• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Po co wszyscy noszą maseczki?

Łukasz Stępień, kryzysowo.pl
22 marca 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Zbadają, jak COVID-19 wpływa na mózg człowieka
Taki widok lekarzy i ratowników medycznych przestaje dziwić. Taki widok lekarzy i ratowników medycznych przestaje dziwić.

Najpierw słyszysz "maseczki nic nie dają", a później widzisz w telewizji, że wszyscy medycy, policjanci i inne służby biegają w maskach ochronnych i kombinezonach niczym z filmu katastroficznego. Od razu kiełkuje w głowie poważne pytanie - chyba ktoś tutaj ściemnia? Nie tyle ściemnia, co brakuje pełnej informacji. A to dwie bardzo różne rzeczy. Zacznijmy od podstaw.



Artykuł pochodzi z serwisu Kryzysowo.pl Pisany jest z perspektywy osoby o wykształceniu medycznym, po kursie z epidemiologii. Pewne skomplikowane procesy zostały tutaj świadomie uproszczone, aby ułatwić odbiór.

1. COVID-19 vs SARS-CoV-2



Wbrew obiegowej opinii COVID-19 to choroba, a nie wirus. Choroba powodowana przez wirusa SARS-CoV-2. To jest relacja podobna jak HIV i AIDS. U osoby, która jest zakażona wirusem HIV, może dojść do rozwoju AIDS. Czy to cokolwiek zmienia z naszej perspektywy? Nic. Dlatego dla uproszczenia przekazu, będziemy używać terminu COVID-19 na aktualne zagrożenie epidemiologiczne.

2. Jak wygląda łańcuch zakażenia COVID-19?



Zgodnie z aktualnymi informacjami, COVID-19 przenosi się głównie drogą kropelkową. Głównie, ponieważ są też informacje o odnalezieniu śladów wirusa w moczu i kale. Jednak z punktu widzenia epidemiologicznego interesuje nas tylko droga kropelkowa. Jest to dosyć popularny sposób przemieszczania się patogenów, w taki sposób roznosi się ospa wietrzna, grypa, angina, gruźlica i kilka innych. Jak wygląda proces roznoszenia zakażenia?

Etap 1: wydostanie się na zewnątrz

"Nośnikiem" wirusa jest nasza ślina, która podczas kichania, kaszlu albo rozmowy wydobywa się z ust. Zakażona ślina może trafić na przykład na twarz innej osoby, powierzchnie w okolicy oraz na nasze dłonie, jeżeli zasłaniamy nimi usta.

Etap 2: przeniesienie

Do przeniesienia może dojść w momencie kontaktu zdrowej osoby z wirusem. Może to być spowodowane kontaktem ze śliną osoby, która jest chora, albo podczas kontaktu ze skażonymi powierzchniami (np. klamkami lub poręczami). Jeżeli wirus trafi na nasze dłonie, możemy dalej go roznosić na innych powierzchniach, których dotkniemy. Przy czym wszystko musi się wydarzyć w czasie, kiedy wirus jest jeszcze aktywny. Dla wirusa odpowiedzialnego za COVID-19 zakłada się kilka godzin do kilku dni, zależy od powierzchni i warunków otoczenia (min. wilgotność).

Etap 3: wrota zakażenia

Brzmi strasznie, ale oznacza to miejsce, w którym patogen dostaje się do naszego organizmu. Mogą to być na przykład oczy albo śluzówka nosa. Wystarczy, że ktoś zatrze sobie oko ręką, na której znajdują się wirusy powodujące COVID-19 i może dojść do zakażenia. W tym momencie taka osoba może stać się nosicielem i rozprzestrzeniać COVID-19 dalej.

Skąd tyle "może" w tekście? Bo epidemiologia to (nie zawsze) matematyka. Jest ogromna ilość zmiennych, które wpływają na ryzyko zakażenia. I fakt, że podaliśmy rękę osobie, u której stwierdzono COVID-19 nie sprawia automatycznie, że jesteśmy zakażeni. Dlatego u większości osób stosuje się kwarantannę domową, do czasu pozytywnych wyników na COVID-19. Poza tym jest coś takiego, jak "minimalna dawka zakażenia", czyli ilość wirusów, która może powodować zakażenie.

Litania przeciw strachowi. Frant Herbert "Diuna". Litania przeciw strachowi. Frant Herbert "Diuna".

3. Jak się chronić przed COVID-19?



Przerwać łańcuch zakażenia. Czyli:

Etap 1: wydostanie się na zewnątrz

Jeżeli masz kaszel, postaraj się używać maseczek i skonsultuj się z lekarzem. Jeżeli kichasz, to korzystaj ze swojego zgięcia łokciowego, a nie dłoni. Statystycznie, znacznie rzadziej używasz zgięcia łokciowego niż dłoni, żeby czegoś dotknąć. Jeżeli używasz chusteczek higienicznych, nie kolekcjonuj ich w kieszeniach. Użyj, wyrzuć do śmieci i umyj ręce. Bo na dłoniach, też mogą się przenosić wirusy.

Etap 2: przeniesienie

Unikaj kontaktu z osobami, które kaszlą, w miarę możliwości zachowaj też odległość około metra od drugiej osoby. Myj częściej elementy, które są narażone na dotyk, takie jak klamki, poręcze, blaty itd. Myj często ręce, aby zminimalizować przenoszenie wirusów.

Etap 3: wrota zakażenia

Nie będzie to zaskoczenie, ale myj częściej ręce i unikaj też dotykania okolicy twarzy. Tak aby ograniczyć ryzyko dostania się wirusa do organizmu.

Podsumowując, najlepszy sposób, żeby uniknąć zakażenia to: myj częściej ręce, a jeżeli jesteś chory, skonsultuj się z lekarzem i zostań w domu.

4. Czy maseczki ochronne chronią przed COVID-19?



Jest to źle postawione pytanie, ponieważ bez odpowiedniego kontekstu odpowiedź brzmi jednocześnie "tak" i "nie", a obie odpowiedzi będą poprawne. W jaki sposób pytanie powinno być zadane?

Czy maseczki ochronne jako element kompletnego wyposażenia ograniczającego ryzyko zakażenia mogą być efektywne, przy użyciu przez personel o odpowiednim wyszkoleniu i wyrobionych nawykach?
I tutaj odpowiedź brzmi - TAK

Czy maseczka ochronna jako samodzielny element ograniczający ryzyko zakażenia może być efektywnym zabezpieczeniem przy użyciu przez osoby bez odpowiedniego przeszkolenia i wyrobionych nawyków?
I tutaj odpowiedź brzmi - NIE.

A nawet "stosowanie maseczki ochronnej zwiększa ryzyko zakażenia". Jeżeli widzicie na zdjęciach personel medyczny, to jest on na ogół w kompletnym ubiorze ograniczającym ryzyko zakażenia. Maseczki, stroje ochronne okulary itd. Dlaczego? Bo sama maseczka nic nie daje. Może to być tylko jeden z elementów zabezpieczających. Dodatkowo, po każdym użyciu, taki sprzęt powinien być traktowany jak odpad biologiczny i podlega takiemu samemu rygorowi odpadowemu jak zakrwawione rękawiczki. Maseczka noszona przez dłuższy czas działa jak gąbka. Zbiera na swojej powierzchni cały syf z okolicy. W efekcie możemy trzymać dobrowolnie, przy swojej twarzy kawałek tkaniny, który jest rezerwuarem (źródłem) zakażenia. W efekcie prowadzimy do zwiększenia czasu ekspozycji (narażenia) na patogeny. Nie jest to rozsądne.
Autor artykułu podczas fit-testów pełnotwarzowej maski ochronnej. Autor artykułu podczas fit-testów pełnotwarzowej maski ochronnej.

5. Człowiek wytresowany vs człowiek codzienny



Świadomie użyłem określenia "człowiek wytresowany" na osoby, które mają nie tylko odpowiednie przeszkolenie i świadomość, ale również wyrobione odruchy i pamięć mięśniową. Dzięki czemu nie musi myśleć "czy właściwie zakładam, bezpiecznie ściągam maseczkę, fartuch, rękawiczki" tylko robi to automatycznie. Bo to nie sztuka założyć maskę. Sztuka zrobić to w taki sposób, żeby pełniła swoją funkcję.

Jak prawidłowo założyć maseczkę:

  • Zakładasz maskę odpowiedniego rozmiaru i następnie zakładasz na głowę wielki plastikowy kaptur, do którego wpuszczany jest aspartam (słodzik).
  • Jeżeli poczułeś słodki smak, masz źle założoną maskę, ćwiczenia oblane.
  • Ruszasz głową w lewo i prawo. Jeżeli poczułeś słodki smak, masz źle założoną maskę, ćwiczenia oblane.
  • Ruszasz głową w górę i dół Jeżeli poczułeś słodki smak, masz źle założoną maskę, ćwiczenia oblane.
  • Kucasz i wstajesz kilka razy. Jeżeli poczułeś słodki smak, masz źle założoną maskę, ćwiczenia oblane.
  • Czytasz na głos bezsensowną czytankę, która ma za zadanie Cię rozśmieszyć. Jeżeli poczułeś słodki smak, masz źle założoną maskę, ćwiczenia oblane.
  • Ściągasz maskę w specjalny sposób tak, aby nie dotknąć elementów, które mogą by skażone (prawie cała maska). Jeżeli Ci się nie udało, to ćwiczenia oblane.
  • Po wszystkim zakładasz jeszcze raz kaptur, tym razem bez maski, żeby sprawdzić, czy nie masz jakiś zaburzeń węchowych, przez które nie wyczuwasz aspartamu.

W tym momencie możesz mieć pewne podstawy, aby sądzić, że wiesz, jak obsługiwać maseczkę ochronną tak, aby była biologicznie szczelna. Kolejny problem z maseczką ochronną jest taki, że jest bardzo niewygodna. Jeżeli ktoś nie jest przyzwyczajony do jej używania, to odruchowo będzie ją przesuwać, ruszać i poprawiać. Co - jak możecie się domyślać - jest niedopuszczalne, bo prowadzi do kontaminacji (skażenia) maseczki. Jeżeli nie przeszedłeś odpowiedniego szkolenia i nie masz wyrobionych nawyków, to maska jest najprawdopodobniej źle założona i tylko zwiększa zagrożenie.

6. Grupy ryzyka



Wróćmy jeszcze do tematu ekspozycji, czyli narażenia na patogeny. Teoretycznie, wszyscy możemy biegać w kombinezonach HazMat. Wtedy na pewno się nie zarazimy, a przynajmniej nie przez pierwsze 6 minut, po których stwierdzimy, że to strasznie niewygodne. Podejmowane środki bezpieczeństwa, powinny być adekwatne do grupy ryzyka, w której się znajdujemy. Amerykańskie Center for Disease Control and Prevention segreguje cztery poziomy narażenia grup zawodowych

Ryzyko bardzo wysokie

Osoby, które pracują cały czas w bliskim kontakcie z pacjentami, u których stwierdzono lub jest wysokie prawdopodobieństwo stwierdzenia COVID-19. Na przykład personel szpitali zakaźnych.

Ryzyko wysokie

Osoby, które mogą mieć ograniczony czasowo, ale bliski kontakt z ludźmi, którzy mogą być chorzy na COVID-19. Na przykład personel szpitalny, zespoły karetek pogotowia.

Ryzyko średnie

Osoby, które mogą mieć ograniczony kontakt z dużą ilością osób, wśród których mogą być chorzy na COVID-19. Na przykład osoby sprawdzające temperaturę wśród podróżnych na międzynarodowych lotniskach, strażnicy graniczni na przejściach etc. Zagrożenie wynika z ogromnej ilości różnych ludzi, z różnych krajów, w różnym stanie zdrowia.

Ryzyko niskie

Parafrazując film Rejs - "pan, pani, społeczeństwo w sensie". Czyli wszystkie osoby, które nie są zaliczone do powyższych grup, co daje nam 98 proc. społeczeństwa. I osoby z niskiej grupy ryzyka powinny się stosować do tych samy zasad co wszyscy. Czyli ograniczenie kontaktu z osobami chorym i regularne mycie rąk.

Dlatego zamiast świrować z maseczkami, zwróćmy uwagę, aby częściej myć ręce. Nie jest to może tak fajne, jak noszenie maseczek (które nie jest fajne, uwierzcie mi), ale daje rzeczywiste efekty.

Ale w mediach... Nie czytaj gazet. Szukaj informacji u źródła, na stronach Światowej Agencji Zdrowia; Europejskiego centrum przeciwdziałania chorobom.
Łukasz Stępień, kryzysowo.pl

Opinie (665) ponad 20 zablokowanych

  • przeciez to oczywiste (14)

    nikt nie będzie rekomendował maseczek bo ich po prostu nie ma. Skompromitowało by to rząd, który robi co może, żeby te ich propagandowe kłamstwa i obietnice nie wydały się przed wyborami.

    • 95 25

    • (7)

      Bzdury wypisujesz pojedź do Włoch to zobaczysz co to jest epidemia i jaka jest różnica w efektywności działania rządów włoskiego i polskiego

      • 11 11

      • nie piszę o efektywności działań (3)

        tylko o obietnicach. Jak wybory jakimś cudem odbędą się 10 maja to 11 maja runą z hukiem wszystkie obietnice o rekompensaty i zapomogach. zacznie się kolejna fala podwyżek i nowych podatków.

        • 7 8

        • (1)

          Człowieku nie rozumiesz sytuacji w jakiej znajduje się cały świat, a nie tylko Polska ,nastąpi kryzys o wymiarze dotychczas nieznanym a ty tu o wyborach chrzanisz

          • 10 4

          • czytanie ze zrozumieniem

            się kłania

            • 5 3

        • tak było za POprzedników - ta opcja rządzi już od 5ciu lat - zdecydowanie inne podejście do programu i obietnic wyborczych!

          • 1 3

      • a czemu porównujesz nas z Włochami ? dlatego że tam najgorzej ? (2)

        To może porównaj z Czechami - tam na szczęście nikt nie umarł, ale tam ląduję samolot za samolotem z maseczkami, respiratorami itp,
        w nocy przywieźli ponad 100 ton sprzętu (w tym 7 mln maseczek) na koronawirusa i jeszcze dzisiaj robią następny kurs,

        • 11 3

        • tam rząd nie wypitolił 2 miliardów rocznie na propagandową telewizję

          • 11 5

        • A ile ludnosci maja Czechy ? 10 milionow a ile Polska ?

          • 0 3

    • Poza tym podsyciliby maseczkową panikę.

      A teraz bez paniki: noście maseczki, jakiekolwiek!

      • 12 0

    • (3)

      Wczoraj byłem w 3 aptekach i w każdej były maseczki (po 19 zł)- więc nie kłam i nie siej paniki forumowy trollu!

      • 0 4

      • To są jednorazowe maski

        Będziesz płacił za każde wyjście z domu 19 zł

        • 6 1

      • chyba wariowałeś. maseczki jeszcze miesiąc temu kosztowały 50gr. Gdyby dziś rząd ogłosił nakaz chodzenia w maseczkach to te apteki po 5min nie byłoby śladu tych Twoich maseczek.

        • 1 0

      • W których byłeś? Bo dziś nie ma w żadnej, ani w Gemini, Słonecznej, ani w DOZ

        ani w Superpharm, ani w Melissie. Nigdzie!

        • 2 0

    • To zawiń rękawy i uszyj

      • 1 3

  • jak tak pójdzie to zabraknie miejsca

    • 8 2

  • Za całym szacunkiem ale lekarze nie są największym autoryetem w kwestii skuteczności maseczek (1)

    To ekspercka wiedza z zakresu nauk biologiczno chemicznych ze wsparciem fizyki

    • 41 6

    • Maseczki

      Lekarze to w większości przypadków Rokefelerowskie sługusy, którzy plotą co im Rokefelerowskie farmacja karze.
      Zero zaufania, z pominięciem jednostek.
      Tak tylko jednostek.

      Nic podobno nie pomaga, WHO, arbitralnie skreśla czosnek cynk, jedno co pomoże, to "szczepionka".

      Należy jednak w tym przypadku, pamiętać o grypie hiszpance.

      Rozprzestrzeniła się właśnie dzięki szczepionce.

      nic o tym "uczone głąby", nie mówią.

      • 0 1

  • ile Plaków zostanie na tej ziemi (2)

    • 5 17

    • I tak jeszcze za dużo

      • 3 4

    • Tworzący i finansujący solidaruchow określili liczbę na 15-18mln Gojów

      • 1 1

  • (6)

    Czy solarium wpływa jakoś na wirus? Poproszę o odpowiedź kogoś kto ma jakieś pojęcie na temat.

    • 8 17

    • Pomaga tak samo jak umarłemu kadzidło

      • 7 1

    • Tak trzeba się s nim zamknąć na minimum 14dni

      • 10 0

    • Solarium działa na wirusa doskonale. Trzeba tylko włączyć je na max.

      • 7 0

    • same promienie UV tak, ale pomijajac że są szkodliwe, to wejdziesz tam w ubraniu? (2)

      jesli już to można 'dezynfekować' pomieszczenia lampami UV (tak jak w szpitalach, laboratoriach, itd), ale bez obecnosci osób podczas działania lampy

      jak długo powinno sie stosować, nie powiem, bo się nie znam i pewnie zależy to od wielu czynników

      jednak:

      - w jednym pomiesczeniu osrodka zdrowia taka lampa zawsze działa (od dawna) widże to z okna
      - w Chinach stosuja lampy UV do dezynfekcji pojazdów komunikacji miejskiej, nawet były zdjęcia w prasie

      • 0 0

      • UV nie szkodzi wirusowi (1)

        To wirus z jednoniciowym RNA. UV mu nic nie robi. Już prędzej woda z mydłem.

        • 1 2

        • opieram się na wypowiedziach wirusologa

          • 0 0

  • Nosić maseczkę albo szalik albo apaszkę i zasłaniać usta i nos ! (1)

    Nowa moda , mądry nosi , niemądry choruje.

    • 40 7

    • Tak ! Nosić maski !

      • 13 0

  • Maseczki (4)

    Larry Brilliant - epidemiolog, który już w 2006 roku przewidział światową pandemię. Świetny wywiad na Wired - pojawia się oczywiście pytanie o maseczki. Przepraszam, że po angielsku, ale wiele osób zna angielski, poza tym każdy ma google tłumacz.

    - Should we be wearing masks? - pyta dziennikarz

    Odpowiedź

    The N95 mask itself is extremely wonderful. The pores in the mask are three microns wide. The virus is one micron wide. So you get people who say, well, it's not going to work. But you try having three big, huge football players who are rushing for lunch through a door at lunchtimethey're not going to get through. In the latest data I saw, the mask provided 5x protection. That's really good. But we have to keep the hospitals going and we have to keep the health professionals able to come to work and be safe. So masks should go where theyre needed the most: in taking care of patients.

    • 19 7

    • Czy powinniśmy nosić maski? - pyta dziennikarz

      Odpowiedź

      Sama maska N95 jest niezwykle cudowna. Pory w masce mają trzy mikrony szerokości. Wirus ma szerokość jednego mikrona. Więc dostajesz ludzi, którzy mówią: cóż, to nie zadziała. Ale próbujesz mieć trzech dużych, ogromnych piłkarzy, którzy pędzą na lunch przez drzwi w porze lunchu, ale nie przejdą. W najnowszych danych, które widziałem, maska zapewniała 5-krotną ochronę. To naprawdę dobrze. Musimy jednak utrzymywać szpitale w ruchu i zapewnić pracownikom służby zdrowia możliwość przyjścia do pracy i zapewnienia bezpieczeństwa. Więc maski powinny iść tam, gdzie są

      • 4 0

    • oco chodzi ?

      pisze po zagranicznemu, nic nierozumie

      • 0 0

    • No i mamy odpowiedz

      • 0 0

    • duży błąd w rozumowaniu

      wirus nie fruwa sobie solo jako jednomikronowa cząsteczka, tylko jest zawieszony w kropelce śliny (dużo większej niż te trzy mikrony) chorej osoby, która zakaszlała albo kichnęła!

      • 8 0

  • Czemu nikt nie mówi o farmaceutach? (4)

    Nikt nigdzie, nigdy nie wspomina, że farmaceuci też są bardzo narażeni na wirusa.
    Lekarze? Pozamykali się w domach.... przychodnie nie działają.
    A farmaceuci? Pracują. I nie dla kasy. Dla kasy to może właściciele aptek( często duże firmy) ale uwierzcie ci ludzie są bardzo zaangażowani a nikt o nich nie wspomina.

    • 54 9

    • Nie tylko

      A taksówkarze którzy wożą chorych ludzi po sorach i przychodniach chyba nikt nie myśli że robią to 3 karetki na krzyż

      • 8 0

    • A kasjerki w spożywczaku ?

      a salowe w szpitalach ?

      • 13 0

    • Swieta prawda

      • 3 0

    • Lecz się chory człowieku. Mój mąż lekarz zapiernicza...ciągle jest potrzebny. Nastepnym razem

      zanim kogoś obrazisz zajmij się sobą i swoją paszczą. Wstrętny człeku.

      • 0 3

  • (2)

    A czy na wylocie też powinna być maseczka,?

    • 10 6

    • Podstaw garnuszek , byś mógł swój pseudo mózg wlać z powrotem

      • 1 0

    • Czop wydechowy

      • 0 0

  • Nosić maski !!! (1)

    Nosić maski !!!! Dajcie nam maski !!!

    • 44 6

    • Szyjcie sami maski!!!!

      Szyjcie sami maski w domach bo bez nich nie mamy szansy przetrwać!!!!!

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Distinguished Gentleman's Ride

w plenerze, zlot, imprezy i akcje charytatywne

Bezpłatne badania dla kierowców zawodowych

badania

Targi kosmetyczne i fryzjerskie - Uroda

targi

Najczęściej czytane