• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ospa wietrzna. Ponad 3 tys. zachorowań latem

Piotr Kallalas
26 września 2023, godz. 08:00 
Opinie (91)
"Ospa wietrzna jest chorobą zakaźną wywoływaną przez wirusa ospy wietrznej i półpaśca". "Ospa wietrzna jest chorobą zakaźną wywoływaną przez wirusa ospy wietrznej i półpaśca".

Ospa wietrzna już drugi rok z rzędu pobija rekordy zachorowalności. Wirus nie odpuścił również w sezonie letnim. Na Pomorzu od czerwca do połowy września zarejestrowano ponad 3,2 tys. infekcji.Czy przechorowałe(a)ś ospę wietrzną?

Patrząc na statystyki zachorowalności, trudno przypisać ospę wietrzną do klasycznego sezonu infekcyjnego. Wirus wymyka się bowiem tradycyjnym wzrostom zachorowalności, jakie obserwujemy od listopada do lutego. W tym roku na Pomorzu istotny wzrost obserwowaliśmy od marca do czerwca, gdzie miesięczne rejestry wykazywały nawet powyżej 1,6 tys. zachorowań, a w okresie zimowym ledwo przekraczały 1 tys. zachorowań. Niestety dzieci również w okresie letnim musiały zmierzyć się z tą uciążliwą chorobą.

- Mała zachorowała w lipcu, ale chorowała łagodnie, walczyliśmy jedynie z krostkami. Nie spodziewaliśmy się jednak, że będziemy walczyć z ospą w trakcie urlopu - mówi Ania, mama 5-letniej Zuzi. I dodaje: - Dziecko było na urodzinkach i potem okazało się, że połowa dzieci skończyła z krostkami.
W lipcu pomorskie służby sanitarne odnotowały 831 zachorowań, w sierpniu - 493, a do połowy września 134 przypadki.


Ospa wietrzna: zaraźliwość sięga 90-95 proc.Niestety ospa należy do jednej z najbardziej zaraźliwych chorób. Dzieci najczęściej narzekają na swędzącą wysypkę niemal na całym ciele, a rodzice obserwują również wysoką gorączkę i powiększone węzły chłonne.

- Ospa wietrzna jest chorobą zakaźną wywoływaną przez wirusa ospy wietrznej i półpaśca. Cechą charakterystyczną tego wirusa jest bardzo wysoka zaraźliwość sięgająca 90-95 proc. Najczęstszym źródłem zakażenia jest bezpośredni kontakt z chorym lub droga kropelkowa. Zakażenie szerzy się także pośrednio przez kontakt z przedmiotami zanieczyszczonymi wydzielinami z dróg oddechowych chorej osoby - informują specjaliści z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny.
Ospę wietrzną dzieci najczęściej przechorowują łagodnie. Zdarza się jednak, że dochodzi do groźnych powikłań, co wiąże się również z hospitalizacją. Mowa o bakteryjnych nadkażeniach skóry, które występują najczęściej, ale również o zapaleniu mózgu czy opon mózgowo-rdzeniowych. Szacuje się, że powikłania występują w od 2 do 6 proc. chorych.

Adaptacja w żłobku musi być trudna? Kluczowe jest zachowanie rodzica Adaptacja w żłobku musi być trudna? Kluczowe jest zachowanie rodzica

Szczepionka przeciwko ospie wietrznej to skuteczna ochronaWarto zaznaczyć, że mamy wpływ na ograniczenie zachorowalności ospy wietrznej. W aptekach jest dostępna skuteczna, dwudawkowa szczepionka przeciw ospie, którą charakteryzuje 95-proc. skuteczność. Wykonanie szczepienia zaleca się od 12. miesiąca życia.

- Szczepionka przeciw ospie wietrznej jest bezpieczna i dobrze tolerowana, rzadko wywołuje niepożądane odczyny poszczepienne. Rzadko po szczepieniu występuje poronna postać ospy wietrznej. Szczepienie zabezpiecza przed objawami i powikłaniami ospy wietrznej na całe życie. Skuteczność szczepionki jest bardzo wysoka, przekracza 95 proc. Szczepionka podana do 3 dni od ekspozycji jest skuteczna w ok. 90 proc. - wskazują eksperci z NIZP - PZH.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (91)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Darmowe konsultacje z zakresu dermatologii

badania, konsultacje

Konsultacje diabetologiczne dla kobiet w ciąży związane z cukrzycą ciążową

badania

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

80 zł
warsztaty

Najczęściej czytane