• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Moje dziecko jest homoseksualistą

Justyna Piątkowska
25 października 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Większość młodych ludzi wyjawia swoją homoseksualną orientację w wieku nastoletnim, po okresie dojrzewania, wchodząc w okres wczesnej dorosłości. Czas odkrywania i ujawniania seksualności może wiązać się z silnym stresem, nadmierną nerwowością lub depresyjnością. Większość młodych ludzi wyjawia swoją homoseksualną orientację w wieku nastoletnim, po okresie dojrzewania, wchodząc w okres wczesnej dorosłości. Czas odkrywania i ujawniania seksualności może wiązać się z silnym stresem, nadmierną nerwowością lub depresyjnością.

Przyjęło się, że orientacja seksualna jest predyspozycją wrodzoną i zazwyczaj stałą. Co zrobić, kiedy odkrywamy w sobie lub u kogoś z bliskich orientację homoseksualną?



Z takim problemem zwróciła się do nas jedna z czytelniczek. Moje nastoletnie dziecko wyznało mi, że jest homoseksualistą. Co mogę zrobić?

Zobacz kontrowersyjny wykład amerykańskiego psychologa o homoseksualistach.

Orientacja seksualna - to znaczy preferowanie wybranej płci, jako potencjalnych partnerów romantycznych i seksualnych - jest elementem tożsamości każdego człowieka. Obecnie uważa się, że orientacja seksualna jest najprawdopodobniej predyspozycją wrodzoną (rzadziej nabytą na drodze istotnych życiowych doświadczeń) i stałą w ciągu życia.
Większość młodych ludzi wyjawia swoją homoseksualną orientację w wieku nastoletnim, po okresie dojrzewania, wchodząc w okres wczesnej dorosłości. Pewność co do swojej orientacji nieco szybciej osiągają chłopcy - o kilka lat później dziewczęta.

Jak zareagował(a)byś, gdyby twoje dziecko wyznało ci, że jest homoseksualistą?

Kiedy w rodzinie dochodzi do wyznania orientacji homoseksualnej, zazwyczaj nie jest to "chwilowa fanaberia", jak często podejrzewają rodzice. Młodzi ludzie, obserwujący u siebie fascynacje homoseksualne, dzielą się swoimi refleksjami ze znajomi, przyjaciółmi, rodzeństwem. Zazwyczaj nawiązują również kontakt ze środowiskiem homoseksualnym - np. na internetowych forach. Rozmowa z osobami o podobnych doświadczeniach poszukiwania prawdy o sobie jest dużym wsparciem. Kiedy młody człowiek decyduje się na rozmowę z rodzicami, najczęściej jest już całkowicie pewny odnalezienia swojej orientacji seksualnej.

Przyjęcie tego wyznania jest dla większości rodziców niełatwą próbą. Pierwszą reakcją często są zaskoczenie, zakłopotanie, niedowierzanie. Warto powstrzymać się od krytyki i zarzutów, nie próbować podważać czy lekceważyć argumentów dziecka. Okres odkrywania i ujawniania swojej seksualności może wiązać się z silnym stresem, nadmierną nerwowością lub depresyjnością. Młody człowiek, czując, że przynależy do grupy stygmatyzowanej i odrzucanej, staje się bardziej wyczulony na atak otoczenia (również rodziny) i podatny na zranienie. Podczas rodzinnych kłótni może dojść do gwałtownych reakcji.

Rolą rodziców, stających przed podobnym wyzwaniem jest, na ile to możliwe, okazywanie zrozumienia, ciepła i wsparcia - bezwarunkowej miłości do dziecka.

Czy możliwa jest zmiana orientacji seksualnej?

Wciąż pojawiają się organizacje i specjaliści, którzy oferują terapię prowadzącą do zmiany orientacji seksualnej - zazwyczaj "wyleczenia" homoseksualizmu i stania się osobą heteroseksualną. Jak dotąd żadne badania naukowe nie potwierdziły, aby na skutek celowej manipulacji czy jakiejkolwiek formy terapii możliwa była trwała zmiana orientacji seksualnej. Niejednokrotnie demaskowano pozorne sukcesy psychoterapii, na skutek której homoseksualni mężczyźni wchodzili w związki z kobietami i zakładali rodziny. Po latach przyznawali oni, że decyzję o związku z kobietą podejmowali wbrew sobie i nigdy nie odnaleźli w tej relacji szczęścia. Stale towarzyszyły im również fantazje i potrzeby homoseksualne. Podobnie opowiadały o swoim życiu "po terapii" i związkach z mężczyznami homoseksualne kobiety.

Obserwuje się jednak, że w ciągu życia nastąpić może samoistna zmiana orientacji seksualnej. Przykładem mogą być historie kobiet i mężczyzn, którzy latami byli w pełni szczęśliwi w związkach z osobami płci odmiennej i nie zauważali u siebie żadnych potrzeb homoseksualnych. Podobna zmiana nastąpić może również w przeciwnym kierunku. Osoba wchodząca dotąd w związki zazwyczaj homoseksualne, może niespodziewanie zakochać się i szczęśliwie związać z osobą odmiennej płci.

Zjawisko "zmiany orientacji seksualnej" tłumaczyć można nieodkrytym dotąd biseksualizmem, czy też zmianami hormonalnymi albo doświadczeniem traumy o charakterze seksualnym. Tożsamość seksualna jest jednak zjawiskiem, którego nie można całkowicie zbadać, zmierzyć i opisać. Miłością kierują nie tylko biologiczny popęd i hormony, lecz przede wszystkim żywe emocje i szczere uczucia, które nierzadko bywają zaskakujące.

Jakiej pomocy może udzielić nam psychoterapeuta?

Tożsamość seksualna - homoseksualna czy biseksualna, podobnie jak heteroseksualna - sama w sobie nie jest zaburzeniem, które wymagałoby interwencji. Poważnym problemem może okazać się jednak orientacja niezaakceptowana, odrzucona i związany z tym konflikt wewnętrzny.

Wielu młodych ludzi odkrycie w sobie potrzeb homoseksualnych poczytuje jako przekleństwo i życiową tragedię. Sprzyjać temu może dorastanie w nietolerancyjnym środowisku, rygor w domu rodzinnym, silne schematy dotyczącego tradycyjnego podziału ról i obowiązków związanych z płcią. W tej sytuacji nieakceptowany, utrzymywany w tajemnicy homoseksualizm może stać się nawet przyczyną samobójstwa. Na drodze samoakceptacji pomocna może okazać się psychoterapia.

Również rodzina, w której pojawia się zaskakujące wyznanie homoseksualizmu, staje przed niełatwym zadaniem. Rodzice mogą czuć żal za utraconą wizją przyszłego życia syna lub córki, oddaleniu marzenia o ślubie i wnukach. Obawiają się, że orientacja stanie się przyczyną cierpienia dziecka - odrzucenia przez społeczeństwo, samotności. Terapia rodzinna pozwala ujawniać rodzinne stereotypy na temat płci, seksualności, ról małżeńskich, a także okazuje się cennym wsparciem w procesie wzajemnego poznawania się od nowa, pełnego zrozumienia i akceptacji.

O autorze

autor

Justyna Piątkowska

psycholog, seksuolog, terapeuta.

Miejsca

Opinie (342) ponad 50 zablokowanych

  • Przeczytaj zanim się wypowiesz (1)

    • 1 5

    • c.d.

      Nie wiem czemu nie wszedł link do wikipedii... Wszyscy pseudo-specjaliści powinni zapoznać się z hasłem: homoseksualizm. Niemniej zdaję sobie sprawę, iż niektórzy nie przebrną przez lekturę - zbyt dużo tekstu a za mało obrazków ;)

      • 2 4

  • .

    Powinienem sie leczyc.
    Nie dla tego, ze jestem gejem (pedalem)
    Tylko dla tego, ze stalem sie heterofobem.

    Polska to paskudny kraj, ale ojczyzny sie nie wybiera.

    • 1 4

  • Lucynka (1)

    Mój syn jedyny zresztą wyznał mi ,że jest homoseksualistą kiedy miał 26 lat. To był dla mnie dramat, ale przecież nadal jest moim jedynym dzieckiem. Zaakceptowałam, choć trwało to jakiś czas zanim się z tym pogodziłam. Teraz boję się tylko swojej śmierci, boję się dlatego ,że mój ukochany syn zostanie na świecie sam.

    • 5 2

    • Znajdzie (znalazł?) miłość swojego życia, to nie będzie sam.

      • 3 2

  • Jestem lesbijką i jestem szczęśliwa:)

    • 6 5

  • A wy tylko nagonka na geji,a lesbijki to nie homoseksualizm? stereotyp geja w polskich głowach jest żałosny.

    • 3 3

  • Co to za ekspert?

    Pani Piątkowska - co to za ekspert, skończyła kurs wieczorowy czy co? :) Nikt mi nie każe akceptować innej orientacji jeśli na to nie mam ochoty! Poprawność polityczną mam tam, gdzie słońce nie zagląda!

    • 2 1

  • (3)

    Brak jakiejkolwiek tolerancji gnębi Polaków od dawien dawna i wątpię żeby tak szybko opuściła. Gdyby część osób, która mnie zna, lubi i szanuje dowiedziała się o mojej orientacji zapewne zmieniłoby o mnie zdanie i totalnie nie rozumiem dlaczego i w jaki sposób ta informacja mogłaby ich skrzywdzić. Gdyby był wybór i osoby homoseksualne nie byłby zmiażdżone nie byłoby krzyku, ale nie, bo jakiekolwiek próby walki o zwykłe życie od razu jest nazywane "promowaniem homoseksualizmu". To jakby powiedzieć, że każdy film jest promowaniem zbrodni i głupoty, wiadomości są promowaniem polityki, a wolne w święta kościelne jest promowanie chrześcijaństwa...

    • 2 1

    • (2)

      Szkoda, ze tutaj nie można ukazać zródła Twoich błędów i wypaczeń, nie można normalnie rozmawiać.

      • 0 2

      • (1)

        Kolejny "chrześcijanin", co ma monopol na prawdę...

        • 1 1

        • kolejny

          Bo ma

          • 0 1

  • podobno taka jest moda ?

    • 0 2

  • nastała taka moda u nastolatków że ma sie i dziewczyne i chłopaka

    • 0 3

  • T O L E R A N C J A ?

    Dziś homoseksualizm jest trendy, geje są dumni z tego, że wkładają sobie wzajemnie do pupy, organizują parady, żeby chwalić się tym całemu światu...
    Nawet Hollywood robi filmy o gejach kałbojach...

    Ciekawe za ile lat pedofilstwo będzie mainstreamowe i pedofile będą organizowali marsze dumy (pride parades) jak dzisiaj homoseksualiści, a dzisiejsze prześladowania pedofilii będą uważane za oznakę zacofania ciemnogrodu przełomu XX/XXI wieku...
    Terminem pedofilofobii będzie określało się chorobę psychiczną objawiającą się brakiem poszanowania i tolerancji dla pedofilów.
    Osobników ze zdiagnozowaną pedofilofobią niezawisłe sądy będą karać za obrazę uczuć mniejszości seksualnej i umieszczać w szpitalach psychiatrycznych.

    Dziwnie to brzmi ?

    Pomyślcie, że nie tak dawno w Europie sodomię (seks analny) i homoseksualizm karano śmiercią...

    Co jest normalniejsze:
    Facet wsadza facetowi do pupy
    Facet współżyje z 14 latką ? (normalnie)
    (14 latka ma miesiączkę od 2 lat, może zajść w ciąże)
    (jedno i drugie z obopólną zgodą)

    • 0 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Jak ochronić swoje krocze przed nacięciem?

warsztaty, konsultacje

Distinguished Gentleman's Ride

w plenerze, zlot, imprezy i akcje charytatywne

Slow Space by PUMA

20 zł
warsztaty, spotkanie, konsultacje, joga

Najczęściej czytane