• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

MZ: Nie ma obowiązku dokumentowania, że jest się zaszczepionym

ws
11 czerwca 2021 (artykuł sprzed 1 roku) 
Certyfikat mogą pobrać osoby, które są w pełni zaszczepione, tzn. otrzymały dwie dawki szczepienia lub przyjęły jednodawkową szczepionkę. Certyfikat mogą pobrać osoby, które są w pełni zaszczepione, tzn. otrzymały dwie dawki szczepienia lub przyjęły jednodawkową szczepionkę.

- Nie ma obowiązku dokumentowania, że jest się osobą zaszczepioną, ale jeżeli w danym miejscu jest już osiągnięty limit gości, to mamy do wyboru dwa wyjścia: albo rezygnujemy np. z noclegu w hotelu, albo pokazujemy certyfikat szczepienny - powiedział w piątek rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. Jak zapowiedział wczoraj premier Mateusz Morawiecki, limity dot. obostrzeń epidemiologicznych nie obowiązują osób, które są zaszczepione.Gdzie można zaszczepić się na COVID-19? Lista punktów szczepień w Trójmieście


Czy niewliczanie osób zaszczepionych do limitów jest dobrym rozwiązaniem?

Rzecznik resortu zdrowia był pytany w piątek w TVN24, czy planowanie jest prawne uregulowanie okazywania tzw. certyfikatów covidowych. Andrusiewicz przypomniał, że już dziś np. przy wejściu na pokład samolotu musimy pokazać:
 • ewidencję zaszczepienia,
 • negatywny test na obecność koronawirusa,
 • lub potwierdzenie, że jest się ozdrowieńcem.

- Takie zobligowanie osoby, która chce podróżować, już jest. Teraz na podobnej zasadzie będzie to działać w przypadku hoteli, restauracji, koncertów, tudzież każdej innej imprezy, w której do limitów gości nie liczą się osoby zaszczepione - wskazał Andrusiewicz.
Czytaj też: Premier: Duża zmiana obostrzeń na wakacje od 26 czerwca

Obowiązku nie maZaznaczył jednocześnie, że żaden obywatel nie ma obowiązku dokumentowania, że jest osobą zaszczepioną.

- Jednak jeżeli w danym miejscu jest już osiągnięty limit gości (...), to taka osoba ma do wyboru dwa wyjścia: albo rezygnuje np. z noclegu w hotelu, albo pokazuje certyfikat szczepienny i do tego hotelu jest wpuszczana. Nie ma żadnego obowiązku, jest pełna dobrowolność - podkreślił rzecznik.

Dowiedz się, gdzie w Trójmieście wykonać test na koronawirusa prywatnie i na NFZ


już dziś np. przy wejściu na pokład samolotu musimy pokazać certyfikat dot.: szczepienia, negatywnego testu lub statusu ozdrowieńca. już dziś np. przy wejściu na pokład samolotu musimy pokazać certyfikat dot.: szczepienia, negatywnego testu lub statusu ozdrowieńca.

Jak pobrać certyfikat?Rozporządzenie dotyczące Unijnych Certyfikatów COVID (UCC) będzie stosowane w Unii Europejskiej od 1 lipca. Polska jest w gronie państw członkowskich, które przeszły testy techniczne i korzystają już z systemu na zasadzie dobrowolności.

Minister zdrowia potwierdził w czwartek, że w sklepie AppStore i Google Play można już pobrać aplikację do odczytu QR kodu w ramach Unijnego Certyfikatu Covidowego.

Unijny Certyfikat COVID można pobrać przez Internetowe Konto Pacjenta IKP. Trzeba zalogować się i w zakładce "certyfikaty" wybrać rodzaj certyfikatu i kliknąć "Pobierz kod QR". Później należy zapisać dokument na swoim urządzeniu lub wydrukować.
 • Certyfikat mogą pobrać osoby, które są w pełni zaszczepione, tzn. otrzymały dwie dawki szczepienia lub przyjęły jednodawkową szczepionkę. Certyfikat jest ważny od 14. do 365. dnia po podaniu ostatniej dawki.
 • Certyfikat może też otrzymać osoba, która ma negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Czas ważności takiego certyfikatu wynosi 48 godzin.
 • Certyfikat można także mieć po przechorowaniu COVID-19. Wówczas jest ważny od 11. do 180. dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR.
ws

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (366)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Nieśmiałość, czy fobia społeczna?

konsultacje

Studencka Konferencja Kardiologiczna

konferencja

Światowy Dzień Zdrowia

warsztaty, dni otwarte

Najczęściej czytane