Wiadomości

stat

Gdynia: ambulans z Budżetu Obywatelskiego w stacji pogotowia

Najnowszy artukuł na ten temat

Przestój w remoncie schodów łączących Siedlce z Suchaninem

Zakupiony ze środków Budżetu Obywatelskiego ambulans trafił przed świętami do Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gdyni. Karetka wraz z wyposażeniem kosztowała 520 tys. zł. Będzie stacjonowała w centrum.Czy musiałe(a)ś kiedykolwiek korzystać z pomocy medycznej w święta?

tak, wielokrotnie 10%
tak, kilka razy 15%
nie, nie zdarzyło mi się mieć problemów ze zdrowiem w tym czasie 75%
zakończona Łącznie głosów: 368
Przypomnijmy, że w mijającym roku po raz pierwszy w głosowaniu na Budżet Obywatelski pojawiła się pula przeznaczona na projekty miejskie. 1,5 mln zł miało być spożytkowane na propozycje wymagające większego zaangażowania środków niż mniejsze inwestycje w dzielnicach.

Jednocześnie miało zaktywizować mieszkańców, wypracowujących propozycje ogólnomiejskie na warsztatach. Koncepcje były wybierane poprzez głosowanie, przez co na na ostateczną listę do głosowania dla wszystkich mieszkańców trafiły tylko niektóre.Wśród nich była propozycja zakupu ambulansu dla Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Choć na etapie weryfikacji, dyskusji z urzędnikami i samego głosowania nie brakowało opinii, że w ogóle nie powinna być rozważana w głosowaniu na BO, to karetka głosami mieszkańców została uznana za najbardziej potrzebną inwestycję ze wszystkich zaproponowanych. Projekt otrzymał 13 tys. 79 głosów.

- Nie było jednego autora projektów. Podczas grupy warsztatowej mieszkańcy podzielili się według dziedzin, m.in. w temacie ochrony zdrowia. Były różne pomysły, takie jak: szkolenia z pierwszej pomocy, zakup defibrylatorów. Pojawił się też ambulans, który, jak się okazało w wewnętrznym głosowaniu, jest najbardziej potrzebny - mówi Lechosław Dzierżak, radny Gdyni.

Dodaje, że podczas procesu brali udział urzędnicy oraz także przedstawiciele Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, sugerując, co byłoby najbardziej potrzebne z dziedziny ochrony zdrowia w Gdyni.

Czytaj też: nowe zasady Budżetu Obywatelskiego w Gdyni

- W wyposażeniu znajdują się nosze z transporterem, defibrylator oraz respirator dla dzieci i dorosłych i m.in. drukarka. Jako że to dar od mieszkańców - pozostanie w centrum i zastąpi zespół, który trafi w inne miejsce - opowiada Beata Pająk-Michalik, dyrektor Miejskiej Stacji Pogotowia.
Przypomnijmy, że w listopadzie Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego przekazano kosztujący blisko 380 tys. zł nowy ambulans, który stacjonuje w Cisowej, na terenie Szkoły Podstawowej nr 31. Zastąpił ambulans z 2008 roku.

Badania, konsultacje