Wiadomości

Nowy prezes NFZ już zapowiada zmiany

Tadeusz Jędrzejczyk (dotychczasowy dyrektor Pomorskiego Oddziału NFZ), został prezesem NFZ. To nominacja na czas niekreślony.
Tadeusz Jędrzejczyk (dotychczasowy dyrektor Pomorskiego Oddziału NFZ), został prezesem NFZ. To nominacja na czas niekreślony. fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl

Dopiero co gabinet w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym zamienił na fotel dyrektora w siedzibie Pomorskiego NFZ, a już przygotowuje się na kolejne zmiany - tym razem Tadeusz Jędrzejczyk przenosi się do Warszawy, gdzie piastować będzie funkcję prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Pytamy go o najbliższe zmiany i plany na przyszłość.Elżbieta Michalak: Czy wiadomo już, kto zastąpi pana w Pomorskim Oddziale NFZ?

Tadeusz Jędrzejczyk: Tak. Do czasu ogłoszenia konkursu na stanowisko dyrektora moje dotychczasowe obowiązki przejmie Małgorzata Paszkowicz, obecny zastępca dyrektora POW NFZ do spraw medycznych - to już uzgodnione. Ciągłość pracy w funduszu będzie więc zachowana.

Czytaj też: Tadeusz Jędrzejczyk wygrał konkurs na prezesa NFZ

Kiedy odbędzie się konkurs na dyrektora Pomorskiego NFZ?

Myślę, że zostanie on rozpisany w ciągu kilku następnych tygodni, potem komisja konkursowa będzie przeprowadzała rozmowy kwalifikacyjne, oceniała kandydatów - myślę jednak, że wyniki konkursu będą znane najpóźniej za dwa miesiące.

Zmiany w NFZ są bez wątpienia potrzebne. Nad czym pochyli się pan w pierwszej kolejności?

Przede mną długa lista zadań, ale udało się ustalić pewne priorytety. W pierwszej kolejności czeka nas wdrożenie ustawy dotyczącej wprowadzenia w życie tzw. dyrektywy transgranicznej. To olbrzymie wyzwanie dla całego systemu, które w sposób istotny może wpłynąć na zmianę sposobu funkcjonowania funduszu, pacjentów, poradni i szpitali.

Jakie zmiany ma pan na myśli?

Ustawa transgraniczna zakłada swobodę w otrzymywaniu przez pacjenta opieki zdrowotnej na terenie całej Unii Europejskiej. Po wprowadzeniu dyrektywy wszyscy znajdziemy się pod pewną presją ze strony konkurujących z nami podmiotów zagranicznych. W mniejszym stopniu sprawa dotyczy Pomorza, bo stąd jest stosunkowo daleko do krajów UE, które zaoferować mogłyby polskim obywatelom świadczenia medyczne w podobnym a nawet niższym zakresie cenowym jak w Polsce. Bardziej natomiast dotyczy to południa kraju, graniczącego z Czechami i Słowacją.

Jakiś przykład?

Jasne. Weźmy choćby wycenę operacji likwidującej zaćmę. Jest ona tańsza w tych krajach, co oznacza, że pacjent dostanie praktycznie całą refundację kosztów leczenia, które tam poniósł. Pieniądze z naszych składek pójdą więc za granicę, a na kontraktowanie tego świadczenia w Polsce może nam już zabraknąć środków. Trzeba więc podjąć takie działania, by nie zniechęcać pacjentów do polskiej ochrony zdrowia, nie wypychać ich z publicznego systemu. Do tej pory fundusz nie miał ustawy, na podstawie której mógł płacić za świadczenia wykonywane poza granicami kraju. Teraz to się zmieni.

A co z pakietem kolejkowym i onkologicznym?

Pakiet kolejkowy jest już w przygotowaniu. Na pewno zamierzamy też całościowo spojrzeć na oddziały ratunkowe, izby przyjęć, nocną opiekę i ambulatoria chirurgiczne. Chcemy zmotywować świadczeniodawców do takiego działania, by w mniejszym stopniu przepychali pacjentów między sobą. Mamy już pewne konkretne pomysły.

Jakie?

Jeszcze nie czas, by o nich mówić. Wymagają dokładnej analizy i przemyślenia. Natomiast mogę powiedzieć, że najbliższe miesiące wykorzystam na to, by intencje i rozporządzenia ministra dotyczące pakietu kolejkowego i onkologicznego przełożyć na język umów ze świadczeniodawcami i nadzorować wykonanie idących za nimi zmian.

Zostańmy jeszcze przy kolejkach. Czy są realne szanse na poprawę sytuacji?

To trudny problem. Nigdzie na świecie nie ma sytuacji idealnej. Jestem natomiast przekonany, że samo zarządzanie kolejkami może ulec poprawie. To jest możliwe. W wielu przypadkach można zracjonalizować dostęp do lekarzy poprzez lepszy podział pracy i kompetencji pomiędzy podstawową opieką zdrowotną i ambulatoryjną opieką specjalistyczną. Chciałbym spróbować to uporządkować. Chciałbym również, żeby poradnie specjalistyczne przekazywały pacjentów, jeśli to będzie możliwe, z powrotem pod opiekę lekarzy rodzinnych. Tu jest pole do poprawy.

A co z pieniędzmi? Bo to z nimi wiążą się największe problemy.

Fundusz jest zobowiązany ustawą, by racjonalnie wydawać środki. Rozumiem to tak, że należy bardziej zwrócić uwagę na to, żeby świadczenia były udzielane zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach, czyli żeby w większym stopniu była kontrola nad efektywnością wykonywanych świadczeń. Te świadczenia, które nie są zalecane przez współczesną medycynę, a są ciągle wykonywane, stanowią wciąż jeszcze spory odsetek. W tej kwestii najłatwiej będzie zacząć w mojej ocenie od rehabilitacji.

Czy to znaczy, że na rehabilitację będzie więcej pieniędzy?

Mówimy tu o oszczędnościach. Trzeba ocenić, jak duży procent wydatków idzie na świadczenia, które nie przynoszą poprawy zdrowia pacjenta. Weźmy choćby magnetoterapię (metoda leczenia pulsującym polem magnetycznym niskiej częstotliwości - przyp. red. ), czy fizykoterapię lub hydroterapię - ich skuteczność jest porównywalna z placebo. Chodzi o to, by tego typu świadczenia nie znajdowały się w wykazie finansowanym przez NFZ. Może lepiej, zamiast refundować pacjentom darmowe spa, hydromasaże itp., przeznaczyć te środki na aktywną rehabilitację.

Co jeszcze chciałby pan zmienić?

Każda zmiana przed wdrożeniem musi być dobrze przemyślana, a także konsultowana. Natomiast chcę dopilnować tego, by rozwój był proporcjonalny i zrównoważony. Tak jak mówiłem, ratownictwo medyczne od momentu zgłoszenia się pacjentów do lekarza, aż do momentu udzielenia formy opieki doraźnej - to jedna z rzeczy, którym trzeba się przyjrzeć i na które trzeba przeznaczyć dodatkowe środki. Pieniędzy, które otrzymujemy w formie składek z ZUS, powoli będzie coraz więcej, co pozwoli realizować nowe cele. Należy też zauważyć, że sytuacja ekonomiczna szpitali uległa w ostatnich latach pewnej poprawie, ich długi są na tym samym poziomie przy jednocześnie rosnących budżetach, a to dobrze wróży.

Opinie (42)

 • Jestem pewny, że będzie dobrze!

  • 12 20

 • jestem bardziej niż pewna, że bedzie źle lub gorzej

  • 28 4

 • Analizy , przemyślenia , konsultacje , w przygotowaniu,trudne problemy - słowa klucze a jak jest każdy wie

  • 28 1

 • Swoją drogą jak dobrze muszą płacić,skoro się własną twarzą firmuje tak zdegenerowany twór jak NFZ.

  • 22 6

 • Ciekawe czy jak pan prezes zachoruje

  to stoi w kolejce od szóstej rano pod przychodnią ,żeby się zarejestrować do lekarza.

  • 35 3

 • A poprzednia pani prezes znów lansowała się w telewizji. Tym razem jako dyrektorka szpitala, która nie przyjęła nieprzytomnego dziecka z Aquaparku. Nieleczenie ma we krwi.

  • 32 2

 • bzdura (1)

  Cytuję "Weźmy choćby magnetoterapię (metoda leczenia pulsującym polem magnetycznym niskiej częstotliwości - przyp. red. ), czy fizykoterapię lub hydroterapię - ich skuteczność jest porównywalna z placebo"

  Ten facet jest chory na umyśle, gdyby nie te zabiegi które chce zlikwidować to ja byłbym już dawno kaleką. Taka prawda, to że będzie likwidował to wiadoma rzecz, aż jego szlag trafi i na śmietnik.

  • 20 12

  • coś tam wiedzący

   Akurat tu ma rację.Dzisiejsza medycyna nie opiera sie już na tym że coś raz pomogło komuś a raz nie pomogło, więc w sumie można to stosować. Konieczne są badania na wielotysięcznych grupach badanych, które by udowodniły skuteczność danej terapii. W przypadku wielu zabiegów fizykoterapii (zwłaszcza w przypadku magnetoterapii) badania te potwierdziły że metody te nie są bardziej skuteczne niż wiara w ich skuteczność. czyli są tak skuteczne jak placebo, czyli jest to zwykłe czary-mary.

   • 4 0

 • walka o stołki

  ...puste słowa, słowa, słowa. Karierowicz z PO. zobaczymy jak długo porządzi w stolicy

  • 23 6

 • jak mysle o naszej sluzbie zdrowia to wlosy mi deba staja. Doszlo do tego, ze do glupiego dentysty nie mozna sie zarejestrowac. Kolejki jakby to jakis kardiochirurg byl. Albo alergolog...za 4 miesiace.

  • 10 3

 • niech s....... ucieka inaczej - jak każdy obsługujący podatników ze strony Panstwa

  • 6 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje

Najczęściej czytane