• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Naukowcy z Gdańska i Krakowa pracują nad polską szczepionką na COVID-19

ws
27 sierpnia 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Dr hab. Danuta Gutowska-Owsiak, prof. UG, kierownik Pracowni Immunologii Doświadczalnej i Translacyjnej na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG i GUMedu. Dr hab. Danuta Gutowska-Owsiak, prof. UG, kierownik Pracowni Immunologii Doświadczalnej i Translacyjnej na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG i GUMedu.

Badacze z Gdańska i Krakowa wspólnie pracują nad stworzeniem skutecznej i bezpiecznej szczepionki na COVID-19. Jej działanie ma polegać na pobudzeniu limfocytów T osoby zaszczepionej do niszczenia komórek zainfekowanych przez wirusa.



Prace prowadzą wspólnie dr hab. Danuta Gutowska-Owsiak z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, która specjalizuje się w badaniu układu immunologicznego człowieka, oraz prof. Jonathan Heddle z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, ekspert od nanobiotechnologii.

Koronawirus - raporty sanepidu



Celują w limfocyty T, zdolne do zabijania zainfekowanych komórek



Projekt ma na celu wygenerowanie i przetestowanie nowego podejścia do pobudzenia przeciwwirusowej odpowiedzi immunologicznej organizmu na wirusa SARS-CoV-2. Badacze celują w limfocyty T, zdolne do zabijania zainfekowanych komórek.

Ich pomysł opiera się na wykorzystaniu właściwości egzosomów, czyli niewielkich pęcherzyków obecnych w większości płynów biologicznych w organizmie, które działają jak "przekaźniki" sygnału pomiędzy komórkami i mogą zmieniać ich funkcję np. mogą pobudzić komórki odpornościowe do działania. Naukowcy planują zaprojektować i wygenerować sztuczne egzosomy, a następnie przetestować ich zastosowanie jako nowy sposób na wywołanie komórkowej odpowiedzi przeciwwirusowej, skierowanej na wirusa SARS-CoV-2.

Zespół liczy, że dzięki temu będzie w stanie poprawić funkcjonalność komórek T i ich umiejętność eliminacji wirusa. Może się to przyczynić do opracowania unikalnego podejścia do szczepionki na COVID-19.

- Chcemy przetestować taką opcję - stworzyć sztuczne nanostruktury, które będą aktywować limfocyty T, i sprawdzić skuteczność takiego działania w walce z koronawirusem SARS-CoV-2 - wyjaśnia dr hab. Danuta Gutowska-Owsiak. - Organizm człowieka ma różne metody odpowiedzi na wirusa. Wśród nich są m.in. aktywacja makrofagów i granulocytów czy uwalnianie interferonów. Jedną z metod jest również uruchomienie określonych klas limfocytów T, które niszczą komórki zainfekowane przez wirusa i w ten sposób ograniczają jego rozprzestrzenianie się. Dlatego aktywacja limfocytów T może być efektywną strategią terapeutyczną i chronić przez zakażeniem - dodaje badaczka.
Czytaj też: Gdzie na badanie na COVID-19 w wakacje?

Prof. Jonathan Heddle z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, ekspert od nanobiotechnologii. Prof. Jonathan Heddle z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, ekspert od nanobiotechnologii.
- Obecnie nad skuteczną szczepionką na COVID-19 pracuje bardzo wiele laboratoriów na świecie, a niektóre z tych badań są już na bardzo zaawansowanym etapie. Jednak nadal nie wiemy, jaka będzie skuteczność wyprodukowanych preparatów i które z nich dadzą silną i długotrwałą odpowiedź immunologiczną. Dlatego konieczne jest testowanie i badanie różnych sposobów i różnych strategii na pobudzenie organizmu do walki z wirusem, na przykład takich jak zastosowanie sztucznych egzosomów. Mamy nadzieję, że otrzymane przez nas wyniki okażą się przydatne nie tylko w walce z pandemią COVID-19, ale również z innymi patogenami, które mogą być zagrożeniem w przyszłości - dodaje prof. Jonathan Heddle.
Czytaj też: Wirusolog z Gdańska bada białka, które pomogą w walce z koronawirusem

14 projektów walki z pandemią



Na badania naukowcy otrzymali łącznie ponad 2,6 mln zł. Środki - pochodzące z funduszy europejskich z programu Inteligentny Rozwój - zostały przyznane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej w ramach konkursu na finansowanie nowych zadań badawczych związanych z pandemią COVID-19, którego budżet wynosił łącznie 15 mln zł i pozwolił na sfinansowanie w sumie 14 projektów.

Dr hab. Danuta Gutowska-Owsiak i prof. Jonathan Heddle nie pierwszy raz zostali nagrodzeni przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Dr hab. Gutowska-Owsiak już wcześniej wygrała konkurs na grant w programie FIRST TEAM, a prof. Heddle - w programie TEAM. Oba granty pozwoliły naukowcom na zbudowanie zespołów i prowadzenie wysokiej jakości badań. Pozyskaną wiedzę i wyniki mogą teraz wykorzystywać do walki z pandemią.
ws

Miejsca

Opinie (88) 5 zablokowanych

  • Powiedzcie tym de...lom, że covid to nie ospa

    I zwyczajnie nie da się zrobić na niego szczepionki tak jak na grypę, bo ten wyrus ciągle mutuje.

    • 3 1

  • Efektem będzie produkt niekompletny, niezupełnie działający broniony przez urzędasów,

    kosztujący trzy razy tyle, co powinien, do tego trudny w utrzymaniu, a będzie tym zarządzała włoska / francuska / niemiecka firma (albo włosko-francusko-niemiecka), która wygra podejrzany przetarg, a my będziemy im płacić za wszystko włącznie z każdym drobnym elementem typu "przeniesienie ampułki z lodówki do stanowiska", kontrakt będzie na 20-25 lat, a zerwanie go będzie się wiązało z gigantymi kosztami... do tego prezydentowa gduńska będzie w radzie nadzorczej tej firmy, oczywiście.

    • 1 0

  • Brawo

    Brawo brawo oby wszystko wyszło pomyślnie i wtedy na giełdę renk Osowa bo już są prypadki potwierdzone a sanepid milczy ciekawe czy w ogóle został poinformowany bo testy powinny być zrobione a nie zarażają dalej

    • 1 1

  • szczepionka........................na pandemie strachu, ciekawe?

    • 2 0

  • Ja ogolić się nie pozwolę nosze zarost od przed wojny

    • 2 0

  • Fajna ta Danuta

    I ma łeb ;-)

    • 2 0

  • ludzie

    zobaczcie co Gates narobił swoimi szczepionkami w indiach,rząd indyjski go pognał i ma zakaz wjazdu. Czy Polacy są tak ciemni żeby zrozumiec że nie ma żadnej pandemii?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Certyfikowany kurs pierwszej pomocy

warsztaty, spotkanie

Slow Space by PUMA

20 zł
warsztaty, spotkanie, konsultacje, joga

Distinguished Gentleman's Ride

w plenerze, zlot, imprezy i akcje charytatywne

Najczęściej czytane