• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kardiochirurgia i kardiologia inwazyjna w szpitalu w Wejherowie

Wioleta Stolarska
2 października 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
W Wejherowie na Oddziale Kardiochirurgii na chorych czeka 10 łóżek, a także 4 łóżka pooperacyjne oraz 2 stanowiska do intensywnej terapii. W Wejherowie na Oddziale Kardiochirurgii na chorych czeka 10 łóżek, a także 4 łóżka pooperacyjne oraz 2 stanowiska do intensywnej terapii.

Oddział Kardiochirurgii, gdzie wykonywane będą operacje serca u dorosłych, od niedzieli działa w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie. Dodatkowo na podstawie kontraktu z NFZ na Oddziale Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej szpitala działalność rozpoczęła pracownia hemodynamiczna, dzięki której można przeprowadzać zabiegi z zakresu kardiologii inwazyjnej, w tym przede wszystkim koronarografie i angioplastyki wieńcowe.



Jak oceniasz opiekę kardiologiczną na Pomorzu?

Przydział kontraktów kardiochirurgicznych wzbudzał w ostatnim czasie spore kontrowersje głównie dlatego, że w sieci szpitali zabrakło miejsca dla Gdańskiego Centrum Sercowo-Naczyniowego, przez co placówka przestanie świadczyć nieodpłatne usługi dla pacjentów z chorobami serca i naczyń na oddziałach kardiologicznym, kardiochirurgicznym oraz naczyniowym w ramach kontraktu z NFZ. Była to jedna z dwóch placówek (obok Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego), oferujących refundowane zabiegi kardiochirurgiczne na terenie Trójmiasta.

Zobacz też: Najlepsza kardiochirurgia bez kontraktu z NFZ. "Ta decyzja to zagrożenie życia i zdrowia pacjentów"

Szpital dobuduje miejsce dla kardiologii

W Wejherowie na Oddziale Kardiochirurgii na chorych czeka 10 łóżek, a także 4 łóżka pooperacyjne oraz 2 stanowiska do intensywnej terapii. Tymczasowo oddział znajduje się na II piętrze szpitala, w miejscu dawnej chirurgii dziecięcej. Docelowo, m.in. z nowoczesną salą operacyjną, znajdzie swoje miejsce w specjalnie dobudowanej części szpitala.

- Wkrótce rozpoczynamy prace budowlane. Planujemy, że od 1 stycznia 2018 r. pacjenci będą przyjmowani już w nowym miejscu - mówi dr Andrzej Zieleniewski, wiceprezes Szpitali Pomorskich sp. z o.o., do którego należy Szpital Specjalistyczny w Wejherowie. - Cieszymy się, że to właśnie nasz szpital jest miejscem powstania nowej, drugiej w naszym regionie kardiochirurgii, zwłaszcza że w placówce od dawna działa prężny oddział kardiologii, który z pewnością wejdzie w ścisłą współpracę z nowym oddziałem - dodaje.
Oddział Kardiochirurgii ma przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa pacjentów z północnych obszarów województwa pomorskiego, ale będą mogli z niego korzystać również pacjenci z innych rejonów województwa. W zespole są doświadczeni specjaliści w dziedzinie kardiochirurgii, kardioanestezjolodzy, perfuzjoniści, kardiolodzy oraz zespół pielęgniarek.

- Na początku zespół będzie wykonywał zabiegi operacyjne głównie w takich schorzeniach jak: choroba wieńcowa i jej powikłania, nowotwory serca czy choroby osierdzia - mówi dr Krzysztof Jarmoszewicz, ordynator Oddziału Kardiochirurgii w szpitalu w Wejherowie. - Ponadto będziemy realizować zabiegi wieńcowe popularnie zwane bypasami, które będą przeprowadzane metodami małoinwazyjnymi - wyjaśnia.
W przyszłości zespół planuje poszerzyć zakres wykonywanych świadczeń o zabiegi wysokospecjalistyczne, m.in.: operacje wad zastawkowych serca -  wymiany lub naprawy zastawek metodami klasycznymi i małoinwazyjnymi oraz chirurgię aorty piersiowej czyli operacje tętniaków i rozwarstwień aorty.

Interwencje zawałowe przyjmie nowa pracownia hemodynamiczna

Z kolei pracownia hemodynamiczna będzie drugą działającą w ramach Szpitali Pomorskich - pierwsza znajduje się w Szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni. Będzie czynna przez całą dobę, a w jej ramach będą świadczone wszystkie usługi z zakresu kardiologii inwazyjnej, w tym przede wszystkim koronarografie i angioplastyki wieńcowe.

- Pracownia będzie czynna 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu i będzie służyła wszystkim pacjentom wymagającym tego typu pomocy, zwłaszcza pacjentom powiatu wejherowskiego, puckiego i lęborskiego - mówi dr hab. Marek Szołkiewicz, ordynator Oddziału Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej w szpitalu w Wejherowie. - Jej pracę będzie zabezpieczał wysoce wykwalifikowany personel - pielęgniarki, technicy radiologii, operatorzy - z wieloletnim doświadczeniem, zdobytym podczas pracy w innych pracowniach hemodynamicznych zlokalizowanych w naszym województwie - dodaje.
Pracownia, której podstawowym elementem wyposażenia jest stacjonarny angiograf cyfrowy, pozwoli nie tylko na diagnostykę i leczenie interwencyjne wszystkich pacjentów z zawałem serca, ale także w określonych przypadkach na leczenie pacjentów z chorobami naczyń obwodowych.

Kardiologia w Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej?

Szpitale Pomorskie od początku były faworytem w konkursie NFZ o postępowaniu w zakresie kardiochirurgii na obszarze m.in. Gdyni. Swoją ofertę zamierzało złożyć również GUMed i UCK, oferując możliwość stworzenia bazy kardiologicznej i kardiochirurgicznej w Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni. Rozwiązanie konkursu nastąpiło 29 września. UCK i UCMMiT liczą jednak na to, że konkurs zostanie powtórzony i otrzymają możliwość złożenia swojej oferty.

Miejsca

Opinie (51)

  • Skandal (1)

    To jakis jest skandal zeby Gdansk nie mial takiej palcowki . Tylko powiatowy szpitalik w Wejherowie

    • 0 8

    • Specjalistyczny Szpital

      Jeden z większych w województwie.
      Dodatkowo w dobrej lokalizacji.
      Rusz się czasem z przed komputera w Gdańsku. Poznaj okolice - ale oczywiście nie zwiedzaj szpitala.

      • 3 0

  • super

    Bylam zalamana jak zamknieto Gdanskie centrum sercowo Naczyniowe gdzie bylam operowana przez cudownych lekarzy i mialam potem cudowna opieke ale teraz wiem ze Ci sami lekarze beda w szpitalu Wejherowskim i juz sie nie martwie!! zycze IM SUKCESOW W NOWYM MIEJSCU!To tez bedzie najlepsza kardiochirurgia w Polsce!

    • 5 0

  • glupia kobieta

    Moze jestem glupia kobieta ale nie rozumiem ze oplaca sie zniszczyc dobry prywatny szpital ktory mial wspanialy sprzed na ktory panstwo nie wydalo kasy,ktory placil podatki nawet jak czesc odprowadzal za granice ale czesc zostalo w kraju. Teraz panstwo wyda kase na budowe nowego,na sprzet i jeszcze skoro szpitale nie zarabiaja to nie zaplaca panstwu podatku/chyba/.? Przeciez te pieniadze moglyby byc wydane na poprawe sluzby zdrowia! Moze czegos nie rozumiem i rzeczywiscie jestem glupia.

    • 3 1

  • Brawo PiSowcy - najlepiej wszystko zniszczyć. Był w Gdańsku super szpital z super kadrą i świetnie wyposżaony. Nie dali mu kontraktu, a w zamian tego co? Nic! Dziadostwo do kwadratu! Wstyd i hańba! Przed sąd dziadów z PiS! Albo nie bo na sądach też położyli łapę.

    • 4 2

  • Nienawidzę ich Wszystkich

    • 1 1

  • Opieka nad pacjentami

    Moja mama jest po poważnym zawale. Jestem wdzięczna szpitalowi za uratowanie jej życia, bo malo brakowało i już by jej ze mną nie było... ale to jak pacjentów oddziału kardiochirurgii traktuje personel medyczny jest karygodne. Radziłabym przeszkolić panie pielęgniarki pod względem prawidłowego wkłuwania igieł i ogólnej opieki, bo to co dzieje się obecnie jest niedopuszczalne. Moja mama jak i inni pacjenci skarżą się na nieumiejętne praktyki w tym temacie. Panie pielęgniarki, nie potrafią znaleźć żył do wkłucia, zamiast tego w kończynach drążą jedną wielką, bolesną ranę. Powstają obrzęki, spuchnięcia i ogromne, czarne sińce. Moja mama jest odporna na widok krwi i ból, sama kiedyś pracowała jako salowa, ale podczas wkłuwania igły zemdlała z bólu, a jej ręce po wypisaniu ze szpitala wygladają przerażająco. Poza nieprofesjonalną opieką pielęgniarską szpital za szybko wypisuje pacjentów po zabiegach operacyjnych... sama również tego doświadczyłam. Osoby po zawale powinny być pod lepszą opieką. Brakuje wykwalifikowanych, znających się na rzeczy pielęgniarek z powołania. Mam nadzieję, że to się kiedyś zmieni...

    • 5 1

  • Podziękowaniel

    Przebywała w szpitalu wojskowym Warszawie na Szaszerów..Ale to co czynią doktorzy kardiohirurgi w Wejcherowie jest na wyższym poziomie.Dr Beta drugi raz w ostatnich 8latach uratował mi szycie,wspaniały fachowiec i dobry człowiek.Oddział doskonale zorganizowany,z dobranym miłym i personelem,a dr Szyndler

    • 2 0

  • Byłem

    Lekarze profeska. Też żyje dzięki nim. Kardiochirurgio rośnij w siłę
    Ps. a pigułki to co drugą do odstrzału niestety . Od zastępcy odzialowej usłyszałem podciągnij gacie bo ci d... widać. Przy świadku drugim medyku.W 4/5dobe po zabiegu ale to już było pozdro

    • 1 0

  • Super Kardiochirurgia !

    Dwa tygodnie temu przeszedłem operację wymiany zastawki. Duży stres przed i wspaniała opieka po. Podejście lekarzy do pacjenta wspaniałe. Duża fachowość, empatia i stworzenie przyjaznej atmosfery . To wszystko spowodowało łatwiejsze przejście okresu po operacji.
    Do tego bezproblemowa konsultacja lekarska już po powrocie do domu. Bardzo dziękuję kadrze lekarskiej i pielęgniarskiej za wspaniałą opiekę.

    • 1 0

  • Szpital (1)

    Jestem po wszczepieniu bypasów.szpital pełen prifesjonalizm ze strony lekarzy pielęgniarek i pielęgniarzy.bardzo dziękuję.Wiesław

    • 2 0

    • Podziekowanie

      Przebywałem w szpitalu w Wejherowie na oddziale kardiochirurgii od 1.05 do 9.05 2023 , gdzie 2maja miałem operację (bajpasy). Operację wykonał dr Sebastian Beta wspaniały fachowiec,cudyowny i kontakywy, poprostu dobry człowiek.
      Oddział bardzo dobrze zorganizowany na wysokim poziomie. Inni kardiochirurdzy również bardzo mili chętni do pomocy.W szpitalu tym na kardiochirurgii można się czuć jak w rodzinie.Profesjonalizm na każdym miejscu że strony lekarzy,pielęgniarek i pomocy medycznej.
      Bardzo dziękuję dr Sebastianowi Beta,oraz całemu personelowi Kardiochirurgii w Wejherowie
      Kazimierz Kiełbasa

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Certyfikowany kurs pierwszej pomocy

warsztaty, spotkanie

Bezpłatne badania dla kierowców zawodowych (1 opinia)

(1 opinia)
badania

Ratuję, bo kocham i potrzebuję

warsztaty

Najczęściej czytane