• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ile jest ważne skierowanie do poradni specjalistycznej na NFZ?

PK
12 lutego 2024 
Opinie

Skierowanie do specjalisty na NFZ - czy niewykorzystane traci ważność? Gdy lekarz rodzinny wystawi skierowanie do specjalisty, warto umówić się na wizytę od razu, nawet gdy sprawa nie jest nagląca, lecz warta zdiagnozowania w przyszłości, bowiem czas oczekiwania na wizytę w poradni specjalistycznej może wynosić nawet do kilku lat. W jakim terminie pacjent może umówić się do specjalisty na NFZ? Ile ważne jest skierowanie do poradni na NFZ?



Przychodnie i poradnie NFZ - Gdańsk, Gdynia, Sopot



Czy do psychiatry potrzebne jest skierowanie? Czy do psychiatry potrzebne jest skierowanie?

Jak dostać skierowanie do specjalisty na NFZ?



Aby dostać skierowanie do specjalisty na NFZ, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu (do lekarza rodzinnego) i opisać dolegliwości. Po konsultacji lekarz podejmie decyzję, czy dolegliwości pacjenta można wyleczyć bez wsparcia specjalistycznego, czy niezbędne będzie specjalistyczne diagnozowanie.

Po otrzymaniu skierowania pacjent sam może zdecydować, do której poradni specjalistycznej chce się udać - musi to być jedna z tych, które zawarły umowę z NFZ.

Porada specjalistyczna to wydanie przez specjalistę opinii o stanie zdrowia oraz wskazanie dalszego toku leczenia na podstawie wykonanych badań diagnostycznych. Podczas pierwszej wizyty specjalista decyduje o tym, czy wystarczy jednorazowa konsultacja, czy też konieczne będzie objęcie leczeniem stałym.

Kontrola L4. Zakwestionowano 1,7 tys. zwolnień


Ponad 100 tys. pacjentów nie odwołało wizyty u lekarza



Ile jest ważne skierowanie do poradni specjalistycznej na NFZ?



Skierowanie do specjalisty na NFZ ważne jest bezterminowo. Oznacza to, że teoretycznie pacjent może umówić się na wizytę w dowolnej placówce NFZ nawet kilka lat po otrzymaniu skierowania.

Warto jednak pamiętać, że skierowanie do poradni specjalistycznej jest ważne do czasu ustania przyczyny, z jakiej było wystawione. Jeżeli więc skierowanie zostanie przedłożone do realizacji po zbyt długim czasie od daty jego wystawienia, lekarz może podjąć decyzję o konieczności zaktualizowania informacji o stanie zdrowia pacjenta celem zweryfikowania pierwotnej przyczyny kierowania.

Ile dni jest ważne e-skierowanie?



E-skierowanie jest ważne bezterminowo i nie trzeba nigdzie potwierdzać jego uzyskania, jak było to w przypadku papierowych skierowań. E-skierowanie działa na podobnych zasadach, jak e-recepta.

Ile kosztuje badanie krwi na wszystko? Ile kosztuje badanie krwi na wszystko?

Po jakim czasie trzeba nowe skierowanie do specjalisty?



Nowe skierowanie będzie konieczne, gdy pacjent zakończy leczenie u danego specjalisty, ale będzie wymagał leczenia z powodu innej przyczyny.

Od momentu objęcia specjalistyczną opieką to specjalista wyznacza terminy kolejnych wizyt kontrolnych, decyduje o niezbędnych badaniach, lekach i zabiegach. Oznacza to, że pacjent nie musi iść po kolejne skierowanie do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, jeżeli dotyczy ono tej samej dziedziny.

Lekarz specjalista podczas wizyty może:
  • wystawić skierowania na badania i konsultacje
  • wystawić skierowania na leczenie szpitalne, uzdrowiskowe i rehabilitację leczniczą
  • wydać kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego (DiLO)
  • wystawić zlecenie na wyroby medyczne
  • wykonać badania profilaktyczne
  • przeprowadzić niezbędną edukację i promocję zachowań prozdrowotnych
  • podjąć decyzję o zakończeniu leczenia w poradni specjalistycznej
  • wystawić skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne
PK

Opinie

Wydarzenia

Szpitale Pomorskie wakacyjnie | dla przyszłych i obecnych mam

warsztaty, spotkanie, badania, konsultacje

Warsztaty relaksacji dźwiękiem

120 zł
warsztaty, joga

Festiwal Uroda

27 - 85,50 zł
targi

Najczęściej czytane