• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pielęgniarki będą zachęcały uczniów do pracy w ich zawodzie

FK
23 października 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Pielęgniarek brakuje w całym kraju, choć jest lepiej niż jeszcze kilka lat temu. W Polsce, według danych na 31 grudnia 2018 r., zarejestrowanych jest 333 751 pielęgniarek i położnych. Większość z nich to kobiety, panów jest zaledwie 2 proc. W województwie pomorskim pracuje 17 280 pielęgniarek i położnych, co stanowi 5,18 proc. ogólnej liczby. Pielęgniarek brakuje w całym kraju, choć jest lepiej niż jeszcze kilka lat temu. W Polsce, według danych na 31 grudnia 2018 r., zarejestrowanych jest 333 751 pielęgniarek i położnych. Większość z nich to kobiety, panów jest zaledwie 2 proc. W województwie pomorskim pracuje 17 280 pielęgniarek i położnych, co stanowi 5,18 proc. ogólnej liczby.

Pielęgniarki z Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku będą prowadziły zajęcia dla uczniów ósmych klas szkół podstawowych oraz pierwszych klas szkół średnich. Akcja promocyjna ma na celu przede wszystkim pokazanie młodym ludziom, że to zawód bardzo potrzebny, perspektywiczny i dający pewne zatrudnienie. Podczas zajęć młodzież będzie też uczona zasad udzielania pierwszej pomocy.



Czy pielęgniarka to twoim zdaniem atrakcyjny zawód?

Z brakami kadrowymi w ochronie zdrowia boryka się większość placówek medycznych. Pojawia się coraz więcej problemów z obsadzeniem dyżurów nie tylko przez lekarzy, ale i pielęgniarki. Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku nie zamierza jednak przyglądać się temu z założonymi rękami. Przeciwnie - pielęgniarki wyruszyły do szkół, aby tam, w bezpośrednim kontakcie, przekonać uczniów, jak fascynująca i potrzebna jest ich profesja.

Zajęcia w szkole i kurs pierwszej pomocy



Pielęgniarki i położne będą odwiedzały szkoły podstawowe i ponadpodstawowe z województwa pomorskiego. W sumie przeprowadzą 100 godzin lekcyjnych zajęć. Programem objęto 600 uczniów klas ósmych szkół podstawowych i pierwszych klas szkół średnich. Zajęcia będą prowadzone w szkołach w Gdańsku, Sztumie, Wejherowie, Pruszczu Gdańskim i Nowym Dworze Gdańskim. Lekcje będą miały formę warsztatów, podczas których odbędzie się nauka udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Chodzi m.in. o: napad epilepsji, hiperglikemię i hipoglikemię (zachowanie dziecka z cukrzycą), krwotoki i urazy, usuwanie ciała obcego z organizmu, pomoc uczniowi niepełnosprawnemu oraz o edukację położnej w zakresie opieki nad noworodkiem.

Wejście pielęgniarek do szkół to inicjatywa Pomorskiego Samorządu i Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych (OIPiP) w Gdańsku. Cała akcja będzie kosztowała ponad 30 tys. zł, z czego 10 tys. zł wyłożył Urząd Marszałkowski - resztę kosztów pokryła OIPiP.

- Pomorski Samorząd już po raz drugi zawarł umowę z Okręgową Izbą Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku, promującą zawody pielęgniarki i położnej - mówi Agnieszka Kapała-Sokalska, wicemarszałek województwa pomorskiego. - Tym razem będą prowadzone zajęcia warsztatowe polegające przede wszystkim na nauce udzielania pierwszej pomocy. Pamiętajmy, że nasze społeczeństwo starzeje się, starzeje się również kadra medyczna. Jednocześnie w naszym województwie mamy niedobór pielęgniarek i położnych. Należy zatem działać, aby zachęcać młodzież do zasilenia w przyszłości szeregów pielęgniarek i położnych, uświadamiać młodym ludziom prestiż tych zawodów - dodaje.
Podpisanie umowy dotyczącej prowadzenia warsztatów edukacyjnych przez wiceprzewodniczącą Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku Marzenę Olszewską-Fryc oraz członkinię Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszkę Kapałę-Sokalską. Podpisanie umowy dotyczącej prowadzenia warsztatów edukacyjnych przez wiceprzewodniczącą Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku Marzenę Olszewską-Fryc oraz członkinię Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszkę Kapałę-Sokalską.

Promocja profesji dającej gwarancję zatrudnienia



Podczas spotkań z uczniami pielęgniarki będą opowiadały o tym, jak ważny i potrzebny zawód wykonują. Będą zachęcały uczniów, aby przy wyborze swojej drogi zawodowej rozważyli wybór takiej profesji. Omówią też wszystkie specjalizacje, od pediatrii po geriatrię. A jest ich aż 17.

- W obu zawodach - pielęgniarek i położnych - można pracować nie tylko w szpitalach, przychodniach czy środowisku, ale także w szkołach rodzenia czy prowadzić indywidualną praktykę. Po takich zajęciach młodzież będzie mogła zweryfikować własne predyspozycje psychofizyczne do podjęcia kształcenia na kierunkach pielęgniarstwo lub położnictwo - mówi Marzena Olszewska-Fryc, wiceprzewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku. - To trudny i wymagający zawód, ale według mnie jeden z najpiękniejszych. Daje dużą satysfakcję, wynikającą szczególnie z ratowania ludzkiego życia, a uśmiech na twarzy pacjenta, jego wdzięczność i dobre słowo wynagradzają wiele niedogodności - podkreśla.
W spotkaniach z uczniami chodzi też o to, aby uświadomić młodym ludziom, że niestety jesteśmy starzejącym się społeczeństwem.

- Ten problem dotyczy też pielęgniarek - podkreśla Olszewska-Fryc. - Średnia wieku w zawodzie to ponad 50 lat. Wiele z nas za kilka czy kilkanaście lat odejdzie na emeryturę. I nasuwa się pytanie, kto będzie się zajmował nami. Przecież każdy z nas kiedyś będzie pacjentem. A jeśli uświadomimy młodym ludziom, że to naprawdę fajny zawód, to być może wielu z nich wybierze naszą drogę - dodaje.

Sytuacja pielęgniarek na Pomorzu



Pielęgniarek brakuje w całym kraju, choć jest lepiej niż jeszcze kilka lat temu. W Polsce, według danych na 31 grudnia 2018 r., zarejestrowanych jest 333 751 pielęgniarek i położnych. Większość z nich to kobiety, panów jest zaledwie 2 proc. W województwie pomorskim pracuje 17 280 pielęgniarek i położnych, co stanowi 5,18 proc. ogólnej liczby.

Według danych za pierwsze półrocze 2019 r. w tzw. marszałkowskich podmiotach leczniczych (SPZOZ-y i spółki) pracuje prawie 4,5 tys. pielęgniarek i położnych. Dla porównania, w 2015 r. było to 4291 osób. Najwięcej, bo 1319 pielęgniarek, zatrudniają Szpitale Pomorskie (w 2015 r. - 1212 osób). Na drugim miejscu, pod względem liczby pielęgniarek, jest Copernicus PL, w którym spadła liczba zatrudnionych z 1253 w 2015 r. do 1222 w 2019 r. Trzecią lokatę z 665 osobami ma Wojewódzki Szpital Specjalistyczny J. Korczaka w Słupsku (2015 r. - 603). W Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie pracuje 435 pielęgniarek (2015 r. - 404), w Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. St. Kryzana w Starogardzie Gdańskim - 256 (w 2015 r. - 253). Natomiast w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym im. Prof. T. Bilikiewicza w Gdańsku spadła liczba zatrudnionych z 145 w 2015 r. do 138 osób w 2019 r. Najmniej, bo tyko 18 (w 2015 r. - 16 ), jest zatrudnionych w Przemysłowym Zespole Opieki Zdrowotnej w Gdańsku oraz w Wojewódzkim Ośrodku Terapii Uzależnień w Gdańsku (po 6 osób zarówno w 2019 r., jak i w 2015 r.).
FK

Miejsca

Opinie (139) 2 zablokowane

  • na zachodzie pielegniarka decyduje czy pacjent musi spotkac sie z lekarzem czy nie. (3)

    Pielegniarka robi EKG i inne badania, jest pooca dla lekarza i czseto wyrecza lekarza. ma wieksza odpowiedzialnosc niz pielegniarka w Polsce. Do tego jest to zawod na zachodzie bardzo popularny tez wsrod mezczyzn, gdzie polowe studentow stanowia mezczyzni. studia trwaja 3 lata. potem po 3 latach mzona ksztalcic sie dalej nop. na polozna/poloznego, pielegniarke karetki ratunkowej itd.

    • 11 4

    • Kolejny, który wie, że coś dzwoni ale nie wie w którym kościele. (1)

      W Polsce pielęgniarki również wykonują to wszystko o czym piszesz (m.in. EKG), uzupełniają dokumentację za lekarza, a poza tym robią wszystko to co na zachodzie robi personel pomocniczy. U nas pielęgniarka wykonuje wspomniane przez Ciebie badania, siada do komputera, a za chwilę musi przenieść 100kg osobę z jednego miejsca w drugie. I nikogo nie obchodzi, że nie ma do tego sprzętu, a dwie drobne pielęgniarki nie dadzą rady bez szwanku na kręgosłupie.

      • 8 1

      • sorry, ale co to ma do rzeczy?

        to, że jest "na zachodzie" to znaczy, że jest lepsze? O, nie. W życiu nie zgodziłabym się, żeby pielęgniarka po jakiś byle studiach wieczorowych decydowała o moim być, albo nie być.

        • 3 2

    • Zapomniałem dodać, że na "zachodzie" jedna pielęgniarka przypada na kilku pacjentów, a u nas nawet na kilkudziesięciu!

      • 8 1

  • Jak zachecić kogoś do pracy poniżej najniższej krajowej?

    • 16 0

  • Taaa

    Wszyscy bysta cholera chcialy zarabiac po 8 tys po szkole...i po szkole miec tyle samo co ten ze stazem 40 letnim...puknijcie sie w pale

    • 2 15

  • Pinedzy nie bylo nima i nie bedzie,!!!!

    • 6 1

  • Ryzyko zarażenia grzybem, aids, hiv, żółtaczką, gruźlicą i innymi.

    • 13 3

  • Pielęgniarki to najbardziej nie doceniany zawód w Polsce

    Jak dla Mnie zarabiają za mało za to jak ciężką pracę wykonują

    • 25 1

  • Dobra pielęgniarka, to jak "anioł w pierwszej i kolejnej potrzebie"

    Moim zdaniem zarabiają wielkie g.wno!. Tym samym -ja osobiście- nie miałbym sumienia nagabywać kogokolwiek do tego zawodu. Zawód bardzo ciężki, nie dla każdego, a paradoksalnie, prawie dla nikogo!
    Oczywiście trzeba rozgraniczyć, co to pielęgniarka na Okulistyce, a co na Oddziale Ratunkowym. Dlatego uważam, że pensje pielęgniarza winny kształtować się nie tylko od zdobytego stażu-doświadczenia, ale przede wszystkim "poligonu działania".

    • 23 1

  • Pielęgniarka to atrakcyjny i potrzebny zawód

    Ale nie w Polsce. Tu każdy uczciwie pracujący jest frajerem do wydojenia. A szczególnie to widać w służbie zdrowia i szkolnictwie

    • 16 0

  • Pielęgniarka

    To nie jest atrakcyjny zawód,ale bardzo, bardzo potrzebny.Niech będzie chwała dla osób, które zdecydowały się być pielęgniarkami.

    • 16 0

  • (1)

    Ludzie nie ma chętnych do policji za 3300 a gdzie dopiero na pielęgniarkę za 2200.

    • 18 0

    • 100 procent

      • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

Dzień dla Zdrowia w Galerii Morena

badania, konsultacje

Konferencja "SM i co z tego?"

konferencja

Najczęściej czytane