• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Laserowa korekcja wzroku - dla kogo i czy warto ją wykonać?

25 października 2023 
Opinie (61)
Laserowa korekcja wzroku to zabieg operacyjny stosowany najczęściej u osób z dużymi i małymi wadami wzroku. Laserowa korekcja wzroku to zabieg operacyjny stosowany najczęściej u osób z dużymi i małymi wadami wzroku.

Oczy to nasz najważniejszy narząd zmysłu, jednak nawet połowa ludzkości ma problemy ze wzrokiem. Na szczęście łatwo je skorygować, choć lata noszenia okularów korekcyjnych czy soczewek kontaktowych mogą być uciążliwe. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na laserową korekcję wady wzroku. Eksperci z Oddziału Okulistycznego Szpitala Swissmed, który specjalizuje się w takich zabiegach, przekonują, że są one niezwykle skuteczne i przywracają pełną ostrość widzenia.



Coraz więcej osób ma problemy ze wzrokiem i choć można przyzwyczaić się do codziennego funkcjonowania z wadą, to im jest ona większa, tym trudniej nam funkcjonować.

Do najczęstszych zaburzeń należą m.in. krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. Wpływ na pojawienie się wady może mieć zarówno wiek, jak i wielogodzinna praca wzroku np. przed ekranami. Okulary czy soczewki kontaktowe nie wyleczą już istniejącej wady, a jedynie ją zniwelują. Skorygować ją może natomiast laserowa operacja wzroku.

Laserowa korekcja wzroku - dla kogo?



Laserowa korekcja wzroku to zabieg operacyjny stosowany najczęściej u osób z dużymi i małymi wadami wzroku. Dotyczy to zarówno krótkowzroczności, jak i nadwzroczności, astygmatyzmu.

Na operację decydują się osoby, które nie chcą nosić okularów czy soczewek kontaktowych, muszą jednak być pełnoletni. Laserowe korekcje zalecane są szczególnie dla osób, które wykonują zawody wymagające świetnego wzroku, w tym dla policjantów, pilotów, sportowców czy kierowców. Doceniają je bardzo również osoby aktywne sportowo czy podróżujące. Zabieg laserowy to dobre rozwiązanie też dla osób, które nie tolerują soczewek kontaktowych.

Najważniejszym wymogiem przed zabiegiem jest kwalifikacja lekarska.

- Przed zabiegami oczy są dokładnie badane oraz ustalana jest idealna dla nich metoda zabiegu. Wady wzroku obojga oczu mogą się od siebie znacznie różnić i być złożone, dlatego każda operacja jest u nas zabiegiem bardzo indywidualnym - mówi lek. med. Piotr Klikowicz, koordynator Chirurgii Okulistycznej Szpitala Swissmed.
Jak podkreśla, najnowsze technologie operacyjne umożliwiają korekcję dwóch lub więcej wad wzroku podczas jednego zabiegu. Jednak, by możliwe było trwałe wyeliminowanie wady, operacja musi być wykonana na oku z ustabilizowaną wadą wzroku.

W Swissmedzie dzięki laserowym zabiegom można skorygować:
  • krótkowzroczność do ok. -9.0 dioptrii,
  • nadwzroczność do około +4.0 dioptrii
  • i astygmatyzm do ok. 3 cylindrów.


Jak wygląda zabieg?



Laserowa korekcja wzroku polega na odpowiednim wyprofilowaniu rogówki. Dzięki temu uzyskuje ona kształt, który pozwala nam na ostre widzenie.

- Laserową korekcją wzroku korygujemy powierzchnię oka, tzw. rogówkę, nie wnikamy w głębsze struktury oka czy w pobliże nerwu wzrokowego. Zabieg wykonuje się na obojgu oczach naraz, w znieczuleniu miejscowym kroplowym. Pacjent w czasie zabiegu nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych. Pobyt na sali operacyjnej, w zależności od metody, trwa od 10 do 15 minut - wyjaśnia koordynator Chirurgii Okulistycznej Szpitala Swissmed.
Co ważne, pacjent podczas zabiegu jest cały czas przytomny i utrzymuje kontakt z lekarzem. Wszystkie zabiegi odbywają się w ramach chirurgii jednego dnia.

- Po zbiegu pacjent dostaje listę zaleceń pooperacyjnych. Konieczne jest m.in. stosowanie przez pewien czas specjalnych kropli do oczu. Operacje przywracają prawidłową ostrość widzenia, jednak stabilizuje się ona w określonym czasie od wykonania operacji. Docelowo pacjent powinien móc widzieć tak, jak w okularach dopasowanych do jego wady wzroku - dodaje.

Czy zabieg laserowej korekcji wzroku jest bezpieczny?



Laserowa korekcja wzroku to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów na świecie. Zabieg laserowej korekcji wzroku jest skuteczny w ok. 99 proc., a liczba powikłań jest jedynie poniżej 1 proc. przypadków.

- Oddział Okulistyczny Szpitala Swissmed specjalizuje się w laserowej korekcji wzroku. Posiadamy najwyższej klasy specjalistyczny sprzęt okulistyczny do kompleksowych badań diagnostycznych, badań kwalifikacyjnych do zabiegów okulistycznych oraz sprzęt zabiegowy - mówi lek. med. Piotr Klikowicz.
NFZ nie refunduje tego typu operacji, jednak jedną z zalet zabiegu jest właśnie to, że jego jednorazowy koszt w prywatnej placówce uwalnia pacjenta na zawsze od konieczności inwestowania w okulary czy soczewki kontaktowe.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie (61) 4 zablokowane

  • Bzdury (8)

    Znam osoby po operacji którym wada powróciła

    • 12 4

    • oczywiście

      Znam dobrze trzy osoby które się poddały korekcji i u nich wada po około 5 latach wróciła.
      Co prawda nie do tego stopnia co przed operacją (czyli powyżej 4 dioptrii) tylko gdzieś do 2-3 ale to w sumie jeden pies - znowu bez okularów nie nie widzą.

      • 4 3

    • jak się nie przestrzegało zaleceń po zabiegu przez kilkanaście tygodni to owszem u części osób wraca

      problem polega na tym, że większość osób po kilku dniach mysli ze juz jest super i zaprzestaje podawania kropli ...
      Tyle w temacie

      • 5 2

    • (2)

      Porządne klinki dają gwarancję rekorekcji. Nawet po 5 czy 7 latach. I to samo w sobie świadczy o jakości

      • 3 1

      • Porządna klinika nigdy czegoś takiego nie da! Jak piszą, że dają gwarancję to najzwyczajniej w świecie kłamią!

        • 1 0

      • To oszustwo

        Nie ma czegoś takiego w usługach medycznych, jak gwarancja. Czytajcie uważnie, co taka klinika "gwarantuje".

        • 0 0

    • 20 lat temu

      20 lat temu robiłam w Warszawie i jest super!

      • 1 0

    • (1)

      bzdury, po kilku latach niezależnie od wykonania zabiegu wada by się im o tyle zwiększyła. Fizjologia.

      • 0 0

      • Bzdura

        Nie wiesz, o czym piszesz. Presbiopia - to fizjologia, to nie jest wada wzroku. Laserowa korekcja koryguje wady wzroku. Miałam zabieg 15 lat temu i widzę ostro, jak po 3 godzinach po zabiegu.

        • 0 0

  • (8)

    Ktoś ma opinie o podobnym zakładzie w Krzywym Domku? - z okazji nazwy placówki robią zeza czy jak? ;)

    • 2 4

    • Ja mam. Zrobiłem u nich epilasik 7 lat temu . Po 2 latach wada wróciła i noszę od 5 lat okulary, nie ide tam drugi raz. (4)

      Zabieg jest przykry, po zabiegu do dziś są dolegliwości (i zostaną na zawsze) - suchość oczu i problemy z punktowymi źródłami światła, np. widzenie w nocy podczas prowadzenia samochodu. Zdecydowanie odradzam osobom, które maja relatywnie małe wady bez problemu korygowane okularami. Moim zdaniem - ma to sens przy dużych wadach, by je sprowadzić do w miarę komfortowego poziomu, np. jak ktoś ma -12D to jak się zrobi z tego -4 i do tego okulary, to może mieć sens, bo okulary będą tańsze i lżejsze i nie będą tak ograniczać pola widzenia. Ale jak ktoś ma +/-3..4D to moim zdaniem szkoda ciąć oczu - bo zabieg daje efekt na rok do kilku lat- dokładnie na taki czas, jak okres między wymianami okularów i jest to bardzo indywidualna kwestia. Uszkodzona rogówka niestety się nigdy nie goi, tylko "skleja", przedni odcinek oka nie jest unerwiony i jest problem z produkcją własnych łez, przez co oko jest wiecznie suche. Paradoks, na który zwróciłem uwagę dopiero na którejś tam wizycie kontrolnej - lekarz, który robił mi zabieg nosi okulary - sam się takiemu "super" zabiegowi nie poddał. Jak go zapytałem o to, zmieszał się niesłychanie i powiedział "nie pana sprawa". Wtedy było jeszcze ok, Oboje oczu było skorygowanych na 0 tylko była suchość, ale miała przejść z czasem. Bujda na resorach. Wada postąpiła a suchość została. Mój wpis nie jest hejtem na miejsce czy lekarza, problem dotyczy wszystkich tego typu zabiegów, nie ważne u kogo czy gdzie robionych. Rozmawiałem już z wieloma osobami, które się poddały zabiegom typu LASIK w różnych punktach, naprawdę niewiele osób nie ma problemu z suchością oczu i niestety, tylko osoby które są krótko od zabiegu nie narzekającą na pogorszenie widzenia lub nie żałują zabiegu. To przychodzi z czasem, jak oko w naturalny sposób się starzeje, a pożytek z wydanych dużych pieniędzy znika. Dla tych, co robią zabieg to maszynka do trzepania kasy, a zoperowane oko ma starczyć do końca życia - moim zdaniem, to nie fair, że nie mówią wszystkiego.

      • 14 2

      • Dziękuję bardzo za ten wpis

        Dziękuję bardzo za ten wpis, nosiłam się z zamiarem poddania takiemu zabiegowi ale po tym co przeczytałam skutecznie mi przeszło i właśnie takie informacje są wiarygodne....najbardziej przerażające i smutne zarazem jest to, iż ludzie dla zarobienia pieniędzy nie zawahają się nawet kosztem czyjegoś zdrowia je osiągnąć....przykre to,że taką "nieprawdę" ludziom wciskają a sam pan dr w okularach.....no cóż....raz jeszcze dziękuję,że mogłam to przeczytać.

        • 8 2

      • Bardzo prawdziwa opinia i - niestety - podzielam ją w bardzo dużej części. Niestety, bo sam też poddałem się takiemu zabiegowi. Wszystko co napisałeś jest prawdą.

        • 5 2

      • (1)

        w krzywym domku nie mają takiej metody, wiec chyba mylisz placowki

        • 1 1

        • nie wiem czy teraz mają, wiem co miałem robione, gdzie i kiedy - jeszcze mnie demencja nie dopadła.

          Ponadto mam całą dokumentację tego zabiegu łącznie z topografią rogówki przed i po zabiegu. Procedury ewoluują i może teraz robią nowocześniejszą metodą, co dla mnie nic nie zmienia. Przy okazji dopiszę, że warto, aby osoby, które planują zabieg z myślą, że uwolnią się do końca życia od okularów czy soczewek kontaktowych, uświadomiły sobie, że nie jest to prawda. Z wiekiem, większość populacji dopada starczowzroczność, czyli mówiąc wprost koniczność używania okularów "do czytania" czy pracy przy komputerze. Zabiegi na rogówce, w każdej formie mają w założeniu korygować oko "na nieskończoność" czyli do dali. Więc nawet, jeśli ktoś na kilka lat będzie chodził bez okularów, to po 40ce i tak do nich wróci, co najmniej do emerytury. Pomysł robienia sobie lasikiem "progresów" jest moim zdaniem chory, bo starczowzroczność szybko postępuje. Ja pomimo zrobionego zabiegu, o którym napisałem używam już 3 par okularów. 1 - pełny progress z fotochromem na dwór i do prowadzenia auta. 2 tzw. "office" z filtrem i antyrefleksem do komputera i czytania, o ile czytać nie musze dużo - jakieś dokumenty w pracy itp. i 3 para - typowo do czytania i wykonywania prac wymagających precyzji z samym antyrefleksem. Tak więc lasik wiele mi nie pomógł, raptem dwa lata się cieszyłem nie noszeniem okularów korekcyjnych - ale i tak nosiłem na dwór przeciwsłoneczne ze względu na ochronę suchych oczu od wiatru i słońca.

          • 2 2

    • A ja mam pozytywne doświadczenia z kliniki w Krzywym Domku jakoś sprzed dwóch lat. Po korekcji wzroku został mi mały astygmatyzm, ale wyzerowano mi go później w ramach bezpłatnej poprawki. Jak na razie wada nie wróciła, dolegliwości po zabiegu utrzymywały się kilka miesięcy - głównie suchość oka i efekt "halo". Tak, zabieg był przykry i niestety kosztowny, ale nie żałuję.

      • 7 0

    • Też tam robiłam - nie narzekam. Myślę, że to sprawa bardzo indywidualna: jeżeli kupujemy ubranie to sugerujemy się swoim typem figury, a nie tego, czy na sąsiadce dobrze leży. Niby jesteśmy tacy sami, ale jednak bardzo się różnimy. Jak poszłam na pierwszą wizytę powiedziano mi, że muszę przyjść jeszcze raz, po kontrolnej wizycie dopiero mi powiedzieli, że mogę wykonać zabieg. Kolega, który mi polecił klinikę miał robione poprawki (astygmatyzm). Więc, jak się Pan/Pani zastanawia - można pójść na wizytę i ocenić stan oka. Nie koniecznie do tej kliniki, przecież są inne.

      • 3 0

    • Nie wykonują zabiegów na zeza, tylko laserową korekcję wzroku ;)

      • 1 0

  • (3)

    Noszę okulary, ale nie chcę robić sobie takiej operacji. Coś pójdzie nie tak z gojeniem i do końca życia będę sobie mówił "po co mi to było?".

    • 28 31

    • Przecież nikt nikogo do operacji nie zmusza

      • 9 3

    • (1)

      Jesteś optykiem, któremu zależy na sprzedaży okularów?

      • 9 2

      • Zgadzam się optycy to chyba najbardziej

        Narzucana marża 500% szkła w hurtowni max 500zl takie już super ceny oprawek do 700zl raybany oczewiscie nie pisze tutaj o super firmowych jak Tom ford itp ale optyk to troszkę nie dostępna branża

        • 3 1

  • Komfort

    20 lat temu poddałam się laserowej korekcji wzroku przy wadzie -3 i -4. Jedno oko wyszło na 0 drugie minimalnie na - (-0,25). Wada nie wróciła. Polecam, niesamowity komfort.
    Zabieg robiony był w innym miejscu niż Swissmed.

    • 15 0

  • (2)

    Nie doczytałam ile kosztuje taki zabieg.

    • 8 0

    • Cena dla uprzywilejowanych .

      • 0 0

    • Od 3 do 5 tysięcy od oka, zależy, jaka wada, gdzie i jaką metodą.

      • 1 0

  • (3)

    Doradzam wszystkim rozwagę nt. zabiegu korekcji wzroku. W moim przypadku rachunek zysków i strat był zdecydowanie nie wart okaleczenia się. Korekcja nie doprowadziła do pełnego odzyskania wzroku, a dodatkowo w zasadzie pozbawiła mnie możliwości prowadzenia samochodu w ciemności. Moje oczy po zabiegu stały się bowiem niesamowicie wrażliwe na światło. Nadjeżdżające auto z naprzeciwko oślepia mnie. Podobnie objawia się to w trakcie oglądania telewizji czy pracy na komputerze w słabo oświetlonym pomieszczeniu. Kino w ogóle nie wchodzi w grę. Z tego co rozmawiałem z osobami w trakcie wizyt kontrolnych to w zasadzie i tak nie jest tak źle - niektóre osoby po zabiegu nie mogły w ogóle czytać tekstu drukowanego/wyświetlanego z uwagi na efekt "mokrej szyby" (słowa jednego z rozmówców). Wiele osób ma zresztą syndrom wyparcia i nie chce przyznać się do błędu, jakim była ta operacja. Myślę, zresztą, że wiele osób poddających się zabiegowi robi to z powodu samooceny czy kompleksów - co wykorzystują kliniki oferująće tego typu zabiegi. Proszę spojrzeć na reklamy - zachwalające brak konieczności noszenia okularów - przy jednoczesnym nie pochyleniu się na tak istotną kwestia, jaką jest kalectwo, jakie ta nieodwracalna w skutkach operacja może przynieść. W moim przypadku klinika poinformowała mnie o efektach niesłychanie lakonicznie, na papierze, jednym z wielu dokumentów przedstawionych mi do podpisu przy zawieraniu umowy. Informacja była lakoniczna, bo w zasadzie nie tłumaczyła na czym polegają dolegliwości nazwane nic nie mówiącym laikowi nazwom w stylu "efekt halo" czy "efekt aureoli". Do tego oczywiście miało to miejsce w atmosferze pośpiechu zatłoczonej kliniki. Sam lekarz diagnozujący (potem prowadzący operacje) poświęcił mi minimalną ilość czasu - nie nazwę tego nawet rozmową, to co najwyżej lustracja, która trwała nie więcej niż 2-3 minuty. Spieszył się, bo obsługiwał jednocześnie kilka klinik. Nie było mowy o żadnej rozmowie na temat potencjalnych efektów ubocznych.

    • 30 7

    • Takie objawy występują do tygodnia po zabiegu a nie cały czas. (1)

      • 5 1

      • nie masz pojęcia o czym mówisz

        • 3 2

    • Komfort życia bez okularów, w szczególności przy większych wadach jest nie do przecenienia. Soczewki okularowe też dają zniekształcenia obrazu, np pomniejszają go czy dają efekty rozproszenia światła.

      • 5 2

  • Szkoda że nie ma słowa na temat stosowanych w Swiss Med metod (3)

    Metod laserowej korekcji jest kilka i trudno wszystkie wrzucic do jednego worka pod nazwą "korekcja laserowa". Różnią się np sposobem dostania pod nabłonek rogówki (denaturacja , płatek, bez płatka itd). Jakoś nie za bardzo się tym chwalą

    • 34 2

    • (1)

      Też nie pochwalili się czasem gojenia. Napisali tylko: "stosowanie przez pewien czas specjalnych kropli do oczu."

      • 6 0

      • urlop 2tyg

        moj kolega wziął urlop 2 tgodnie w czasie którym zrobił sobie operacje oczu. to było chyba pierwszego czy drugiego dnia. Fakt że przez pierwszy tydzień miał oczy napuchnięte ale jak już przyszedł do pracy to był całkiem odmieniony!

        • 1 1

    • Metoda dla każdego jest odpowiednia

      Metodę dobiera lekarz indywidualnie podczas kwalifikacji. Każda metoda koryguje wzrok tak samo.

      • 0 0

  • Czy to prawda, że choroba AZS wyklucza możliwość zabiegu korekcji wzroku?

    • 0 2

  • Miałem ten zabieg 2 lata temu. Polecam. Komfort życia o wiele lepszy.

    • 13 1

  • 10 lat temu miałam wykonany zabieg. Wada około -8, nie byłam w stanie funkcjonować bez okularów. Obecnie, wada -0,5 w obu oczach. Okulary noszę, ze względu na pracę z małym drukiem, jednak moje życie całkowicie się odmieniło. Mogę chodzić na basen, zimą, lub w deszczu zdejmuje okulary i widzę tylko trochę słabiej. Jedyne co mi zostało to bardzo duża wrażliwość na słońce. Muszę nosić okulary z przyciemnionymi szkłami.

    • 36 1

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień dziecka. Joga dla dzieci 4-6 lat

60 zł
warsztaty, spotkanie, joga

Prowadzenie cukrzycy u kobiet z cukrzycą ciążową lub cukrzycą typu I

badania

Z psychodietetyczką przy herbacie: Q&A z Aleksandrą Spychalską

spotkanie, spotkanie

Najczęściej czytane