• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

O badania tomografem i rezonansem będzie jeszcze trudniej

Elżbieta Michalak
12 czerwca 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Pomorski NFZ odrzucił odwołania od konkursu na TK i rezonans magnetyczny. Od 1 lipca największe szpitale zostaną najprawdopodobniej bez kontraktów. Pomorski NFZ odrzucił odwołania od konkursu na TK i rezonans magnetyczny. Od 1 lipca największe szpitale zostaną najprawdopodobniej bez kontraktów.

Odwołania rozpatrywane przez pomorski NFZ w związku z wynikami konkursu na badania obrazowe, tomografię komputerową i rezonans magnetyczny, najprawdopodobniej nic nie dadzą. Specjalistyczny sprzęt będzie więc służył jedynie pacjentom przebywającym w szpitalu, reszta będzie musiała szukać pomocy gdzie indziej.



Jakie kryterium powinno być najważniejsze podczas wyboru placówki, która miałaby otrzymać kontrakt z NFZ?

Choć dziś pomorski NFZ ogłosić miał wynik wszystkich odwołań, które napłynęły w związku z rozstrzygnięciem konkursu na pracownie TK i rezonansu magnetycznego, ostateczny głos nie zapadł.

- Niektóre odwołania wpłynęły do nas późno, dlatego nie zdążyliśmy ich rozpatrzyć - mówiła podczas dzisiejszej konferencji Barbara Kawińska, dyrektor pomorskiego oddziału NFZ.

Ponad tydzień temu pomorski NFZ ogłosił zwycięzców konkursu na badania obrazowe, tomografię komputerową i rezonans magnetyczny. Kontraktów na najbliższe trzy lata nie dostały: jeden z większych szpitali w Gdańsku - Specjalistyczny Szpital Św. Wojciecha, Wojewódzkie Centrum Onkologii, a także Centrum Medyczne Enel-Med, Euromedic (na Powstańców Warszawskich), Luxmed Diagnostyka z pracownią TK w Swissmedzie, UCK (oddział na Dębinkach) oraz Nadmorskie Centrum Medyczne (na Polankach). Dodatkowo kontrakty na tomografię komputerową obcięto dwóm szpitalom gdyńskim: Szpitalowi św. Wincentego a Paulo oraz Szpitalowi Morskiemu.

- Konkurs był dla wszystkich jednakowy, wszystkich obowiązywały te same warunki i kryteria, nie można zatem powiedzieć, że coś zostało komuś zabrane - twierdzi uparcie Barbara Kawińska.

Zgodnie z rozstrzygnięciami, liczba placówek świadczących tego typu usługi od 1 lipca zmniejszy się. Pacjenci będą zmuszeni szukać pomocy głównie w pracowniach prywatnych, ponieważ to one w dużej części otrzymały kontrakty na rezonans i TK. Na zwycięskiej liście znajdują się Enel-Med, Euromedic (w Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku Oliwie oraz oddział na Nowych Ogrodach w Szpitalu PCT) oraz UCK. To w nich, od 1 lipca, będzie można wykonać badania obrazowe.

Choć mogłoby się wydawać, że po rozpatrzeniu przez NFZ ostatniego odwołania (do tej pory rozpatrzono 3 z nich, w tym jedną z placówek trójmiejskich - WCO, wszystkie ze skutkiem negatywnym) sprawa kontraktów na świadczenia ambulatoryjne zostanie ostatecznie zamknięta, wciąż pozostaje cień szansy. Dalsze odwołania planuje bowiem Szpital na Zaspie.

- Nie zamierzamy na tym poprzestać. Fundusz wprowadził nas w błąd, a dodatkowo nie dał szans na negocjacje, mamy więc silny argument - mówi Krystyna Grzenia, dyrektor Szpitala Św. Wojciecha na Zaspie. - Sięgnę po każdą możliwą formę odwołania, a jeśli to w niczym nie pomoże, gotowa jestem wytoczyć funduszowi sprawę w sądzie - dodaje.

Zaspie już w 2011 roku kontrakt obcięto o prawie 8 mln, teraz ponownie pomniejszono go o 1,5 mln. Ciężko to zrozumieć, ponieważ to duży, ratunkowy i specjalistyczny szpital, czynny całą dobę, wyposażony nie tylko w dobry sprzęt, ale także świetną kadrę radiologów, którzy mogą na miejscu odczytać wyniki badania. Tylko w 2011 r. wykonano tam blisko 5 tys. badań TK i 4 tys. badań rezonansem.

Kontraktu nie dostało też wspomniane wcześniej Wojewódzkie Centrum Onkologii, które nie dalej niż w 2010 roku zakupiło nowy sprzęt wart blisko 5 mln zł. Choć pomorski NFZ wyniki konkursu tłumaczy wciąż jednym kryterium, czyli ceną, przypadek WCO ostro skomentowała w wywiadzie dla Radia Gdańsk także Barbara Kawińska: - To, że WCO nie dostało kontraktu, uważam za porażkę systemową.

W przypadku obu wymienionych placówek TK i rezonans to badania niezbędne w leczeniu onkologicznym, które od lipca może się niestety wydłużyć.

- Jestem pewna, że od lipca wydłuży się droga do diagnostyki, a tym samym samo leczenie - twierdzi Krystyna Grzenia. - A to, że specjalistyczny sprzęt używany będzie jedynie do leczenia pacjentów hospitalizowanych sprawi, że jego potencjał nie zostanie wykorzystany - dodaje.

Postanowienia konkursowe NFZ zaskakują nie pierwszy raz. Zupełnie niedawno doszło do kontrowersyjnych zmian w opiece nocnej i świątecznej, z których mocno niezadowoleni byli szczególnie pacjenci. Teraz, zabierając kontrakty na rezonans i TK dwóm największym placówkom, NFZ ponownie pominął potrzeby pacjentów i pozostawił ich samym sobie.

Niezadowolenia z kierunku działań pomorskiego NFZ nie kryje też zarząd województwa, marszałek Mieczysław Struk i wicemarszałek Hanna Zych-Cisoń.

- Martwią mnie wyniki konkursu i to, że pacjenci są w nich pomijani, bo cały system służyć ma właśnie im - tłumaczy Hanna Zych-Cisoń. - Kryteria konkursowe, jak się okazuje, powinny być bardziej zindywidualizowane i inne dla każdej placówki - dodaje.

Zdaniem wiceminister problemem jest też liczba nowych podmiotów, które starają się o kontrakt. - Jest ich zdecydowanie za dużo i powinniśmy zakończyć ich rejestrację - twierdzi wiceminister. - Liczę jednak na nową, regulującą to ustawę, o której mówił Minister Zdrowia Sławomir Neumann, bo zmiany w funduszu są potrzebne - dodaje wicemarszałek.

Przy okazji bulwersujących wyników konkursu TK i rezonansu, nieoficjalnie mówi się o odwołaniu Barbary Kawińskiej z pełnionej dotychczas funkcji dyrektora pomorskiego NFZ.

- Między nami a pomorskim NFZ nie ma komunikacji, a jeśli już pojawia się rozmowa, to jedynie wyrywkowa - przyznaje Hanna Zych-Cisoń. - Da się też zauważyć rozbieżność interesów. W naszych programach regionalnych, jak choćby Zdrowie dla Pomorzan, NFZ nie bierze udziału, a powinniśmy przecież szukać zbieżności - dodaje.

Już w piątek, 14 czerwca, pomorski oddział NFZ rozstrzygnie kolejny konkurs, tym razem na kontrakty specjalistyczne. Już mówi się o dużych zmianach i odbieraniu kontraktów trójmiejskim przychodniom. Jedno jest pewne, specjalistów wciąż brakuje, dlatego kolejki do nich prawdopodobnie nie będą mniejsze.

Kontrakt na TK otrzymały takie placówki, jak:

1. Uniwersyteckie Centrum Klinicznew Gdańsku (przy ul. Dębinki 7)
2. Euromedic (w Szpitalu PCT)
3. Euromedic (w 7 Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku)
4. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne (oddział przy ul. Smoluchowskiego 17)

Kontrakt na rezonans otrzymały:

1. Uniwersyteckie Centrum Klinicznew Gdańsku (przy ul. Dębinki 7)
2. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne (oddział przy ul. Smoluchowskiego 17)
3. Centrum Medyczne Enel-Med
4. Euromedic (w 7 Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku)
5. Euromedic (w Szpitalu PCT
Elżbieta Michalak

Miejsca

Opinie (90) 3 zablokowane

  • komu kontrakty

    Prosze mnie poprawić jeżeli się myle ,ale czy to nie w tym ośrodku odnajmujacym pomieszczenie w szpitalu Mar woj doszlo do zakażenia wirusem C wzw kilku pacjentów wskuterk niechlujstwa personelu i ta placówka dostala kontrakt?Jeżeli tak to cala ta procedura konkursowa jest co najmniej niepokojąca!!

    • 3 0

  • Badania

    A mówią ,że u nas nie ma eutanazji !!!!!!!!! Ja twierdzę, że jest i to już taka powszechna . Działa pod wieloma przepisami i tyle.

    • 2 0

  • czy tio jest prawda że pomorski NFZ odesłał do warszawy 25 milionów złotych bo oszczędził na poradniach specjalistycznych?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Transformacyjna Podróż w Kolorach Czakr z Anetą Paluszkiewicz

200 zł
warsztaty, spotkanie, joga

III Ogólnapolska Konferencja Samoświadomość i komunikAACja a TZW. zachowania trudne

konferencja

Targi kosmetyczne i fryzjerskie - Uroda

targi

Najczęściej czytane