne są "słonie" (2)

     ale po co ryzykować skoro FP-5 po terminie kosztuje dychę, a Maskpol mailowo potwierdza, że ten produkt po upływie oficjalnej daty przydatności do użycia nie wpływa negatywnie na zdrowie? Budowa praktycznie ta sama - głównym składnikiem jest węgiel aktywowany, który sam z siebie nie ma terminu przydatności do użytku.

     Oczywiście lepszy słoń niż nic, ale jak się ma wybór to lepiej zamówić sobie FP-5.

     • 0 0

     • (1)

      A co z MP-4 i azbestem tez tam jest?

      • 0 0

      • Nie. MP-4 "buldog" jest OK

       temat potencjalnego azbestu tyczy się starszych modeli, ale mając wybór szukałbym czegoś współcześniejszego. Dopasuj filtry do MP-4, trochę cięzko, nie?

       • 1 0

  • (1)

   Bo takie maski przeciwgazowe są drogie, a dodatkowo potrzeba posiadać osobny filtr, który też nie jest tani. Więc taki zestaw to około 400 zł. Więc nie dziw się, że nie stać ludzi, a tym bardziej państwa na takie koszty.

   • 5 4

   • ok

    Ale na zdechłego 10-letniego audi w dieslu to już tak.

    • 5 1

  • Czemu czuby nie siedzicie w domu

   Tylko włuczycie się po mieście.
   Siedzieć w domu!

   • 12 4

  • Przeciwgazowe

   • 2 0

  • Maska wojskowa

   Maska mp5 nie chroni przed tym chyba że sostujesz odpowiedni filtropochlaniacz czego wojsko nie ma, wojsko używa jeszcze komunistycznych rzeczy

   • 0 1

 • rzond powinien każdemu dostarczyć po 100 sztuk masek! (29)

  • 96 212

  • Tak jest !

   I po słowniku :)

   • 68 8

  • Rzond? Taka instytucja nie istnieje. (12)

   • 40 6

   • Owsiak ma 180 milionów które dostał od Polaków (10)

    Niech teraz je wyda a nie trzyma na lokacie w niemieckim banku

    • 27 36

    • Może czeka na Rydzyka? (2)

     I nie chce by mu głupio było?

     • 22 10

     • TVPiS swoje 2miliardy da na maski

      tak poPiSowo

      • 16 6

     • Rydzyk ostatnio zaapelował o comiesięczne wpłaty bo nie ma środków na swoje gadzinówki.

      • 0 0

    • kilka dni temu był artykuł w większości portali (może poza tvp) (3)

     że kupił w porozumieniu z ministerstwem zdrowia 400 łózek nadających się do intensywnej terapii

     rzyganie nienawiścią widzę zawsze w modzie niezależnie od sytuacji w jakiej znajduje się nasz kraj

     • 27 6

     • policz ile wydal (2)

      jw

      • 9 5

      • (1)

       Ile by nie wydał, to zawsze będzie więcej niż ci, co łapę z tacą wyciągają i w tych trudnych czasach nie mają wstydu od najuboższych prosić o wpłatę na konto. A sam słyszałem jak Owsiak prosił o wytyczne od ministra, by dał listę najpotrzebniejszych zakupów, by niepotrzebnie nie wypstrykać się na zbędny sprzęt. Obaj ściśle współpracują i to piękny gest. Nie ma podziałów, społeczeństwo w potrzebie.

       • 11 4

       • Skoro tak świetnie współpracują, to dlaczego o tym się nie mówi?
        Gdzie o tym znajdę coś do poczytania?

        • 0 1

    • Trol

     Co chwilę gdzieś wypisuje o J.Owsiaku a nic o kweście "zanim bedzie za późno" T.Rydzyka

     • 3 7

    • (1)

     Żebyś za pół roku napisał że te pieniądze roztrwonił. Zebrał i ma plan żeby je racjonalnie wydać . Ostatnio zapowiedział że już na szybko zakupią specjalistyczne łózka do oddziałów intensywnej opieki medycznej. No ale ty wiesz tylko kazali ci tak napisać to piszesz .

     • 1 3

     • No ty też wiesz, tylko kazali ci tak napisać to piszesz .

      • 1 0

   • Ale istnieją trolle które specjalnie piszą z błędami i oszołomy takie jak ty które to łykają .

    • 11 1

  • (2)

   Czy rząd Donalda Tuska z min. zdrowia Ewą Kopacz narazili nas na niebezpieczeństwo epidemii świńskiej grypy a następnie oszukiwali świat i Polaków manipulując statystykami zgonów?

   • 14 16

   • Przebudź się

    ...

    • 6 8

   • To było pytanie czy stwierdzenie . Myślisz ze jesteś sprytny...... nie jesteś

    • 2 1

  • tobie rząd powinien dostarczyc słownik ortograficzny i wymusic wrycie zasad

   ortografii pod karą grzywny albo więzienia

   • 12 1

  • rzond

   A Tobie słownik ortograficzny.

   • 5 0

  • Dodatkowo 5 litrów spirytusu albo 3 litry whisky.

   • 6 1

  • Rzont

   sie naucz pisać

   • 4 0

  • "ŻONT" nie-łuku!!

   • 5 0

  • obowiązkowo 1/2 l potrzebującym ?

   • 2 0

  • Ty chyba miałeś już język polski online wcześniej

   Słabo Ci poszło z ortografii

   • 3 0

  • Powinien dodac również słownik ortograficzny do tych masek ..

   • 1 1

  • Rząd.

   • 0 0

  • Gramatyka

   Nie rzond tylko rzont

   • 0 0

  • Nie rząd tylko samorząd (czyli nierząd) jeśli już

   Wystarczająco dużo kasy z podatku śmieciowego nakradli, żeby sfinansować maseczki.

   • 0 0

  • dostarczyć...

   Nie pisz tu więcej, rób rząd i idź stąd!!!

   • 0 0

 • Bo opozycja się czepia (15)

  • 48 94

  • Dokładnie (6)

   Zajmują się wyborami brakiem testów maseczek a sami nic nie robią

   • 19 18

   • Tusk poddał się autozamknieciu (3)

    Żeby tchórza nie zarazili przypadkiem

    • 13 15

    • Podobno ma gorączkę dziadek 62 letni (2)

     I to jest wiadomość!

     • 7 10

     • I kaszle żalił się w TVN (1)

      • 9 7

      • I po co przyjechała ta g**da

       Łukaszenka powiedział ze jak wyjechali to niech siedzą i spadają - pierwsze mądre słowa tego komucha

       • 5 6

   • (1)

    Wyborami to sie chyba duda z kaczka zajmuja.

    • 6 3

    • Brejzowa ta wywłoka sięgnęła dna

     Martwi się ze nie ma 1000 chorych

     • 7 6

  • Co to znaczy ze kobieta (6)

   miała kontakt pośredni z osobą, u której również potwierdzono obecność koronawirusa ?

   • 2 1

   • (5)

    Stała obok. Bezpośredni to jakby się z nim sciskala.

    • 8 0

    • No ok

     Ale z kim zarażonym czy nosicielem ?

     • 1 0

    • (3)

     Zarażonych jest kilkanaście tysięcy , jedni wiedza jedni nie Ty ja każdy może mieć na sumieniu wielu ludzi przez lekkomyślność lłudzenie się ze może się uda. To gorzej niz wojna - na wojnie zabijasz celowo - tutaj często nawet nie wiesz ilu zginie przez Ciebie.
     Do końca życia będziesz miał koszmary i wiele ludzkich dusz przed oczami.
     Pamiętaj - nie wychodź z domu - wtedy chociaż będziesz miał czyste sumienie

     • 8 4

     • Już mi się odechciewa (2)

      Jak możesz to siedź i przestań już o tym gadać, bo niektórzy już nie mogą tego słuchać. Aha i za każdym razem, jak siądziesz na kibel, to pomyśl o Kowalskim i Nowaku, którzy poszli do pracy, żebyś Ty mogła spuścić wodę, tylko nie nazbyt intensywnie, bo jeszcze Ci się przyśnią w nocy.

      • 5 0

      • Blady strach pada synu

       Uratuj swoją duszę szczerą spowiedzią - inaczej pójdziesz na zatracenie

       • 0 1

      • To już koniec

       Zaraza gorsza niż dżuma bo wirus mutuje. Chinole nas wykończą

       • 0 1

  • Czy alkoholicy to choroby wspolcośtam

   Bo prawie każdy wracający z Niemiec chleje

   • 3 0

 • dlaczego w pomoc nie włączy się największa organizacja charytatywna w Polsce? (57)

  jej lider trzyma na koncie ponad 400 milionów, mógłby chociaż za procenty kupić maski

  • 184 135

  • dzwoń do Caritasu, może ci odpowiedzą (6)

   • 100 27

   • Caritas pomaga, rozdali już kilkadziesiąt tysięcy paczek z żywnością (5)

    • 40 79

    • (4)

     Żywność nie pomaga na covid 19

     • 76 24

     • Durniu z PO KO, dzięki tej żywności seniorzy nie muszą wychodzić z domu (2)

      • 38 75

      • Nie dyskutuj z totalną opozycja (1)

       To komuchy

       • 30 56

       • Prawakibto stan umyslu

        • 2 6

     • No chyba, że komuchy rozdają.

      To wtedy pomaga. Ale nie rozdają. Odpowiedz na proste pytanie: czemu owsiak blokuje 400 baniek zamiast natychmiast kupić chociażby maseczki?

      • 1 3

  • (22)

   kupuje łóżka do szpitali choć nie musi a jednak...gdyby nie wcześniejsze zbiórki w szpitalach brakowałyby więcej sprzętu. podoba się za to postawa rydzyka - ma ludzi w ... zbiera na swoje media, brawo!

   • 74 23

   • Rydzyk nie prowadzi organizacji charytatywnej (14)

    po co Owsiak trzyma 400 milionów? na stronie i twisterze pisze, że nie planuje teraz zakupów

    • 25 78

    • Rydzyk tylko doi glupich (9)

     • 79 17

     • Nie dajesz to nie twój interes (8)

      Zajmij się fundacją otwarty dialog

      • 18 34

      • Dzbany się cieszą że dali Owsiakowi 400 000 000 i nie chcą wiedzieć gdzie one są ... (7)

       • 25 60

       • Dzbany to bardzo uprzejme określenie :))) 100% racji (6)

        • 19 30

       • (5)

        Ale te pieniądze cały czas są. Nie zniknęły. A Rydzyk to studnia bez dna. Po co staremu kawalerowi tyle kasy. Chyba tylko, by przy ich pomocy manipulować fanatykami. Firmy włączają się w pomoc, sponsorują sprzęt, Caritas szyje maski, rozdaje jedzenie starszym, a Rydzyk? Rydzyk w tych podłych czasach podaje jedynie nr konta.

        • 31 11

       • jedyna odpowiedz lewactwa na krytykę świętego owsiaka to rydzyk i caritas (2)

        • 10 21

       • To wasze durne odpowiedzi - a za pelo, przez osiem lat polcy i Polacy itd

        • 5 4

       • Bo oni są jak sekta dosłownie. 99% lewaków nie ma mózgu tylko powtarza te same brednie, skopiowane jeden od drugiego. A jak zagonisz takiego w kozi róg to albo nie odpowie nic i udaje, ze nie było tematu, albo zaczyna bluzgać.

        • 1 3

       • Pieniądze mają zostać wydane na epidemię i to natychmiast!

        A nie trzymane z obietnicą, że są. Są tak samo jak dotychczasowe z których się nie rozliczył i przewala je pomiędzy spółeczkami.

        • 1 3

       • Nie zapier. tu rydzykiem tylko mów gdzie kasa wyżebrana przez okularnika w czerwonych gaciach za pomocą małych dzieci

        • 1 2

    • Bo samych odsetek rocznie ma 20 000 000 (3)

     To są pieniądze na Marksistowska ideologię A.D. 2020

     • 17 42

     • Ile? (2)

      • 10 4

      • Zero to nie cyfra, którą można bezkarnie pisać w każdej ilości.

       • 15 5

      • Co najmniej tyle.

       • 1 2

   • Dzięki nim ludzi maja Apel Jasnogórski (4)

    A ty milionerów i nibyFAKTY :)))

    • 13 22

    • I Olejnik (3)

     Córkę majora SB

     • 18 20

     • Tia... (1)

      Slaby major. Komuniści żeby upodlic prawdziwych patriotów wsadzali do willi A dzieci porywali na plany filmowe... aha, precz z komuną, precz z komuną...

      • 18 10

      • I dzięki Apelowi Polska ustrzegła się przed epidemią, a umierają jedynie ateiści. Gdyby Bóg był miłościwy, to by nie sprowadził na ziemię takiego nieszczęścia. Chyba że Bóg nie kocha swych dzieci. Czy będąc rodzicem pozwoliłabyś na zarażenie swojego dziecka? Chyba, że jesteś sadystycznym eksperymentatorem.

       • 9 3

     • Kim byli wujkowie Kaczynskiego?

      • 18 9

   • Co znaczy nie musi?

    To ludzie dali pieniądze. Musi więc kupić to co jest potrzebne w danym momencie. Jakim prawem trzyma tę kasę jeszcze?

    • 0 2

   • Mówisz o zamówieniu które się wlecze 2 lata?

    • 1 1

  • (6)

   Dlaczego nie sprawdzisz czy się nie włączył, tylko pleciesz głupoty.

   • 27 13

   • nie włączył się. mówił, że się włączy ale później zmienił zdanie (5)

    sprawdź w mediach

    • 15 27

    • (3)

     No właśnie, sprawdź. 150 łóżek na OIOM zamówili

     • 30 11

     • To zamówienie z 2018 roku (2)

      Czyli pieniądze Polaków z 2017 roku , dlatego ma problem z rozliczeniem się nawet przed sądem?

      • 15 27

      • (1)

       Jakie zamówienie z 2018 roku, jak jeszcze kilka dni temu negocjowali ilość łóżek?

       • 17 5

       • Negocjowali?

        Ten facet trzyma setki milionów. Nie swoje. Dawać tę kasę, a nie negocjować łóżeczka i kłocić się o parę sztuk. Co tu jest do negocjowania w ogóle jak kasa nie jego?

        Ogarniasz ile byłoby masek chociażby za 400 mln? Albo testów?

        • 0 2

    • Rydzol się włączył - podwójnie żebrze. :o

     • 41 9

  • Jesteś jak tępy? Bo ich kurde nigdzie nie ma

   • 6 5

  • Ty lepiej zapytaj o te 2 miliardy co na propagandę PiS przeznaczył (1)

   zamiast na maski.

   • 44 10

   • Te 2 mld -y były po to, by w TVP Sukces mówić, żeby ludzie siedzieli w domach, więc po co im maski. Ludzie siedźcie w domach. Macie być zdrowi na czas wyborów.

    • 11 2

  • Owsiak trzyma na lokatach zebrane od dzbanów pieniądze (1)

   • 16 36

   • A dawałeś? To co cię teraz mierzą cudze pieniądze.

    • 10 8

  • nie dysponuj tym do czego nie dołożyłeś ani grosza (1)

   • 17 11

   • To czego chcesz od Rydzyka w takim razie?

    Nie dałeś mu to zamknij się.

    • 1 1

  • Rydzyk i pomoc charytatywna... litosci

   • 27 10

  • Właśnie !!! Owsiak siedzi pod miotłą i boi sie wychylić. Jeszcze ktoś zapyta o pieniądze. (1)

   A społeczeństwo powinno go w tej sytuacji zapytać.

   • 18 28

   • Dokładnie!

    Trzyma te słoiki kurczowo i woli się nie odzywać bo jeszcze się ktoś upomni o 400 baniek i zapyta czemu nie jest chętny pomóc.

    • 1 1

  • Jeśli mówisz o Owsiaku, to nawet dostał oficjalne podziękowania od ministra zdrowia. (2)

   Więc nie kłam trollu.

   • 32 6

   • poza tym niedawnio w mediach mówił (pewnie TVPis wymazała), ze mają zamiuar cos kupić (1)

    własnie w zwiazku z koronawirusem

    • 10 8

    • Juz kupili

     • 10 2

  • 2 wieże wybuduje w innym dogodnym terminie ?

   • 8 3

  • Piszesz o rydzyku

   !

   • 1 1

  • Spóźniłeś się... (1)

   Włączył się przecież. Dwadzieścia milionów już przeznaczył.

   • 2 0

   • Niech daje całe 400 baniek i to natychmiast. I na to co potrzebne, a nie na to co on chce dać. Bo to nie są jego pieniądze.

    • 0 1

  • Do pisowskiego trolla: (1)

   Nie siej nienawiści pisowski trollu. Jesteś ignorantem lub kłamcą. Jakbyś sprawdził na stronie internetowej WOŚP, to byś wiedział, że do walki z koronawirusem zamówiono już sprzętu za 20 mln złotych.

   • 2 1

   • Nie siej dezinformacji owsiacki trollu.

    To tylko trochę łóżek. Czemu nie kupi maseczek i innych rzeczy? 400 baniek na co ma iść niby w takiej sytuacji? To nie jest jego kasa tylko ludzi do ch. i ludzie powinni jasno powiedzieć na co ma iść ta kasa.

    Co to jest 20 baniek przy 400 bańkach. A podobno 90 baniek to już z tego interesu prywatnie wyciągnął na przestrzeni lat. Ile od siebie dorzucił w ramach pomocy?

    • 0 1

  • ...jesli masz na mysli Owsiaka ,to chybiles - kupil caly sprzet w Chinach,ale MON odmowil przewozu,a swoja droga to Chiny wyprzedzily wirusa z produkcja- takie mieli przeczucie !

   • 0 0

 • Ja tych Wszystkich jakoś nie widzę moi drodzy i kochani (2)

  chyba u mnie bida na dzielni bo nikt nie chodzi A nawet kupić nie można. Taka sytuacja.

  • 78 16

  • Wszyscy w kwarantannie ?

   • 1 0

  • jakoś nie widać próśb o pozostanie w domach, dziś wiara ruszyła w teren jak w długi weekend, wszędzie mega wiary, jeżdżą zwiedzają, wracający z DE nie mają żadnych zakazów, to ciekawe

   • 2 0

 • Wuhan Institute of Virusology (32)

  Proszę sobie poczytać o tym miejscu.
  Wirus niby wziął się od nietoperzy? Ciekawe...
  Jedyne laboratorium w Chinach zajmujące się badaniem wirusów. I akurat w Wuhan, tam gdzie wykryto to scie*wo. Dalej wierzcie propagandzie. A o odpowiedzialności tego kraju cisza. Filmy publikują jak ściągają maski zadowoleni. Hipokryci.

  • 200 81