• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pasztet, czyli jak zrobić coś z niczego

Justyna Spychalska
15 października 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 
Pasztet pasztetowi nierówny. Jedne są najdroższymi i wykwintnymi specjałami, w innych gustują jedynie mało wymagający harcerze... Pasztet pasztetowi nierówny. Jedne są najdroższymi i wykwintnymi specjałami, w innych gustują jedynie mało wymagający harcerze...

Producentom pasztetów nie można odmówić jednego: wyobraźni. Skład niektórych wyrobów sprzedawanych pod nazwą "pasztet" zawiera wszystko oprócz... mięsa. A szkoda, bo to tradycyjny produkt, od wieków obecny w pomorskiej kuchni.



Jeśli pasztet, to tylko...

Przeglądanie tradycyjnych, pomorskich przepisów na domowe pasztety pobudza apetyt. Pasztet z kury zapiekany w kruchym cieście, pasztet z wędzonej szynki i mięsa wołowego, tradycyjny polski pasztet z zająca.

Znajdą się też rybne odpowiedniki: pasztet z suszonego dorsza, pasztet z węgorza z dodatkiem mięsa ze szczupaka. Ilość receptur świadczy wyraźnie o wyjątkowej popularności pasztetów na Pomorzu.

A jak jest obecnie? Żeby ocenić sytuację, warto dowiedzieć się, czym tak naprawdę powinien być pasztet. Według definicji, jest to pieczony wyrób z parzonego lub gotowanego mięsa, głowizny, tłuszczu i wątroby, która nadaje mu charakterystyczny smak.

- Wątroba to ważny, ale też kontrowersyjny składnik pasztetów - tłumaczy Małgorzata Jabłońska z poradni dietetycznej La Mariposa - Z jednej strony to właśnie w niej gromadzą się toksyny, z drugiej strony zawiera też dużo cennych pierwiastków, przede wszystkim żelazo.

Wystarczy rzut oka na resztę dodatków, żeby wątroba okazała się najmniej kontrowersyjnym składnikiem pasztetu. Szczególnie, jeśli weźmie się do rąk pasztet w puszce albo aluminiowym kubeczku. Woda, słonina, skóry, MOM - tak czasem wygląda lista na etykiecie. Szkoda tylko, że żaden z tych składników nie jest mięsem.

Bywa jeszcze gorzej. Producenci, opanowując do mistrzostwa sztukę swojego fachu, nauczyli się robić coś z niczego. Żeby otrzymać najtańszy pasztet, wystarczy zmieszać wodę z tłuszczem, dodać emulgator i dorzucić kilka skórek, tak na poprawę konsystencji.

Tłuszcz - znakomity nośnik smaku - nie wymaga dodatku dużej ilości mięsa, wystarczy trochę wątroby, przyprawy i pasztet ląduje na półkach. Dlaczego takie produkty są w ogóle dopuszczane do sprzedaży?

- Niestety, nie ma obecnie żadnego prawomocnego przepisu regulującego skład pasztetów - tłumaczy Dariusz Klugmann, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Gdańsku - Istnieje co prawda polska norma PN-A-82012, na którą mogą powołać się przestrzegający jej producenci pasztetów, ale ma ona charakter nieobligatoryjny. Jest też rozporządzenie Ministra Zdrowia, ale dotyczy ono wyłącznie rodzaju i ilości substancji dodatkowych, które można stosować w tego typu wyrobach.

Co ma w takim razie zrobić konsument? Niestety kupowanie "na oko" jest ryzykowne. Najłatwiej omijać pasztety w aluminiowych kubeczkach i puszkach, chociaż ta reguła może się nie sprawdzić za granicą, gdzie w takich opakowaniach można znaleźć produkt z 30-40 proc. zawartością mięsa. Jak na pasztet, to całkiem przyzwoicie.

- Nie warto sugerować się opakowaniem, najważniejsza jest etykieta - przekonuje Dariusz Klugmann - Warto pamiętać, że każdy produkt spożywczy wprowadzony do obrotu musi być oznakowany.

Na co zwrócić uwagę studiując etykietę? Procentowa zawartość mięsa to podstawa, ale nie wolno zapominać o liście dodatków. Nie każdy z E-składników jest szkodliwy, za to wszystkie fałszują prawdziwą konsystencję i jakość produktu. Najpopularniejsze są emulgatory: E471 i E472.

W takim razie jaki pasztet kupować? I czy w ogóle kupować?

- Najlepsze pasztety to te, które przyrządza się samodzielnie, w domu - przekonuje dietetyczka Małgorzata Jabłońska - Oczywiście, do takich pasztetów również trzeba dodać tłuszcz, żeby nie były suche, tylko smarowne, ale to my decydujemy o proporcji i rodzaju składników. I to jest najważniejsze.

Miejsca

Opinie (51) 1 zablokowana

  • Dobrze, że są takie artykuły.

    • 1 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Distinguished Gentleman's Ride (1 opinia)

(1 opinia)
w plenerze, zlot, imprezy i akcje charytatywne

Bezpłatne badania USG piersi

badania

Transformacyjna Podróż w Kolorach Czakr z Anetą Paluszkiewicz

200 zł
warsztaty, spotkanie, joga

Najczęściej czytane