Wiadomości

stat

Do specjalisty na NFZ? Sprawdź, gdzie na wizytę czeka się najkrócej

Zanim zarejestrujecie się do specjalisty warto sprawdzić,  gdzie na wizytę czeka się najkrócej. Takie informacje podaje NFZ na specjalnej stronie internetowej oraz telefonicznie.
Zanim zarejestrujecie się do specjalisty warto sprawdzić, gdzie na wizytę czeka się najkrócej. Takie informacje podaje NFZ na specjalnej stronie internetowej oraz telefonicznie. fot. Fotolia/Picture-Factory

Długi czas oczekiwania i brak miejsc do lekarza specjalisty dały się we znaki już niejednemu pacjentowi. NFZ oferuje jednak skuteczne rozwiązania - stronę internetową i infolinię, za pomocą których w prosty i szybki sposób możemy sprawdzić, który lekarz w okolicy przyjmie nas najszybciej. Takie informacje znajdziemy również na serwisach komercyjnych. Dlaczego zatem nadal mamy problemy z umówieniem się do specjalisty?Ile najdłużej czekałe(a)ś na wizytę u lekarza specjalisty w ramach NFZ?

przeszło rok 31%
około roku 16%
kilka miesięcy 25%
około miesiąca 5%
kilka tygodni 2%
nie dłużej niż kilka dni 1%
leczę się prywatnie 20%
zakończona Łącznie głosów: 438
Stronę, na której sprawdzimy, gdzie i ile czasu będziemy czekali na wizytę u lekarza specjalisty, Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił już przed kilkoma laty. Choć nie jest to narzędzie nowe, wielu pacjentów nigdy o nim nie słyszało.

- Choruję na niedoczynność tarczycy, dlatego jestem pod stałą opieką endokrynologa oraz systematycznie wykonuję specjalistyczne badania. Niestety, przez te kilka lat, jakie upłynęły od zdiagnozowania u mnie choroby, ani razu nie udało mi się umówić do endokrynologa na NFZ. Nie chodzi już nawet o długi czas oczekiwania, ale przede wszystkim o brak możliwości zapisania się na wizytę, ponieważ niektóre poradnie nowych pacjentów nie przyjmują. Nikt nie był też w stanie powiedzieć, który ze specjalistów jest w stanie mnie przyjąć. Tak więc przez cały ten czas leczyłam się prywatnie i sama płaciłam za badania - mówi Anna, mieszkanka Zaspy. - W ubiegłym tygodniu, zupełnym przypadkiem, trafiłam na stronę prowadzoną przez NFZ i okazało się, że nie dość, że są przychodnie, które prowadzą zapisy do poradni endokrynologicznej, to jeszcze jedna z nich znajduje się w bliskiej okolicy. Idąc za ciosem, na podstawie informacji zawartych na stronie zarejestrowałam się też do okulisty i dermatologa. Na umówione wizyty przyjdzie mi czekać od kilku dni do miesiąca - dodaje.
Korzystanie z Ogólnopolskiego Informatora o Czasie Oczekiwań na Świadczenia Medyczne to dla pacjentów duża oszczędność nie tylko czasu i pieniędzy, ale i nerwów. W zależności od potrzeb, wyszukiwarka poda nam informacje na temat dostępności konkretnego specjalisty, poradni, czy metody leczenia z wybranego miasta czy regionu.

To również skarbnica wiedzy przydatnej podczas całego procesu leczenia.

- Pacjenci mają możliwość uzyskania informacji o zasadach korzystania i miejscach wykonywania świadczeń medycznych we wszystkich rodzajach świadczeń, liczbie osób oczekujących i średnim czasie oczekiwania na udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej oraz o pierwszym wolnym terminie udzielenia świadczenia, dokumencie potwierdzającym prawo do świadczeń u świadczeniodawcy (tj. jaki dokument potwierdza prawo do świadczeń), uzyskaniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ (tj. gdzie uzyskać i jakie dokumenty należy przedstawić, aby otrzymać EKUZ) - informuje Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego NFZ.
Strona jest aktualizowana niemal na bieżąco, dlatego znajdujące się na niej informacje mogą odbiegać od stanu faktycznego jedynie nieznacznie:

- Informacje kolejkowe aktualizowane są zasadniczo co tydzień na podstawie informacji od tzw. świadczeniodawców - mówi Szymański.
Ci, którzy nie mają możliwości skorzystania z internetu, otrzymają pomoc pod numerami telefonów 32 18 635 i 58 32 18 626 w godzinach pracy oddziału (od godz. 8 do 16). Od godz. 16 do 8, a także w soboty, niedziele i święta, działa natomiast infolinia pod nr 58 350 16 24.

Informacje na temat długości kolejek do specjalistów znajdziemy również na serwisach komercyjnych.

- W naszym portalu znajdują się informacje o wszystkich placówkach mających podpisane umowy z NFZ, a dane o długościach kolejek, które poddajemy dodatkowej weryfikacji, w większości przypadków pochodzą z tego samego źródła, z którego pochodzą informacje w serwisie kolejki.nfz.gov.pl. - informuje Szymon Dąbrowski z portalu swiatprzychodni.pl. - Istnieje również możliwość komentowania - w serwisie jest już prawie 10000 opinii na temat świadczeniodawców.
Wspomniane narzędzia informacyjne dotyczą jedynie leczenia specjalistycznego - informacji na temat długości kolejek do lekarza POZ tutaj nie znajdziemy.

- Takich informacji nie mamy. Lekarze POZ otrzymują pieniądze za tzw. listę aktywną czy, jak kto woli, kapitacyjną, a więc za zapisanych do nich pacjentów, bez względu na to, czy pacjenci odwiedzają swojego lekarza czy też nie - informuje Mariusz Szymański.

Opinie (45) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje