Wiadomości

Dotykają się, zapuszczają wąsy i edukują. Listopad miesiącem walki o zdrowie panów

Każdy mężczyzna powinien znać wielkość i wygląd swoich jąder, aby móc ocenić, czy w ich strukturze wystąpiły zmiany. Mężczyznom po 15. roku życia zaleca się comiesięczne, samodzielne badania, wykonywane po ciepłej kąpieli, gdy moszna jest rozluźniona. Należy badać każde jądro osobno w taki sposób, aby sprawdzać delikatnie między kciukiem a palcem wskazującym, czy wyczuwa się pod skórą jakiekolwiek grudki i zgrubienia. Na zdj. dr n. med Lech Stachurski, urolog, z pacjentem.
Każdy mężczyzna powinien znać wielkość i wygląd swoich jąder, aby móc ocenić, czy w ich strukturze wystąpiły zmiany. Mężczyznom po 15. roku życia zaleca się comiesięczne, samodzielne badania, wykonywane po ciepłej kąpieli, gdy moszna jest rozluźniona. Należy badać każde jądro osobno w taki sposób, aby sprawdzać delikatnie między kciukiem a palcem wskazującym, czy wyczuwa się pod skórą jakiekolwiek grudki i zgrubienia. Na zdj. dr n. med Lech Stachurski, urolog, z pacjentem. fot. Lucyna Pęsik/Trojmiasto.pl

Bezpłatne USG jąder zachęcające młodszych panów do oswojenia się z tym badaniem oraz wyrobienia nawyków dbania o swoje zdrowie intymne - to główny cel akcji Movember Polska. 26 listopada w Centrum Handlowym Batory odbędzie się wielki finał 4. edycji, podczas którego, oprócz wykonania darmowych badań, panowie będą mogli m. in. skorzystać z usług profesjonalnego barbera oraz wziąć udział w zabawach z X-boxem.Badania profilaktyczne:

wykonuję regularnie 21%
staram się wykonywać regularnie, ale nie zawsze mi to wychodzi 31%
zamierzam wykonywać, ale trudno mi się za to zabrać 27%
to strata czasu - prędzej czy później choroba da jakieś objawy i wtedy zacznę leczenie 21%
zakończona Łącznie głosów: 126
Celem kampanii Movember jest podnoszenie świadomości mężczyzn w całym kraju na temat profilaktyki raka jąder i prostaty. W tym roku zainteresowanie darmowymi badaniami USG było tak duże, że pula oferowanych, darmowych badań, szybko się wyczerpała.

Zobacz też: Niech wąs będzie z tobą

Niestety, wielu panów nadal ma nikłe pojęcie na temat raka jądra czy stercza i badań skutecznie unika. Przypominamy im zatem, że w tym konkretnym przypadku udawanie, że problem nie istnieje, nie spowoduje, że rak zniknie. Przeciwnie - taka obojętność może kosztować ich życie.

Nieleczony rak zabija!

- Wykrycie nowotworu na wczesnych etapach rozwoju choroby pozwala na całkowite wyleczenie większości pacjentów - zapewnia Michał Jung, specjalista urolog z Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku.
To optymistyczna wiadomość, jednak aby raka wykryć we wczesnym stadium, należy się regularnie badać. W przeciwnym razie choroba się rozwinie i może doprowadzić do śmierci.

- Rak jądra jest najczęstszym nowotworem występującym u młodych mężczyzn między 20. a 35. rokiem życia. Niestety, wielokrotnie pozostaje niezauważony bądź lekceważony przez pacjentów z powodu niewielkich dolegliwości, jakie wywołuje - mówi Jung. - Dlatego tak ważne jest regularne samobadanie jąder, dzięki któremu można zaobserwować wszelkie nieprawidłowości w ich budowie. Podczas badania można wyczuć twardy, niebolesny guz w miąższu jądra bądź w przypadku bardziej zaawansowanych zmian, twardą tkankę zajmująca całe jądro. W takim przypadku konieczna jest pilna konsultacja urologa i wykonanie badania ultrasonograficznego - podkreśla.
Zobacz też: Dotykaj się na zdrowie, czyli o samobadaniu w profilaktyce raka

Do różnego rodzaju akcji propagujących wykonywanie badań profilaktycznych regularnie włączają się sportowcy, artyści, a także komandosi Formozy. Zobacz relację z treningu, jaki w ubiegłym roku przeprowadzili w ramach akcji "Odważni wygrywają", organizowanej przez fundację Gdyński Most Nadziei.

Przypominamy, że rak jądra dotyczy najczęściej młodych mężczyzn. Choćby z tego względu wiedzę na temat profilaktyki powinni posiąść już nastoletni chłopcy.

- Podczas bilansu 15-latka wykonuję takie badania i instruuję pacjentów, w jaki sposób powinni badać się sami - mówi dr Mateusz Kosiak, lekarz rodzinny. - Wiadomo, że dla młodego chłopca może być to sprawa krępująca, jednak kiedy gra toczy się o czyjeś życie, należy wstyd schować do kieszeni - przekonuje.
Badanie krwi pomoże wykryć raka

O ile rak jądra dopada najczęściej młodych mężczyzn, na raka prostaty chorują zazwyczaj starsi panowie.

- Występowanie raka gruczołu krokowego związane jest głównie z czynnikami genetycznymi i starszym wiekiem. Wskazana jest kontrola urologiczna powyżej 45 roku życia - informuje dr Michał Jung.
We wczesnym stadium choroby objawy z reguły nie występują, ale przezorni lekarze rodzinni zalecają swoim pacjentom regularne sprawdzanie poziomu antygenu gruczołu krokowego. Do wykonania takiego badania wystarczy jedynie mała próbka krwi. Nie ma przy tym żadnych przeciwwskazań, a jego koszt, w zależności od laboratorium, wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

- Drugim badaniem, które należy wykonać jest ocena gruczołu krokowego palcem przez ścianę odbytnicy, wykonywana w gabinecie przez lekarza - tłumaczy dr Jung. - Jeśli lekarz urolog stwierdzi nieprawidłowości w tych badaniach, może skierować chorego na biopsję stercza, czyli pobranie wycinków igłowych z gruczołu, a następnie poddanie ich ocenie histopatologicznej - wyjaśnia.
Jeśli ukochany mężczyzna nie chce się przebadać, panie mają na to swój sposób - wyciągną go do lekarza siłą albo podstępem. Nie zamierzają jednak pozostać bierne i chętnie włączają się w różnego rodzaju akcje profilaktyczne. Tę listopadową także, choć wąsy w ich przypadku mają jedynie postać symboliczną.
Jeśli ukochany mężczyzna nie chce się przebadać, panie mają na to swój sposób - wyciągną go do lekarza siłą albo podstępem. Nie zamierzają jednak pozostać bierne i chętnie włączają się w różnego rodzaju akcje profilaktyczne. Tę listopadową także, choć wąsy w ich przypadku mają jedynie postać symboliczną. fot. Fotolia/Candy
Kochasz dziadka? Zabierz go do lekarza

Starsi mężczyźni często bagatelizują objawy, biorąc je za przypadłości typowe dla podeszłego wieku. Tymczasem wszelkie dolegliwości ze strony dróg moczowych, takie jak częstomocz, słaby lub przerywany strumień moczu, nocne wstawanie do toalety, mogą wynikać z występującego równolegle łagodnego rozrostu stercza. Jeśli zatem zauważymy, że bliska nam osoba zbyt często wstaje w nocy do toalety bądź męczy się podczas wizyty w toalecie nie zwlekajmy, tylko niezwłocznie zaprowadźmy ją do lekarza. Rak prostaty ma bardzo dobre rokowania, ale tylko wówczas, gdy zostanie wcześnie wykryty.

- Postępowanie zależy od wielu czynników, które określa się mianem "stopnia zaawansowania". To od nich zależy agresywność naszego leczenia - wyjaśnia dr Lech Stachurski, chirurg i urolog, ordynator Oddziału Urologii Szpitala św. Wincentego a Paulo, od lat współpracujący z fundacją Gdyński Most Nadziei, organizatorem akcji "Odważni wygrywają". - Czasem wystarczy zwykła obserwacja. Najczęściej jednak leczenie polega na operacyjnym usunięciu gruczołu (wytyczne EAU i AUA), ewentualnie na leczeniu radioterpeutycznym. W bardziej zaawansowanych stadiach dochodzi do tego hormonoterapia i leczenie paliatywne - dodaje.

Opinie (26) 7 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje