• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdańsk walczy z nadwagą u dzieci. Skorzystało już niemal 7 tys. uczniów

Wioleta Stolarska
8 września 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Niestety bardzo często zbyt duża waga postrzegana jest przez rodziców czy dziadków jedynie w kategoriach wyglądu. Jednak nadwaga i otyłość prowadzą do wielu poważnych chorób. Niestety bardzo często zbyt duża waga postrzegana jest przez rodziców czy dziadków jedynie w kategoriach wyglądu. Jednak nadwaga i otyłość prowadzą do wielu poważnych chorób.

Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie, a Światowa Federacja Otyłości sygnalizuje, że do 2030 r. problem otyłości dotknie w naszym kraju prawie milion dzieci. Nie ma wątpliwości, że nadwaga to ogromny problem. W Gdańsku od 10 lat miasto wraz z Uniwersyteckim Centrum Klinicznym realizuje kompleksowy program profilaktyki i wczesnego wykrywania otyłości u dzieci i młodzieży - "6-10-14 dla Zdrowia". W tym czasie przeprowadzono 60 tys. badań przesiewowych u dzieci, a ponad 6,7 tys. zostało zakwalifikowanych do objęcia opieką. Jak wygląda sytuacja i jak skorzystać z pomocy?



Gdzie znaleźć dietetyka lub leczyć otyłość w Trójmieście?


Czy sądzisz, że dobrze dbasz o dietę swojego dziecka i jest ona odpowiednio urozmaicona?

Otyłość dziecięca to choroba coraz częściej występująca na całym świecie. Problem dotyczy zarówno krajów wysokorozwiniętych, jak i rozwijających się. Wzrastająca liczba dzieci z otyłością, jak i coraz młodszy wiek jej występowania sprawiają, że choroba ta oraz jej skutki stają coraz istotniejszym zagadnieniem społecznym, zdrowotnym, a nawet ekonomicznym i politycznym.

Od 2011 roku we współpracy z Miastem Gdańsk w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym realizowany jest kompleksowy program profilaktyki i wczesnego wykrywania otyłości u dzieci i młodzieży - "6-10-14 dla Zdrowia". To inicjatywa, która nie tylko leczy, ale realnie dba o zdrowie najmłodszych gdańszczan.

- Zdrowie to podstawa jakiejkolwiek działalności, więc inwestowanie w najmłodsze pokolenie i ich otoczenie może pomóc im lepiej kształtować swoje przyszłe życie. Myślę, że to unikatowy projekt na skalę polską - mówiła podczas specjalnej konferencji Monika Chabior, wiceprezydent Gdańska ds. społecznych.
Czytaj też: Jaką dietę powinno mieć dziecko po pierwszym roku życia?

60 tys. badań, 11 tys. wizyt, 111 warsztatów



W ciągu dekady w ramach programu wykonano prawie 60 tys. badań przesiewowych u dzieci z Gdańska, ponad 6,7 tys. zostało zakwalifikowanych do objęcia opieką, odbyło się ponad 11 tys. wizyt rodziców i dzieci z zespołem specjalistycznym, ponad 2 tys. dzieci ukończyło roczną opiekę. Dodatkowo w programie zrealizowano ponad 111 warsztatów edukacyjnych, w których uczestniczyło ponad 2,3 tys. rodzin. Ponad 1,6 tys. pacjentów ukończyło pełen cykl spotkań w programie.

- 10 lat to ważny moment, który pozwala podsumowywać, ale też planować kolejne działania. Początki naszej inicjatywy sięgają tak naprawdę lat 90., kiedy powstał Ośrodek Promocji Zdrowia i Sprawności Dzieci. Program "6-10-14 dla Zdrowia" jest pierwszym w Polsce kompleksowym programem zdrowotnym, nastawionym na długofalową zmianę zachowań zdrowotnych, zarówno u dzieci, jak i ich rodzin. Naszym celem nigdy nie było odchudzanie dzieci w sposób spektakularny, tylko to, żeby zmiany działy się stopniowo, w spokoju i prawidłowo przebiegały. Planujemy, jakie zmiany są niezbędne, żeby wchodzić na zdrowie tory wprowadzać zdrowe nawyki, zmiany sposobu odżywiania, zwiększenie aktywności fizycznej. To działa - mówiła dr Paulina Metelska, koordynator programu. - Dotychczas przeprowadzone w Gdańsku działania, realizowane od 2011 roku, pozwoliły na zbudowanie kompleksowego systemu wsparcia dla dzieci z nadwagą i otyłością zarówno na poziomie rodzinnym - poprzez przeprowadzenie kompleksowych interwencji edukacyjnych wśród rodziców, a także na poziomie szkolnym, poprzez wdrażanie szkolnych polityk zdrowotnych - dodała.
Jak wyjaśniała, badania przesiewowe w kierunku chorób cywilizacyjnych prowadzone są głównie na terenie szkół. Objęte są nimi wszystkie dzieci w grupach wiekowych 6, 9-11 i 14 lat. Dzieci, u których zidentyfikowano czynniki ryzyka chorób cywilizacyjnych w postaci nadmiaru masy ciała, kierowane są wraz z rodzicami do etapu specjalistycznego realizowanego już na terenie Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.

- Etap specjalistyczny to roczny proces prowadzony ze wsparciem interdyscyplinarnego zespołu specjalistów: lekarza, dietetyka, specjalisty aktywności fizycznej i psychologa. Podczas spotkań wytyczany jest wspólnie z rodziną plan postępowania prozdrowotnego dla dziecka skupiający się na zmianie sposobu żywienia, aktywności fizycznej i zachowań zdrowotnych w rodzinie - podkreślała.
Czytaj też: Problemy z jedzeniem u dzieci. Jak sobie z tym radzić?

Jak sytuacja wygląda w Polsce?



Światowa Organizacja Zdrowia WHO podaje, że dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie. Już ok. 10 proc. dzieci w wieku 1-3 lat ma nadwagę/otyłość, a dodatkowe 18,4 proc. jest zagrożone nadmierną masą ciała. W przypadku osób poniżej 20. roku życia z otyłością zmaga się 13 proc. chłopców i 5 proc. dziewczynek, natomiast nadwaga dotyczy 31 proc. chłopców i 21 proc. dziewcząt.

W stosunku do rówieśnika z prawidłową masą ciała dziecko otyłe w wieku 10-13 lat jest ok. pięciokrotnie bardziej narażone na występowanie otyłości w wieku dorosłym. 80 proc otyłych nastolatków pozostanie otyłymi dorosłymi.

Czytaj też: COVID-19 zamienia się w pandemię otyłości?

Ok. 30 proc. dzieci w wieku 8 lat pije napoje gazowane co najmniej raz w tygodniu, a ok. 67 proc. nastolatków spożywa napoje energetyczne. U otyłego przedszkolaka prawdopodobieństwo pozostania otyłym w przyszłości jest ponad czterokrotnie większe niż u jego rówieśników o prawidłowej masie ciała.

Twoje dziecko potrzebuje pomocy? Psycholodzy dziecięcy w Trójmieście


Niestety bardzo często zbyt duża waga postrzegana jest przez rodziców czy dziadków jedynie w kategoriach wyglądu. Jednak nadwaga i otyłość prowadzą do wielu poważnych chorób, jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze, co wpływa na zwiększenie ryzyka przedwczesnej śmierci.

Zbilansowana dieta i aktywność fizyczna, czyli właśnie profilaktyka sprawi, że im wcześniej w dziecku wyrobi się prawidłowe nawyki, tym większa szansa, że będzie żyć dłużej w lepszym zdrowiu.

Jak zgłosić dziecko do programu?



Kwalifikacja dziecka do programu najczęściej odbywa się poprzez badania szkolne. Dzieci u których zauważono nadmiar masy ciała w szkolnym badaniu przesiewowym kierowane są automatycznie do dalszego etapu programu.

- Jeżeli na karcie badania dziecka zaznaczono kwalifikację do etapu interwencyjnego - nasz zespół skontaktuje się z Państwem w ciągu dwóch tygodni - informują autorzy programu.
Jeśli dziecko nie brało udziału w szkolnym badaniu, a uczęszcza do gdańskiej szkoły, wystarczy skontaktować się z sekretariatem programu poprzez formularz kontaktowy w zakładce "kontakt" na stronie internetowej. W treści wiadomości należy podać imię i nazwisko dziecka, szkołę do której uczęszcza oraz masę ciała, wzrost i datę urodzenia dziecka.

- Słuchamy również gdańskich lekarzy, którzy opiekują się dziećmi w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej i poradni specjalistycznych. Jeżeli lekarz twojego dziecka uważa, że powinno ono zostać objęte opieką Programu "6-10-14 dla Zdrowia", może wystawić stosowne skierowanie - informują autorzy programu.
Uczestnictwo dzieci i rodziców we wszystkich etapach programu jest bezpłatne.

Miejsca

Opinie (93) 1 zablokowana

  • Za otyłość dzieci winę ponoszą wyłącznie rodzice (2)

    Wiedzą n/t prawidłowego odżywiania jest na wyciągnięcie ręki, wystarczy chcieć, internet
    Dziś ma każdy

    • 7 0

    • To akurat nieprawda. (1)

      Wszędzie jest mnóstwo szumu informacyjnego - sam mimo że od dawna interesuję się tematyką, dopiero niedawno dotarłem do wiedzy na ten temat opartej o badanie naukowe, a nie propagandę żywieniową WHO czy USDA i koncernów spożywczych.
      Tzw. oficjalnie promowana "zdrowa dieta" ma proporcje składników, takie jak dieta tucząca dla zwierząt laboratoryjnych. I jeśli dla celów badawczych celowo tuczy się zwierzęta, to jaki jest sens promocji takiego żywienia u ludzi?

      • 0 0

      • Napisz coś więcej na ten temat. I jaka jest dieta prawidłowa.

        • 0 0

  • Bardzo dobrze, dzieciaki teraz to wszystko jedzą, a rodzice nie są lepsi bo sami zabierają je na fast foody, kupują gazowane napoje. A to nie lepiej ugotować zdrowy obiad w domu i dać dzieciakowi mineralną cisowiankę? Przy otyłości ma się bardzo duże problemy a i na pewno dzieciaki w szkole dokuczają.

    • 1 0

  • hodowla prosiaczków trwa nadal niestety rodzice tak wychowują na słodyczach i w bezruchu ...

    już w wieku szkolnym nabywają chorób przewlekłych a co potem - sami renciści wyrastają

    • 4 1

  • Skutki hodowli dzieci w domach

    Wychowanie na masz i się ode mnie odczep. Masz telefon, komputer i daj mi spokój, oglądaj bajki i daj mi spokój. Piękne nowe place zabaw na osiedlach świecą pustkami, bo trzeba z dzieckiem wyjść i przypilnować. Brak spacerów, chyba że do galerii, to i przy okazji na maka i obiad już z głowy. Rodzice nie gotują z braku czasu, albo ochoty, dzieci żrą śmieciowe żarcie i zerują zapasy przekąsek i słodyczy w moment. Chcesz coś ode mnie? Odczep się, to dam ci batona. Jeżeli już gotują to tradycyjnie kotlet w bułce i na oleju. Niestety to dla rodziców powinni stworzyć program jak odpowiednio dbać o własne dzieci i pozbyć się lenistwa przez które powstaje odruch na odczep się ode mnie.

    • 7 1

  • a co dopiero będzie po przyjęciu końskiej dawki preparatu ??

    leki dostosowuje sie do przedziału wiekowego oraz masy ciała a dlaczego dzieciakom serwuje dawki te samo co dla dorosłych ??

    • 1 2

  • i tym sposobem bedzie więcej pacjentów, więcej leków się sprzeda, więcej badań przeprowadzi, więcej kasy zarobi...

    = sukces lobbystów określonych grup interesów

    • 4 1

  • otyłość młodzieży to plaga !

    kiedy chodziłem do szkoły grubasków było 1/ klasę a teraz niemal połowa

    • 4 0

  • pokolenie wożone wszędzie samochodami

    ile jest już nastoletnich dzieci, które nigdy w życiu same nie poszły do szkoły? nawet te 1-2 km?Widze po znajomych: mieszkanie w bieda bloku czy bieda domku w polu i cale zycie na tylnim siedzeniu samochodu

    • 34 0

  • w 2024 będzie reset i wszyscy pozbędą się nadwagi automatycznie...

    inflacja, upadek banków, wojna.......

    • 3 0

  • a ceny nauk plywania zaporowe!!!

    zwlaszcza, jak jest wiecej niz jedno dziecko. i nie pitolcie,ze z 500+ mozna oplacic, bo jak slysze na co 500+ moge wydac, to mi wychodzi, ze wedlug was dostaje nie 500 ale 5 albo 10tys!!! zrobcie więcej zaporowych cen na baseny i inne zajecia, na ktorych dzieci moga pocwiczyc i zadbac o kondycje - zadbajcie o to, zeby dzieci mialy gdzie byc aktywne przede wszystkim!!!

    • 7 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Ratuję, bo kocham i potrzebuję

warsztaty

Rola osoby towarzyszącej w porodzie warsztaty dla mamy i taty

warsztaty, konsultacje

Warsztat muzykoterapeutyczny Opowieści wewnętrznego dziecka

100 zł
warsztaty, spotkanie

Najczęściej czytane