Wiadomości

Nowy ambulans w miejskiej stacji pogotowia w Gdyni

Blisko 380 tys. zł kosztował nowy ambulans, który trafił do Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gdyni. Nowy pojazd będzie stacjonował w Cisowej, na terenie Szkoły Podstawowej nr 31. Zastąpi ambulans z 2008 roku, który zostanie wystawiony na sprzedaż.Musiałe(a)ś kiedykolwiek korzystać z pomocy ratowników medycznych jeżdżących ambulansem?

tak, wielokrotnie 27%
tak, jeden raz 30%
nie, nie potrzebowałe(a)m ich pomocy 43%
zakończona Łącznie głosów: 381
Karetkę zakupiono głównie ze środków budżetu miasta. Około 20 tys. to kwota, którą dołożyła stacja pogotowia.

- W tej chwili jako Miejska Stacja Pogotowia Ratunkowego posiadamy 15 ambulansów. Osiem pracuje w systemie ratownictwa medycznego, dwa - w transporcie sanitarnym, reszta to pojazdy zapasowe. Karetki zużywają się szybko, dlatego co roku zachodzi konieczność wymiany jednego pojazdu. Sprzęt do tego zakupionego ambulansu trafi z pojazdu, który jeździł po ulicach do tej pory - mówi Jacek Adamonis z Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gdyni.
Poprzednia karetka zostanie wystawiona na sprzedaż. Ma na swoim koncie przejechanych 400 tys. kilometrów, ale - jak mówią pracownicy MSPR - chętnych na zakup nie powinno zabraknąć.

- Udaje się nam sprzedawać pojazdy. Najczęściej zgłaszają się po nie firmy transportowe. Niebawem będziemy ogłaszali przetarg - uzupełniają.
Karetki wyjeżdżają średnio miesięcznie 1,7 tys. razy, przejeżdżając 26 tys. kilometrów.Za miesiąc kolejna karetka z BOO tym, że warto inwestować w nowy sprzęt, przekonują władze miasta.

- Karetka ma służyć mieszkańcom. W tym roku kupiliśmy ambulans z budżetu miasta. W poprzednich latach karetki były kupowane m.in. ze środków wojewody, ale obecnie nie ma tego dofinansowania, więc "dźwigamy" w całości ten koszt, wiedząc, że to potrzebne - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni.
Za miesiąc do MSPR dołączy kolejny pojazd za 500 tys. zł. To zwycięski projekt z ostatniej edycji Budżetu Obywatelskiego, w którym po raz pierwszy można było głosować na duże projekty miejskie.

Wygrał zakup karetki, a po dołożeniu środków z budżetu realizowane będą też parki kieszonkowe w dzielnicach.

Badania, konsultacje