• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

MZ: Nie ma obowiązku dokumentowania, że jest się zaszczepionym

ws
11 czerwca 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Certyfikat mogą pobrać osoby, które są w pełni zaszczepione, tzn. otrzymały dwie dawki szczepienia lub przyjęły jednodawkową szczepionkę. Certyfikat mogą pobrać osoby, które są w pełni zaszczepione, tzn. otrzymały dwie dawki szczepienia lub przyjęły jednodawkową szczepionkę.

- Nie ma obowiązku dokumentowania, że jest się osobą zaszczepioną, ale jeżeli w danym miejscu jest już osiągnięty limit gości, to mamy do wyboru dwa wyjścia: albo rezygnujemy np. z noclegu w hotelu, albo pokazujemy certyfikat szczepienny - powiedział w piątek rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. Jak zapowiedział wczoraj premier Mateusz Morawiecki, limity dot. obostrzeń epidemiologicznych nie obowiązują osób, które są zaszczepione.



Gdzie można zaszczepić się na COVID-19? Lista punktów szczepień w Trójmieście


Czy niewliczanie osób zaszczepionych do limitów jest dobrym rozwiązaniem?

Rzecznik resortu zdrowia był pytany w piątek w TVN24, czy planowanie jest prawne uregulowanie okazywania tzw. certyfikatów covidowych. Andrusiewicz przypomniał, że już dziś np. przy wejściu na pokład samolotu musimy pokazać:
  • ewidencję zaszczepienia,
  • negatywny test na obecność koronawirusa,
  • lub potwierdzenie, że jest się ozdrowieńcem.

- Takie zobligowanie osoby, która chce podróżować, już jest. Teraz na podobnej zasadzie będzie to działać w przypadku hoteli, restauracji, koncertów, tudzież każdej innej imprezy, w której do limitów gości nie liczą się osoby zaszczepione - wskazał Andrusiewicz.
Czytaj też: Premier: Duża zmiana obostrzeń na wakacje od 26 czerwca

Obowiązku nie ma



Zaznaczył jednocześnie, że żaden obywatel nie ma obowiązku dokumentowania, że jest osobą zaszczepioną.

- Jednak jeżeli w danym miejscu jest już osiągnięty limit gości (...), to taka osoba ma do wyboru dwa wyjścia: albo rezygnuje np. z noclegu w hotelu, albo pokazuje certyfikat szczepienny i do tego hotelu jest wpuszczana. Nie ma żadnego obowiązku, jest pełna dobrowolność - podkreślił rzecznik.

Dowiedz się, gdzie w Trójmieście wykonać test na koronawirusa prywatnie i na NFZ


już dziś np. przy wejściu na pokład samolotu musimy pokazać certyfikat dot.: szczepienia, negatywnego testu lub statusu ozdrowieńca. już dziś np. przy wejściu na pokład samolotu musimy pokazać certyfikat dot.: szczepienia, negatywnego testu lub statusu ozdrowieńca.

Jak pobrać certyfikat?



Rozporządzenie dotyczące Unijnych Certyfikatów COVID (UCC) będzie stosowane w Unii Europejskiej od 1 lipca. Polska jest w gronie państw członkowskich, które przeszły testy techniczne i korzystają już z systemu na zasadzie dobrowolności.

Minister zdrowia potwierdził w czwartek, że w sklepie AppStore i Google Play można już pobrać aplikację do odczytu QR kodu w ramach Unijnego Certyfikatu Covidowego.

Unijny Certyfikat COVID można pobrać przez Internetowe Konto Pacjenta IKP. Trzeba zalogować się i w zakładce "certyfikaty" wybrać rodzaj certyfikatu i kliknąć "Pobierz kod QR". Później należy zapisać dokument na swoim urządzeniu lub wydrukować.
  • Certyfikat mogą pobrać osoby, które są w pełni zaszczepione, tzn. otrzymały dwie dawki szczepienia lub przyjęły jednodawkową szczepionkę. Certyfikat jest ważny od 14. do 365. dnia po podaniu ostatniej dawki.
  • Certyfikat może też otrzymać osoba, która ma negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Czas ważności takiego certyfikatu wynosi 48 godzin.
  • Certyfikat można także mieć po przechorowaniu COVID-19. Wówczas jest ważny od 11. do 180. dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR.
ws

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (366)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Z psychodietetyczką przy herbacie: Q&A z Aleksandrą Spychalską

spotkanie, spotkanie

III Ogólnapolska Konferencja Samoświadomość i komunikAACja a TZW. zachowania trudne

konferencja

Targi kosmetyczne i fryzjerskie - Uroda

targi

Najczęściej czytane