• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy do psychiatry potrzebne jest skierowanie?

kc
28 lipca 2023 
Opinie (6)

Czy do psychiatry potrzebne jest skierowanie? Pacjent powinien zaplanować wizytę w momencie, gdy czuje niepewność dotyczącą stanu psychicznego, która nie zawsze wywołana jest przez konkretny czynniki, np. trudne wydarzenie.







Czy do psychiatry potrzebne jest skierowanie?



Pacjent otrzymuje skierowanie na badania, kiedy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego stwierdzi, że wymaga leczenia specjalistycznego. Możesz samodzielnie zdecydować, do jakiego specjalisty się wybrać pod warunkiem, że działa w ramach NFZ. Lekarz przeprowadzi diagnozę i opracuje dalszy plan leczenia w razie konieczności.

W Polsce istnieje grupa lekarzy specjalistów, do których nie trzeba mieć skierowania. Wśród nich znajduje się psychiatra.

Skierowanie do psychiatry nie jest wymagane w przypadku:

  • wizyty u lekarza psychiatry w trybie ambulatoryjnym, w tym również w odniesieniu do wizyty w centrum zdrowia psychicznego,
  • leczenia uzależnienia, gdy pacjent zgłasza się w celu leczenia uzależnienia albo współuzależnienia,
  • zgłoszenia do szpitala psychiatrycznego oraz na oddział psychiatryczny, w ramach centrum zdrowia psychicznego - w trybie nagłym, po decyzji lekarza dyżurującego na izbie przyjęć.

Skierowanie jest niezbędne w przypadku przyjęcia do szpitala psychiatrycznego, poza stanami nagłymi.

Skierowania na badania nie potrzebujesz również, jeżeli m.in. chorujesz na gruźlicę albo jesteś osobą zakażoną HIV, masz orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo jesteś inwalidą wojennym, albo wojskowym.

Czy do psychiatry dziecięcego potrzebne jest skierowanie?



Skierowanie jest również wymagane w przypadku konieczności skorzystania z 
ze świadczeń ambulatoryjnych przez dzieci i młodzież. Zgodę na leczenie muszą wyrazić ich rodzice lub przedstawiciele ustawowi.

Jak rozpoznać depresję u własnego dziecka? Jak rozpoznać depresję u własnego dziecka?

Czy do psychologa potrzebne jest skierowanie?



Przed pandemią COVID-19 skierowanie do psychologa w ramach NFZ było niezbędne. Dokument mógł wystawić dowolny lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, tzn. posiadający umowę z NFZ albo pracujący w placówce, która zawarła umowę. W praktyce mógł to być lekarz pierwszego kontaktu, ale również inny specjalista, np. endokrynolog w ramach indywidualnej praktyki lekarskiej. Skierowanie ważne było przez 14 dni.

W trakcie stanu zagrożenia epidemicznego pacjenci mogli umawiać się na wizyty bez konieczności posiadania skierowania. Stan zagrożenia epidemicznego zakończył się 1 lipca br. Rzecznik resortu zdrowia zwrócił jednak uwagę, że trwają prace nad zniesieniem obowiązku posiadania skierowania do psychologa.



Psycholog czy psychiatra?



Psycholog wykorzystuje pogłębioną diagnostykę osobowości, ocenę procesów poznawczych oraz dyspozycji psychicznych w celu diagnozowania problemów. Wykorzystuje rozmowę, a także testy psychologiczne. Psycholog nie prowadzi psychoterapii, nie ma również uprawnień do zalecania leczenia farmakologicznego. W codziennej praktyce zajmuje się ustaleniem planu terapeutycznego, a także skierowaniem do innego specjalisty, np. psychiatry. Psycholog rozwiązuje bieżące problemy m.in. prowadzi interwencje kryzysowe.

Część psychologów po studiach wyższych decyduje się także ukończyć szkołę psychoterapii w dowolnie wybranym nurcie, co umożliwia prowadzenie psychoterapii. Specjalista zajmuje się wsparciem w przepracowaniu problemów i trudności wywołujących zaburzenia psychiczne i somatyczne. Psychoterapię można podzielić na m.in. indywidualną krótkoterminową, długoterminową oraz podtrzymującą. Warto pamiętać, że psychoterapeuta nie musi być psychologiem ani lekarzem, ale musi ukończyć czteroletnią szkołę, a także posiadać certyfikat psychoterapeuty.

Z depresją do psychiatry czy psychologa? Z depresją do psychiatry czy psychologa?

Psychiatra to lekarz po studiach medycznych zajmujący się leczeniem chorób wykorzystując również farmakologię. Diagnoza powstaje poprzez wykorzystanie wywiadu, badań diagnostycznych, np. laboratoryjnych, a także oceny stanu psychicznego oraz somatycznego. Psychiatra może zdecydować o leczeniu w szpitalu.
kc

Opinie (6) 1 zablokowana

  • Dziadosław może bez skierowania

    • 1 0

  • Szpikek

    Uważam ,że 90% osób komentujących na tym portalu powinno udać się do psychiatry .I to pilnie .

    • 4 1

  • Psycholog to przyjaciel za pieniądze (1)

    • 2 3

    • Przyjaciel to cud chociaż przytuli, albo pójdzie z tobą na miasto.

      • 1 0

  • Życzę powodzenia. W Centrum Zdrowia Psychicznego w Gdyni umawiają obecnie na drugą połowę grudnia.

    • 1 0

  • Prawda o leczeniu w szpitalu psychiatrycznym

    Żadnego leczenia w szpitalu na Srebrzysku nie ma. Tam jest niekompetentny personel, który nafaszeruje pacjenta psychotropami, aby mieć spokój. Ordynator tego szpitala niejaka elmira kozicka nie potrafi odróżnić depresji od guza mózgu w ostatnim stadium. Nie ma za grosz empatii, powołania i dobrej woli. Pańcia za to bardzo boi się tvn-u.

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Slow Space by PUMA

20 zł
warsztaty, spotkanie, konsultacje, joga

III Ogólnapolska Konferencja Samoświadomość i komunikAACja a TZW. zachowania trudne

konferencja

Distinguished Gentleman's Ride

w plenerze, zlot, imprezy i akcje charytatywne

Najczęściej czytane