- 1 Lech Wałęsa trafił do szpitala (207 opinii)
- 2 6 sposobów na zwiększenie odporności (36 opinii)
- 3 1 tys. zachorowań na COVID-19 w 2 tygodnie. Zapisy na szczepienia od 6.12 (55 opinii)
- 4 Zasada "jedz mniej, ruszaj się więcej" nie działa? (159 opinii)
- 5 Przepełniony oddział psychiatryczny dla dzieci (216 opinii)
- 6 Na co nie stać Polaków? Każdy może zrobić "Szlachetną Paczkę" (195 opinii)
Stosujesz regularnie odżywki i maski, a mimo to włosy plączą się, trudno je rozczesać i są pozbawione blasku. Znasz to? W dodatku tuż po wysuszeniu zaczynają się puszyć i trudno nad nimi zapanować. Problem suchych włosów jest dosyć powszechny, ale to nie wyrok. Można temu zaradzić.
Włosy to bardzo istotny element kobiecej urody, ale również samopoczucia i pewności siebie. Jak potwierdziły wyniki badania Instytutu Trychologii, co druga Polka przyznaje, że problemy z włosami przekładają się na jej gorsze samopoczucie. Masz kłopot z suchymi włosami? Wiesz, dlaczego?
Co zrobić, gdy ma się suche włosy?
- Włosy stają się suche, kiedy samoistnie nie zatrzymują, lub też nie otrzymują z zewnątrz wystarczającej ilości wilgoci - wyjaśnia mgr Claudia Musiał, kosmetolog, trycholog, wykładowca Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku, doktorantka nauk medycznych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. - W konsekwencji tego, naturalny połysk zostaje ograniczony, a włosy stają się matowe i mogą zacząć się puszyć. Do przyczyn powodujących suchość włosów zalicza się szereg czynników. W pierwszej kolejności, są to warunki środowiskowe, stan zdrowia, codzienne nawyki pielęgnacyjne owłosionej skóry głowy i włosów. Konkretniej rzecz ujmując, przykładem czynników środowiskowych jest promieniowanie ultrafioletowe, suchy i gorący klimat, a także chlorowana i słona woda.
Jak dodaje ekspertka, włosy mogą stać się suche na skutek nieodpowiedniej, agresywnej pielęgnacji owłosionej skóry głowy i włosów, regularnego suszenia włosów gorącym powietrzem, częstym stosowaniem prostownicy czy lokówek, jak również poprzez poddawanie włosów zabiegom chemicznym, jak ich farbowanie lub rozjaśnianie.
- Przyczyn suchych włosów może być naprawdę wiele i warto podejść do problemu holistycznie - zaleca Martyna Kalinowska, lider Działu Naukowo-Szkoleniowego OCEANIC. - W pierwszej kolejności polecam przyjrzeć się przede wszystkim kondycji skóry głowy - to w niej zakotwiczone są cebulki włosów, odpowiedzialne za prawidłowy wzrost i dzielenie się komórek - zaznacza ekspertka.
Kto sprawdzi stan skóry twojej głowy? Warto odwiedzić trychologa. Podczas badania trycholog wykorzystuje kamerę, a na monitorze widzi obraz w znacznym powiększeniu. Dzięki temu może ocenić stan skóry oraz włosów i szybko znaleźć przyczynę problemów oraz dobrać pacjentowi odpowiednie leczenie.
Znajdź trychologa w Trójmieście
Stan naszych włosów to również sygnał, czy z naszym organizmem wszystko jest w porządku. Ich wygląd odzwierciedla bowiem stan naszego zdrowia.
- Na suchość owłosionej skóry głowy i włosów rzeczywiście wpływa stan zdrowia - potwierdza mgr Claudia Musiał. - Wyróżnia się szereg problemów zdrowotnych, które wpływają na ograniczenie zdolności włosów do zatrzymywania wilgoci. Zaliczają się do nich np. niedoczynność tarczycy, niedoczynność przytarczyc, zespół Menkesa, anemia oraz zaburzenia odżywiania, czego przykładem jest jadłowstręt psychiczny czy bulimia. Co więcej, w trakcie klimakterium, kiedy to jest ograniczona produkcja estrogenów, włosy mogą stać się suche i łamliwe. Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, jest wykonanie morfologii krwi obwodowej, a także rozpoznanie ewentualnych niedoborów. Następnie, należy zadbać o właściwą dietę i suplementację. Pomocne okażą się kwasy omega-3, witamina D oraz przeciwutleniacze. Można rozważyć również zażywanie suplementów z siarką organiczną lub krzemionką - zaleca ekspertka.
Suche włosy - czego nie robić?
Aby poprawić wygląd i jakość włosów i rozprawić się z ich stanem, należy ograniczyć wszelkie czynniki pochodzenia zewnętrznego, powodujące suchość włosów. Należy zrezygnować z suszenia włosów gorącym powietrzem oraz zminimalizować, jeśli nie wykluczyć z użytku prostownicy oraz lokówki. Jeżeli nie wyobrażamy sobie stylizacji włosów bez tych urządzeń, pamiętajmy o stosowaniu preparatów nawilżających oraz termoochronnych tuż przed planowaną stylizacją "na ciepło". Włosy nie lubią również słońca, dlatego w szczególności w okresie letnim niezwykle istotna jest ochrona skóry głowy i włosów przed promieniami UV, ale także ochrona włosów przed słoną wodą oraz niszczącym włosy chlorem. W okresie wiosenno-letnim nie zapominajmy o sprayu z filtrami UV! Z kolei w okresie jesienno-zimowym warto nosić czapki - niska temperatura i wiatr pogarszają stan włosów i znacząco wpływają na ich kondycję, nawilżenie i ostatecznie - wygląd.
Przeziębienie cebulek włosów. Co to jest?
Jak dbać o suche włosy?
Suche włosy należy traktować w odpowiedni sposób. Są wymagające i potrzebują odpowiednich warunków oraz preparatów i składników.
- Musimy zwracać uwagę na temperaturę wody, której używamy do mycia, ponieważ zbyt gorąca woda wysusza włosy i niszczy ich ochronną warstwę lipidową - mówi Natalia Munda, kosmetolog Clinica Cosmetologica. - Po każdym myciu włosów obowiązkowo powinniśmy nałożyć maskę, która dostarczy składników o działaniu nawilżającym. Tak zwane humektanty i emolienty. Humektanty to składniki o właściwościach higroskopijnych, które dobrze wiążą wodę we włosach i skórze. Można tu wymienić mocznik, betainę, pantenol, miód albo honeyquat, pochodną miodu, która wnika w głąb włosów i doskonale je nawilża. Humektanty koniecznie musimy domknąć za pomocą emolientów, czyli składników chroniących włosy przed nadmierną utratą wody. Emolientami są naturalne oleje, na przykład olej jojoba, który jest szczególnie wartościowy ze względu na skład przypominający nasze sebum, a także olej z czarnuszki, który ma również dobroczynny wpływ na nasz skalp i wzmacnia cebulki włosowe. Zaliczamy do nich także silikony, czy, jeśli wolimy, naturalne odpowiedniki silikonów, które nie nadbudowują się na włosach i nie trzeba ich usuwać za pomocą mocniejszych detergentów - dodaje Natalia Munda.
Skuteczne metody na suche włosy
- Wybieraj odżywki, które zawierają składniki odbudowujące strukturę włosów (to np. ceramidy, proteiny jedwabiu oraz keratyna). Preparat zawsze nakładaj na umyte i osuszone ręcznikiem włosy, wmasowując go pasmo po paśmie.
- Stosuj silnie nawilżające maski - po ich aplikacji nakładaj na włosy foliowy czepek kąpielowy i ręcznik. Ciepło sprawi, że łuski włosów się rozchylą, a składniki odżywcze kosmetyku łatwiej wnikną do ich wnętrza.
- Spłukuj włosy chłodną wodą, będą błyszczące. Ten zabieg błyskawicznie domyka łuski włosów, odpowiedzialne za ich matowy wygląd.
- Stosuj na włosy bioferment z bambusa, czyli naturalny silikon roślinny. Stosując regularnie maski z tymi składnikami, zauważysz poprawę nawilżenia włosów, staną się gładsze, bardziej elastyczne i lśniące.
- Regularnie stosuj maski z żółtka, miodu, oliwy i cytryny oraz poddawaj włosy olejowaniu. Olejowanie możesz wykonywać nawet 1-2 razy w tygodniu.
- W codziennej pielęgnacji suchych włosów niezbędne jest również stosowanie na łodygę włosów preparatów kondycjonujących, bez spłukiwania - dodaje mgr Claudia Musiał. - W przypadku preparatów pielęgnacyjnych przeznaczonych do łodygi włosa, należy wybierać produkty zawierające takie składniki jak olej arganowy, olej z awokado, olej migdałowy, olejek jojoba, olej tamanu, olej z pestek winogron, masło shea, aloes, keratynę, kwas 18-metyloeikozanowy, prowitaminę B5, glicerynę, aminokwasy pszenne, pantenol, proteiny jedwabiu, octan tokoferylu czy ceramidy - zaleca ekspertka.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2022-08-04 09:12
(3)
Olej arganowy. Używała go nawet sama Kleopatra :) Kąpała się przy okazji w kozim mleku. Nie ma nic lepszego.
- 1 5
-
2022-08-04 09:58
(1)
Oleje nie nawilżają
- 4 1
-
2022-08-04 17:01
Ale olejki tak
- 0 0
-
2022-08-04 17:02
Robila tez inne rzeczy
- 0 0
-
2022-08-04 08:51
(1)
Miałem na studiach taka Paulę z Wejhera. Miała ciemne normalnie zadbane wlosy. Była opcja skorzystać z programu Erasmus, to mimo ewidentnego braku zainteresowań naukowych stwierdziła że "pojedzie do Hiszpanii podszkolić język". No i pojechała. Wróciła, to z włosami była istna tragedia. Nie dość że włosy powyrywane, podniszczone, to jeszcze miała długi czas wode w kolanach. Te upały są takie zabójcze? Nie wiem o co chodzi.
- 6 6
-
2022-08-04 17:04
To wszystko przez ciebie pewnie
Hahah
- 0 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.