• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Naucz się asertywności

Magdalena Oleszko - Włostowska
8 czerwca 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
aktualizacja: godz. 09:22 (8 czerwca 2007)
Umiejętność wyrażania swoich pragnień i oczekiwań, ale także zrozumienie i poszanowanie poglądów i praw drugiego człowieka to cechy charakteryzujące osobę asertywną. Nie każdy jednak potrafi zachowywać się tak, aby broniąc własnych praw nie narażał się przynajmniej na wyrzuty sumienia, że jego postępowanie sprawia innym przykrość. Najczęściej nie potrafimy przeciwstawić się innym osobom bojąc się ich reakcji. O tym co zrobić, kiedy czujemy się wykorzystywani i nie potrafimy powiedzieć "nie", a także czy asertywnych zachowań można się nauczyć opowiadają psycholożki Katarzyna Wieczorek i Magdalena Górska z Ośrodka Psychoterapii i Rozwoju Osobowości "mila" w Gdańsku.

- Asertywność to termin oznaczający posiadanie i wyrażanie własnego zdania oraz bezpośrednie wyrażanie emocji, jednak w granicach nie naruszających praw własnych, a także innych osób - mówi Magdalena Górska - To pokazywanie innym w jaki sposób chcemy być traktowani. Osoba asertywna otwarcie wyraża swoje myśli, uczucia i przekonania, szanując jednocześnie uczucia i przekonania innych osób.

- Tu nie chodzi o egoizm, gdyż ludzie często mylą te dwa pojęcia - dodaje Katarzyna Wieczorek. - Gdy ktoś słyszy, że w asertywności chodzi o obronę własnych praw, czy wręcz obronę samego siebie, to wiele osób myśli: egoista. A to nieprawda. W asertywności chodzi o to, żeby się sobą zaopiekować i zadbać o siebie również po to, aby innym było ze mną dobrze. Bo jeżeli ja dbam o siebie i o swoje prawa, oraz umiem przy tym respektować prawa i granice drugiej osoby, to nasze wzajemne relacje - czy to w związku, czy też na gruncie zawodowym - są satysfakcjonujące i pełne.

- Asertywność to zachowanie polegające na znalezieniu najlepszej metody wyrażania własnych emocji, nie będące jednocześnie zachowaniem ani zbyt agresywnym, ani zbyt uległym - mówi Magdalena Górska. - W sytuacjach konfliktowych pozwala osiągnąć kompromis bez poświęcania się, czy rezygnacji z wyznawanych wartości. Przecież najczęstszym powodem, dla którego ludzie robią coś, na co nie mają ochoty, jest problem z odmawianiem. Osoba asertywna potrafi powiedzieć "nie" bez wyrzutów sumienia, złości czy lęku.

Asertywność nie jest wrodzona. Oznacza to, że każdy może nauczyć się w sposób bezpośredni i stanowczy wyrażać swoje uczucia czy opinie, szanując uczucia i poglądy rozmówcy.

- To jest proces, który zaczyna się od uświadomienia sobie, że mam pewne prawa, ale ani moje otoczenie, ani nawet ja sam ich nie przestrzegam - mówi Katarzyna Wieczorek. - Osoby te najczęściej nie potrafią same sobie pomóc, dlatego decydują się na udział w psychoterapii czy warsztatach psychologicznych, które mają im pokazać inne zachowania. Na treningach asertwyności można nauczyć się, że mamy prawo reagować na niesprawiedliwe traktowanie, nieuzasadnioną krytykę czy agresywne zachowanie. Uczymy się jak w danych sytuacjach postępować, co mówić, jak nie dać się sprowokować i wciągnąć w kłótnię. Po pewnym czasie przestajemy się kontrolować i asertywne zachowanie wchodzi nam w nawyk.

- Nasze zachowanie, postępowanie czy myślenie nie są jednakowe przez całe życie - mówi Magdalena Górska. - Dlatego, jeśli zaczynamy odczuwać potrzebę zmian, lub czujemy się niekomfortowo w pewnych życiowych sytuacjach, zawsze możemy to zmienić. Po treningu nagle okazuje się, że nie zawsze muszę zgadzać się ze zdaniem rozmówcy i że mogę głośno powiedzieć, że mam prawo do dyskusji i szacunku jako człowiek. Jest to umiejętność bardzo przydatna np. w relacjach podwładny - szef, gdyż ułatwia prowadzenie dyskusji przy jednoczesnej ochronie własnych praw.

- Oprócz tego, że asertywne zachowanie znacznie ułatwia nam życie, to czyni je także łatwiejszym dla naszych najbliższych - mówi Katarzyna Wieczorek. - O ile głębsze stają się relacje z partnerem, który w końcu wie "o co nam chodzi", jakie są nasze pragnienia i potrzeby. O ile prostsze staje się wychowanie dziecka kiedy wiemy jak wyznaczać granice: sobie i jemu. No i pamiętajmy: asertywni rodzice wychowują asertywne dzieci. A przecież każdy chce, aby jego dziecku żyło się dobrze. Warto więc najpierw zatroszczyć się o siebie, aby później móc się troszczyć o innych.

SPRAWDŹ CZY JESTEŚ ASERTYWNY

1. Czy czasem kupujesz jakąś rzecz, której nie chcesz i nie potrzebujesz, bo trudno Ci się oprzeć namowom sprzedawcy? TAK/NIE
2. Ktoś stuka w Twoje krzesło w kinie, teatrze, restauracji - czy trudno Ci prosić tę osobę aby przestała? TAK/NIE
3. Czy zdarza Ci się robić coś, na co nie masz chęci tylko dlatego, że nie potrafisz odmówić osobie, która Cię o to prosi? TAK/NIE
4. Czy często reagujesz niepokojem i napięciem, gdy Twój rozmówca ma inne zdanie niż Twoje? TAK/NIE
5. Czy rezygnujesz z wyrażania swojego zdania, obrony swoich interesów w kontakcie z osobą, która jest dla Ciebie autorytetem? TAK/NIE


Jeżeli na większość pytań odpowiedziałeś TAK prawdopodobnie masz trudność w przyjmowaniu postawy asertywnej na co dzień. Pamiętaj jednak: asertywność to coś, czego możesz się nauczyć, aby lepiej czuć się ze sobą i czerpać większą satysfakcję z kontaktów z innymi.

Jeżeli na większość pytań odpowiedziałeś NIE gratulujemy! Prawdopodobnie na co dzień umiesz asertywnie wyrażać myśli, uczucia i poglądy. Uważaj jednak, aby jednocześnie szanować zdanie innych i nie naruszać ich granic.
Adresy gabinetów psychologicznych w Trójmieście.
Magdalena Oleszko - Włostowska

Opinie (6) 2 zablokowane

  • Asertywność jest do....

    asertywność jest sztuczna! Zamienia prawdziwe relacje na rzecz wyuczonych odpowiedzi. Nikomu nie życze asertywnych (zwłaszcza tych wytrenowanych;) znajomych. jestem na nie ;)
    poza tym kto zamieścił tu tą kryptoreklame gabinetów psychologicznych

    • 0 1

  • asertywność

    Ciekawy pogląd na asertywność !. Gdyby tak faktycznie było, że asertywność jest sztuczna i nie powinno się jej kształtować to dalej żylibyśmy w komunie lub hitleryźmie. Bo kto powiedziałby NIE!?. A poza tym wolę mieć przyjaciela który powie NIE jeśli zaproponuję mu piwko po pracy niż na drugi dzień znaleźć go pod dzwiami mojego mieszkania, bo żona od niego odeszła >.

    • 0 0

  • nieasertywność też nie polega na ciągłym mówieniu tak. Trzeba wiedzieć gdzie są granice. A asertywność jest pujściem na łatwizne i mówieniem NIE jeśli tylko coś nie pasuje. Znam takich ludzi, rozmawia się z nimi jak z paniami na infolinii. Zero emocji, o uczuciach mówi jak o obieraniu kartofli. dziękuje za coś takiego:P

    • 0 0

  • co to za porównanie?

    wogóle nie rozumiem tego porównania do hitleryzmu itp. Czy myślisz, że ludzie z nim walczący robili to w sposób "ani zbyt agresywny, ani zbyt uległy". I na pewno nie robili tego tak, żeby nie urazić niczyich uczuć. Poza tym z tego co wiem to asertywność zajmuje się wyrażaniem poglądów, a nie samymi poglądami. Sam sprzeciw nie musi być asertywny.

    • 0 0

  • różnica

    nie przekonuje mnie ten mini test na asertywność. Nie ma co gratulować odpowiedzi na "nie", bo nie wiadomo w jaki sposób jest to "nie" mówione. Może to wynikać z opryskliwości a nie asertywności. Sama asertywność to dobra rzecz i treningi też są przydatne i ułatwiają życie. Oczywiście nie jest to niczyja reklama, bo do żadnego psychologa nie chodzę a tylko brałam udział w kilka szkoleniach.

    • 0 0

  • Zbyt to dalekie uproszczenie nazywanie asertywną osobę nadużywającą słowa NIE

    chodzi o to, żeby potrfić mówić NIE w sytuacjach, gdy ktoś narusza nasze granice, a nie paplać NIE dla samego negowania. NIE BO NIE to nie asetrywność:) Asertywność to wymiar uległości i agresji, rzeczona asertywność jest pośrodku. Szanuje siebie i innych i to jest dobre i o to chodzi:)

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Maj w Sercu Mamy 2024 - rozwojowy festiwal łączący pokolenia

festyn, warsztaty, spotkanie, joga

II Ogólnopolska Konferencja Naukowa Prawa Medycznego: Nowoczesne technologie a prawo medyczne

konferencja

Jak ochronić swoje krocze przed nacięciem?

warsztaty, konsultacje

Najczęściej czytane