• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak schudnąć w miesiąc? O pułapkach diet cud

Joanna Stolp
10 października 2023, godz. 11:00 
Opinie (54)
Diety cud przeciwstawiają się powszechnie uznawanym zasadom odpowiednio zbilansowanego odżywiania, a ich stosowanie bardzo często prowadzi nie do utraty kilogramów, a zdrowia i efektu jo-jo. Diety cud przeciwstawiają się powszechnie uznawanym zasadom odpowiednio zbilansowanego odżywiania, a ich stosowanie bardzo często prowadzi nie do utraty kilogramów, a zdrowia i efektu jo-jo.

Czy można schudnąć w tydzień lub miesiąc? Czy istnieją sprawdzone sposoby na szybkie zrzucenie kilogramów? Chociaż świadomość dotycząca nawyków żywieniowych stale rośnie, to dostęp do szybkich rozwiązań, takich jak diety cud, nadal potrafi przekonać wiele osób, obiecując zrzucenie kilku kilogramów w tydzień lub miesiąc.Korzystałe(a)ś kiedyś z diet cud?

Dieta cud = efekt jo-jo?- Mimo rozwoju edukacji żywieniowej, tematyka tzw. diet cud nadal cieszy się dużym zainteresowaniem. Takie diety często obiecują bardzo szybkie, spektakularne efekty w postaci redukcji masy ciała, w bardzo krótkim czasie. Jest to na tyle kuszące, że wiele osób, które chcą schudnąć, daje się nabrać na ładnie brzmiące zapewnienia - tłumaczy Weronika Schmidt, studentka Wyższej Szkoły Zdrowia na kierunku dietetyka w Gdańsku.
Diety cud, znane także jako diety alternatywne, mają niewiele wspólnego z racjonalnym odchudzaniem. Przeciwstawiają się bowiem powszechnie uznawanym zasadom odpowiednio zbilansowanego odżywiania, a ich stosowanie bardzo często prowadzi nie do utraty kilogramów, a pogorszenia zdrowia i efektu jo-jo.

- Osoba, która stosuje diety cud najprawdopodobniej, nigdy nie będzie szczupła, tylko całe życie będzie borykać się z nadmiarowymi kilogramami. Aby schudnąć i utrzymać pożądaną masę ciała nie powinno się stosować różnych diet, tylko zmienić cały swój styl życia - wyjaśnia dietetyk medyczny Dominika DietrichAkademii Skutecznej Diety.
Zdrowy styl życia to nie tylko odpowiednio zbilansowane odżywianie, ale też ruch, zarówno ten w trakcie treningów, jak i podejmowany spontanicznie, gdy wybieramy schody zamiast windy, a spacer zamiast podróży autem. Na prowadzenie zdrowego trybu życia składa się również odpowiednia ilość snu oraz dbanie o zdrowie fizyczne i psychiczne.

- Jedyną gwarancją utrzymania masy ciała jest całkowita zmiana myślenia na temat jedzenia, a ten proces może trwać nawet kilka miesięcy - dodaje Dominika Dietrich.
Dietetycy - ranking 2024. Najlepsi dietetycy w Trójmieście Dietetycy - ranking 2024. Najlepsi dietetycy w Trójmieście

Podążanie za złudnymi nadziejami na schudnięcie szybko i niskim nakładem wysiłku powoduje skutki uboczne. Podążanie za złudnymi nadziejami na schudnięcie szybko i niskim nakładem wysiłku powoduje skutki uboczne.

Skutki uboczne diety cudPodążanie za złudnymi nadziejami na schudnięcie szybko i niskim nakładem wysiłku powoduje skutki uboczne. Gwałtowne ograniczenie kalorii zaskakuje nasze ciało, które w obliczu redukcji kalorii reaguje negatywnie. Pojawiają się bóle głowy, które są spowodowane nagłym brakiem potrzebnych organizmowi składników odżywczych. Możemy zaobserwować także osłabienie i problemy z koncentracją, co jest związane z niedostateczną podażą glukozy, czyli "paliwa" dla naszego mózgu.

Organizm zaczyna przystosowywać się do nowej sytuacji i gromadzić tkankę tłuszczową na zapas. Spowalnia metabolizm i spada masa mięśniowa, a gdy po zakończeniu diety wracamy do normalnego trybu żywienia, występuje efekt jo-jo, który polega na szybkim uzyskaniu utraconych kilogramów, nierzadko nawet przekroczeniu wagi sprzed odchudzania.

- Restrykcyjne diety w dużym stopniu zaburzają przemianę materii, zwalniają ją, często doprowadzając do ogromnych strat składników mineralnych i witamin w organizmie - dodaje Dominika Dietrich.
Jak skutecznie przyspieszyć metabolizm? 5 sposobów na szybsze zrzucenie kilogramów Jak skutecznie przyspieszyć metabolizm? 5 sposobów na szybsze zrzucenie kilogramów
Diety opierające się na zbyt niskiej podaży kalorii mogą prowadzić do napadów głodu i napędzającej się spirali odchudzania i podjadania. Diety opierające się na zbyt niskiej podaży kalorii mogą prowadzić do napadów głodu i napędzającej się spirali odchudzania i podjadania.

Dieta cud - dlaczego nie gwarantuje sukcesu?Diety cud zazwyczaj zakładają wykluczenie całych grup produktów. Nieodpowiednie zbilansowanie takiego sposobu żywienia skutkuje trudnościami w utrzymaniu jego zasad i powrocie do starych nawyków. Nawet wytrwanie określonego czasu w restrykcyjnej diecie nie zapewni długotrwałego sukcesu. Może wprawdzie spowodować krótkotrwały spadek wagi, ale po zakończeniu jej stosowania możemy spodziewać się wzrostu wagi. W wytycznych diet często nie ma wzmianki o wyprowadzeniu z diety i stabilizowaniu organizmu. Bardzo szybka utrata masy ciała i równie szybkie odzyskanie zrzuconych kilogramów, co często ma miejsce w trakcie stosowania diet cud, prowadzi do zaburzeń na poziomie metabolizmu.

- Powodem jest zbyt niska podaż kalorii, przez co organizm najpierw traci wodę, a następnie tkankę mięśniową, która jest kluczowa do efektywnej pracy metabolizmu. Po zakończeniu diety cud organizm nie dość, że został uszczuplony z mięśni, to dodatkowo magazynuje w nadmiarze tkankę tłuszczową, aby w przyszłości być przygotowanym na ewentualny ponowny czas niedoboru kalorycznego - tłumaczy Weronika Szmidt.

Ekstremalna dieta pułapką. "Może prowadzić do poważnych zaburzeń"Jak przekonuje dietetyk Michał Malinowski, efektem stosowania takich diet i długotrwałych restrykcji kalorycznych jest wyczerpanie się naszej silnej woli, pojawienie się uporczywego uczucia głodu, który ostatecznie musimy całkowicie zaspokoić.

- Zamiast zbudować zdrowy stosunek do jedzenia i naszego ciała, wpadamy w pułapkę samooskarżenia, bo znowu nam się nie udało wytrzymać. Obwiniamy się za kolejne niepowodzenia, przeżywamy frustrację i poczucia porażki, które z kolei nasilają negatywne myśli wobec siebie. Diety cud absolutnie nie rozwiązują żadnych naszych problemów, a wręcz przeciwnie - generują wiele dodatkowych zarówno fizjologicznych, jak i tych natury emocjonalnej. Trzeba również podkreślić, że to właśnie ekstremalne diety mogą być bramą do poważnych zaburzeń odżywiania, chorób takich jak anoreksja czy bulimia, szczególnie u dzieci i młodzieży - mówi Michał Malinowski, dietetyk.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (54)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Niedzielna pobudka z Thera Wellness

150 zł
zajęcia rekreacyjne, trening, joga

Emocje pod kontrolą

spotkanie, konsultacje

W drodze do zdrowia: Joga na wyspie

1650 zł
spotkanie, zajęcia rekreacyjne, joga

Najczęściej czytane