• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak sobie radzić z trądzikiem

opr. mw
3 stycznia 2009 (artykuł sprzed 15 lat) 

Trądzik jest jednym z najczęstszych schorzeń występujących u młodych ludzi, których nękają problemy z cerą. O przyczynach powstawania trądziku oraz o sposobach jego leczenia opowiada dr, Piotr Szlązak specjalista dermatolog i wenerolog

.
Pielęgnacja skóry i regularne przyjmowanie leków pomogą wyleczyć trądzik i cieszyć się piękną cerą przez długie lata. Pielęgnacja skóry i regularne przyjmowanie leków pomogą wyleczyć trądzik i cieszyć się piękną cerą przez długie lata.


Jakie są przyczyny powstawania trądziku?


Trądzik pospolity jest choroba wieloczynnikową. Główną przyczyna pojawiania się choroby jest wzrost wydzielania sebum w wyniku stymulacji gruczołów łojowych. Dodatkowo na skutek złuszczania naskórka w obrębie ujść mieszków włosowych dochodzi do ich "zaczopowania". Tworzy to wewnątrz mieszków włosowych warunki beztlenowe i powoduje gromadzenie się zbitego łoju. W ten sposób powstają warunki sprzyjające rozwojowi Propionibacterium acnes. Bakterie te zasiedlają skórę osób zdrowych, jednak ich nadmierny rozwój wywołuje stan zapalny. Ponadto bakterie wewnątrz gruczołów łojowych, na drodze enzymatycznej, rozkładają łój, uwalniając wolne kwasy tłuszczowe które działają drażniąco i dodatkowo aktywują komórki wywołujące stan zapalny.

Czy trądzik jest tylko problemem nastolatków? Czy może także występować u osób straszych?

Trądzik pospolity często określany jako młodzieńczy - jest rzeczywiście utrapieniem głównie osób młodych (ok. 90 proc. nastolatków). Jego pojawienie się związane jest ze zmianami hormonalnymi do jakich dochodzi w okresie dojrzewania. Hormonami, które najmocniej stymulują gruczoły do produkcji łoju są androgeny (hormony wydzielane przez jądra mężczyzn, nadnercza, w niewielkiej ilości produkowane także przez jajniki kobiet). U kobiet przyczyną trądziku może być brak odpowiednich proporcji między estrogenami (hormonami produkowanymi w większej ilości w pierwszej tzw. folikularnej fazie cyklu miesięcznego), a gestagenami (hormonami drugiej tzw. lutealnej fazy cyklu). Nie oznacza to jednak, że trądzik pospolity jest schorzeniem o podłożu wyłącznie hormonalnym, gdyż u wielu osób nie stwierdza się zaburzeń hormonalnych. Często decydują o tym skłonności genetyczne, polegające na większej wrażliwości gruczołów łojowych na hormony. Na skutek stałego ich pobudzania może dojść do przerostu gruczołów i łojotoku. W naszej praktyce jednak coraz częściej obserwujemy uaktywnianie się trądziku pospolitego także u osób starszych, głównie u kobiet w wieku powyżej 25. roku życia. I tu także nie zawsze udaje się potwierdzić zaburzenia hormonalne.

Czy istnieją czynniki sprzyjające powstawaniu zmian trądzikowych?

Do najważniejszych należą wymienione wcześniej predyspozycje osobniecze (dziedziczne) i zaburzenia hormonalne.

Ale trądzik może zaostrzać się także po kontakcie ze smarami, substancjami oleistymi i pochodnymi smoły, stosowaniu leków (np. steroidy anaboliczne, glikokortykosterydy, preparaty litu) czy wreszcie po niektórych źle dobranych kosmetykach przyspieszające rozwój zaskórników (np. zbyt tłuste kremy, oliwki).

Jak leczymy trądzik?

Wiele osób, w łagodnych postaciach trądziku, uzyskuje zadowalające efekty stosując kosmetyki do cery trądzikowej lub preparaty dostępne w aptekach. Jednak jeśli pojawiają się liczne zmiany zapalne (czerwone grudki i krosty) postępowanie takie może okazać się niewystarczające. Tak więc, jeśli po 1 - 2 miesiącach stosowania kosmetyków nie ma efektu, konieczna jest wizyta u dermatologa. Konsultacja specjalistyczna konieczna jest także, gdy mimo stosowania dobranych kosmetyków, pojawiają się nowe zmiany chorobowe. Terapia dermatologiczna zawsze zlecana jest indywidualnie, w zależności od zaawansowania choroby i reakcji organizmu na stosowane leki. W walce z trądzikiem stosujemy zarówno leki doustne jak i preparaty zewnętrzne. Często lekarz zaleca terapię łączoną.

Kilka zasad prawidłowego leczenia:

1. Trądzik jest przewlekłym schorzeniem, nie należy więc oczekiwać, że po kilkutygodniowej terapii choroba nie nawróci (nawet jeśli ustąpią wszystkie wykwity zapalne).

2. Częste przerwy w leczeniu uodparniają bakterie na stosowane leki, znacznie uszczuplając arsenał skutecznych środków do walki z chorobą.

3. Przed nałożeniem leków miejscowych należy umyć i osuszyć skórę (można do tego celu stosować toniki i odpowiednie żele).

4. Dla zamaskowania nieestetycznych wykwitów, na nałożony lek (nigdy odwrotnie), można delikatnie nałożyć niewielką warstwę sypkiego pudru lub delikatnych podkładów w zawiesinach i fluidach. Nakładanie grubej warstwy makijażu może doprowadzić do blokowania ujść gruczołów łojowych i nasilać trądzik.

5. Leki miejscowe należy stosować na całą powierzchnię chorej skóry a nie na same wykwity chorobowe (jak czyni to wiele osób).

6. Leki należy przyjmować regularnie i nie przerywać ich stosowania bez powiadomienia o tym lekarza prowadzącego.

7. W przypadku konieczności podjęcia leczenia u lekarza innej specjalności, należy powiadomić go o aktualnie stosowanych lekach.

8. W przypadku wystąpienia infekcji górnych dróg oddechowych (przeziębienie, grypa) nie należy przerywać leczenia, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Czy trądzik możemy leczyć w gabinecie kosmetycznym?

Zabiegi oczyszczania skóry, peelingi kosmetyczne i maseczki, zalecane są jedynie w łagodnych postaciach trądziku, gdy nie ma zmian zapalnych. Natomiast zabiegi takie są bardzo korzystne w już po zakończeniu leczenia. Odpowiednio dobrane serie zabiegowe zmniejszają skłonność do nawrotów choroby i przyspieszają regeneracje skóry po leczeniu.

Jakie są najczęściej popełniane błędy przy leczeniu schorzenia?

Nigdy nie wolno mechanicznie wyciskać zawartości zapalnych grudek krost i guzków. Uraz, jakiemu poddane zostają mieszki włosowe, osłabione dodatkowo stanem zapalnym powoduje, że łatwo pękają, a zawarta w nich treść ropna nie tylko wypływa na zewnętrz, ale często wylewa się do głębszych warstw skóry. Powoduje to rozszerzenie infekcji i jest przyczyną powstawania szpecących blizn. Przy zmianach ropnych nie wolno korzystać z naświetlań w solariach, gdyż powoduje to powstawanie trwałych przebarwień. Zmiany skórne po solarium wprawdzie szybciej ustępują, ale przyspieszają też pojawianie się nowych (ultrafiolet powoduje zwiększenie rogowacenia naskórka i ułatwia zamykanie ujść gruczołów łojowych).

Także stosowanie peelingów kosmetycznych zalecane jest dopiero po ustąpieniu zmian zapalnych. Tylko niektóre peelingi lekarskie wspierają leczenie trądziku, ale te zalecane są w uzasadnionych przypadkach. Głębokie peelingi lekarskie i inne zabiegi redukujące blizny potrądzikowe stosuje się dopiero po ustąpieniu aktywnych zmian chorobowych.
opr. mw

Opinie (63) ponad 20 zablokowanych

  • POLECAM

    dermatolodzy dermatologami a kosmetyczka swoja droga, sama mialam problemy z cera, wygladalam tragicznie chpdzilam do wielu kosmetyczek lekarzy itd
    polecam salon kosmetyczny w Sopocie na ul. Pułaskiego, BioNova czy jakoś tak, i tam trzeba się skierować do pani Oli Nikt tak jak ona sie na tym nie zna, jest rewelacyjna, a ja jestem rezultatem jej działań kosmetycznych;)

    • 0 4

  • nie miec trądzika najlepszy sposób hehehehe

    • 0 1

  • witam mam 29 lat i cera z trądzikiem-2 tygodnie przed okresem i tydzień po - czyli 1 tydzień w miesiącu mam normalną cerę-kiedyś mi pomagał Vichy normadrm ale już nie działa-nie wiem co zrobic może zdecyduję się na leki.

    • 0 0

  • Jak byłem młodszy to przecierałem twarz plastrami z ogórka, czasami cytryny. Zdarzała się i maślanka :) Fajna świeża buźka była. Cała ta chemia w sklepach jedynie mi szkodziła...

    • 0 0

  • Bioderma Sebium żel do mycia albo plyn micelarny i krem Sebium AI

    ja stosuje dermokosmetyki z apteki firmy Bioderma - Sebium krem Ai i płyn micelarny do demakijażu i codziennej higieny Sebium H20 - super efekty daje. Punktowo krem na krostki i do oczyszczania płyn ! POLECAM !

    • 1 0

  • ja myślę, że to wszystko zależy od jedzenia

    u mnie np. pizza. nie jem pizzy wszystko jest w porządku, zjem to diody na twarzy jak malowane. Bardzo lubię pizzę, ale jednak przed zaplanowanymi imprezami przez 2 tygodnie zero pizzy. także myślę, że to od tego.

    • 2 0

  • domowe sposoby sprawdzone

    wszystkim tym którzy mają problem z trądzikiem chce powiedzieć że nie zniknie on od razu ale mozna zapobiec bardzo szybko i skutecznie nadmiernemu powstawniu pryszczów. Miałam ten problem przez około 10 lat przeszłam przez chyba wszystko od kremów do toników tabletek, zabiegów kosmetycznych itp i powiem wam ludzie że wiek ma jak najbardziej tu wielkie znaczenie!!! ale trzeba znalesc odpowiedni dla siebie sposób bo nie na wszystkich działa wszystko tak samo, jednym pomoże innym się pogorszy. Proponuje wam to co ja robie i tego sie trzymam. Kiedyś od dermatologa dostałam tabletki na pryszcze TETRACYKLINE są one wyłacznie na recepte! FAKT działają w 100% , ALE! gdy tylko je odłożyłam (bot rzeba pamietać o swojej wątrobie kochani) momentalnie trądzik Powrócił, więc nie warto! proponuje twarz przemywać żelem do twarzy firmy Garnier ok 13 zł (bo zawiera cynk dobry dla cery z trądzikiem) następnie nałożyć krem nivea matujący by ładnie się nawilżyła na dzień (ok 20zł) a wieczorem przetrzec twarz płynem AFRONIS (ok 5zł) i to wszystko. Spróbujcie nie pożałujecie. nie jestem lekarzem ale czesto sie czuje tak jak on pomagając innym z trądzikiem moimi wiadomościami na jego temat a wiedza ta jest już Spora :) powodzenia i spróbujcie od zaraz

    • 0 1

  • Opinia została zablokowana przez moderatora

  • APARATY KOSMETYCZNE POMAGAJĄ!!!

    W Gdyni na Wielkopolskiej jest salon Abacosun mają tam różne takie aparaciki na różne problemy. Jak nie ma się kasy na zabiegi to chociaż na jeden pójść, a te Panie naprawdę mądre doradzą co tam w domu robić.
    Mi pomogły

    • 0 0

  • czasem pomagają pilingi glikolowe

    kwasami owocowymi, ale ciezko go robic jak juz cos na skórze jest,a czasem niemożliwe jest przydybanie skóry bez ani jednej diody :)

    Ja miałam dużą poprawe, kwasy raz w miesiący jednakże po pół roku skóra uwrazliwiła sie i od wszystkiego czerwona (jak to na zime) i niestety musiałam odstawic :) ale warto spróbowac, cena to około 80-120 zł zalezy od gabinetu.

    NIestety kazda nowa dioda na świezej skórze to ryzyko głebszej blizny

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Transformacyjna Podróż w Kolorach Czakr z Anetą Paluszkiewicz

200 zł
warsztaty, spotkanie, joga

Slow Space by PUMA

20 zł
warsztaty, spotkanie, konsultacje, joga

Certyfikowany kurs pierwszej pomocy

warsztaty, spotkanie

Najczęściej czytane