• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Niedzielski: ponad 30 tys. zakażeń. Administracja przechodzi na pracę zdalną

Wioleta Stolarska
19 stycznia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Najnowszy artykuł na ten temat Do urzędu nie wejdziesz? "I dobrze!"
- Dzisiejsze statystyki dotyczące COVID-19 są bardzo poważne. Nie tylko wkroczyliśmy w piątą falę, ale prognozujemy, że będzie ona bardzo dynamicznie się rozwijała - powiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia. - Dzisiejsze statystyki dotyczące COVID-19 są bardzo poważne. Nie tylko wkroczyliśmy w piątą falę, ale prognozujemy, że będzie ona bardzo dynamicznie się rozwijała - powiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia.

30 586 nowych zakażeń - to jest liczba, której nie spotkaliśmy w trakcie całej czwartej fali. Omikron stał się faktem. Stanowi w strukturze naszego genomu ponad 20 proc. - ogłosił w środę minister zdrowia. Jak poinformował, zdecydowano o wprowadzeniu obowiązkowego przejścia na pracę zdalną w administracji publicznej. Zaapelował do pracodawców, by "w miarę możliwości praca zdalna stała się standardem".Test na koronawirusa - Gdańsk, Gdynia, Sopot


Pracujesz zdalnie czy stacjonarnie?

Konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego odbyła się w środę jeszcze przed dobowym ogłoszeniem liczby zakażeń.

- 30 586 nowych zakażeń - to jest liczba, której nie spotkaliśmy w trakcie całej czwartej fali. Wczorajszy wynik rzędu niecałych 20 tys. to też praktycznie podwojenie względem zeszłego tygodnia. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że w przyszłym tygodniu możemy mieć ponad 50 tys. zakażeń. To sytuacja, która stanowi ogromne ryzyko dla wydolności systemu opieki zdrowotnej - powiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia.
Jak wyjaśnił szef resortu zdrowia, wysoki wynik zakażeń odnotowano przy bardzo dużej liczbie wykonanych badań - 122 tys. Zaobserwowano też dynamiczny wzrost liczby zleceń, które są wykonywane w POZ na kolejne badania. Ta liczba zleceń z tygodnia na tydzień powiększyła się z 40 do ponad 60 tys.

Czytaj też: Lepsza sytuacja w szpitalach. Minister zdrowia: "Szczyt V fali w połowie lutego"

Praca zdalna w administracji- Ta sytuacja wymaga specjalnych kroków. Zdecydowaliśmy o wprowadzeniu obowiązkowego przejścia na pracę zdalną w administracji publicznej - poinformował.
Niedzielski zaapelował do pracodawców, by "w miarę możliwości praca zdalna stała się standardem".

Koronawirus w Trójmieście - wszystkie informacje30-40 tys. łózek dla pacjentów z COVID-19Poinformował, że w tej chwili w systemie covidowym jest ok. 30-31 tys. łóżek do dyspozycji, a bazę trzeba będzie powiększać.

- Nasz system opieki zdrowotnej jest w stanie obsłużyć 40 tys. chorych na COVID. Możemy zwiększyć bazę do 60 tys., ale to są scenariusze, które oznaczają brak wydolności. Scenariusz, który się realizuje, jest scenariuszem bardzo niebezpiecznym. Wymaga odpowiedzialnego podejścia, postawy. Musimy wracać do ścisłego przestrzegania reżimu DDM - podkreślił.
Czytaj też: W środę, 19.01, ponownie rusza szpital tymczasowy. Jest gotowy

Będą nowe obostrzenia?Niedzielski podczas konferencji pytany był o dodatkowe obostrzenia.

- Obostrzenia cały czas obowiązują. Wszyscy widzimy, że egzekucja przestrzegania tych norm pozostawia wiele do życzenia. Dlatego z taką atencją czekamy na uchwalenie ustawy. W tej chwili nie jest sztuką obniżyć limit z 30 do 20 proc., tylko dostarczenie takiej konstrukcji prawnej, która nie będzie budziła wątpliwości - powiedział.
Na temat nauki zdalnej stwierdził, że podczas ferii, które rozpoczynają się w kraju, dzieci nie będą uczestniczyły w nauczaniu stacjonarnym, o sytuacji po feriach resort zdecyduje w miarę analizy bieżącej sytuacji epidemicznej.

- Jak patrzymy na politykę epidemiczną w innych krajach, to widzimy, że jest odejście od lockdownów na rzecz certyfikatów covidowych. Lockdowny w ogóle jako takie nie będą już raczej instrumentem wykorzystywanym tak jak w poprzednich falach - powiedział.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (205)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Cukrzyca ciążowa pod kontrolą

badania

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

80 zł
warsztaty

Grupa wsparcia dla osób z niepłodnością

spotkanie, spotkanie

Najczęściej czytane