• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kliniki UCK kontra NFZ: nie ma pieniędzy na leczenie

Justyna Potorska
12 października 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Większość pacjentów Kliniki Alergologii i Pulmonologii to osoby z zagrożeniem życia, które muszą przejść przynajmniej 5-letnią immunoterapię. Większość pacjentów Kliniki Alergologii i Pulmonologii to osoby z zagrożeniem życia, które muszą przejść przynajmniej 5-letnią immunoterapię.

Klinika Alergologii i Pneumonologii oraz oddział hematologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego stanęły przed groźbą likwidacji. Powód? Brak środków i decyzja o niezwiększaniu kontraktów.



Jakie są według Ciebie główne przyczny kiepskiego stanu służby zdrowia?

Redakcja portalu Trójmiasto.pl otrzymała list od docenta Marka Niedoszytko z Kliniki Alergologii i Pneumonologii z prośbą o interwencję.

"Podobnie jak co roku, tak i obecnie, na jesieni, Klinice skończył się kontrakt z NFZ. Pomimo corocznych próśb, nie jest on zwiększany. W tym roku, w przeciwieństwie do poprzednich, jeżeli nie uda się znaleźć rozwiązania problemu, trzeba będzie wstrzymać przyjęcia chorych."

Problem jest o tyle duży, że gdańska placówka jest jedynym ośrodkiem w północnej Polsce, gdzie hospitalizuje się i odczula chorych z reakcjami alergicznymi zagrażającymi życiu. Tylko w tym miejscu leczy się też pacjentów z mastocytozą - niebezpieczną chorobą, która wymaga odczulania przez całe życie.

- Do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego trafiłem w marcu tego roku, pobrano mi szpik, okazało się, że jestem chory na tę rzadką chorobę - przyznaje jeden z pacjentów oddziału Alergologii - Przyjechałem z daleka, spod Białegostoku, dowiedziałem się, że to jedyny ośrodek w kraju, gdzie leczy się mastocytozę. Gdyby nie lekarze z UCK, nie wiedziałbym, gdzie i jak leczyć chorobę, w moich stronach nikt by jej nawet poprawnie nie zdiagnozował.

Kierownik Kliniki, prof. Ewa Jassem, obawia się, że decyzja Funduszu o tym, by nie zwiększać kontraktu, może doprowadzić do drastycznego wydłużenia kolejki, a w najbardziej pesymistycznym wariancie: do likwidacji Kliniki.

- Rokrocznie w styczniu zdajemy NFZ sprawozdanie, liczymy, ile będziemy potrzebować na leczenie. W tym roku otrzymaliśmy o 500 tysięcy mniej niż potrzebowaliśmy, obecnie środki się skończyły - wyjaśnia prof. Jassem - Fundusz zasugerował, że powinniśmy byli inaczej rozłożyć pieniądze w skali roku, ale to niewykonalne: chorzy przychodzą co miesiąc, obecnie odczulamy aż 200 pacjentów. Dla tych, którzy otarli się o śmierć przerwanie terapii to dramat.

W przypadku najgorszego wariantu - likwidacji Kliniki - chorzy będą mogli jeździć na południe Polski, ale dla większości przerwanie niebezpiecznej immunoterapii - szczególnie w fazie wstępnej - może być niebezpieczne.

Klinika nie jest jedyną placówką, której grozi likwidacja. Z problemami finansowymi boryka się oddział hematologii UCK, hospitalizujący przede wszystkim chorych na groźne nowotwory układu krwiotwórczego. Z ekonomicznego punktu widzenia powinien zostać zlikwidowany już jakiś czas temu, jednak ze względu na ilość chorych i fakt, że jest jedynym takim ośrodkiem w Trójmieście, wciąż funkcjonuje.

- Na początku października został wykorzystany cały 11-milionowy kontrakt - wyjaśnia Wicedyrektor UCK, Tadeusz Jędrzejczyk - Specyfika oddziału jest taka, że większość środków wydaje się na relatywnie drogie leki przeciwnowotworowe. Obecnie leczenie jest coraz skuteczniejsze, co oznacza, że chorzy na białaczki, chłoniaki i inne choroby układu krwiotwórczego, leczeni są dłużej, co niestety kosztuje więcej.

Gdzie szukać rozwiązania problemu? Co na to Fundusz? NFZ broni się podkreślając, że decyzja o lokowaniu środków jest podejmowana na podstawie sprawozdań szpitala, a pieniędzy ze składek zdrowotnych jest coraz mniej. W rozmowie z portalem przedstawia jednak rozwiązanie.

- Pod koniec roku będziemy też znać rezerwy finansowe, które mogą przyjść do nas z Centrali, będziemy mieli na uwadze niedofinansowane Kliniki - zaznacza Mariusz Szymański, rzecznik Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ - Zaproponowaliśmy też Uniwersyteckiemu Centrum Klinicznemu alokację środków z Klinik, w których są tak zwane niedowykonania, czyli niewykorzystane środki finansowe

Zarząd UCK nie przekreśla takiego rozwiązania, ale jak zaznacza: to kropla w morzu potrzeb.

- Mamy niewielkie niedowykonanie w przypadku kilku oddziałów. Powstały one przede wszystkim z powodu uruchamiania Centrum Medycyny Inwazyjnej - tłumaczy Jędrzejczyk. - Obecnie kliniki, pracują jednak intensywnie, aby czekających w kolejce pacjentów zoperować i tym samym znacząco zmniejszają poziom niewykorzystanych środków. Nie można oczywiście wykluczyć, że pewne fundusze uda się w ramach alokacji uruchomić, jednakże z pewnością będą one mniej więcej czterokrotnie mniejsze od realnych potrzeb.

Miejsca

Opinie (46)

  • LIKWIDACJA NFZ

    po co Polsce ten cały "nfz" to chora instytucja, same nieroby i śmierdzące matoły pierdzące w stołki, co oni robią przez 8 godzin czasu pracy? nawet nie potrafią podać czy człowiek widnieje w ich systemie jako ubezpieczony takie mają burdel i po co ten cały system centralnego wykazu ubezpieczonych skoro mają burdel jak nikt inny

    • 21 1

  • dzieki urzedasy!!!

    Wiekszosc ustalonych przez NFZ programow refundacji to KPINA!!!
    Mam przewlekłe zapalenie wirusowe watroby i NIE NALEŻY MI SIE LECZENIE. A dlaczego? Otoz dlatego, ze nie mam jeszcze doszczetnie rozwalonej wątroby (wg biopsji) NFZ odmawia mi leczenia a jestem w okresie, w ktorym leki jeszcze by coś dały. Urzednikom życze tej samej choroby z ciązacym wyrokiem. Piekne życie.

    • 20 2

  • Eloł lemingi. Żyjeta jeszcze? (1)

    To zgadnijcie kto to podpisał własną ręką w 2007 roku, na wizji, przed milionami telewidzów:
    4.Zagwarantujemy bezpłatny dostęp do opieki medycznej i zlikwidujemy NFZ

    a. Józef Bąk
    b. Jarosław Kaczyński
    c. Matka Teresa z Kalkuty
    d. Nikodem Dyzma

    • 9 0

    • Ten sam, który zgodnie z obietnicą nie został premierem kiedy prezydentem był jaśnie panujący klon? Jak powie, że znalazł Atlantydę to z przyjemnym podnieceniem zaczniesz się pakować w podróż?

      • 3 1

  • 12 Mld.Euro nadwyzki,w kasach chorych za rok 2012! w Deutschland.

    • 5 0

  • Lekarze z tej Kliniki uratowali mi życie

    To dzięki lekarzom pracującym w tej Klinice żyję. Pięć lat odczulania spowodowało że żyję bez stresu. żaden człowiek który nie ma alergii nie potrafi zrozumieć co to strach przed dusznościami i innymi bardzo przykrymi objawami choroby. Pracują tam bardzo oddani lekarze a nasze władze nie mają prawa odmawiać pomocy ludziom nie przydzielając funduszy na utrzymanie kliniki.

    • 12 1

  • Pacjent Hematologii (2)

    Powiem tak: mamy doskonałą kadrę lekarzy ,a brakuje dobrej organizacji i pieniędzy,które są tylko pretekstem do stresowania chorych i czekających na kolejną odległą wizytę do hematologa.Jeżeli buduje się nowy obiekt i dobiera świetną kadrę lekarzy to gdzie został pacjęt??? Wniosek taka KLINIKA jak UCK nigdy nie będzie dochodowa bo nigdzie na świecie tak NIE JEST.Muszą być centra naukowo dydaktyczno,lecznicze które będą funkcjonować bez tego nie ma rozwoju nauki i procedur ,które umożliwjają godne życie pacjentów i lekaży,A tu zostały zachwiane proporcje i to trzeba NATYCHMIAST poprawić. I tu rodzi się pytanie KTO TO MA ZROBIĆ. Jak zwykle u nas w Polsce bywa brak decydenta a pacjęci pozostawiani są sami sobie A Tak NIE POWINNO BYĆ Panie Prezydencie Adamowicz i Kadro menadżerska SZACOWNEGO U C K
    Można przytoczyć za pisarzem KRÓL JEST NAGI czas działać!

    • 12 0

    • BZDURY (1)

      Artykuł nie jest o dochodowości kliniki tylko o zapłacie za leczenie (czyli przychód), o dochodowość kliniiki się ne martw, w zeszłym roku była na plusie.

      • 1 4

      • Cierplywy Pacjęt do XYZ

        Właśnie o tym jest powyższy wpis o zapłacie za usługi ,które są niczym innym jak LECZENIEM i mam nadzieję ,że czytasz XYZ ze zrozumieniem tekstu i nie jesteś urzędnikiem z NFZ-tu lub lokalnym decydentem,któremu wycena procedur zaślepia meritum ,a prawda jest taka ,że brakuje pieniędzy na leczenie a w konsekwencji wydłużają się kolejki DO WSZYSTKICH specjalistów nie tylko HEMATOLOGÓW w UCK i nie tylko! A jeżeli są zyski-wypracowane środki to w czym problem w ROZDYSPONOWANIU dla kadry i pacjętów -proste , za proste i w tym problem!!

        • 3 0

  • socjalizm to taki ustrój , który państwo dba o zdrowie, emeryturę, wykształcenie obywatela (2)

    co w zdrowym społeczeństwie obywatel powinien robić sam.

    • 8 3

    • kompletna bzdura co piszesz

      • 1 5

    • w takim razie polecam Chiny.

      • 0 2

  • ankiet ajest zle napisana bo za złe zarzadzanie złe zarządzanie szpitalami, poradniami, przychodniami opowiadza rzad!!

    Ministrowie itp wymuszaja idiotyczne pomysły dyrekcji szpitali podobnie jak zachowanie funduszu zdrowia pozwalaja na korupcje i niekompetencje!!!
    ja głosowałem na zarzadzanie ale wina rzadu to jest to samo!!

    • 4 2

  • brawo mamy kolejne cuda Tuska który to juz z kolei bo trudno zliczyc

    • 3 3

  • Rzeczywistość i idealizm (7)

    Może zamiast ciągle karmić się idealistyczną wizją państwa opiekuńczego powinniśmy przyznać, że jest to nierealne?

    ****
    Podobała mi się pewna propozycja. Nad każdym łóżkiem chorego wyświetlacz pokazujący ile REALNIE kosztuje utrzymanie chorego.

    Zaczynając od takich trywialnych czynności jak posłanie łóżka (pranie pościeli i jej założenie nie jest darmowe), ogrzewanie pomieszczenia, porda lekarska, opieka pielęgniarska, wykonanie zabiegów, wyżywienie....
    Pacjent nie płaciłby za to, ale zarówno on jak i członkowie rodziny może bardziej świadomie patrzyli na służbę zdrowia.

    Miłość, zaangażowanie, poświęcenie, uśmiech, wsparcie - za darmo. Reszta kosztuje.

    • 3 7

    • Ekonomia z ludaką twarzą (3)

      No właśnie takie myślenie jest już patologią bo pieniądze są tylko instrumentem rozumu i elementarnej sprawiedliwości a tego brakuje jak ma się tylko liczyć zysk. Z takiego myślenia biorą się same kłopoty i kryzysy. Trzeba widzieć człowieka a potem kasę a nie odwrotnie.

      • 3 0

      • trwajmy (2)

        Jak rozumiem Twoja propozycja: trwajmy dalej w obecnym zawieszeniu. Pielęgniarkom trzeba zapłacić, lekarzom także. Koncerny farmaceutyczne (w nich nie ma ludzkiej twarzy ekonomii) żerują na elementarnych potrzebach ludzkich.
        Kto zatem w tym układzie ma być"siłaczką"?

        • 0 1

        • Do Viki (1)

          Tylko rozum i prawa natury!

          • 2 0

          • Czyli jesteś idealistą...

            Identyfikuje Cię określenie "tylko". Bardzo niebezpieczne, bo zawężające horyzonty myślowe.

            • 0 0

    • (1)

      zobaczmy co powiesz jak sama zachorujesz na nowotwór ty lub twoja mamusia. pokornie ustawisz się kolejce do publicznego szpitala bo na prywatne leczenie najprawdopodobniej nie będzie cię stac. i tak liberalna pewnie też już nie będziesz.

      • 1 0

      • Do Viki -2

        Właśnie chodzi mnie o to samo co Tobie " tylko "w zrozumieniu tekstu trzeba się troszeczkę skupić, ale mam nadzieję ,że to przyjdzie z wiekiem.Życzę zdrowia i dalszego rozwoju intelektualnego.

        • 1 0

    • .

      Nie żyjemy w PRLu, gdzie była bezpłatna opieka zdrowotna.

      • 0 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

III Ogólnapolska Konferencja Samoświadomość i komunikAACja a TZW. zachowania trudne

konferencja

Jak ochronić swoje krocze przed nacięciem?

warsztaty, konsultacje

Maj w Sercu Mamy 2024 - rozwojowy festiwal łączący pokolenia

festyn, warsztaty, spotkanie, joga

Najczęściej czytane