• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak sobie radzić z trądzikiem

opr. mw
3 stycznia 2009 (artykuł sprzed 15 lat) 

Trądzik jest jednym z najczęstszych schorzeń występujących u młodych ludzi, których nękają problemy z cerą. O przyczynach powstawania trądziku oraz o sposobach jego leczenia opowiada dr, Piotr Szlązak specjalista dermatolog i wenerolog

.
Pielęgnacja skóry i regularne przyjmowanie leków pomogą wyleczyć trądzik i cieszyć się piękną cerą przez długie lata. Pielęgnacja skóry i regularne przyjmowanie leków pomogą wyleczyć trądzik i cieszyć się piękną cerą przez długie lata.


Jakie są przyczyny powstawania trądziku?


Trądzik pospolity jest choroba wieloczynnikową. Główną przyczyna pojawiania się choroby jest wzrost wydzielania sebum w wyniku stymulacji gruczołów łojowych. Dodatkowo na skutek złuszczania naskórka w obrębie ujść mieszków włosowych dochodzi do ich "zaczopowania". Tworzy to wewnątrz mieszków włosowych warunki beztlenowe i powoduje gromadzenie się zbitego łoju. W ten sposób powstają warunki sprzyjające rozwojowi Propionibacterium acnes. Bakterie te zasiedlają skórę osób zdrowych, jednak ich nadmierny rozwój wywołuje stan zapalny. Ponadto bakterie wewnątrz gruczołów łojowych, na drodze enzymatycznej, rozkładają łój, uwalniając wolne kwasy tłuszczowe które działają drażniąco i dodatkowo aktywują komórki wywołujące stan zapalny.

Czy trądzik jest tylko problemem nastolatków? Czy może także występować u osób straszych?

Trądzik pospolity często określany jako młodzieńczy - jest rzeczywiście utrapieniem głównie osób młodych (ok. 90 proc. nastolatków). Jego pojawienie się związane jest ze zmianami hormonalnymi do jakich dochodzi w okresie dojrzewania. Hormonami, które najmocniej stymulują gruczoły do produkcji łoju są androgeny (hormony wydzielane przez jądra mężczyzn, nadnercza, w niewielkiej ilości produkowane także przez jajniki kobiet). U kobiet przyczyną trądziku może być brak odpowiednich proporcji między estrogenami (hormonami produkowanymi w większej ilości w pierwszej tzw. folikularnej fazie cyklu miesięcznego), a gestagenami (hormonami drugiej tzw. lutealnej fazy cyklu). Nie oznacza to jednak, że trądzik pospolity jest schorzeniem o podłożu wyłącznie hormonalnym, gdyż u wielu osób nie stwierdza się zaburzeń hormonalnych. Często decydują o tym skłonności genetyczne, polegające na większej wrażliwości gruczołów łojowych na hormony. Na skutek stałego ich pobudzania może dojść do przerostu gruczołów i łojotoku. W naszej praktyce jednak coraz częściej obserwujemy uaktywnianie się trądziku pospolitego także u osób starszych, głównie u kobiet w wieku powyżej 25. roku życia. I tu także nie zawsze udaje się potwierdzić zaburzenia hormonalne.

Czy istnieją czynniki sprzyjające powstawaniu zmian trądzikowych?

Do najważniejszych należą wymienione wcześniej predyspozycje osobniecze (dziedziczne) i zaburzenia hormonalne.

Ale trądzik może zaostrzać się także po kontakcie ze smarami, substancjami oleistymi i pochodnymi smoły, stosowaniu leków (np. steroidy anaboliczne, glikokortykosterydy, preparaty litu) czy wreszcie po niektórych źle dobranych kosmetykach przyspieszające rozwój zaskórników (np. zbyt tłuste kremy, oliwki).

Jak leczymy trądzik?

Wiele osób, w łagodnych postaciach trądziku, uzyskuje zadowalające efekty stosując kosmetyki do cery trądzikowej lub preparaty dostępne w aptekach. Jednak jeśli pojawiają się liczne zmiany zapalne (czerwone grudki i krosty) postępowanie takie może okazać się niewystarczające. Tak więc, jeśli po 1 - 2 miesiącach stosowania kosmetyków nie ma efektu, konieczna jest wizyta u dermatologa. Konsultacja specjalistyczna konieczna jest także, gdy mimo stosowania dobranych kosmetyków, pojawiają się nowe zmiany chorobowe. Terapia dermatologiczna zawsze zlecana jest indywidualnie, w zależności od zaawansowania choroby i reakcji organizmu na stosowane leki. W walce z trądzikiem stosujemy zarówno leki doustne jak i preparaty zewnętrzne. Często lekarz zaleca terapię łączoną.

Kilka zasad prawidłowego leczenia:

1. Trądzik jest przewlekłym schorzeniem, nie należy więc oczekiwać, że po kilkutygodniowej terapii choroba nie nawróci (nawet jeśli ustąpią wszystkie wykwity zapalne).

2. Częste przerwy w leczeniu uodparniają bakterie na stosowane leki, znacznie uszczuplając arsenał skutecznych środków do walki z chorobą.

3. Przed nałożeniem leków miejscowych należy umyć i osuszyć skórę (można do tego celu stosować toniki i odpowiednie żele).

4. Dla zamaskowania nieestetycznych wykwitów, na nałożony lek (nigdy odwrotnie), można delikatnie nałożyć niewielką warstwę sypkiego pudru lub delikatnych podkładów w zawiesinach i fluidach. Nakładanie grubej warstwy makijażu może doprowadzić do blokowania ujść gruczołów łojowych i nasilać trądzik.

5. Leki miejscowe należy stosować na całą powierzchnię chorej skóry a nie na same wykwity chorobowe (jak czyni to wiele osób).

6. Leki należy przyjmować regularnie i nie przerywać ich stosowania bez powiadomienia o tym lekarza prowadzącego.

7. W przypadku konieczności podjęcia leczenia u lekarza innej specjalności, należy powiadomić go o aktualnie stosowanych lekach.

8. W przypadku wystąpienia infekcji górnych dróg oddechowych (przeziębienie, grypa) nie należy przerywać leczenia, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Czy trądzik możemy leczyć w gabinecie kosmetycznym?

Zabiegi oczyszczania skóry, peelingi kosmetyczne i maseczki, zalecane są jedynie w łagodnych postaciach trądziku, gdy nie ma zmian zapalnych. Natomiast zabiegi takie są bardzo korzystne w już po zakończeniu leczenia. Odpowiednio dobrane serie zabiegowe zmniejszają skłonność do nawrotów choroby i przyspieszają regeneracje skóry po leczeniu.

Jakie są najczęściej popełniane błędy przy leczeniu schorzenia?

Nigdy nie wolno mechanicznie wyciskać zawartości zapalnych grudek krost i guzków. Uraz, jakiemu poddane zostają mieszki włosowe, osłabione dodatkowo stanem zapalnym powoduje, że łatwo pękają, a zawarta w nich treść ropna nie tylko wypływa na zewnętrz, ale często wylewa się do głębszych warstw skóry. Powoduje to rozszerzenie infekcji i jest przyczyną powstawania szpecących blizn. Przy zmianach ropnych nie wolno korzystać z naświetlań w solariach, gdyż powoduje to powstawanie trwałych przebarwień. Zmiany skórne po solarium wprawdzie szybciej ustępują, ale przyspieszają też pojawianie się nowych (ultrafiolet powoduje zwiększenie rogowacenia naskórka i ułatwia zamykanie ujść gruczołów łojowych).

Także stosowanie peelingów kosmetycznych zalecane jest dopiero po ustąpieniu zmian zapalnych. Tylko niektóre peelingi lekarskie wspierają leczenie trądziku, ale te zalecane są w uzasadnionych przypadkach. Głębokie peelingi lekarskie i inne zabiegi redukujące blizny potrądzikowe stosuje się dopiero po ustąpieniu aktywnych zmian chorobowych.
opr. mw

Opinie (63) ponad 20 zablokowanych

  • Coś od trądzikowca od 10 lat...

    Walczyłem z tą chorobą długi czas i wiem teraz, że jedynym nań sposobem jest dieta bez tzw. złego jedzenia, z dużą ilością warzyw i owoców. Do tego całkowicie odpadają przyprawy i cukier z wszelakich produktów spożywczych, nic ostrego i "pieprznego". Na blizny wyłącznie lecz. laserowe, choć nie usuwa blizn głębokich. Teraz mam 21 lat i nie specjalnie zależy mi na pięknej cerze, na aprobacie tego chorego społeczeństwa. Mam jednak nadzieję, że jak każdego człowieka złej woli czyli lekarzy odpowiedzialnych za naszą gehennę, spotka należyta kara, w tym życiu czy następnym - nieistotne.

    • 0 0

  • to nie jest dobre mi nie pomogło a tyle kasy straciłem

    • 1 0

  • hahaha

    po co zatruwac sie lekami jak mozna sie pozbyc tradziku naturalnie i nie tylko go wyleczyc ale takze poprawic cerę ! do wycierania twarzy trzeba uzywac papierowych reczników , przemywac ja wodą różaną , jesc 4 razy dziennie owoce i pic duzo wody gazowanej , nie gazowaniej to zalezy od gustu , ale nie smakowej i zero makijażu typu fluid nie fuid , można sie troche przypudrowac ... po tygodniu widac duza poprawe , jezeli codziennie sie do tych zasad stosowac , byłam u dermatologa kilka razy ale nie przechodziło wkoncu prababia podpowiedziała jak sie za dawnych czasów leczono z tradziku (pomijając te reczniki papierowe bo za tamtych czasów ich nie było) ale z tym recznikiem sa lepsze wyniki a woda różana swietnie tonizuje i odświeża , a takze nadaje sie do spożadzania domowych kosmetyków robionych na bazie wody która mozna zamienic na różaną . Polecam i pozdrawiam . Życzę szczęścia w leczeniu =)

    • 0 0

  • Dr Smętek to gość - wyleczył mojego syna

    Wyleczył mojego syna z trądziku z ropą - guzy miał jak śliwki - do szkoły nie chciał chodzić - po 5 miesiącach buzia jak u niemowlaka po prostu cudo - syn brał lek przez 10 miesięcy. Dr Smętek powiedział, że mimo nawet tak skutecznego leczenia ryzyko nawrotu istnieje. Kazał zrobić wyniki badan, że wątroba i krew nie uległy uszkodzeniu podczas leczenia i po leczeniu. Po prostu super - polecam. Pamiętajcie jak trądzik to do lekarza - szkoda pieniędzy na te reklamowane środki. A w aptece to tylko paniusia to poleca co je zalega albo ważność się kończy.

    • 0 0

  • (2)

    Moim zdaniem dobry jest Acnefan wysusza on trądzik i wygładza cere :) NIESTety Nie pomaga w 100 % !

    • 0 0

    • Re: IQFACE (1)

      Mi właśnie pomogły te tabletki.Nie wiem tylko czy są one dostępne w Polsce.Ja je dostałam od przyjaciółki która na stałe mieszka w Stanach.

      • 1 0

      • Re: IQFACE

        Też stosowałam te tabletki i pomyśleć że to nie żaden antybiotyk tylko suplement diety.Po trzech miesiącach stan skóry znacznie się poprawił i nie mam teraz żadnych problemów skórnych.

        • 1 0

  • Sposoby na trądzik

    Tutaj są wypunktowane szybkie sposoby na trądzik: tradzikmlodzienczy.blogspot.com/2013/11/jak-pozbyc-sie-tradziku-modzienczego.html

    • 1 0

  • tabletki

    Ja z trądzikiem poradziłam sobie stosując tabletki IQFACE.I mimo tego że na początku miałam spore obawy że nic z tego nie będzie to efekty sa na prawdę super.Wyglądam co raz lepiej w końcu znalazłam to co mi w rzeczywisty sposób pomaga.

    • 4 1

  • Stosowałam tabletki IQFACE i efekty po tych tabletkach są super.Wystarczą dwa miesiące stosowania i na dobre pozbyłam się problemu.W sumie pierwsze delikatne zmiany można zauważyć już po pierwszym tygodniu stosowania.

    • 2 0

  • IQFACE (2)

    Potwierdzam gdyby nie IQFACE to pewnie w chwili obecnej szprycowałabym sie antybiotykami.A tak trzy miesiące kuracji a efekty przeszły moje oczekiwania.

    • 5 0

    • IQFACE

      Jeżeli ma się problem z trądzikiem to warto próbować walczyć z tym na wszystkie sposoby.I jeżeli IQFACE jest taki dobry to jak najbardziej należy go wypróbować.Ja kupuje za jakiś czas dam znać jak działa.

      • 1 0

    • W moim przypadku też uważam, że jest to super skuteczny środek jeżeli chodzi o walkę i to skuteczną z trądzikiem

      • 0 0

  • leczenie

    Każdy ma inną skórę na twarzy i u każdego kazdy lek masc czy krem bedzie działała inaczej..tez mam tradzik,osoba która go ma zawsze bedzie miała czasami ustapi na pare dni czy tygodni ale nawróci taka delikatnosc cery;/.../.....

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Targi kosmetyczne i fryzjerskie - Uroda

targi

Rola osoby towarzyszącej w porodzie warsztaty dla mamy i taty

warsztaty, konsultacje

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

Najczęściej czytane