• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Najwięcej przeszczepów nerek w Polsce. UCK podsumowało rok w transplantologii

Ewa Palińska
5 marca 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 
Rok 2017 w transplantologii podsumowali przedstawiciele Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Rok 2017 w transplantologii podsumowali przedstawiciele Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.

Dwa przeszczepy serca, 107 przeszczepów szpiku, 90 wszczepionych rogówek i 125, a więc najwięcej w Polsce, przeszczepów nerek - takim wynikami za ubiegły rok może pochwalić się Uniwersyteckie Centrum Kliniczne. - Życie z przeszczepioną nerką to prawdziwy dar - wyznaje pacjentka, która otrzymała nowy organ 1 grudnia 2017 roku.



Czy masz coś przeciwko temu, aby po śmierci twoje organy zostały oddane do przeszczepu?

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne jest jedynym szpitalem wykonującym transplantacje narządowe na Pomorzu. Obecnie wykonuje się tam operacje przeszczepienia serca, rogówki, szpiku kostnego oraz nerki. Tych ostatnich transplantacji wykonuje się w UCK najwięcej, a gdański ośrodek jest od wielu lat jednym z wiodących w Polsce.

Rekordowa liczba transplantacji nerek w 2017 roku



Pierwszą transplantację w gdańskim ośrodku wykonano w 1980 roku. Od tego czasu w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym przeszczepiono w sumie 1874 nerek. Ten sukces udało się osiągnąć dzięki zintegrowanemu działaniu personelu lekarskiego i pielęgniarskiego oraz specjalistów w dziedzinie immunologii. Należy również wspomnieć o lekarzach przychodni i stacji dializ zgłaszających chorych na listę oczekujących.

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym wykonano dotychczas 50 przeszczepów serca. Na zdj. dr Grzegorz Religa, dr hab. med. Piotr Siondalski i dr hab. med. Rafał Pawlaczyk podczas jednej z takich operacji (2016 rok). W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym wykonano dotychczas 50 przeszczepów serca. Na zdj. dr Grzegorz Religa, dr hab. med. Piotr Siondalski i dr hab. med. Rafał Pawlaczyk podczas jednej z takich operacji (2016 rok).
Liczba przeszczepów nerek sukcesywnie wzrasta. W UCK wykonano w ubiegłym roku 125 takich transplantacji, co jest najlepszym wynikiem w Polsce. Jest to również lokalny rekord, ponieważ nigdy wcześniej w jednym roku nie wykonano tak dużej liczby przeszczepów nerek.

- Nerkę od osoby zmarłej otrzymałam po 16 miesiącach oczekiwania. Wcześniej byłam poddawana dializie otrzewnowej, która jest oczywiście rewelacyjną metodą leczenia nerkozastępczego, jednak życie z przeszczepioną nerką to prawdziwy dar - różnica jest kolosalna. Niesamowicie podnosi się komfort życia, możliwości, a także kondycja fizyczna - opowiada Anna Czerwińska, której przeszczepiono nerkę 1 grudnia 2017 roku.
Przeszczepiony narząd pani Anna zaakceptowała od pierwszej chwili. Poznała się również ze swoją "siostrą przeszczepienną", a więc osobą, która otrzymała drugą nerkę od tego samego dawcy - obie panie leżą na tym samym oddziale.

- Nasze nerki są już całkiem nasze. U nas w klinice panuje taki zwyczaj, że nazywamy nasze nerki. Moja nazywa się Zuzanna, a siostry przeszczepiennej Adaś - śmieje się Czerwińska.
W konferencji prasowej podsumowującej rok 2017 w gdańskiej transplantologii wzięły udział również dwie pacjentki UCK, które mają za sobą przeszczep nerki - Joanna Romanek i Anna Czerwińska. W konferencji prasowej podsumowującej rok 2017 w gdańskiej transplantologii wzięły udział również dwie pacjentki UCK, które mają za sobą przeszczep nerki - Joanna Romanek i Anna Czerwińska.

Leczenie ostatniej szansy



Do przewlekłej choroby nerek dochodzi głównie w wyniku powikłań cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, a także zapaleń kłębuszkowych, nadciśnienia tętniczego oraz wielotorbielowatości nerek. Nerki przeszczepiane są chorym leczonym już dializami, a także zanim zaistnieje konieczność tego typu terapii (tzw. transplantacja wyprzedzająca). Organ można przeszczepić wyprzedzająco również choremu z niewydolnością nerki przeszczepionej (tzw. re-transplantacja wyprzedzająca).

- Zaobserwowaliśmy, że zgłoszenie do transplantacji wyprzedzającej przynosi znakomite efekty. To nasze oczko w głowie - podkreśla prof. Alicja Dębska-Ślizień, ordynator Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych UCK. - Większość takich chorych otrzymuje przeszczep zanim wymaga dializy. Przeżywalność nerek i chorych jest znacznie lepsza niż w przypadku transplantacji po jakimś czasie trwania leczenia dializami - dodaje.
Po przeszczepieniu chory musi pozostawać pod nadzorem specjalistów. Niezbędne jest również przyjmowanie leków immunosupresyjnych.

- Mam świadomość tego, że czeka mnie życie z zegarkiem - muszę nie tylko poddawać się regularnym kontrolom lekarskim, ale też pilnować, aby o odpowiedniej porze przyjmować leki - przyznała pani Anna, pacjentka UCK po transplantacji nerki. - Standard życia poprawia się jednak tak znacznie, że te niewielkie niedogodności nie są w stanie przyćmić mojego zadowolenia z posiadania nowej nerki - ocenia.
Ustępuje wiele przewlekłych powikłań związanych z długotrwałą niewydolnością nerek (np. nadczynność przytarczyc oraz inne zaburzenia hormonalne, świąd skóry, niedokrwistość, zaburzenia kostne), nie trzeba przestrzegać uciążliwych ograniczeń w zakresie ilości przyjmowanych płynów i rodzaju pokarmów, możliwy jest powrót do czynnej pracy zawodowej, sportów rekreacyjnych, a nawet ciąża.

W działania popularyzujące transplantologię od lat angażują się pracownicy oraz studenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W ramach akcji Dawca.pl można wypełnić oświadczenie woli, które każdy może nosić przy sobie, np. w portfelu. W działania popularyzujące transplantologię od lat angażują się pracownicy oraz studenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W ramach akcji Dawca.pl można wypełnić oświadczenie woli, które każdy może nosić przy sobie, np. w portfelu.

Nerki od dawców żywych i zmarłych



Nerki pobiera się zazwyczaj są od dawców zmarłych. Transplantacje od dawców żywych stanowią jedynie 1-2 proc., przynoszą jednak najlepsze rezultaty. Personel gdańskiego ośrodka transplantacyjnego wykonuje zarówno przeszczepy od dawców żyjących spokrewnionych, jak i niespokrewnionych.

- W Polsce mamy mało transplantacji od osób żywych. Tłumaczymy to tym, że mamy krótki okres oczekiwania na transplantację od dawcy zmarłego - tłumaczy prof. Alicja Dębska-Ślizień, ordynator Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych UCK. - Biorca powinien być na liście oczekujących. Zdarza się tak, że przygotowujemy procedurę przeszczepową i nagle pojawia się pasujący dawca zmarły. Nie ma więc potrzeby, aby wykonywać przeszczep od dawcy żyjącego i tak powinno być - wyjaśnia.
Oprócz nerek od żyjącego dawcy można przeszczepić również kawałek wątroby.

- To nie muszą być genetycznie spokrewnieni dawcy - mogą to być małżeństwa, a za zgodą sądu i komisji etycznej nawet osoby zaprzyjaźnione - dodaje prof. Dębska-Ślizień.

Nowa kardiochirurgia i planowane przeszczepy płuc



Rok 2018 przyniesie gdańskim transplantologom dość istotne zmiany.

- W tym roku, na jesieni, przeprowadzimy się do nowego budynku kolejnego szpitala, w którym znajdzie swoje miejsce Klinika Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej. Poprawią się zatem jeszcze bardziej warunki, które już teraz mamy znakomite - mówi prof. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. - Mam nadzieję, że będzie to dodatkowy impuls do rozwoju transplantologii w Gdańsku - podkreśla.
Zobacz też: Marcin Gruchała: Transplantacja to leczenie ostatniej szansy

Na ostatniej prostej są również przygotowania do transplantacji płuc:

- W tym miesiącu zaprosiliśmy komisję akredytacyjną, która mam nadzieję, że będzie pozytywnie nastawiona do Gdańska. Mamy już zakwalifikowanych 20 biorców wśród chorych z naszego województwa. Dysponujemy też dobrze wyposażonym i wykwalifikowanym zespołem, który takie transplantacje jest w stanie wykonać - mówi prof. Jan Rogowski, ordynator Klinik Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej.

Opinie (32) 1 zablokowana

  • (1)

    Czerwińska się śmieje, że nerka jest już całkiem jej a ktoś inny opłakuje stratę bliskiej osoby. Polska służba zdrowia to skandal, ludzie przedwcześnie umierają bo nie mają dostępu do właściwej opieki zdrowotnej i pieniędzy na lekarzy prywatnych. Profilaktyka jest pojęciem obcym lub wygląda pięknie na stronach Klaudii czy innych durnych pismaków. W rzeczywistości trzeba się o wszystko wykłócać.

    • 7 9

    • Po nazwisku to po ...

      Nie znasz tej pani a tak się odzywasz? Wstyd. Doskonale rozumiem radość każdej osoby, której podarowano nową jakość życia. A że akurat w tym wypadku dzieje się tak w połączeniu ze stratą dla kogoś innego, cóż, takie jest życie. Myślę, że jest im lżej ze świadomością, że część ich bliskiej osoby nadal trwa i uratowała życie.

      • 1 1

  • nie nic piekniejszego.....

    to jest zespół wspaniałych ludzi poswiecajacy sie pacjentowi..ja jestem po przeszczepie 17 lat,moja siostra 15 lat(w całej rodzinie naliczylismy 14 osob przeszczepionych-genetyk). dzieki wszystkim jastesmy zyjemy mamy rodziny szczescie i miłosc!!!! to wszysto dzieki lekarzom ktorzy pomagaja pacjentowi edukuja i zyja prodlemami pacjentow ...dzieki!!! ahejterom i debilom stop!!!!modlcie sie zebyscie nie musieli przejsc tej drogi!!!!

    • 6 3

  • Badyci mordrcy powinni byc automatycznie przeznaczeni na dawców organów przynajmniej by spłacili dług społeczeństwu!

    Ale nie unas sie morderców chowa i dogadza im na koszt podatnika.

    • 3 0

  • Wątroby z Gdańska się nie nadają do przeszczepu

    za dużo nocnych sklepów na osiedlach .

    • 5 0

  • (1)

    Nie ma szans abym wyraziła zgodę na oddanie organów. Koleżanka miała wypadek,zapadła w śpiączkę, leżała w niej pół roku,lekarze stwierdzili,że czas ją odłączyć bo znalazł się dawca na jej nerkę. Na szczęście rodzina nie wyraziła zgody na odłączenie,choć lekarze walczyli argumentując,że nie ma już szans na wybudzenie, 3 miesiące później dziewczyna się obudziła

    • 2 5

    • I więcej jest takich przypadków!

      Wodę z mózgu robią, po śmierci od trupa organy nie nadają się do przeszczepu. Dawca musi być żywy.

      • 1 2

  • Truja nas zarciem i lekami to potem tak to sie konczy

    • 0 0

  • Czy masz coś przeciwko temu, aby po śmierci twoje organy zostały oddane do przeszczepu?

    Po jakiej śmierci? Po śmierci od trupa organy są bezwartościowe.

    • 1 2

  • zdrowie z natury

    Jeśli chcesz w naturalny sposób poprawić sobie nastrój, odstresować się, wzmocnić układ nerwowy i podnieść odpornośc spróbuj tego : ekstrakty konopnego CBD + CBDA 6 %
    Już po tygodniu regularnego stosowania można zaobserwować lepsze samopoczucie, podniesiony nastrój, wyraźne odprężenie i efekt zniknięcia tak zwanego „ucisku w głowie” powodowanego silnymi obciążeniami psychicznymi. Ekstrakty maja dowiedzione właściwości w blokowaniu i rozprzestrzenianiu się komórek nowotworowych
    Produkty te są całkowicie bezpieczne i nie posiadają właściwości psychoaktywnych. Utrzymanie systemu odpornościowego w dobrym stanie i optymalnym działaniu ma kluczowe znaczenie dla naszego funkcjonowania w świecie. Brak odporności prowadzi do infekcji i zapaleń, które w efekcie mogą prowadzić do bardzo poważnych powikłań i chorób. Warto jak najwcześniej zadbać o wzmocnienie odporności, lub w przypadku już występujących chorób, o jej przywrócenie. Według badań naukowych ten produkt ma znaczny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie wszystkich komórek układu immunologicznego w naszym ciele. więcej na konopiafarmacja pl

    • 0 2

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Transformacyjna Podróż w Kolorach Czakr z Anetą Paluszkiewicz

200 zł
warsztaty, spotkanie, joga

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

Jak ochronić swoje krocze przed nacięciem?

warsztaty, konsultacje

Najczęściej czytane