• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Niedzielski: paszporty covidowe bezterminowo

ws
19 kwietnia 2022, godz. 13:15 
Opinie (157)
Najnowszy artykuł na ten temat Co ze szczepieniami uchodźców?
Certyfikat covidowy, nazywany również paszportem unijnym, zaświadcza o przyjęciu szczepienia, przejściu COVID-19 lub negatywnym wyniku testu na obecność koronawirusa. Certyfikat covidowy, nazywany również paszportem unijnym, zaświadcza o przyjęciu szczepienia, przejściu COVID-19 lub negatywnym wyniku testu na obecność koronawirusa.

Obostrzenia związane z podróżowaniem przestają być już odczuwalne, wciąż jednak są kraje, które wymagają ważnego paszportu covidowego bądź negatywnego wyniku testu na COVID-19. Minister zdrowia poinformował we wtorek, że w Polsce certyfikaty osób, które przyjęły trzecią dawkę szczepienia, zostaną przedłużone bezterminowo.Test na koronawirusa - Gdańsk, Gdynia, Sopot


Czy zniesienie obostrzeń wpłynęło na twoje plany podróży w najbliższym czasie?

- My w Polsce przyjęliśmy takie rozwiązanie, bo tutaj jest pewnego rodzaju jakaś zasłona milczenia w Unii Europejskiej, tzn. nie mamy jasnych deklaracji, co będzie się dalej działo z paszportami. Przyjęliśmy takie rozwiązanie, że jeżeli jest pierwszy booster, bo większość społeczeństwa miała prawo dostępu do niego, to po tym boosterze będziemy przedłużali paszport bezterminowo - powiedział we wtorek w rozmowie z TVN24 Niedzielski. - Regulacje są tak zaprojektowane. Tak będzie - dodał.
Nie wiadomo jednak, czy inne kraje będą to respektować.

- Tutaj mamy ewidentnie domenę polityki krajowej i są państwa, które w tej chwili jeszcze wykorzystują te paszporty, żeby przyjmować osoby z zagranicy. To są Włochy, to jest Hiszpania, a pozostałe kraje powoli się już z tego wycofują - odpowiedział.
Od 1 lutego 2022 r. ważność unijnych certyfikatów covidowych (UCC), wydanych po szczepieniu w schemacie podstawowym, po dawce uzupełniającej i przypominającej została skrócona do 270 dni.

Czytaj też: Na gdańskim lotnisku wciąż zrobisz test na COVID-19

Zmiany w obostrzeniach zmieniły zasady podróżyOd 28 marca 2022 r. w Polsce zniesiono obowiązek noszenia maseczek i kwarantannę graniczną.

Czytaj też: Weszły zmiany w obostrzeniach. Gdzie trzeba założyć maseczkę?

- Zniesione zostają wszelkie ograniczenia w podróżowaniu do Rzeczypospolitej Polskiej, co oznacza, że nie ma już obowiązku: legitymowania się podczas przekraczania granicy certyfikatami szczepienia, wykonywania testów w kierunku SARS-CoV-2, odbywania tzw. kwarantanny przyjazdowej - czytamy na stronie rządowej.
Informacje na temat sytuacji epidemicznej i zasad wjazdu do poszczególnych państw znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
ws

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (157)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Profilaktyka raka piersi

badania, konsultacje

Grupa wsparcia dla kobiet

spotkanie

Profilaktyka raka piersi

badania, konsultacje

Ogłoszenia polecane