• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Fala zakażeń grypą. Na Pomorzu niemal najwięcej przypadków

Wioleta Stolarska
2 stycznia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (137)
Grypa jest uznawana za ostrą chorobę zakaźną, która rozprzestrzenia się drogą kropelkową lub przez zetknięcie z powierzchnią, na której jest obecny wirus. Grypa jest uznawana za ostrą chorobę zakaźną, która rozprzestrzenia się drogą kropelkową lub przez zetknięcie z powierzchnią, na której jest obecny wirus.

Ponad 44 tys. przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę odnotowano w drugiej połowie grudnia na Pomorzu. To drugi wynik w kraju. Najczęściej chorują dzieci do 14 roku życia, szczególnie dużo przypadków hospitalizacji jest wśród najmłodszych. Jak przekonują eksperci, obecnie dominuje grypa A - epidemiczna, która bardzo łatwo rozprzestrzenia się drogą kropelkową.



Czy mimo objawów infekcji zdarza się, że idziesz do pracy lub twoje dziecko idzie do szkoły?

Resort zdrowia informuje o fali zachorowań na grypę w Polsce. W ostatnim raporcie, który obejmuje drugą połowę grudnia - od 16 do 22 grudnia 2022 r. - zarejestrowano w Polsce ogółem 296 964 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. To znaczy, że dziennie średnio jest około 40, blisko 50 tys. zachorowań. Średnia dzienna zapadalność wynosiła w badanym okresie 111,4 na 100 tys. ludności.

Na Pomorzu służby sanitarne odnotowały ponad 44 tys. przypadków grypy lub podejrzeń zachorowania na grypę. Tym samym nasze województwo jest drugie w kraju pod względem liczby przypadków. Tylko w przedostatnim tygodniu listopada wystawiono 175 skierowań do szpitala z powodu poważnych objawów ze strony układu oddechowego, ale również układu krążenia.

Jak przekonują eksperci, obecnie dominuje grypa A - epidemiczna, która bardzo łatwo rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Wysoki jest wówczas indeks zakażeń, co znaczy, że jedna zakażona osoba zakaża kilka kolejnych.

Grypie często towarzyszą też zakażenia bakteryjne - u dzieci głównie płuc i ucha środkowego, a u dorosłych zapalenie zatok i poważne zapalenia płuc.

Najwięcej chorych wśród dzieci



Wirus RSV, grypa, ale także rotawirusy i nadkażenia bakteryjne - to główne infekcje, z jakimi obecnie dzieci trafiają na oddziały pediatryczne. Te przeżywają prawdziwe oblężenie. - Obłożenie szpitala jest bardzo wysokie, najczęściej chorują dzieci do 4 roku życia i na oddziałach dla najmłodszych pacjentów zdarzają się sytuacje obłożenia w 100 proc.

Oddziały pediatryczne oblężone. Oddziały pediatryczne oblężone. "O 20 proc. więcej przyjęć"

Największa fala zachorowań na grypę przed nami?



Jak przekonywał kilka dni temu minister zdrowia, obecna wysoka fala zakażeń wirusem grypy wcale nie musi być kulminacyjnym momentem tego sezonu. Według niego możliwe jest, że apogeum przypadnie na przełom lutego i marca.

Objawy grypy. Jak sprawdzić, czy to grypa?



Objawy grypy są bardziej dotkliwe niż w przypadku przeziębienia. Najczęściej pojawiają się nagle i trwają od kilku dni do nawet tygodnia. Grypa może prowadzić do niebezpiecznych powikłań, które w długiej perspektywie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Najwięcej zakażeń pojawia się w sezonie jesienno-zimowym.

Objawy grypy pojawiają się nagle i są intensywne.

Popularne objawy grypy to m.in.:
  • wysoka gorączka,
  • dreszcze,
  • bóle mięśni, głowy i stawów,
  • złe samopoczucie, ogólne rozbicie,
  • ból gardła,
  • kaszel,
  • bóle w klatce piersiowej,
  • senność.

U dzieci popularne objawy grypy to również brak apetytu czy nawet wymioty.

Objawy grypy. Jak sprawdzić, czy to grypa? Objawy grypy. Jak sprawdzić, czy to grypa?

Szczepienie przeciw grypie



Od 1 stycznia 2023 r. Narodowy Fundusz Zdrowia nadal będzie płacił za podanie szczepionki przeciwko grypie.

Szczepionkę przeciwko grypie można przyjąć w placówkach medycznych (np. w przychodniach POZ) i aptekach, które zgłosiły się do akcji szczepień.

Szczepionki przeciwko grypie są tylko na receptę. Dla kobiet w ciąży i osób powyżej 75 roku życia szczepionka jest bezpłatna. Za podanie szczepionki przeciw grypie płaci NFZ.

Kwalifikację dzieci do szczepień prowadzi lekarz. Dzieci mogą być szczepione tylko w placówkach medycznych (podmiotach leczniczych)

Dla kogo darmowe szczepionki przeciw grypie, a dla kogo ze zniżką?



Szczepionki przeciwko grypie dostaną bezpłatnie (na podstawie wystawionej recepty i w zależności od szczepionki):
  • kobiety w ciąży
  • seniorzy w wieku powyżej 75 lat.

Z częściową refundacją szczepionki mogą kupić (zgodnie z zakresem wskazań refundacyjnych oraz na podstawie wystawionej recepty i w zależności od szczepionki) m.in.:
  • pacjenci w wieku 18-65 lat oraz dzieci w wieku 2-5 lat - narażeni na ryzyko wystąpienia powikłań pogrypowych
  • pacjenci powyżej 65 lat
  • dzieci od ukończenia 6 miesiąca życia do ukończenia 2 lat oraz od 5 do 18 lat.

Decyzję o wysokości odpłatności za szczepienie podejmuje osoba wystawiająca receptę. Dla pozostałych osób szczepionka przeciw grypie jest płatna. Pacjent pokrywa koszt preparatu, natomiast NFZ płaci za szczepienie.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (137)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Konferencja "SM i co z tego?"

konferencja

Ratuję, bo kocham i potrzebuję

warsztaty

II Ogólnopolska Konferencja Naukowa Prawa Medycznego: Nowoczesne technologie a prawo medyczne

konferencja

Najczęściej czytane