• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Dotykaj się na zdrowie, czyli o samobadaniu w profilaktyce raka

Ewa Palińska
1 listopada 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Rak piersi to nowotwór, który najczęściej atakuje kobiety. Wcześnie wykryty daje jednak duże szanse na wyleczenie. Choć metod diagnostycznych jest mnóstwo, lekarze przypominają o skuteczności tej najbardziej podstawowej - samobadaniu. Rak piersi to nowotwór, który najczęściej atakuje kobiety. Wcześnie wykryty daje jednak duże szanse na wyleczenie. Choć metod diagnostycznych jest mnóstwo, lekarze przypominają o skuteczności tej najbardziej podstawowej - samobadaniu.

Metod wykrywania zmian nowotworowych jest mnóstwo. Lekarze radzą jednak, aby nie zapominać o tej najbardziej podstawowej - samobadaniu. Domowa diagnoza oczywiście nie wystarczy, aby w 100 proc. przesądzić o chorobie, jednak może dać nam wyraźny sygnał, aby niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Taka szybka interwencja wielu osobom uratowała już życie.Czy czujesz się skrępowany(a), kiedy zwracasz się do lekarza z "intymnym" problemem?

Strach przed zachorowaniem na raka paraliżuje wiele osób. Lekarze uspokajają jednak, że wczesne wykrycie choroby nowotworowej zwiększa szansę na wyleczenie i umożliwia zastosowanie terapii mniej obciążającej dla organizmu. Aby jednak raka wcześnie wykryć, należy zdać sobie sprawę z tego, że ryzyko zachorowania istnieje. Wiele osób niestety ma z tym problem.

Rak? Mnie to nie dotyczy

Niejednej osobie zdarzyło się z pewnością wzruszyć na wieść o zmarłej na raka słynnej osobie i przejść nad tym do porządku dziennego. Naszej codzienności nie mogą przecież zdominować myśli o śmiertelnej chorobie, bo i czemu miałoby to służyć? Poza tym na raka chorują ludzie starzy, palacze, alkoholicy, a nie trzydziestolatkowie prowadzący zdrowy tryb życia. Czy aby na pewno?

- Dziś wydaje mi się to głupie, ale jeszcze niedawno tak właśnie myślałam. Nie zmieniła mojego podejścia ani śmierć mojej koleżanki Kasi, która w wieku 24 lat przegrała walkę z czerniakiem, ani Adama, który przed trzydziestymi urodzinami zmarł na raka kości. A byłam przy nim do końca, podziwiając jego zmagania z "oswojeniem" protezy, którą nosił po amputacji nogi. Oczy otworzyła mi dopiero choroba osoby najbliższej. Niestety, zdiagnozowana pięć lat za późno. A był to nowotwór, którego wczesne wykrycie daje ogromną szansę wyleczenia - wyznaje Maria, 34-letnia dietetyczka. - Był moment, że wykrywaniu ewentualnych nowotworów poświęcałam każdą wolną chwilę, a także niemało pieniędzy. Badania genetyczne, markery nowotworowe, mammografia - kupowałam wszystko, co tylko pojawiało się na serwisach zakupów grupowych. Do czasu, kiedy lekarz wytłumaczył mi, że to bez sensu, bo badać należy się mądrze, a nie hurtowo.
Zobacz też: Badajmy się, ale mądrze

 • W przypadku młodych kobiet znacznie skuteczniejsze niż mammografia jest badania USG, które zgodnie z zaleceniami powinno wykonywać się raz na 1-3 lata. Na zdj. dr Daniel Maliszewski z pacjentką.
 • Implant Daniel Maliszewski
 • - Jeśli kogoś zaniepokoi zmiana w piersi i będzie chciał skonsultować się ze specjalistą, sugerowałbym, aby był to lekarz specjalizujący się właśnie w leczeniu piersi, a nie chirurg, który chwilę wcześniej operował wątrobę, a za chwilę zajmie się trzustką - radzi dr Daniel Maliszewski, chirurg piersi. - Widziałem już w swoim życiu tyle piersi i każdego dnia oglądam kolejne, że czasem wystarczy mi jedno spojrzenie na biust pacjentki, aby zauważyć nieprawidłowości.
 • Choć w wielu ośrodkach operacja usunięcia raka piersi wiąże się z mastektomią (amputacją), są i takie, w których po amputacji niezwłocznie wykonuje się rekonstrukcję piersi. Taka rekonstrukcja jest finansowana przez NFZ.
 • Daniel Maliszewski Daniel Maliszewski
 • Daniel Maliszewski Daniel Maliszewski
Mam 20 lat, zrobię sobie mammografię

Przymykanie oczu na możliwość zachorowania na raka nie jest na szczęście normą. Wiele osób, niejednokrotnie młodych, wykazuje zainteresowanie profilaktyką i systematycznie się bada. Nie zawsze jednak posiadają odpowiednią wiedzę, aby badać się mądrze i tym samym skutecznie.

- Mam świadomość tego, że należy sobie badać piersi, dlatego zapisałam się do prywatnego, bardzo dobrego gabinetu na mammografię. Moja koleżanka z roku badała się tam już kilkakrotnie, więc czas wziąć z niej przykład - mówi 22-letnia Magda studiująca na Uniwersytecie Gdańskim.
Niestety, nikt nie powiedział ani jej, ani koleżance, że takie badanie w ich wieku może być niemiarodajne.

- Do ok. 35. roku życia piersi tworzy głównie tkanka gruczołowa. Przy tak gęstej strukturze obraz wykonany przy użyciu mammografu może być mało czytelny i niewystarczający do postawienia trafnej diagnozy - wyjaśnia dr n. med. Daniel Maliszewski, chirurg piersi z poradni Artvein. - W przypadku młodych kobiet znacznie skuteczniejsze jest badanie USG, które zgodnie z zaleceniami powinno wykonywać się raz na 1-3 lata. Ja radzę moim pacjentkom, aby powtarzały je raz do roku. Chciałbym również podkreślić, że nadmierne wykonywanie badań nic nie zmieni w naszym rokowaniu. Miejmy tego świadomość i badajmy się z rozwagą.
 • - Wielu ludzi boi się zwrócić ze swoim problemem do mnie jako lekarza. Nie mają jednak takich oporów, kiedy oferuję im swoją pomoc podczas akcji organizowanych przez fundacje. Może to syndrom białego fartucha? - mówi dr Daniel Maliszewski, którego mogliśmy spotkać latem na "Różowej Plaży" Fundacji OmeaLife.
 • Dzięki takim akcjom, jak Różowa Plaża Fundacji OmeaLife, setki osób mogą się przebadać oraz dokształcić w kwestii samobadania oraz zdrowego stylu życia.
 • Dzięki takim akcjom, jak Różowa Plaża Fundacji OmeaLife, setki osób mogą się przebadać oraz dokształcić w kwestii samobadania oraz zdrowego stylu życia.
 • Dzięki takim akcjom, jak Różowa Plaża Fundacji OmeaLife, setki osób mogą się przebadać oraz dokształcić w kwestii samobadania oraz zdrowego stylu życia.
Dłoń prawdę ci powie...

Choć nauka nieustannie podsuwa nam nowe metody diagnostyczne, lekarze zgodnie przyznają, że w kwestii wykrywania zmian nowotworowych niezwykle skuteczne są także nasze własne dłonie.

- Pacjentki, z którymi ja mam styczność, najczęściej trafiały na leczenie po profilaktycznym badaniu mammograficznym, bądź właśnie po samobadaniu piersi - mówi dr Maliszewski. - Obecnie krzywa wieku spada i coraz młodsze pacjentki diagnozują sobie raka. Ośmiolatka, którą spotkałem w Nowym Jorku, w najlepszej klinice leczenia piersi na świecie, sama wykryła u siebie zmianę, która okazała się nowotworowa. Dzięki temu można było niezwłocznie rozpocząć leczenie.
Zobacz też: Estetyka piersi to nie próżność

Samobadanie to istotny element profilaktyki również w przypadku schorzeń typowo męskich.

- Jeżeli chodzi o raka jądra to absolutnie zalecam samobadanie się. Szczególnie w przypadku młodych mężczyzn - mówi dr n. med. Lech Stachurski, urolog. - Podobnie jak w przypadku samobadania piersi, badanie to znacznie zwiększa wykrywalność raka. Poza tym znacznie wcześniej możemy wyczuć guzek w jądrze, co przekłada się najczęściej na całkowite wyleczenie.
Chorowanie jest niemęskie?

Nie ma większej głupoty niż stwierdzenie, że chorowanie jest niemęskie. Wielu panów jednak woli udawać, że problem nie istnieje i ukrywać przed najbliższymi osobami objawy chorobowe, niż przyznać się do "słabości". Dlaczego?

- Sądzę, że wynika to z "uwarunkowań dziejowych" - mówi dr Stachurski. - Kobiety są przyzwyczajone do okresowych badań (ciąże). Nam wbija się do głowy, że musimy spłodzić syna, zbudować dom i zasadzić dąb. Chorowanie jest niemęskie. Jak tu chorować albo przyznać się do słabości. Poza tym pośpiech, przytłaczająca codzienność, odpowiedzialność za rodzinę i konieczność utrzymania jej, powoduje brak myślenia o własnym zdrowiu. A może panowie powinni pomyśleć o tym, żeby dbać o siebie, aby móc się później opiekować innymi - podkreśla.
Wczesne wykrycie raka jądra nie tylko może uratować życie, ale i pozwoli na zastosowanie terapii jak najmniej obciążającej organizm. Pamiętajmy, że to choroba, która dotyka przede wszystkim młodych mężczyzn.

- Jest wiele rodzajów raka jądra. Im później się go jednak wykryje, tym leczenie dłuższe i bardziej dolegliwe dla chorego (chemioterapia, operacje itd.). Zaawansowany daje przerzuty do węzłów chłonnych, nadobojczykowych czy jamy brzusznej - wyjaśnia dr Lech Stachurski. - Najważniejsze jest jednak to, abyśmy pamiętali, że problem raka jądra sam się nie rozwiąże. Wcześnie wykryty jest całkowicie wyleczalny po usunięciu jądra, a możliwości seksualne nie ulegają zmianie. Można później wszczepić protezę w miejsce amputowanego jądra, jednak tego rodzaju operacje nie są finansowane przez NFZ - dodaje.
 • Rak jąder jest jedną z najłatwiej uleczalnych form raka, jeżeli zostanie wykryty odpowiednio wcześnie, dlatego warto regularnie badać się samemu oraz wykonywać USG. Na zdj. urolog dr n. med. Lech Stachurski z pacjentem.
 • Każdy mężczyzna powinien znać wielkość i wygląd swoich jąder, aby móc ocenić, czy w ich strukturze wystąpiły zmiany. Mężczyznom po 15. roku życia zaleca się comiesięczne, samodzielne badania, wykonywane po ciepłej kąpieli, gdy moszna jest rozluźniona. Należy badać każde jądro osobno w taki sposób, aby sprawdzać delikatnie między kciukiem a palcem wskazującym, czy wyczuwa się pod skórą jakiekolwiek grudki i zgrubienia. Na zdj. dr n. med Lech Stachurski, urolog, z pacjentem.
 • Badanie lekarskie w zdiagnozowaniu raka jądra jest konieczne. Drugim, niezwykle ważnym krokiem jest poddanie moszny badaniu ultrasonograficznemu (USG).
 • Badanie lekarskie w zdiagnozowaniu raka jądra jest konieczne. Drugim, niezwykle ważnym krokiem jest poddanie moszny badaniu ultrasonograficznemu (USG).
 • Dr n. med. Lech Stachurski, ordynator Oddziału Urologii Szpitala Miejskiego w Gdyni.
Profilaktyka a seks, czyli zbawienne dłonie partnerów

Jak zostało powiedziane, wczesne wykrycie raka zwiększa szanse na wyleczenie, dlatego wzmożona czujność partnerów seksualnych w tym zakresie może okazać się nieoceniona.

- 30 proc. guzków wykrywanych jest przez partnerów - mówi dr Maliszewski. - Trzeba wprawdzie wyczulić partnera, żeby badanie piersi wykonywał metodycznie, ale przecież gra wstępna też musi być metodyczna - śmieje się.
- Partnerki seksualne, informując mężczyznę o wszelkich nieprawidłowościach, jakie zauważą, mogą odegrać dużą rolę we wczesnym zdiagnozowaniu choroby - dodaje dr Stachurski.
Na pytanie o to, czy byliby w stanie pomóc swoim partnerkom w badaniu piersi, wielu moich rozmówców zareagowało bardzo entuzjastycznie, czasem nawet uznając tego rodzaju pomoc za przyjemne wprowadzenie do dalszych miłosnych igraszek. Problem pojawił się później, kiedy poprosiłam ich o doprecyzowanie, jak takie partnerskie badanie miałoby przebiegać.

- Mogę badać żonie piersi co miesiąc i będę to robił z przyjemnością. Nie wyobrażam sobie jednak, żeby zrobić z tego element gry wstępnej - mówił Wojtek. - A co by się stało, gdybym wykrył jakąś zmianę? Miałbym przerwać seks, czy udawać, że wszystko jest w porządku i powiedzieć jej po fakcie?
Zobacz też: Kobiecy biust. Męska sprawa

Panowie, w zdecydowanej większości, nie mieliby natomiast oporów, aby dać się przebadać swojej partnerce. Nawet w sytuacji intymnej.

- Takie badanie musi być niesamowicie przyjemne, dlatego z chęcią zaproponuję je partnerce. Przecież jeśli jakaś zmiana w jądrach jest, to chyba lepiej, że moja kobieta ją wykryje, niż gdybym ja miał żyć w nieświadomości - zwierza się Artur.
A panie?

- Raz w roku wykonuję badanie USG, proszę swojego lekarza rodzinnego o zbadanie piersi podczas każdej wizyty i na tym wolałabym poprzestać - mówi Ania, 28-letnia kosmetolog. - Wolałabym, aby mojemu mężczyźnie piersi kojarzyły się wyłącznie z przyjemnością, a nie cyklicznym, comiesięcznym badaniem. Jądra natomiast badam mu przy każdej okazji, ale on nawet o tym nie wie. I niech tak zostanie - śmieje się.

Miejsca

Opinie (34) ponad 10 zablokowanych

 • (5)

  Ja tam sam wolę przebadać swoja żonkę hehe

  • 19 4

  • Byle nie moją

   • 1 5

  • Ja też ją lubię badać.

   Pozdrawiam Karolu.

   • 7 2

  • badałem ją wczoraj

   jak i reszta kolegów z pracy
   zdrowa jak rydz

   • 6 4

  • (1)

   a profilaktyczne organoleptyczne badanie okrężnicy ? też ?

   • 0 0

   • Tak, razem z badaniem wziernikowym

    • 0 0

 • Te co karmiły piersią maja większe szanse na zachorowanie! (3)

  • 10 32

  • (2)

   Raczej na odwrót

   • 14 7

   • niestety to akurat fakt (1)

    Zapalenia, które mogą być bezobjawowe zwiększają szanse na nowotwór. Niestety usg piersi tylko prywatnie, bo na nfz to nie tylko straszne terminy, ale i podejście badających. W tym kraju zazwyczaj profilaktyka to kpina.

    • 2 1

    • Nie ma jednej reguły, moja przyjaciólka wykarmiła 4-kę dzieci, zmarla na raka piersi w wieku 42 l., w rodzinie nikt

     nie chorował na to- ani mama, ani babcia, ani ciocie, siostry jej.

     • 5 0

 • (6)

  Najpierw sie trzeba dostac w naszym pieknym kraju do lekarza. A na to trzeba czekac czasem latami.

  • 16 8

  • Namów rezydentów żeby wrócili do pracy. (5)

   • 3 13

   • Ja też za darmo nie pracuję.

    • 6 4

   • Tak - kolejki do lekarzy specjalistów zaczęły się kiedy rezydenci zaczęli strajk....

    Idź się ustaw w kolejce do specjalisty od zwieńczenia rdzenia kręgowego.

    • 8 5

   • Rezydenci w hurtowych ilościach uczą się niemieckiego i wyjeżdżają. (1)

    • 4 0

    • ja bym sie z tego nie cieszył , bo za 5 lat to bedziesz czekać 5 lat do lekarza

     • 1 0

   • W biedabronce nikt nie chce pracować za takie grosze a tyle samo albo i nawet mniej mają dostawac lekarze - smieszni jesteście chyba

    • 1 0

 • ) (1)

  Ja nastawiam radio u żony codziennie, rak nie ma szans.Podobniez ona gotuje jajecznice co drugi dzień) I tak do żyjemy do setki)Inna sprawa to zupełny brak profilaktyki w kraju,a dostanie się do specjalisty graniczy z cudem.Chyba że się takiemu zapłaci, to wtedy chętnie i bez kolejki. Chory system.

  • 15 7

  • teraz to juz wszędzie słychać , że limity się wyczerpały a na przyszły rok są okrojone o 70 % więc się skończą już w kwietniu a w TV słychać , że jest dobrze a będzie jeszcze lepiej , ku...wa komu ???? chyba pociotkom komunistów i pasozytom budżetowym

   • 2 0

 • Edukacja w polsce leży (2)

  Szkoda tylko, że ginekolog sam podczas wizyty nie pyta się czy wykonuje badanie, nie kieruje na usg itd. O tym się po prostu nie mówi, lekarze mają problem z głowy a społeczeństwo jest niewyedukowane i nie wie jak i koedy wykonywać takie badanie

  • 23 0

  • 5 minut na pacjenta, 10 minut na papiery. (1)

   Jest takie lekarskie powiedzonko: "Pacjent to niezbędny załącznik do dokumentacji medycznej".
   Wszystko w temacie.

   • 14 1

   • Bzdury...

    Jak się chce to się da, tylko zazwyczaj się nie chce. Byłam już u kilkunastu ginekologów w większości prywatnie i tylko JEDEN słownie jeden zaproponował badanie piersi, o tym, że powinno się robić USG dowiedziałam się w wieku 30 lat zupełnie przypadkiem od doktora google

    • 9 0

 • Rezonans - chyba najdokładniejszy? (1)

  Tyle, że NFZ ma to gdzieś - za biopsję pod rezonansem (pod USG nie było widać zmiany) zapłaciliśmy 3400 PLN. Najbliższy ośrodek, który to robi - Otwock.

  Dziękujemy ci NFZ i wszystkim rządom od 1989 roku.

  • 23 1

  • Co wyszło?

   • 1 3

 • Super zdjęcie... (2)

  wygląda jak " o ma Pani raka widzi Pani, widzi! O! tu jest Pani zobaczy" i zaciesz.

  • 20 1

  • (1)

   Widać ze to Usg ciązy :-)

   • 0 1

   • zapewniam, że nie ;)

    • 1 0

 • No trojmiasto widze ze zaczelo o seskei pisac (1)

  Myslalme ze to normlany portal

  • 1 3

  • wreszcie w normalny sposób i bez zadęcia

   o bardzo ważnych sprawach. Ja przeczytałem z przyjemnością. Pośmialiśmy się przy tym z żoną i nabraliśmy ochotę żeby przetestować, czy damy radę się wzajemnie zbadać .

   • 5 0

 • Jaki podobny

  Do Paździocha z Kiepskich :) i ten subtelny sarkazm....

  • 0 1

 • podotykam

  za darmo

  • 1 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Z psychodietetyczką przy herbacie

spotkanie

Mindfulness i redukcja stresu - spotkanie dot. kursu MBSR

spotkanie

Targi kosmetyczne i fryzjerskie - Uroda

targi

Najczęściej czytane