• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Myj włosy z głową

Justyna Spychalska
27 maja 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 
Robert Bigus Robert Bigus

Półki w drogeriach uginają się pod natłokiem szamponów w różnokolorowych, kuszących opakowaniach. Tymczasem to od składu, a nie ładnej butelki, zależy, czy szampon rzeczywiście dobrze myje i pielęgnuje włosy.



Wybierasz szampon, szukasz składu, a tam... małe, nieczytelne literki, w dodatku w niezrozumiałym języku. A to od nich zależy w zasadzie wszystko - to, czy szampon jest odpowiedni dla Twoich włosów, czy będzie pielęgnować, czy szkodzić. W dodatku kolejność składników decyduje o tym, ile jest ich w szamponie - tych z końca listy są zwykle śladowe ilości.

Czy szampony nawilżające rzeczywiście nawilżają? Dlaczego niektóre z nich niszczą włosy? Jak powinno się myć włosy i dlaczego dobry szampon się pieni? O tym, i o kilku innych "szamponowych" faktach, opowiada nam Robert Bigus, fryzjer Clubu Fryzjerskiego Alternative.

Justyna Spychalska: Reklama szamponu. Piękna kobieta z długimi włosami, które aż oślepiają blaskiem. Jest zadowolona, bo używa nowego szamponu o cudownych właściwościach. Ile prawdy jest w takiej reklamie?

Robert Bigus: Tyle, ile w każdej innej. Chodzi przede wszystkim o to, by zachęcić do kupna. Nikt nie pokaże modelki z porowatymi włosami, bez połysku, bo reklama nie będzie skuteczna. Trzeba pamiętać o tym, że nad efektem takiego włosa i takiej fryzury pracuje sztab ludzi, a szampony nie mają magicznych właściwości.

A czy nazwy "nawilżający", "do włosów kręconych", "do farbowanych" są wyłącznie chwytami marketingowymi?

Czy kupując szampon, zwracasz uwagę na skład?

Niezupełnie. Minęła już era szamponu familijnego, który był uniwersalny i ogólnodostępny. Teraz kobieta jest w stanie zapłacić więcej, by mieć coś specjalnie dla siebie. Z tego powodu szampony z roku na rok stają się ściśle dopasowane do potrzeb każdego włosa. I tak, w szamponie do włosów suchych mogą znajdować się nienasycone kwasy tłuszczowe, które natłuszczają włos i zabezpieczają przed utratą wilgotności albo D-pantenol (inaczej prowitamina B5), który tworzy na powierzchni włosów przenikalną błonę i zatrzymuje nagromadzoną w nich wodę, dzięki czemu zapobiega ich łamaniu i przesuszeniu.

Ostatnio coraz więcej mówi się o tym, żeby kupując kosmetyki, czytać etykiety. Ale to trudne - lista składników jest długa, często napisana mikroskopijnymi literkami...

... a przy tym nie każdy zna wszystkie związki chemiczne i wie, za co są odpowiedzialne. Osobiście jestem zwolennikiem składników pochodzenia organicznego, np. olejku z jojoby i witamin. Warto też wspomnieć o olejku rycynowym, który stymuluje wzrost włosa i poprawia połysk, dając jedwabisty efekt. Sam fakt, że w szamponie znajdują się proteiny, które wchodzą w skład włosa, regenerując je i wzmacniając, powinien dać nam poczucie dobrego wyboru. Nie zapominajmy także o skórze głowy, o którą też trzeba dbać - witamina PP dostarcza cebulkom włosów i skórze składników odżywczych, dając jej ukojenie oraz zmniejszając łupież. Na rynku ostatnio bardzo promowanym jest kolagen, który jest naturalnym składnikiem nawilżającym i regenerującym włosy.

Czy są szampony, które szkodzą włosom?

Oczywiście, są to produkty typu "jeden szampon dla całej rodziny". Ważne jest właściwe dobieranie szamponu do rodzaju włosów, inaczej można im zaszkodzić. Dla przykładu - kobiety, które starają się jak najdłużej chronić kolor, nie powinny stosować szamponów przeciwłupieżowych i oczyszczających skórę głowy, bo zawarte w nich ekstrakty powodują szybsze wypłukiwanie się koloru.

Szampony w drogeriach kosztują około 10-15 złotych. Natomiast profesjonalne już około 30-60 złotych. Czym się różnią od tych drogeryjnych?

Szampony profesjonalne są dopracowane pod kątem składu. Trzeba pamiętać, że ważna jest nie tylko obecność składników w szamponie, ale też ich ilość. Tajemnicą lepszej skuteczności szamponów profesjonalnych jest zwiększona dawka substancji aktywnych. Niestety, taki szampon działa prawidłowo tylko wtedy, kiedy jest dobrze dobrany do rodzaju włosów. W przeciwnym razie może nawet szkodzić.

Niektóre szampony pienią się bardziej niż inne, dzięki czemu mycie jest przyjemniejsze. Czy jest to też oznaka lepszej jakości?

Jeżeli dzięki temu uważa się mycie włosów za przyjemniejsze, to już jest oznaką lepszej jakości. Pamiętajmy, jaką funkcje ma pełnić piana przy myciu głowy i włosów - jej zadaniem jest ułatwienie dostępu do każdej partii myjącej. Kiedy myjąc sobie głowę szamponem czujemy dyskomfort i szarpiemy włosy, bo wydaje nam się, że nie dociera do wszystkich miejsc, nakładamy go więcej, przez co jest mniej wydajny.

Czemu na opakowaniach szamponów jest napisane, że powinno się myć włosy dwa razy?

Dlatego, że początkowy etap mycia głowy polega na usuwaniu zanieczyszczeń, co przygotowuje włosy do drugiego etapu - wnikania aktywnych składników szamponu we włosy.

No to na koniec ważna kwestia - jak często powinno się myć włosy?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo każdy włos jest inny. Pierwsza zasada pielęgnacji włosów, to utrzymywanie ich w czystości. Każde oznaki przetłuszczenia powinny być dla nas sygnałem, że czas na ich mycie. Tłusta skóra i włosy to idealna pożywka dla szkodliwych bakterii. I pamiętajmy, że mycie głowy raz w tygodniu nie spowolni pracy gruczołów łojowych.

Tajemnicą czytania etykiety szamponu ze zrozumieniem jest poznanie listy składników INCI, czyli Międzynarodowej Nomenklatury Składników Kosmetycznych. Nazwy używane potocznie mogą się znacznie różnić od nazw INCI, a za najprostszy przykład może posłużyć woda, którą określa się jako aqua (z łaciny). Kilka ważnych przykładów:

Sodium Lauryl Sulfate (SLS) i Sodium Laureth Sulfate (SLES) - substancje myjące, SLES jest delikatniejszy;
Sodium Lauroyl SarcosinateCocamidopryl betaine - substancje pianotwórcze, łagodzą działanie składników myjących;
Glyceryl Distearate i Ethylene Glycol Distearate - substancje zmętniające szampon, nadają mu kremową konsystencję;
Calcium Pantothene, Panthenol - witaminy z grupy B, wzmacniają cebulki;
Dimethicone Copolyol, Syloxysilicates - silikony, dodają blasku;
Simmondsia Chinensis - olejek jojoba, pielęgnuje włosy farbowane
Climbazol i Ketokonazol - substancje przeciwgrzybiczne, stosuje się je w szamponach przeciwłupieżowych;
Methyl, Ethyl, Propyl, Butyl, Izobutyl Paraben - substancje konserwujące, mogą powodować alergię.


Masz problem z włosami? Umów się na wizytę do najbliższego salonu fryzjerskiego

Rozmawiała

Miejsca

Opinie (23) 2 zablokowane

  • raz w tygodniu.... (2)

    FUJ!

    • 44 9

    • jak można się tak często myć

      • 31 2

    • Czytaj ze zrozumieniem!

      "Każde oznaki przetłuszczenia powinny być dla nas sygnałem, że czas na ich mycie. Tłusta skóra i włosy to idealna pożywka dla szkodliwych bakterii. I pamiętajmy, że mycie głowy raz w tygodniu nie spowolni pracy gruczołów łojowych. "

      Powinno się myć włosy, jak tylko pojawią się oznaki przetłuszczenia. Jeśli komuś wydaje się, że rzadsze mycie spowoduje rzadsze przetłuszczanie się włosów, to jest w błędzie. Teraz zrozumiano?

      • 6 1

  • dzieki za pouczający artykuł (3)

    wielu przydatnych rzeczy się dowiedziałam

    • 19 5

    • Mnóstwo niedopracowanych informacji (2)

      Sles i sls są wysuszające i szkodliwe i w dobrych produktach od tego się odchodzi.
      np. Sodium Laureth Sulfate ma w karcie charakterystyki wpisane, że może nawet powodować utratę wzroku.
      Łupież- Climbazol występuje głównie w szamponach z marketu, bardzo modny jest octopirox i pirytionian cynku, o których tutaj ani słowa.
      Szampony profesjonalne mają głównie lepszą chemię, ale na pewno nie są warte 30-60zł- duże marże fryzjerów i producentów. Substancji aktywnych nie ma tam zbyt dużo. Dużo jest natomiast papki marketingowej.
      Nie radzę brać do siebie rad osób średnio znających się na rzeczy.

      • 10 1

      • paskudne składy (1)

        Akurat SLS, silikony i parabeny to składniki, których powinno się unikać, nie tylko w szamponach.

        • 8 1

        • SLS

          dokładnie SLS jest praktycznie we wszystkich szamponach tylko dlatego że powoduje pienienie, a przy okazji to bardzo tani środek dlatego wszyscy (prawie) go stosują a ludziom wmawia się takie farmazony jak rzeczony ekspert!

          • 4 1

  • częste mycie skraca życie!!!

    hahahaha - moje motto w końcu modne ;D

    • 20 8

  • dobry szampon i odzywka

    rewelacyjne sa szampony premier (z minerałami z morza martwego) - dopiero kuppiłam w Galerii Bałtyckiej 10x lepszy od professional loreala.

    • 8 13

  • tylko ż

    Zawarty w szamponach silikon po pewnym czasie tworzy na włosach barierą, która blokuje docieranie wartościowych składników do wnętrza włosa. Powinno się co jakiś czas usuwać ten "lep" z włosów za pomocą toników.
    Przydałoby się więcej szczegółowych informacji

    • 20 2

  • Brakuje tylko listy substancji zaburząjących gospodarkę hormonalną człowieka! (1)

    Substancje zaburzające gospodarkę hormonalną człowieka (nadwaga bezpłodność itp skutki) znajdują się głównie w produktach Avon ale też Ziaja np i wszystkich bez wyjątku kosmetykach sygnowanych logo firm sportowych na A i N oraz w kosmetykach produkowanych w Rosji np Rexona.
    Polecam test konsumencki użyjcie wyszukiwarki.

    • 10 7

    • świetna informacja

      znalazłam w wyszukiwarce to, o czym mówisz; człowiek jest wielu spraw nieświadomy; BARDZO DZIĘKUJĘ za mądre rady; przeczytałam dokładnie i rozesłałam link wśród znajomych

      • 0 0

  • A ja tam całe życie używam szamponu pokrzywowego i włosów mi babeczki zazdroszczą. (2)

    • 17 0

    • chyba łonowych (1)

      bo tych na głowie dawno juz nie masz heheheh

      • 3 12

      • a tu ani w głowie, ani na głowie zapewne.

        • 6 0

  • kosmetyki a wlosy (2)

    Nie masz to jak opinia "fachowca"!
    Dlaczego?
    -bo jak mozna odzywiac wlos witaminami skoro wlos jest struktura martwa (jak paznokcie), jego jedyna zywa czescia jest cebulka wlosowa! ale ok 3-4 mm w glebi skory - wie to kazdy kto przszedl podstawowy kurs biologii
    -witaminy zwlaszcza PP moga byc wchlaniane przez skore ale czas trwania samego mycia jest jednak zbyt krotki aby takie odzywianie mialo jakis wiekszy sens
    - proteiny dla regeneracji wlosa? patrz jw. wlos sklada sie protein (bialka) - keratyny i raz wytworzony przez cebulke nie da sie "zregenerowac"
    -mozna poprawic wyglad wlosow roznymi substancjami (ulatwiajacymi rozczesywanie, nablyszczajacymi, zmiekczajacymi) i to fakt ale nie jest to tak chwytliwe w reklamie jak "dodatek diamentow" "babelkow powietrza(:)))))" itp
    jesli tak naprawde ktos chce miec piekne wlosy powinien zaczac od diety!!! (tu witaminy, mineraly i proteiny duzo zdzialaja), delikatnych kosmetykow (i tu sie zgadzam z "fachowcem" koniecznie dobrane do typu wlosow) mozliwe z najmniejsza iloscia konserwantow itp
    i na koniec 3 proste zasady:
    im glupawsza reklama tym paskudniejszy produkt
    omijaj najtansze i najdrozsze kosmetyki
    nie wierz reklamie i propagandzie- sam(a) sprwadz efekt (lub poszukaj na str niezaleznych stowarzyszen! konsumenckich zwlaszcza z Europy Zachodnie bo maja wieksze doswiadczenie, ale napewno nie na forach spolecznosciowych)

    • 58 5

    • masakra skąd oni birą tych eksperów (1)

      w pełni zgadzam się z przedmówcą, fryzjer z wywiadu nie ma zielonego pojęcia o czym mówi. jestem chemikiem z wykształcenia, mam za sobą technologię kosmetyków i technologię żywności, więc podstawową a nawet rozszerzoną wiedzę w danym temacie posiadam i z całą pewnością mogę zgodzić się z tym iż jedynie podawane w pożywieniu witaminy i minerały będą odpowiednio wchłaniane przez organizm z a tym samym przez mieszki włosowe. włos to struktura martwa i tak jak z karoserią samochodu, możemy poprawić jego wygląd zw. chemicznymi niekoniecznie naturalnymi. a olej rycynowy, który z resztą polecam, działa na mieszki włosowe...

      • 10 1

      • Wykształceni biolodzy, naukowcy i chemicy na fryzjera ??? Kto powinien udzielać wywiadu? Na doktorat was a fryzjera do włosów.... :)

        • 1 3

  • kiedyś w yves rocher był szampon miętowy...(!)....ale już nie ma...(((

    • 4 1

  • a poco łysy ma sie martwic jaki szmapon wybrac? ma byc pachnący i to wszystko:)

    • 14 1

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Bezpłatne badania dla kierowców zawodowych (1 opinia)

(1 opinia)
badania

Ratuję, bo kocham i potrzebuję

warsztaty, spotkanie

Transformacyjna Podróż w Kolorach Czakr z Anetą Paluszkiewicz

200 zł
warsztaty, spotkanie, joga

Najczęściej czytane