• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pacjenci potrzebują krwi i osocza. RCKiK apeluje do dawców

Wioleta Stolarska
10 listopada 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Średnio 1 z 10 osób przebywających w szpitalu potrzebuje transfuzji krwi - to lek nie do zastąpienia. Z kolei jedna jednostka krwi może uratować życie aż trzem osobom. Średnio 1 z 10 osób przebywających w szpitalu potrzebuje transfuzji krwi - to lek nie do zastąpienia. Z kolei jedna jednostka krwi może uratować życie aż trzem osobom.

Ze względu na pandemię koronawirusa mniej osób decyduje się na oddanie krwi, dlatego RCKiK zachęca do dzielenia się nią z pomorskimi pacjentami. W magazynach składników krwi większość grup ma bardzo niski stan, jedynie w przypadku grup AB RhD+ takiego problemu nie ma. - Tu mamy ponad 100 jednostek, więc zapas jest wystarczający, ale sytuacja zawsze może się zmienić - mówi dr Anna Jaźwińska-Curyłło, zastępca dyrektora ds. medycznych w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku.



Czy oddawałe(a)ś kiedyś krew?

Coraz częściej apeluje się do osób, które przeszły zakażenie koronawirusem, by zgłaszały się jako dawcy osocza. Leczenie choroby COVID-19 specjalnie przygotowanym preparatem z osocza zatwierdziła Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA). Nie zapominajmy jednak, że wciąż potrzeba składników krwi również dla innych pacjentów.

- Niestety zauważamy, że w ostatnim czasie zgłasza się mniej osób, by oddawać krew, a potrzeba tworzenia zapasów tak naprawdę jest cały czas - przyznaje dr Anna Jaźwińska-Curyłło, specjalista transfuzjologii klinicznej.
Warto zgłosić się, by wspierać bank krwi. Stan w magazynach składników krwi w przypadku większości grup wciąż pozostaje niski.

Koronawirus Gdańsk - Gdynia - Sopot - wszystko o COVID-19 w Trójmieście



Centrum jednak ze względu na racjonalną gospodarkę krwi oraz potrzeby pacjentów zaleca, by sprawdzać, jakie potrzeby są największe - np. w przypadku dawców grupy AB RhD+ istnieje możliwość wstrzymania się od oddawania krwi pełnej [do odwołania - dop. red.].

- To wyjątkowy przypadek, gdzie zapas mamy wystarczający, to ponad 100 jednostek - wyjaśnia.
Podkreśla też, że krew do przetoczeń potrzebna jest zawsze. Chorzy przewlekle, którzy jej potrzebują, wciąż są przyjmowani do szpitali, podobnie osoby poszkodowane w wypadkach z rozległymi urazami i krwotokami. Krew potrzebna jest też pacjentom z chorobami nowotworowymi, w trakcie i po chemioterapii oraz u pacjentów wymagających transplantacji lub zabiegów kardiochirurgicznych. Mimo pandemii koronawirusa i związanych z nią ograniczeń wciąż prowadzone są terapie innych pacjentów.

W naszym regionie działają dwa centra krwiodawstwa, które łącznie zapewniają składniki krwi dla ponad 40 szpitali w województwie.

Lekarskie wizyty domowe w Trójmieście


Dawcy pod szczególnym nadzorem



Sytuacja epidemiologiczna dynamicznie się zmienia na całym świecie, dlatego zmieniane są też kwalifikacje do oddawania krwi.

- Wszystkich dawców prosimy o to, żeby obserwowali swój stan zdrowia i w przypadku, gdy wystąpią objawy infekcji (stan podgorączkowy, gorączka, kaszel, katar, zaburzenia smaku i węchu), prosimy o niezgłaszanie się do centrum - informuje RCKiK.
Jeśli chodzi o podróżujących, to w wielu przypadkach również obowiązuje dyskwalifikacja z oddawania krwi - przynajmniej przez 10 dni. Wszyscy chętni do oddania krwi będą poddawani dodatkowej, wstępnej weryfikacji przed wejściem do RCKiK i OT.

Miejsca

Opinie (75) 2 zablokowane

  • 30 lat noszę tytuł "honorowego dawcy krwi PCK" który nabywa się z pierwszą donacją. Nie liczę kolejnych tzw. stopni, medalu itp. Jestem dumny, czekoladę rozdaję, w aptece są w większości uprzywilejowani, więc skoro ludzie 70-80 letni stoją, to ja też w ogonku.

    • 9 1

  • Figa z makiem

    Aby otrzymać odznakę Honorowego Dawcy Krwi I, II lub III stopnia oraz odznakę HDK - Zasłużony dla Zdrowia Narodu trzeba złożyć wniosek - to jest chamstwo i hańba. Bez wniosku dostaniesz figę z makiem.

    • 7 0

  • dość mam oddawania na prawo i lewo

    gdy w zamian dostaję kopa od Państwa. Niech Pinokio i całe kolesiostwo odda co nabrali.

    • 6 2

  • Rthgjj

    W Gdańsku tak mnie przywitali w punkcie jak ten bajzel się zaczął że teraz niech sobie sami oddają (oddalem juz 16l )A poza tym covidowcom krwi nie potrzeba a innych zabiegów nie robią. W ogóle covidowcom radnej pomocy nie udzielę

    • 2 0

  • oddam

    jak tylko wyjdę z tego i będę już gotowa, napewno oddam. Oddam, żeby uratować życie ludzkie skoro tyle mogę zrobić. Nie za dziękuję, ani za szczególne traktowanie, ani za ..... czekoladę, zwyczajnie.

    • 6 2

  • Ja oddaje od 1996 r

    Ostatnio chcialem dostac sie do lekarza, maja skserowane moje odznaki w przechodni, nie przyjęli mnie i potraktowali nie ladnie. Po co te przywileje jak ich nierespektuja. Juz nie oddam krwi zaznacze ze pracuje na działalności i nie mialem nigdy dnia wolnego. Hamstwo i tyle

    • 5 0

  • Nie oddawałem, nie oddaję i nie będę oddawał. I od razu dopiszę pieniaczom: nigdy nie otrzymywałem i nie będę brał - nawet jak przyjdzie mi umrzeć.

    • 0 5

  • Słabe info na stronie RCK (1)

    Z przykrością odbiłem się dziś od RCK z powodu niezdania ankiety wstępnej w dziedzinie kontaktu z osobą na kwarantannie. Rozumiem środki bezpieczeństwa. Nie rozumiem jednak braku rzetelnej informacji o nich na stronie.
    Jest umieszczony komunikat z nagłówkiem "aktualizacja sytuacji epidemiologicznej 20.09.2020:. Co stanęło więc na przeszkodzie umieszczeniu w nim informacji o wymaganych 10 dniach od kontaktu z os. na kwarantannie oraz o 18 dniach od zakończenia swojej kwarantanny?
    Taka prosta rzecz oszczędziłoby czasu zarówno mnie jak i pracownikom. Co więcej oszczędziłaby jeszcze kawałek lasu, H2O i pozostałych zasobów potrzebnych do wyprodukowania ankiety wstępnej oraz długopisu. Nie wspominając o nośnym ostatnio śladzie węglowym.
    Co w tym jednak najważniejsze: takie epizody potrafią skutecznie zniechęcić do krwiodawstwa!

    • 2 0

    • Jak będziesz mądrkowal i pajacowal w ankiecie to nikt z tobą nie będzie rozmawiał.

      Tak też było. Zakreślasz 'nie' i wystarczy a jak ktoś odpowiada na pytania zamknięte jakby były otwarte to potem niech się nie dziwi. Niech dalej opowiada historię życia.

      Oddaje regularnie i nigdy nie miałem problemu z czymś tak prostym jak ankieta. Dobrze że nawet igly tobie nie wbili bo kto wie co by się mogło potem wydarzyć.

      • 0 0

  • Większość tych naiwniakow nawet niewie co sie dzieje z ich krwią

    I jaki to jest biznes .Lykaja slogany jak pelikany :)

    • 1 1

  • Zakaz oddawania krwi dla osob, ktore rodzily

    Bo mialy kontakt z krwia? Moze o tym napisac, a nie mowic, ze ludzie nie chca oddawac osocza....

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Targi kosmetyczne i fryzjerskie - Uroda

targi

Warsztat muzykoterapeutyczny Opowieści wewnętrznego dziecka

100 zł
warsztaty, spotkanie

Maj w Sercu Mamy 2024 - rozwojowy festiwal łączący pokolenia

festyn, warsztaty, spotkanie, joga

Najczęściej czytane