• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

O badania tomografem i rezonansem będzie jeszcze trudniej

Elżbieta Michalak
12 czerwca 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Pomorski NFZ odrzucił odwołania od konkursu na TK i rezonans magnetyczny. Od 1 lipca największe szpitale zostaną najprawdopodobniej bez kontraktów. Pomorski NFZ odrzucił odwołania od konkursu na TK i rezonans magnetyczny. Od 1 lipca największe szpitale zostaną najprawdopodobniej bez kontraktów.

Odwołania rozpatrywane przez pomorski NFZ w związku z wynikami konkursu na badania obrazowe, tomografię komputerową i rezonans magnetyczny, najprawdopodobniej nic nie dadzą. Specjalistyczny sprzęt będzie więc służył jedynie pacjentom przebywającym w szpitalu, reszta będzie musiała szukać pomocy gdzie indziej.Jakie kryterium powinno być najważniejsze podczas wyboru placówki, która miałaby otrzymać kontrakt z NFZ?

Choć dziś pomorski NFZ ogłosić miał wynik wszystkich odwołań, które napłynęły w związku z rozstrzygnięciem konkursu na pracownie TK i rezonansu magnetycznego, ostateczny głos nie zapadł.

- Niektóre odwołania wpłynęły do nas późno, dlatego nie zdążyliśmy ich rozpatrzyć - mówiła podczas dzisiejszej konferencji Barbara Kawińska, dyrektor pomorskiego oddziału NFZ.

Ponad tydzień temu pomorski NFZ ogłosił zwycięzców konkursu na badania obrazowe, tomografię komputerową i rezonans magnetyczny. Kontraktów na najbliższe trzy lata nie dostały: jeden z większych szpitali w Gdańsku - Specjalistyczny Szpital Św. Wojciecha, Wojewódzkie Centrum Onkologii, a także Centrum Medyczne Enel-Med, Euromedic (na Powstańców Warszawskich), Luxmed Diagnostyka z pracownią TK w Swissmedzie, UCK (oddział na Dębinkach) oraz Nadmorskie Centrum Medyczne (na Polankach). Dodatkowo kontrakty na tomografię komputerową obcięto dwóm szpitalom gdyńskim: Szpitalowi św. Wincentego a Paulo oraz Szpitalowi Morskiemu.

- Konkurs był dla wszystkich jednakowy, wszystkich obowiązywały te same warunki i kryteria, nie można zatem powiedzieć, że coś zostało komuś zabrane - twierdzi uparcie Barbara Kawińska.

Zgodnie z rozstrzygnięciami, liczba placówek świadczących tego typu usługi od 1 lipca zmniejszy się. Pacjenci będą zmuszeni szukać pomocy głównie w pracowniach prywatnych, ponieważ to one w dużej części otrzymały kontrakty na rezonans i TK. Na zwycięskiej liście znajdują się Enel-Med, Euromedic (w Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku Oliwie oraz oddział na Nowych Ogrodach w Szpitalu PCT) oraz UCK. To w nich, od 1 lipca, będzie można wykonać badania obrazowe.

Choć mogłoby się wydawać, że po rozpatrzeniu przez NFZ ostatniego odwołania (do tej pory rozpatrzono 3 z nich, w tym jedną z placówek trójmiejskich - WCO, wszystkie ze skutkiem negatywnym) sprawa kontraktów na świadczenia ambulatoryjne zostanie ostatecznie zamknięta, wciąż pozostaje cień szansy. Dalsze odwołania planuje bowiem Szpital na Zaspie.

- Nie zamierzamy na tym poprzestać. Fundusz wprowadził nas w błąd, a dodatkowo nie dał szans na negocjacje, mamy więc silny argument - mówi Krystyna Grzenia, dyrektor Szpitala Św. Wojciecha na Zaspie. - Sięgnę po każdą możliwą formę odwołania, a jeśli to w niczym nie pomoże, gotowa jestem wytoczyć funduszowi sprawę w sądzie - dodaje.

Zaspie już w 2011 roku kontrakt obcięto o prawie 8 mln, teraz ponownie pomniejszono go o 1,5 mln. Ciężko to zrozumieć, ponieważ to duży, ratunkowy i specjalistyczny szpital, czynny całą dobę, wyposażony nie tylko w dobry sprzęt, ale także świetną kadrę radiologów, którzy mogą na miejscu odczytać wyniki badania. Tylko w 2011 r. wykonano tam blisko 5 tys. badań TK i 4 tys. badań rezonansem.

Kontraktu nie dostało też wspomniane wcześniej Wojewódzkie Centrum Onkologii, które nie dalej niż w 2010 roku zakupiło nowy sprzęt wart blisko 5 mln zł. Choć pomorski NFZ wyniki konkursu tłumaczy wciąż jednym kryterium, czyli ceną, przypadek WCO ostro skomentowała w wywiadzie dla Radia Gdańsk także Barbara Kawińska: - To, że WCO nie dostało kontraktu, uważam za porażkę systemową.

W przypadku obu wymienionych placówek TK i rezonans to badania niezbędne w leczeniu onkologicznym, które od lipca może się niestety wydłużyć.

- Jestem pewna, że od lipca wydłuży się droga do diagnostyki, a tym samym samo leczenie - twierdzi Krystyna Grzenia. - A to, że specjalistyczny sprzęt używany będzie jedynie do leczenia pacjentów hospitalizowanych sprawi, że jego potencjał nie zostanie wykorzystany - dodaje.

Postanowienia konkursowe NFZ zaskakują nie pierwszy raz. Zupełnie niedawno doszło do kontrowersyjnych zmian w opiece nocnej i świątecznej, z których mocno niezadowoleni byli szczególnie pacjenci. Teraz, zabierając kontrakty na rezonans i TK dwóm największym placówkom, NFZ ponownie pominął potrzeby pacjentów i pozostawił ich samym sobie.

Niezadowolenia z kierunku działań pomorskiego NFZ nie kryje też zarząd województwa, marszałek Mieczysław Struk i wicemarszałek Hanna Zych-Cisoń.

- Martwią mnie wyniki konkursu i to, że pacjenci są w nich pomijani, bo cały system służyć ma właśnie im - tłumaczy Hanna Zych-Cisoń. - Kryteria konkursowe, jak się okazuje, powinny być bardziej zindywidualizowane i inne dla każdej placówki - dodaje.

Zdaniem wiceminister problemem jest też liczba nowych podmiotów, które starają się o kontrakt. - Jest ich zdecydowanie za dużo i powinniśmy zakończyć ich rejestrację - twierdzi wiceminister. - Liczę jednak na nową, regulującą to ustawę, o której mówił Minister Zdrowia Sławomir Neumann, bo zmiany w funduszu są potrzebne - dodaje wicemarszałek.

Przy okazji bulwersujących wyników konkursu TK i rezonansu, nieoficjalnie mówi się o odwołaniu Barbary Kawińskiej z pełnionej dotychczas funkcji dyrektora pomorskiego NFZ.

- Między nami a pomorskim NFZ nie ma komunikacji, a jeśli już pojawia się rozmowa, to jedynie wyrywkowa - przyznaje Hanna Zych-Cisoń. - Da się też zauważyć rozbieżność interesów. W naszych programach regionalnych, jak choćby Zdrowie dla Pomorzan, NFZ nie bierze udziału, a powinniśmy przecież szukać zbieżności - dodaje.

Już w piątek, 14 czerwca, pomorski oddział NFZ rozstrzygnie kolejny konkurs, tym razem na kontrakty specjalistyczne. Już mówi się o dużych zmianach i odbieraniu kontraktów trójmiejskim przychodniom. Jedno jest pewne, specjalistów wciąż brakuje, dlatego kolejki do nich prawdopodobnie nie będą mniejsze.

Kontrakt na TK otrzymały takie placówki, jak:

1. Uniwersyteckie Centrum Klinicznew Gdańsku (przy ul. Dębinki 7)
2. Euromedic (w Szpitalu PCT)
3. Euromedic (w 7 Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku)
4. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne (oddział przy ul. Smoluchowskiego 17)

Kontrakt na rezonans otrzymały:

1. Uniwersyteckie Centrum Klinicznew Gdańsku (przy ul. Dębinki 7)
2. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne (oddział przy ul. Smoluchowskiego 17)
3. Centrum Medyczne Enel-Med
4. Euromedic (w 7 Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku)
5. Euromedic (w Szpitalu PCT
Elżbieta Michalak

Miejsca

Opinie (90) 3 zablokowane

 • NFZ (6)

  organizacja przestępcza, której działalność naraża obywateli na utratę życia lub zdrowia

  • 162 2

  • (2)

   To dalej wybierajcie obecnych pajacow,bedziecie miec jeszcze lepiej.Naiwniacy :)

   • 10 6

   • nfz

    NFZ Narodowy Fundusz Zabijania, czym nas mniej tym dla nich lepiej.

    • 10 0

   • Jarosław weź pigułkę!

    • 0 5

  • roz....ć NFZ

   Pier.....y fundusz zdrowia my płacimy a h..e sami mają wszystko od ręki i zadarmo.

   • 6 0

  • za drogo?

   ZUS dla mnie też jest za drogi. Za moje opłaty miałbym opłacony prywatną opiekę. I nie ma tutaj a jeśli będzie operacja - bo nie będzie bo za drogo. Dlaczego mam dalej płacić ZUS, nie dostając nic w zamian?

   • 9 0

  • Urzędnicy z lekarzami przejadają kasę na leczenie

   • 4 0

 • Jedyny wyjsciem z tego bagna jest likwidacja "ubezpieczeniowej skladki zdrowotnej" (12)

  NFZu i calkowita prywatyzacja służby zdrowia oraz dobrowolnosc ubezpieczenia zdrowotnego (prywatnego rzecz jasna.)

  • 94 13

  • (11)

   od razu zmniejszy się liczba ludności i problemów mniej, prawda?

   • 10 11

   • niby dlaczego? (10)

    • 7 3

    • (9)

     A dlatego, że mniej więcej 3/4 polaków nie będzie stać na opłacanie co miesiąc prywatnego ubezpieczenia. Gdyby służba była sprywatyzowana to ok bo na miejscu dyrektora siedziała by osoba po zarządzaniu lub czymś podobnym i wiedziała by co robić ale ubezpieczenie musi być płacone tak jak teraz bo inaczej to nie będzie miało ani ładu ani składu.

     Teraz też masz dobrowolność ubezpieczenia prywatnego. Możesz sobie wykupić ubezpieczenie prywatne i sobie opłacać składki co miesiąc sama.

     • 7 14

     • taa... (1)

      moge sobie wykupic, niezly joke :( ...to niech mi nie zabieraja prawie 400 PLN miesiecznie na ten NFZ to za ta skladke jakis pakiet PREMIUM na pewno u prywatnego znajde,

      • 12 2

      • Jak masz 400 zł to nie zarabiasz tak źle :)

       Poza tym składka zdrowotna jest akurat tak skonstruowana, że jak zostałaby wycofana, to zapłaciłbyś więcej podatku prawie o te 400 zł (troszkę mniej)

       • 3 1

     • (6)

      bo ten pieprzony fundusz z mojej składki miesięcznie ma kilkaset PLN. pomyśl jaką usługę medyczną miałbyś za kilkaset PLN w abonamencie w jakiejkolwiek prywatnej sieci lecznic

      • 8 5

      • (5)

       Opowiem ci: gównianą miałbyś usługę, bo w systemie rozliczeń kwota kilkaset zł to jest nic, to raptem kilka punktów w lecznictwie szpitalnym (1 punkt=52zł), wystarczy że coś by Ci się stało (złamanie nogi, wyrostek robaczkowy, nie daj Boże wypadek bo doba na OIOM kosztuje kilka tys złotych) już nie mówiąc o poważnych operacjach typu CABG czy terapia nowotworu i idziesz w gaciach razem z całą swoją rodziną która się zadłuży aby Ci pomóc.

       • 9 7

       • Ubezpieczenia prywatne! (3)

        Tylko nie mówimy tutaj o płaceniu za usługi, ale o systemie ubezpieczeń prywatnych. Za te 400 PLN miesięcznie miałbyś na pewno lepszą opiekę niż obecnie (teraz to jest praktycznie eutanazja dla ludzi ciężko chorych.)
        Zobacz abonamenty zdrowotne w granicach 100-200 PLN i zakres świadczonych tam usług i porównaj to do tego, co masz obecnie z NFZ.

        • 8 2

       • Ja mam pakiet prywatny w luzmedzie (2)

        Płacę 117zł miesięcznie i mam dostęp do wszystkich specjalistów BEZ SKIEROWANIA (bez psychiatry i psychologa). Laryngolog, alergolog, urolog, endokrynolog, onkolog, reumaog - czyli do wszystkich do których trzeba czekać bardzo długo ! Co prawda nie od razu ale w przeciągu tygodnia. Za tę kwotę dostęp do specjalisów mają wszyscy w mojej rodzinie. Luxmed nie jest super wyznacznikiem jakości usług medycznych ale jestem póki co zadowolony bo jak trzeba to nie czekam kilka miesięcy tylko tydzień.
        Myślę, że za 284zł minimalnej składki zdrowotnej świadczenia powinny być na wyższym poziomie! Mówię tu o usługach nie szpitalnych.

        Mój abonament nie obejmuje szpitali które są głównym ciężarem kosztowym w całym systemie usług medycznych. Kiedyś sporo kasy szło na dofinansowanie leków, ale od kilku lat patrząc na recepty to w większości są tam leki na 100% a jak już jest już antybiotyk to z NFZ'u idzie może na 15 zł (gdzie składka 284zł).
        Dlaczego wiec te szpitale tak drenują kasę???
        Dlaczego zrobienie operacji czy Oddział Intensywnej Terapii to aż takie koszty???
        Przecież ludzie pracujący przy tym nie zarabiają aż tak wiele .....
        Nawet jeśli super specjaliści szpitalni mają pensie ok 10tyś/ms (tak powinni tyle mieć) to i tak nie widzę związku ich wynagrodzenia z kosztem kilku dni szpitala przypadającym na 1 pacjenta w wysokości kilku tysięcy. Przecież tych specjalistów w szpitalu nie ma aż tak wielu. Kredyty do spłaty na zakupiony sprzęt po cenach z kosmosu ? Może tu jest pies pogrzebany....

        • 7 1

       • załóżmy, że nagle do szpitala zaczyna trafiać o 50% mniej ludz co miesiąc.
        Czy miesięczny koszty szpitala będą mniejsze?
        Czy pracownicy szpitala mają pensję uzależnione od liczby przebadanych pacjentów?
        Czy kredyty i presje są mniejsze

        • 1 0

       • Ogarnij sie

        Płacisz te 280zl dodatkowo !!!! Luxmedowi!! Jak zlikwidują ci składkę to Luxmed podniesie ci tak abonament ze wymiekniesz .Ponieważ oni w 80 % koszta swoje pokrywają ze składki NFZ

        • 0 0

       • hm

        Doba na iomie to kwota rzędu kilkunastu tys zł.

        • 0 0

 • (2)

  czyli prywatyzacja służby zdrowia POstępuje

  • 33 9

  • a jak chcesz kupic pralke to wplacasz na panstwowy Fundusz Kupna Pralek (1)

   po czym stoisz 6 miesiecy w kolejce po najgorsza pralke na rynku, przepłacajac jednoczesnie trzykrotnie, czy wolisz isc do sklepu i sobie po prostu kupic pralke jaka sobie wybierzesz i po normalnej cenie ??

   • 17 3

   • A jak zdarzy ci się operacja za 300000 to co zrobisz mądralo?

    Ty wpłacasz żeby pomóc innym, inni wpłacają żeby ratować ciebie, należy poprawić system a nie prywatyzować!

    • 3 0

 • (1)

  Szanowna moja redakcjo - 12 czerwca jest dzisiaj ( środa ) w piątek będzie 14 czerwca :)) Poprawiamy, poprawiamy :))

  Odpowiedź redakcji:

  Dziękujemy za zwrócenie uwagi. Treść została poprawiona.

  • 11 0

  • Raz piszą, że UCK przy Dębinki nie ma kontraktu.

   A dalej w tekście, że jednak mają. Żenada.

   • 4 0

 • Polskie PGRy

  tak wygląda reforma Tuska.

  • 31 4

 • Owsiak zbierał kase na sprzet a teraz urzedasy Tuska zabronili z nich korzystac!! (4)

  odmowa kontraktu to oznacza ze niewolno nikomu korzystac bo nikt prywatnie przyjs niemoze do państwowego szpitala i zpalacic!! Dlatego tomografy beda rdze wiec nieużywane!!

  • 51 5

  • (2)

   Sprzęt był kupiony za unijne dziengi ;)

   • 5 1

   • sprzet był kupiony z kasy podatnika!! Kazda kasa za jaka mugł byc kuiony to kasa podatnika (1)

    a teraz będzie rdzewiał

    • 5 0

    • Nie będzie rdzewiał bo jest ze stali nierdzewnej :P

     • 0 0

  • Wcale nie zabronili. Płacisz i cię zbadają...

   Przy okazji wyszło, że zbieranie `na sprzęt ratujący życie' to bezsens.

   Sorry wam bardzo uczestnicy WOŚP

   • 0 0

 • taniej zdechnąć (1)

  i patriotyczniej

  • 45 0

  • A i dla ZUS nastepny skreslony z listy

   • 12 0

 • Bez MR niewiele można wykryć zabranie tego badania to zwykła zbrodnia i ktoś powinien za to odpowiadać.

  Gnojki z NFZ wstydźcie się ! Jak można krzywdę ludziom robić w imię dodatniego wyniku finansowego!

  • 64 0

 • Żenada

  • 27 0

 • Wyganiają młodych za granicę, starych dobijają a pracujących wykorzystują na zleceniu. (3)

  TYM KRAJEM RZĄDZI WYNAJĘTY OKUPANT

  (PS: nie dajcie się nabrać na PO czy PIS czy JAKĄKOLWIEK inną brednię. Liczy sie to że są w sejmie. To stosowana takyka:

  DOBRY i ZŁY POLICJANT)

  Otwórzcie oczy.

  W obecnej sytuacji pogoniłbym rząd i zmienił Polskę w land Niemiec. I tak tyramy w Lidlach i Kauflandach a przynajmniej niemcy nie rozkradali by naszych podatków.

  Wojsko nasze też rozmontowali. Nie potrzebują go bo sprzedali nas Rosji.

  Policje tylko trzymają bo naród kiedyś się obudzi i będzie bieda..

  ALE ZANIM TO NASTĄPI - STOŁEK W EUROPARLAMENCIE

  • 67 5

  • taka prawda :(

   mówi, jak jest

   • 6 1

  • To dalej wybierajcie tuska i tym podobnych.Naiwniacy,oczy otworzcie.

   • 8 1

  • Chory na Stwardnienie

   Rok czekam na lekarstwo, bo NFZ nie ma pieniędzy. Nie pomagają, tylko mordują, a forsę biorą.

   • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

Rola osoby towarzyszącej w porodzie warsztaty dla mamy i taty

warsztaty, konsultacje

Targi kosmetyczne i fryzjerskie - Uroda

targi

Najczęściej czytane