• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Nadczynność gruczołów potowych - jak z nią walczyć?

Ilona Raczyńska
29 kwietnia 2014 (artykuł sprzed 8 lat) 
Pocenie się jest naturalną reakcją organizmu, ale nadpotliwość bywa niepokojąca i uciążliwa. Jak można walczyć z nadczynnością gruczołów potowych?
 Pocenie się jest naturalną reakcją organizmu, ale nadpotliwość bywa niepokojąca i uciążliwa. Jak można walczyć z nadczynnością gruczołów potowych?

Spocone ręce, pachy, stopy, nieprzyjemny zapach i towarzyszące temu uczucie skrępowania. Nadmierna potliwość to problem, z którym wiele osób boryka się codziennie. Jej powody mogą być różne, dlatego też sposobów walki z nią jest kilka.Nadmierne pocenie się:

Ze względu na trudne zdiagnozowanie przyczyn pacjenci mający kłopot z nadmierną potliwością często szukają pomocy długo i bezskutecznie.

- Nadmierna potliwość to uogólniona lub miejscowa nadczynność gruczołów potowych. Przyczyny takiego stanu możemy podzielić na dwie grupy - mówi dermatolog Aleksander Olsztyński. - Pierwsza i najczęstsza to przyczyna fizjologiczna. Osoby adaptujące się do ciepłego lub wilgotnego klimatu początkowo bardziej się pocą. Poza tym nadmiernie się pocą osoby ciężko pracujące fizycznie, otyłe lub przebywające w bardzo wysokiej temperaturze - wynika to z roli samego zjawiska - dzięki poceniu nasz organizm chroni się przed przegrzaniem.

Nadpotliwość. Jak sobie z nią radzić? Nadpotliwość. Jak sobie z nią radzić?

I nie byłoby w tym nic dziwnego, bo w końcu pocenie się to naturalna reakcja. Jednak nadmiar bywa niepokojący, a w efekcie nawet uciążliwy.

Kolejnymi czynnikami bezpośrednio wpływającymi na nadmierne wydzielanie potu mogą być także: ból, stres, lęk, trema, ale także radość czy pora dnia. Ponadto na nadmierną potliwość mogą wpływać związki zawarte w pożywieniu, np. kofeina czy ostre przyprawy, a także herbata, alkohol czy palenie papierosów.

- Do naszej kliniki z problemem nadmiernej potliwości zgłaszają się najczęściej osoby młode, aktywne zawodowo, często zajmujące eksponowane stanowiska, dla których widoczne oznaki nadmiernego pocenia są olbrzymim problemem - mówi Aneta Szczerkowska-Dobosz z Kliniki Dobosz. - Proszę wyobrazić sobie prezesa poważnej firmy, który musi dopiąć transakcję uściśnięciem mokrej od emocji dłoni, czy też młode dziewczyny, które do szkoły czy pracy zabierają po kilka sztuk odzieży na zmianę z powodu nieestetycznych zacieków w okolicy pach.

Znajdź gabinet dermatologiczny w katalogu Trojmiasto.pl

Do drugiej grupy zaliczamy nadmierną potliwość objawową towarzyszącą różnym stanom chorobowym, np. schorzeniom układu nerwowego, zaburzeniom krążenia w kończynach, nadczynności tarczycy, cukrzycy, choroby nowotworowej, menopauzy, astmy, gruźlicy, problemów kardiologicznych, nefrologicznych.

- Jednakże należy pamiętać, że wiele osób poci się, często dość intensywnie, bez uchwytnej przyczyny. Dlatego jest to dość trudny problem terapeutyczny - tłumaczy Aleksander Olsztyński. - Ideą w medycynie jest znalezienie przyczyny schorzenia, wyeliminowanie jej, co niesie za sobą wyleczenie chorego. W tym przypadku nie jest tak prosto znaleźć odpowiedź na pytanie: jakie czynniki są odpowiedzialne za nadmierną aktywność gruczołów potowych.

Na przestrzeni lat specjaliści znaleźli kilka bardzo różnych sposobów walki z nadmierną potliwością. Zwykle zaczyna się od metod najprostszych.

- Należy nosić przewiewne ubrania, np. koszula lub bluzka z materiału, a nie przylegający do ciała t-shirt z dzianiny. Powinno się także unikać potraw i napojów wyzwalających pocenie, nauczyć się metod relaksacji i znaleźć na nie czas - radzi Kamila Szarmach, dermatolog - wenerolog z Gabinetu Dermatologii Ogólnej, Estetycznej i Laserowej Dermis.

Kupując antyperspirant warto zwrócić uwagę, czy ma w składzie chlorek glinu (Ammonium chloride), który hamuje wydzielanie potu. Działa 48 godzin, niestety może podrażnić skórę.

Jeśli to nie pomaga, po konsultacji z lekarzem, można skorzystać z leków doustnych (przeciwmuskarynowych, beta-blokerów, leków uspokajających), maści czy aerozolu. Niestety wciąż nie opracowano w 100% skutecznego sposobu leczenia farmakologicznego bez skutków ubocznych.

- Leki, które się stosuje mogą powodować np. suchość w ustach, wysychanie oczu, zaburzenia widzenia czy zaburzenia pracy serca - wymienia Aleksander Olsztyński. - Najczęściej praktykowanym rozwiązaniem jest leczenie miejscowe polegające na codziennym stosowaniu preparatów zawierających m.in. chlorek glinu, aldehydów czy też kwasów (Taniny). Jednakże także w tym przypadku można spotkać się działaniem ubocznym, jakim jest podrażnienie skóry w miejscu stosowania preparatów.

Kolejnym sposobem w leczeniu nadpotliwości rąk i stóp jest jonoforeza, która wykorzystuje cząsteczki wody i słaby prąd elektryczny. Wprowadzone w skórę naładowane jony blokują aktywność gruczołów potowych. Metoda ta jest czasochłonna i wymaga wielu powtórzeń - zaleca się wykonanie codziennie jednego zabiegu przez 10 dni, a w celu utrzymania efektu należy powtarzać zabieg raz w tygodniu.

Koszt leczenia, w przypadku 10 zabiegów, może wynieść od 250 do 600 zł.

Inna, coraz bardziej popularna, i podobno najbardziej efektywna opcja, to zabieg wstrzyknięcia toksyny botulinowej, która blokuje przewodnictwo nerwowo-mięśniowe i tym samym w znaczny sposób redukuje nadmierną pracę gruczołów potowych.

- Toksyna botulinowa jest lekiem dobrze znanym, stosowanym od końca lat 70. XX wieku w medycynie. W trakcie zbiegu lekarz podaje małą ilość płynu w kilka-kilkanaście punktów (np. około 10 wkłuć pod jedną pachę). Do zabiegu stosuje się bardzo cienkie igły - mówi Kamila Szarmach.

Zabieg nie należy do przyjemnych, ale nie jest bolesny. Może trochę szczypać, ale u wrażliwych pacjentów można zastosować preparaty znieczulające. Przy leczeniu nadpotliwości dłoni w kilka dni po zabiegu może pojawić się przejściowe osłabienie siły mięśniowej, polegające na niemożności odwiedzenia, zwłaszcza piątego palca, rzadziej kciuka i wykonania silnego uścisku dłoni.

- Objawy te jednak zupełnie nie przeszkadzają w wykonywaniu codziennych zajęć. Stan taki może okazać się jednak nie do zaakceptowania np. u muzyka - mówi Anita Woźniczko-Wróbel z Nadmorskiego Centrum Medycznego.

Na efekt trzeba czekać od kilku do kilkunastu dni, może utrzymywać się od 4 do nawet 12 miesięcy.

- To obecnie najszerzej stosowana i polecana metoda. Statystyki mówią, że ponad 80 proc. leczonych reaguje dobrze - mówi Anita Woźniczko-Wróbel. - Są jednak osoby odporne na toksynę botulinową, u których po wykonaniu zabiegu nie ma efektu lub efekt ten jest niezadowalający. Dotyczy to blisko 15 proc. pacjentów. Osobom tym pozostaje stosowanie antyperspirantów i innych metod leczenia, np. jontoforezy lub metody chirurgiczne.

Koszt takiego zabiegu uzależniony jest od ilości podanego preparatu i kształtuje się w granicach 1200-2000 zł.

- Dla zobrazowania powiem, że ilość toksyny botulinowej konieczna do zahamowania pocenia obu pach osoby dorosłej wystarczy na "rozprostowanie" zmarszczek mimicznych u przynajmniej trzech osób - dodaje Aneta Szczerkowska - Dobosz.

Istnieją jeszcze inne, bardziej inwazyjne formy - sympatektomia, czyli operacyjne zniszczenie unerwienia gruczołów potowych. Efekty są trwałe jednakże koszt zabiegu może wynosić kilka tysięcy złotych. Ponadto ryzyko powikłań jest dość spore.

- Do tego zabiegu, przeprowadzanego w warunkach sali operacyjnej, w znieczuleniu ogólnym, konieczna jest dokładna kwalifikacja chorych - wyjaśnia Aneta Szczerkowska-Dobosz.

Co ciekawe, specjaliści przywołują przypadki pacjentów, którzy potrafią zapanować na nadmiernym poceniem na drodze tzw. biologicznego sprzężenia zwrotnego, czyli treningu autogennego - technice relaksacji neuromięśniowej.

Miejsca

Opinie (67) 9 zablokowanych

 • (11)

  Mydłem i woda ?

  • 14 39

  • Opinia została zablokowana przez moderatora

  • ujem

   • 1 0

  • Mydłem i wodą? (7)

   A jak spocę się w drodze do pracy, to mam się umyć w aucie/autobusie/skm i przebrać?
   A jak spocę się w pracy, to mam się umyć w umywalce i przebrać drugi raz?
   A jak spocę się w pracy drugi raz, to mam się umyć w umywalce i przebrać trzeci raz?
   A jak spocę się w drodze do domu, to mam wracać na piechotę, aby nie śmierdzieć ludziom w autobusie?

   Myślisz trochę tym tępym łbem?

   • 26 7

   • (2)

    tak durniu !
    tak durniu !
    tak durniu !
    tak durniu !
    Myślisz tym brudnym łbem choć trochę ?

    • 1 25

    • Jak widac po minusach (1)

     to ciebie wszyscy maja za durnia :)

     • 2 1

     • minusy nie świadczą o głupocie

      w końcu nawet najwieksi nie byli rozumiani ale on jest po prostu głupi, analfabeta który nie zrozumiał prawdziwego problemu. tutaj diagnoza jest prosta

      • 0 3

   • (1)

    człowieku jeśli Ty się pocisz w samochodzie bądź w drodze do pracy to naprawdę masz problem.Przestań chlać tanie browary i żreć śmietnik!A zadając głupie pytania typu"A jak spocę się w drodze do domu, to mam wracać na piechotę, aby nie śmierdzieć ludziom w autobusie?" to naprawdę mama nie nauczyła Cie jak dbać o higienę i jesteś jednym słowem obleśny i nie waż się zbliżać do jakiej kolwiek kobiety!

    • 0 11

    • Znasz sie jak swinia na gwiazdach

     • 3 0

   • Po Twoich pytaniach dochodzę do wniosku, że Ty śmierdzisz całe życie.Poprostu zacznij się myć!A skoro masz wątpliwości czy śmierdząc masz iść pieszo czy skożystać z komunikacji miejskiej stanowczo radzę Ci iść pieszo śmierdziuchu!

    • 0 8

   • do NN

    Skoro musisz się przebierać trzy razy to nadzwyczajniej robisz pod siebie.

    • 0 3

  • Mydlo i woda nie pomogą na rąbiące pachy w upale + 25 i wyżej stopni.
   Musi być dobry antyperpirant , etiaxil używam bo inne to za słabe są

   • 2 0

 • Mydło i woda- tak, ale co 30 minut w takich przypadkach, a jak się pracuje ? (2)

  • 35 0

  • Ja czasami wychodze z wanny wycieram nogi i juz mam spocone czasami nie. (1)

   Teraz tez siedze spocona myszka, spocone klapki, tragedia, kocham lato ale te pocenie , najgorzej jak jade w trase musze miec recznik do wycierania rak, tak kapie z nich, a i tak po kilku godzinach mam ,jakbym z wanny wyszedl. Pomocy!!!

   • 3 1

   • Dodam jeszcze ze stopy sa od tego jakby powleczone cieniutenka silikonowa wilgocia ktorej nie mozna zmyc

    • 2 1

 • Etiaxil (10)

  Antyperspirant ok. 20zł działa

  • 17 11

  • (3)

   nie 20zł a 40zł i nic nie daje próbowałem ,

   • 7 3

   • Bloker z ziaji (1)

    Produkt lokalny, koszt 10zł, działa!

    • 8 1

    • Mnie bardzo uczulił

     • 1 0

   • Dzialal przez jedno opakowanie potem zero, cena kosmiczna

    • 2 0

  • dziala

   ale szczypie !!

   • 11 2

  • działa ale tylko przez jakiś czas

   w moim przypadku działał przez 3 miesiące, potem przestał

   • 0 0

  • Antidral (1)

   ten sam skład, ten sam producent , a cena kilkukrotnie nizsza
   i tez działa. jedno uzycie i blokuje pocenie na kilka dni

   • 3 0

   • to kilka dni się nie myjesz?

    • 0 6

  • Etiaxil (1)

   Ja po nim dostałam strasznej wysypki.

   • 3 1

   • dobrze że nie obstrukcji bolesnej :)

    • 3 1

 • Ja polecam Dr med. Tomasza Stefaniaka (3)

  Metoda zakładania "klipsów" na nerwy.
  Z rąk kapało mi przez 20 lat. Od 5 mogę się normalnie witać.

  • 9 2

  • (1)

   Mi kapie z krocza, też podziała?

   • 2 9

   • Podziała.

    • 1 0

  • Gdzie wykonywałes ten zabieg?czy był w znieczuleniu ogulnym

   • 0 0

 • Sytuacja w kraju jest tego przyczyną. (2)

  Ludzie są zestresowani jak będzie wyglądał jutrzejszy dzień.
  Studenci też się pocą na myśl wyjazdu z kraju za pracą.

  • 20 9

  • Rs (1)

   Ha, zawsze sie trafi nawiedzony, fujara ci nie staje tez z winy tuska?

   • 8 6

   • Nic tak nie pobudza gruczołów potowych jak przmówinie Jarosława zbawcy Polski

    lub wpłata na radio Maryja.

    • 3 2

 • piaskiem,szorować się piaskiem

  • 2 9

 • (1)

  dzisiaj przepociłem beret, kufajkę i wylało mi się z kaloszy...
  co to będzie latem?

  • 8 6

  • ku faja

   dobre! Ale na przyszłość wystaw ptaka i lej na trawę - będzie sucho w spodniach i kaloszach! ;-)))

   • 2 0

 • chlorek glinu (Ammonium chloride)

  "chlorek glinu (Ammonium chloride)"
  a to ciekawostka

  • 19 0

 • Dodam ze dla ludzi nerwowych tzn. tych (3)

  ktorzy latwo wpadaja w zdenerwowanie w zwiazku z obowiazkami w pracy lub przychodzi im wspolpracowac lub prowadzic czasem denerwujace rozmowy z niewygodnymi ludzmi to nie mozna pic kawy rano przed pojsciem do pracy. kawa obniza nasza odpornosc na stress. Tymczasowo, ale to wystarczy. Nawet mocna herbata. Rano wypic lekka herbate lub kawe bezkofeinowa. Pierwsza normalna kawe proponowal bym wypic dopiero po glownym lunchu. czy po przerwie obiadowej. Wtedy juz jestesmy bardzie zaaklimatyzowani z problemami dnia terazniejszego. Ja wiem ze kawa wzbudza we mnie niedobre emocje jak jade samochodem i to juz powoduje nadmierne i bardzo nieprzyjemne w zapachu pocenie sie.. Nie lubie uzywania zadnych dezodorantow. Bardzo rzadko je stosuje. Poza tym w pracy mozna isc do lazienki i podmyc pachy. Duzo ludzi tak robi. Niektorzy w pracy po sniadaniu myja zeby. Nic w tym dziwnego. Moj szef to niczego innego nigdy nie pil jak tylko zielona herbate z puszek. Mial ich pelno w pracy za biurkiem. Ja niecierpie zielonej herbaty ale jak komus sluzy to jest OK.

  • 8 6

  • Rozumiem, że to jakieś korporacyjne rady.
   Ja nie jadam lunchy i brunchy i co wtedy?

   • 8 1

  • (1)

   Tylko współczuć temu kto koło ciebie stoi , jak można w xxi w . nie używać dezodorantów przecież to obrzydliwe !!!! Fuj !

   • 1 1

   • Jak musisz to uzywaj ale

    kto nie musi to nie uzywa. Na zachodzie ludzie biora codziennie prysznic rano przed wyjsciem z domu. Wiec sa czysci. A pamietam w Polsce bralo sie raz na tydzien. Wtedy trzeba uzywac roznych dezodorantow. Rob jak chcesz.

    • 0 3

 • Antidral

  2x tańszy od Etiaxilu i bardzo skuteczny.

  • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Cukrzyca ciążowa pod kontrolą

konsultacje

Anemia w ciąży. Warsztaty z dietetykiem

wykład, warsztaty, konsultacje

Warsztat psychodeietetyczny

250 zł
wykład, warsztaty

Najczęściej czytane