• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Latem obłożenie na porodówkach rośnie nawet o 15-25 proc.

Piotr Kallalas
10 sierpnia 2023, godz. 09:00 
Opinie (35)
W lipcu trójmiejskie porodówki obserwowały wyższą liczbę porodów. W lipcu trójmiejskie porodówki obserwowały wyższą liczbę porodów.

Letnie miesiące to czas, kiedy na oddziałach porodowych obserwujemy wzrost przyjęć, co z przejęciem śledzą zwłaszcza przyszłe mamy, które są w ostatnich tygodniach ciąży. W tym roku również szpitale rejestrują większą liczbę porodów, jednak sytuacja pod względem liczby miejsc jest stabilna.Czy w Trójmieście jest potrzebna jeszcze jedna porodówka?

W Szpitalu św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie lipiec był do tej pory rekordowym miesiącem w tym roku. Na świat przyszło 261 dzieci, co daje średnio 8,4 porodów dziennie. Najmniej, bowiem 211 porodów, zarejestrowano w lutym. Co ciekawe, letni pik nie jest łączony z ruchem turystycznym.

- Mamy też takie wrażenie, że jest więcej pacjentek w okresie wakacyjnym i jak przeglądam statystyki z ostatnich pięciu lat, to od czerwca do września obserwujemy zwyżkę hospitalizacji ciężarnych i rodzących o ok. 15-25 proc. Co ciekawe, po analizach nie wynika z tego, że są to pacjentki, które przyjechały na wakacje - mówi dr Maciej Socha, ordynator Oddziału Położniczo-Ginekologicznego na Zaspie. I dodaje: - Nie odsyłamy rodzących do innych ośrodków.

"Zauważamy niewielki wzrost porodów w lipcu"Większe zainteresowanie odczuwa również gdyńska porodówka, które jednak nie wpływa na funkcjonalność placówki medycznej.

- W Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni w miesiącach maj-lipiec przyszło na świat 334 dzieci: w maju - 109, w czerwcu - 103, w lipcu - 122. Zauważamy niewielki wzrost porodów w lipcu w stosunku do wcześniejszego okresu. Naszymi pacjentkami są głównie mieszkanki Gdyni oraz okolicznych miast - komentuje Małgorzata Pisarewicz, rzecznik prasowy Szpitali Pomorskich.
Zdrowie psychiczne kobiety a aborcja. Szpitale otrzymają wytyczne? Zdrowie psychiczne kobiety a aborcja. Szpitale otrzymają wytyczne?

Zdarzają się przekierowania do innych placówekW lipcu w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku na świat przyszło 316 dzieci, a więc o 30-40 porodów więcej w porównaniu z miesiącami zimowymi.
- Porodówka w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym cieszy się dużym zainteresowaniem pacjentek ze względu na profesjonalny, empatyczny personel i świetne warunki hospitalizacji. Czas trwania porodu to kwestia bardzo indywidualna, zdarzają się więc sytuacje, kiedy wszystkie sale porodowe są zajęte. W związku z tym czasem musimy przekierować pacjentkę do innego szpitala. Zanim jednak to nastąpi, lekarz sprawdza, jak czuje się ciężarna, na jakim etapie jest akcja porodowa. Sprawdzamy także dostępne miejsca w innych okolicznych placówkach - mówi Wioleta Wójcik z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (35)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Konsultacje diabetologiczne dla kobiet w ciąży związane z cukrzycą ciążową

badania

Konsultacje diabetologiczne dla kobiet w ciąży związane z cukrzycą ciążową

badania

Bezpłatne konsultacje z psychologiem

konferencja

Najczęściej czytane