• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

"Kiedyś to były związki, a teraz tylko Tinder"

Mateusz Groen
30 maja 2024, godz. 09:00 
Opinie (192)
Co pozmieniało się w relacjach? Co pozmieniało się w relacjach?

"Kiedyś to były normalne związki, a teraz tylko Tinder", "kiedyś jakoś kobiety mogły siedzieć w domu i same chciały, a teraz płaczą" - to jedynie dwa komentarze, które zostały zamieszczone na naszym portalu pod jednym z artykułów na temat relacji. W ostatnich dekadach obserwujemy znaczące zmiany w podejściu do związków, które odchodzą od tradycyjnego modelu, co wywołuje spory w przestrzeni publicznej.




Patriarchat ustępuje miejsca równości



Kto powinien zajmować się domem i dziećmi?

Tradycja, która przez dekady określała role w związku i opierała się na patriarchalnych fundamentach, coraz częściej ustępuje miejsca nowym formom partnerstwa, w których priorytetem jest równość, wzajemne wsparcie i zrozumienie, a role płciowe odchodzą w zapomnienie.

Ta zmiana stanowi odzwierciedlenie rosnącej świadomości społecznej na temat równouprawnienia i potrzeb emocjonalnych obu stron w związku. Już nie tylko mężczyzna ma utrzymywać dom, a kobieta gotować i się nim zajmować, ale oboje partnerzy ustalają i decydują, co mogą zainwestować w relację, by była jak najlepsza.


- To, jak zmieniają się związki i podejście do nich, wiąże się z różnymi aspektami naszego życia i wynika ze zmian w wymiarze kulturowym, ekonomicznym czy technologicznym. I tak na przykład w przeszłości role w związkach były raczej ściśle określone, z mężczyznami jako głównymi żywicielami, a kobietami zajmującymi się domem i wychowywaniem dzieci. Współcześnie role te stały się bardziej płynne, z kobietami aktywnie uczestniczącymi w życiu zawodowym i mężczyznami bardziej zaangażowanymi w życie rodzinne - mówi dr Agata Rudnik, dyrektorka Akademickiego Centrum Wsparcia Psychologicznego UG.
Zmiany pokoleniowe wciąż zachodzą (fot. ilustracyjne) Zmiany pokoleniowe wciąż zachodzą (fot. ilustracyjne)
Coraz częściej odchodzi się też od sztywnego pojmowania relacji. Już nie tylko małżeństwo sfinalizowane zarówno w urzędzie, jak i w kościele jest czymś społecznie akceptowalnym. Widać większą elastyczność w podejściu do relacji, które jeszcze dość niedawno było bardziej zatwardziałe, a obecni czterdziesto- oraz pięćdziesięciolatkowie mogą pamiętać, że musieli się mierzyć za młodych lat ze stawieniem czoła naciskowi społecznemu np. na ślub kościelny, zaś ceremonie cywilne (a w szczególności z rozwodnikiem) prowadziły do spięć ze starszym pokoleniem.

- W przeszłości to małżeństwo było uważane za podstawowy i często jedyny akceptowalny sposób na formalizację związku. Obecnie obserwuje się większą akceptację dla różnych form związków, w tym związków partnerskich bez ślubu, związków jednopłciowych czy związków otwartych. Duże znaczenie dla tego, w jaki sposób ludzie nawiązują i utrzymują związki, ma z pewnością rozwój technologii, a szczególnie internetu i mediów społecznościowych. Aplikacje randkowe z jednej strony ułatwiają nawiązywanie nowych znajomości, ale z drugiej strony mogą wiązać się z kolejnymi wyzwaniami, jak np. utrudnione budowanie głębokich więzi.

Równe role w relacji



Odrzucenie tradycyjnego systemu jest elementem zmieniającego się świata. Dzielenie się obowiązkami domowymi i odpowiedzialnością za różne sfery życia, tradycyjnie przypisywane jednej płci, przekłada się na zdrowszą i bardziej zrównoważoną relację. Oczywiście przeciwników starego systemu wciąż widać m.in. na scenie politycznej. To właśnie spory na tej płaszczyźnie powodują najwięcej emocji.

Warto jednak wiedzieć, że zmieniające się normy społeczne nigdy nie będą jednolite, a to, że jeden trend w pojmowaniu partnerstwa i związku w danym okresie jest bardziej zauważalny, nie oznacza, że jest przeznaczony dla wszystkich i będzie trwał wiecznie.

Podejście do relacji zmienia się. (fot. ilustracyjne) Podejście do relacji zmienia się. (fot. ilustracyjne)
Funkcjonowania w związku często uczymy się chociażby z socjalizacji pierwotnej w domu, jak i wtórnej, która następuje za sprawą znajomych, szkoły, pracy oraz kultury, w jakiej żyjemy. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu związek miał oferować stabilność ekonomiczną, a jego zawarcie miało być uznawane bardziej jako transakcja między rodzinami czy zapewnienie sobie dobrobytu. Obecnie jest już inaczej. Jednak nie przyszło to nagle.

- Na przestrzeni lat z pewnością zmieniły się nasze oczekiwania dotyczące tego, co związek powinien oferować. W przeszłości większy nacisk kładziono na stabilność ekonomiczną i społeczną. Obecnie większą wagę przywiązuje się do emocjonalnego wsparcia, wzajemnego rozwoju i spełnienia osobistego - dodaje Agata Rudnik.
Normalni mężczyźni w reklamach. Czy to przełom? Normalni mężczyźni w reklamach. Czy to przełom?
Małżeństwa osób z okresu chociażby powojennego były już zawierane przeważnie z miłości. Jednak w rolach w związkach wciąż postulowało tradycyjne podejście, które generowało podwładność kobiety względem mężczyzny. Ten model zaczął się zmieniać dopiero nieco później. Szczególnie ludzie w latach 60. i 70. XX wieku zaczęli odrzucać to podejście. Natomiast kolejne pokolenia jeszcze bardziej zaczęły aktualizować je pod obecnie zmieniający się świat.

Zrzucanie "kurtyny wstydu" z potrzeb seksualnych i świadomości przyjemności płynących z życia łóżkowego, dostępność antykoncepcji czy zadawanie sobie pytania: "Czy ja właściwie chcę być z tą osobą?", poszukiwanie na aplikacjach randkowych odpowiedniego partnera to tylko przykłady, że ludzie świadomiej chcą funkcjonować w tej przestrzeni życia.

Rozchodzenie się we właściwym momencie



Obecnie ludzie coraz częściej decydują się na zakończenie związku, gdy uznają, że nie są w stanie znaleźć wspólnego języka lub spełnić swoich potrzeb emocjonalnych, będąc razem. Świadomość, że pozostawanie w niesatysfakcjonującej relacji "dla dobra dzieci" często przynosi więcej szkody niż pożytku, prowadzi do bardziej dojrzałego podejścia do rozwiązywania kryzysów partnerskich. Zamiast forsować niezdrowe modele relacji, ludzie wybierają ścieżki, które choć trudne, są bardziej autentyczne i prawdziwe dla ich własnego dobra oraz dobra ich dzieci.

Kiedyś mimo powodów do rozstania ludzie zostawali ze sobą z uwagi na dzieci. Obecnie już to się zmienia. (zdj. ilustracyjne) Kiedyś mimo powodów do rozstania ludzie zostawali ze sobą z uwagi na dzieci. Obecnie już to się zmienia. (zdj. ilustracyjne)
- Wydaje się, że wzrosła akceptacja społeczna dla rozwodów, także same procedury rozwodowe stały się bardziej dostępne i mniej stygmatyzowane. To odzwierciedla zmianę w postrzeganiu trwałości związków i większą akceptację dla zakończenia związku, który nie spełnia oczekiwań jednej lub obu stron. Związki współcześnie stają jednak przed nowymi wyzwaniami, takimi jak np. zarządzanie równowagą między życiem zawodowym a prywatnym czy presja społeczna wynikająca z porównywania swojego życia z idealizowanymi obrazami prezentowanymi w mediach społecznościowych - dodaje Agata Rudnik.
Rodzice zdają sobie sprawę, że pozostają nimi do końca, a dziecko będzie ich łączyć już zawsze. Jednak mimo że tak jest, to z uwagi na to, że nie potrafią już ze sobą zdrowo być, decydują się rozejść właśnie w trosce o zdrowie dziecka, które nie powinno oglądać kłótni, aktów zazdrości czy niewierności. W szczególności w takich momentach dziecko nie powinno być obarczane presją, że rodzice są ze sobą dla jego dobra. A taka narracja niestety dość często występowała w Polsce.

Czy jednak naprawdę powodem do pozostania w relacji jest dobro dziecka? A może jedynie jest to powód do tego, by ukryć swój strach przed samotnością lub uznaniem, że to, co było miedzy dwojgiem ludzi, już zniknęło.

Połowa nastolatków nie akceptuje siebie. Ciałopozytywność dla młodzieży Połowa nastolatków nie akceptuje siebie. Ciałopozytywność dla młodzieży
W takich sytuacjach często dochodzi do triangulacji w związku. Czyli w relację romantyczną wciągana jest osoba trzecia, bardzo często dziecko, które np. jest powiernikiem trosk rodzica lub dwojga rodziców, którzy - mimo że są dorosłymi ludźmi - nie potrafią sami uporać się z kryzysami, a cierpi na tym właśnie dziecko, które kocha rodziców, ale po słowach np. taty i nagabywaniu przez niego mimowolnie zaczyna patrzeć na mamę przez inny pryzmat. Działa to oczywiście w dwie strony...

Otwarta komunikacja to klucz do sukcesu



To, co również się zmieniło, to fakt, że partnerzy coraz częściej otwarcie mówią o tym, czego potrzebują i jak się czują. Jest to ogromna zmiana w porównaniu do sposobów, jakimi posługiwały się wcześniej nasze babcie i dziadkowie. Zamiast trzymać wszystko w sobie, a po sprzeczce karać ciszą albo, co gorsza, sięgać po niezdrowe metody rozwiązania konfliktów, jak nawet przemoc fizyczna lub psychiczna, ludzie dzisiaj wolą usiąść i porozmawiać. Ten trend w komunikowaniu się nie tylko brzmi zdrowo, ale też faktycznie działa na rzecz lepszych i bardziej autentycznych relacji.

Świadomość psychologiczna ludzi wzrosła. Większość ma smartfona z dostępem do internetu, przez co łatwiej niż kiedykolwiek wcześniej można doszkolić się z jakiejkolwiek dziedziny życia, łącznie z tym, jak się ze sobą dogadywać. A także coraz częściej sięgamy po pomoc psychologów i innych speców od zdrowia psychicznego. A co jest najlepsze? Przekazujemy te umiejętności młodszym, pokazując, że mówienie o problemach, zamiast zamiatania ich pod dywan i kłótni, to klucz do zdrowszych związków - zarówno tych rodzinnych, jak i przyjacielskich czy miłosnych.

Opinie (192) ponad 10 zablokowanych

  • Dzisiejsza młodzież jak dożyję starość,będzie głodna,obszcz*na i zasr*na.
    Ale to ich problem,mnie nie będzie.

    • 20 3

  • (4)

    Ons, Fwb teraz to wiedzie prym.... Miłość bez uczuć, związki bez zaufania, życie na kocia łapę.... Kiedyś jak coś się psuło to się naprawiali, teraz kupuje nowe tak samo jak ze sprzętem.... Mam wrażenie, że normalni faceci wyginęli, a ci co zostali wybrali życie starego kawalera i mają takie naleciałości, że idealny partner dla takiego to kot i siedzenie wieczorami w domu.....

    • 7 4

    • Zgoda, ale dotyczy to też kobiet. Wolą mieć kotka czy pieska zamiast dziecka. (3)

      • 2 0

      • (2)

        Kobiety zazwyczaj jak rodzą jedno dziecko to drugie dostają w gratisie, zazwyczaj jest to ojciec tegoż dziecka. Tak więc nie dziwię się czemu mimo wszystko wybierają te kotki, pieski czy papużki.

        • 3 2

        • Kob1ety czesto sa klodami ktore w domu nic nie potrafia zrobic (1)

          • 2 1

          • Oho!

            Masz w piwnicy dobry zasięg:) ale uchyl drzwi, bo zaraz mama zawoła na obiadek.

            • 0 2

  • Nawet nie wiem jak wygląda logo Tindera

    Związek od 25 lat (20 lat po ślubie) i czwórka kochanych dzieci.

    • 10 5

  • (1)

    Teraz kobieta ma pachnieć a facet być kelnerem i bankomatem

    • 13 5

    • Aaaaa, bo jak mężczyzna śmierdział po robocie i zasiadał zmęczony w fotelu, to kobieta miała tańczyć wokół z obiadem, kapciami i wyperfumewoną pupcią? To rozumiem było ok w twoim poczuciu sprawiedliwości?

      • 3 1

  • macie jakiś słowniczek z wyrazami, których nie wolno używać?

    Jak ktoś kiedyś napisał coś nie teges, to po prostu wstawialiście gwiazdki w brzydkie wyrazy.

    Teraz cenzura i informacja o niedozwolonej treści. A gdzie wolność słowa? Żeby było śmieszniej, wcale nie byłem wulgarny!
    Trochę się na Was zawiodłem...

    • 13 0

  • To już wole iść do burde1u

    Wychodzi taniej i konkretniej niż umawianie sie z dziewczynami z Tindera.

    • 18 3

  • Akceptacja dla związków otwartych..? Czy Autor wie, ile bólu nosi w sobie strona związku, która godzi się na podobny układ, żeby zatrzymać/zadowolić partnera choć podobnego układu (nieraz z upływem czasu) nie chce? Albo dzieci tej pary? Autor mimochodem wspomina o wzroście akceptacji dla podobnych form związków, pomijając kwestię odpowiedzialności za życie i poczucie bycia kochanym Bliskich. To jednostronne ujęcie ważnego tematu. W moim subiektywnym odbiorze, też niestety nieuczciwe... :(

    • 16 0

  • babom odbilło (3)

    • 17 4

    • (2)

      Nie no, bo mężczyźni od zawsze tacy zrównoważeni.

      • 2 8

      • Zgadzam się z tobą. Statystycznie są bardziej zrównoważeni. Nie mają okresów. (1)

        • 5 1

        • Ale też jednostronne spojrzenie na świat, czarno białe

          A życie zazwyczaj jest szaro szare.

          • 0 2

  • (2)

    Autor sam chyba nie wie co chciał przekazać tym artykułem. Z jednej strony tytuł sugeruje, że kiedyś związki były bardziej trwałe i wartościowe, a teraz jest powierzchownie. Po chwili zaś dowiadujemy się, że kiedyś związki to były układy nastawione na stabilizację ekonomiczną, gdzie kobieta była podporządkowana mężczyźnie, a teraz jest bardziej równo i z nastawieniem na wzajemne wsparcie i komunikację. A mimo to ludzie rozwodzą się na potęgę. To jak to w końcu jest?

    • 13 1

    • (1)

      Kiedyś się nie rozwodzili no bo co taka kobieta miała zrobić sama z dzieckiem zazwyczaj bez lokalu mieszkaniowego. Zazwyczaj jej ostatnia praca to była jakaś fucha przez rok albo dwa lata albo nigdy nie pracowała. No i jak to byłoby widziane co sąsiedzi powiedzą. Przecież to oczywiste ludzie, pieniądze!

      • 4 2

      • W 100%, jakbym czytała o swojej matce

        • 0 2

  • Popsztykałem się z moją kobietą i już myslałem, że koniec

    ale zobaczyłem, co się tu wyrabia i nie ma mowy: Halynka, kocham Cię, zawsze bęzdziemy, kurde, razem!

    • 12 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Warsztaty relaksacji dźwiękiem

120 zł
warsztaty, joga

Dzień Otwarty Oddziału Położniczego

dni otwarte

Niedzielna pobudka z Thera Wellness

150 zł
zajęcia rekreacyjne, trening, joga

Najczęściej czytane