• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdzie wyrzucić przeterminowane leki?

Ilona Raczyńska
8 marca 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Nie ma przepisów, które nakładałyby na apteki obowiązek przyjmowania przeterminowanych medykamentów, ale w Trójmieście można nieodpłatnie dostarczyć je do ponad 200 aptek. Nie ma przepisów, które nakładałyby na apteki obowiązek przyjmowania przeterminowanych medykamentów, ale w Trójmieście można nieodpłatnie dostarczyć je do ponad 200 aptek.

Przeterminowane lub częściowo wykorzystane leki należy wyrzucić do specjalnie przystosowanych pojemników. W Trójmieście znajdziemy je w blisko 200 aptekach. Czasem ustawione są w widocznym miejscu, a czasem na zapleczu apteki.



Pojemnik na przeterminowane leki w Aptece Dyżurnej Na Wałach w Gdańsku.   Pojemnik na przeterminowane leki w Aptece Dyżurnej Na Wałach w Gdańsku.

Gdzie wyrzucasz przeterminowane leki?

Leki to odpady niebezpieczne, dlatego nie powinno się spłukiwać ich w zlewie, czy wyrzucać razem z odpadami komunalnymi do śmietników. Dlaczego?

- Po pierwsze, istnieje niebezpieczeństwo, że zbyt łatwy dostęp będą miały do nich zwierzęta lub dzieci, które zachęcone kolorowymi tabletkami mogą je po prostu połykać. Po drugie, są to środki chemiczne, które zanieczyszczają środowisko, rozpuszczając się w glebie lub przedostając się do wód gruntowych, tym samym powodując potencjalnie niebezpieczną sytuację dla zdrowia ludzi - wyjaśnia mgr farmacji Jolanta Miaskowska, kierownik Apteki Alpejskiej w Gdańsku.

Warto wiedzieć, że nie ma przepisów, które nakładałyby na apteki obowiązek przyjmowania przeterminowanych medykamentów. Na szczęście w Trójmieście zbędne leki z domowej apteczki można nieodpłatnie dostarczyć do ponad 200 aptek.

- W naszej aptece odbieramy leki od pacjentów i utylizujemy je wraz z naszymi medykamentami, co stanowi dla nas dodatkowy koszt - wyjaśnia Jolanta Miaskowska. - Obowiązkiem każdej apteki jest utylizowanie lekarstw za pośrednictwem wyspecjalizowanej firmy przynajmniej raz do roku. Opłata jest pobierana od kilograma odebranych leków.

W przypadku aptek wyposażonych w pojemniki przez samorząd, całość kosztów związanych z odbiorem, transportem i unieszkodliwieniem leków ponosi gmina.

- Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, informacje o tym, gdzie mieszkańcy mogą oddać odpady powinny się znaleźć w uchwalonym przez radę gminy regulaminie utrzymania czystości i porządku w gminie - wyjaśnia Małgorzata Czeszejko-Sochacka z Ministerstwa Środowiska.

Informacje o punktach selektywnego zbierania odpadów komunalnych gmina ma obowiązek udostępnić na stronie internetowej. Listę pojemników ustawionych w gdańskich aptekach i harmonogram odbioru odpadów można znaleźć na stronie Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku.

Zestawianie gdyńskich i sopockich aptek, które przyjmują przeterminowane i niepotrzebne leki, znajduje się na stronie Komunalnego Związku Gmin "Dolina Redy i Chylonki".

- Wszystkie rodzaje odpadów niebezpiecznych, w tym niepotrzebnych leków, można przez cały rok nieodpłatnie przekazywać także do Punktów Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych rozlokowanych w pięciu punktach na terenie miasta oraz podczas Objazdowych Zbiórek Odpadów Niebezpiecznych - mówi Adam Majewski z Referatu Ekorozwoju, Wydziału Środowiska UM Gdyni. - Adresy i harmonogram znajdują się na stronie www.smiecodnowa.pl.

W Trójmieście działa prawie 300 aptek. Sprawdź, do której masz najbliżej.

Pojemniki są ustawione w aptekach w widocznym miejscu lub na zapleczu - wówczas wywieszona jest kartka o możliwości zostawienia leków w aptece. Są bardzo wytrzymałe i łatwo można wrzucić do nich leki.

- Szczeliny w pojemnikach są wąskie, dlatego zaleca się przynoszenie leków bez opakowań. Najlepiej do pojemników wrzucać blistry z tabletkami, kapsułkami czy drażetkami lub tubki z maścią czy kremem - mówi Michał Mackiewicz, kierownik Apteki Dyżurnej w Gdyni.

Pacjenci często denerwują się, że przynieśli siatkę leków, a muszą dodatkowo stracić czas na wyciąganie ich z opakowań. Skąd taki wymóg?

- Prosimy pacjentów o przynoszenie przeterminowanych leków wyjętych z opakowań, tak by zajmowały jak najmniej miejsca w kontenerze - wówczas zmieści się ich więcej - dodaje mgr farmacji Joanna Bukowska, kierownik Apteki "Im. Mickiewicza" Dom Leków.

Pojemniki w Gdańsku opróżniane są co dwa miesiące, w Sopocie i Gdyni dwa razy w miesiącu. Aptekarze przyznają, że zapełniają się dość szybko, dlatego, gdy zachodzi potrzeba, wystarczy zgłosić konieczność opróżnienia pojemnika we wcześniejszym terminie. W ciągu roku z trójmiejskich aptek odbieranych jest kilka ton przeterminowanych medykamentów. Dlaczego wyrzucamy ich tak dużo?

- Jakiś czas temu można było kupić tzw. lekarstwa "za grosz", często warunkiem był zakup określonej liczby opakowań, które po skończonym leczeniu zostawały i albo oddawane były znajomym lub sąsiadom (co jest również karygodne), albo wyrzucane. Takie akcje to już przeszłość, ale dziś nadal mamy domowe apteczki przepełnione lekarstwami - mówi Jolanta Miaskowska.

Niektóre leki są trudno dostępne i zdarza się, że klienci zwyczajnie kupują na zapas, a czasem dlatego, że dany lek jest w promocji.

- Kolejną przyczyną może być zalew reklam, które oferują specyfiki o różnych nazwach handlowych, ale często o takim samym składzie chemicznym - dodaje Jolanta Miaskowska. - Np. paracetamol sprzedawany jest pod ponad 20-toma nazwami. Przekonani reklamą, kupujemy kolejne specyfiki licząc, że są lepsze od poprzednich, a są to często te same lekarstwa.

Miejsca

Opinie (49)

  • Bez opakowan

    Najgorsze jak do apteki przynoszą w opakowaniach, opakowania to kartoniki wiec najlepiej to wyrzucić u siebie w domu, bo wtedy My w aptece mamy dodatkowo Zabawę z opakowaniami itd. Igły po np insulinach i innych lekach należy oddawać do utylizacji w szpitalach bo niestety reforma nie przewidziala ze Pacjenci do aptek będą także przynosić wszelkiego rodzaju igły, a niestety od aptek nie przyjmuje żadna firma igieł ; /

    • 5 0

  • do kibla, to taka fajna dziura co przyjmie wszystko

    no prawie

    • 5 1

  • nie mam takich problemów

    nie kupuję leków

    • 2 2

  • Tak nie można... (2)

    Co pół roku robię rekonesans szafki z lekarstwami. Nie mam ich dużo - ale widzę że to bardzo często jest tak że to są ostatki z zakończonych kuracji a nie jakieś nadprogramowo, impulsywnie zakupione medykamenty. Zbieram to w siateczkę i jak jadę do sklepu biorę ze sobą. Ostatnio przekazałam siatkę w aptece w CH Carrefour - BEZPROBLEMOWO. Osobom, które tu wypisują że mają to gdzieś i wylewają lub wrzucają jak inne śmieci - Ogarnijcie się i zacznijcie widzieć coś więcej niż swój czubek nosa, to naprawdę nie jest wielki wysiłek!

    • 8 2

    • Ja niedawno zaniosłam całą małą reklamówkę przeterminowanych leków zbieranych przez kilka lat

      jakoś zawsze było mi nie po drodze, ale czekały sobie w szufladzie :) W aptece oddałam bez problemu - a były i tabletki i płyny.

      • 1 1

    • Płynne wylewać do zlewu można, a nawet trzeba, a butelkę do szkła lub do plastiku, bo coraz częściej są plastikowe. Do pojemników w aptekach to chodzi tyko o tabletki i ewentualnie inne medyczne akcesoria: termometry, strzykawki itp.

      • 0 0

  • przeziebienie (1)

    Ja zrezygnowalam z lekow na przeziebienie, nie biore nic ani patacetamolu, ani syropow ani zadnych innych wynalazkow na katar. Przechodze wszystko identyczniejak w przypadku brania lekow. Wiec po co pakowac w siebie chemie niepotrzebnie?

    • 4 1

    • Podczas przeziębienia zjadam kilka ząbków czosnku

      i piję dużo ciepłej wody z cytryną
      ale najlepiej wtedy 2 dni choć pogrzać się w domu

      • 1 1

  • Nie kupowac niebedziecie musieli wyrzucac!! i tak to wszystko placebo!

    A dodatkowo zaoszczędzicie kasę!!Firmom farmaceutycznym tylko na tym zależy !!Niech podadzą co sie dzieje z rutinoscorbinem p przekroczeniu terminu ważności albo witaminą C? i jaka jest jej skuteczność w tych mikro dawkach jakie ją sprzedają??? Jaka jest szkodliwość paracetamolu po terminie ważności ?

    • 2 0

  • Dać teściowej

    JAk w temacje

    • 0 0

  • Do kubła na śmieci!!! To takie skomplikowane??

    .

    • 0 2

  • tester

    a to ciekawe, przed wprowadzeniem nowych lekow na rynek sa prowadzone testy na ludziach i to sporej grupie by wiedziec jakie skutki uboczne moze miec dany lek i jakos nie slychac by ktos z tych ludzi mial powazne problemy zdrowotne od wcinania roznorakich lekow....

    • 1 0

  • "Chroń środowisko?" raczej "Chroń firmy farmaceutyczne przed utratą zysków"

    • 0 2

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Konferencja "SM i co z tego?"

konferencja

Slow Space by PUMA

20 zł
warsztaty, spotkanie, konsultacje, joga

Distinguished Gentleman's Ride

w plenerze, zlot, imprezy i akcje charytatywne

Najczęściej czytane