• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Do lekarza tylko z dowodem tożsamości

Marzena Klimowicz-Sikorska
19 listopada 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Od stycznia 2013 r. w służbie zdrowia na pacjentów i lekarzy czeka rewolucja. Ta, dla odmiany, ma być udana i zadowolić jednych i drugich. Od stycznia 2013 r. w służbie zdrowia na pacjentów i lekarzy czeka rewolucja. Ta, dla odmiany, ma być udana i zadowolić jednych i drugich.

Od 1 stycznia 2013 r. czekają nas zmiany w służbie zdrowia - do lekarzy będziemy chodzić bez dowodu ubezpieczenia RMUa, a tylko z dowodem tożsamości, w którym jest nasze zdjęcie i numer pesel. Pacjenci czekają na zmiany nie mniej niż medycy, ci jednak mają pewne wątpliwości.



Czy system eWUŚ ma szansę się przyjąć?

Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców czyli eWUŚ to system, który umożliwi natychmiastowe potwierdzenie prawa pacjenta do świadczeń publicznej opieki zdrowotnej. Choć lekarze domagali się jego powstania od lat, sprawa ruszyła dopiero po styczniowych i lipcowych protestach, które przetoczyły się przez całą Polskę.

Przeczytaj, jak zmiany w systemie służby zdrowia odbiły się na pacjentach i lekarzach.

EWUŚ ma to ostatecznie zmienić. - Uproszczony zostanie sposób potwierdzania prawa do świadczeń opieki zdrowotnej przez świadczeniobiorcę (pacjenta), a także zdjęta zostanie ze świadczeniodawców (lekarzy) odpowiedzialność za potwierdzenie prawa do świadczeń opieki zdrowotnej - mówi Mariusz Szymański, rzecznik prasowy Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Gdańsku. - Poprawi się także jakość i wiarygodność danych gromadzonych i przetwarzanych w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych prowadzonym przez Narodowy Fundusz Zdrowia na podstawie danych otrzymanych z ZUS, KRUS i MSW.

Jak to ma wyglądać w praktyce? Każda placówka służby zdrowia, która zdecyduje się na podłączenie do eWUŚ (przystąpienie do systemu nie jest obowiązkowe), po wpisaniu w specjalną przeglądarkę numeru pesel pacjenta będzie natychmiast wiedziała, czy jest on ubezpieczony czy nie. Do tego wystarczy jakikolwiek dowód tożsamości ze zdjęciem i nr pesel: dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy. W przypadku dzieci do trzeciego miesiąca życia, które mogą jeszcze nie uzyskać własnego numeru pesel, elektroniczne potwierdzenie dokonywane będzie na podstawie numeru pesel rodzica. Skończy się więc obowiązek okazywania RMUa (dowodu ubezpieczenia wystawianego przez pracodawcę).

Kolorem zielonym w systemie będą oznaczeni pacjenci, co do których nie ma wątpliwości, że są ubezpieczeni, a czerwonym, że fundusz nie potwierdza prawa do świadczeń osobie o danym numerze pesel, jednak nie musi oznaczać to, że ta osoba nie jest ubezpieczona (np. w sytuacji, gdy pracodawca spóźnił się ze składką). W takim wypadku pacjent będzie musiał złożyć pisemne oświadczenie (będzie obowiązywać jeden wzorzec), a zweryfikowanie statusu pacjenta będzie leżeć już tylko w gestii NFZ.

Tego scenariusza obawiają się jednak dyrektorzy placówek służby zdrowia. - Problemów nie będzie tam, gdzie NFZ płaci od razu, czyli np. w przypadku badań laboratoryjnych, ale w przypadku podstawowej opieki zdrowotnej, za którą fundusz płaci ryczałtem, już tak. Obawiam się, że za pacjentów oznaczonych na czerwono NFZ po prostu nam nie zapłaci - mówi Jan Tumasz, dyrektor przychodni Aksamitna, która jako jedna z pierwszych będzie testować eWUŚ. - Według szacunków, w województwie pomorskim jest ok. 10 procent pacjentów, którzy nie mają jasnego statusu ubezpieczeniowego. Sprawa byłaby jaśniejsza, gdyby obie grupy pacjentów: tych nieubezpieczonych i tych, co do których są wątpliwości, nie miały prawa do świadczeń

NFZ jednak uspokaja. - Na podstawie oświadczenia pacjenta fundusz będzie sam weryfikować, czy jest on ubezpieczony czy nie. Jeśli się okaże, że jest on nieubezpieczony, fundusz na własną rękę będzie dokonywać od niego windykacji kwoty za udzielone mu świadczenie. Lekarze nie muszą się już niczego obawiać - dodaje rzecznik pomorskiego NFZ.

Mimo to, dyrektor przychodni na Aksamitnej zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku optymistycznie patrzy na zmiany. - Pamiętajmy, że na razie to tylko projekt. Jeśli będzie działać, tak jak nam NFZ obiecuje, to bardzo dobrze. Taki system był potrzebny. Dlatego też będziemy go testować jako jedni z pierwszych. Już złożyliśmy odpowiedni wniosek i czekamy na decyzję - mówi Tumasz.

Co zmiany oznaczają dla placówek zdrowia? Dla skomputeryzowanych i podłączonych do internetu przychodni czy szpitali koszt podłączenia do eWUŚ będzie praktycznie żaden, cały system będzie bowiem dostępny przez internet w specjalnej przeglądarce. Co więcej, podczas wyświetlania informacji o pacjencie, będzie on zapamiętywać jej status (ubezpieczona czy nie) i w przypadku jeśli po jakimś czasie pojawią się wątpliwości, czy słusznie NFZ zapłacił za np. przyjęcie do do lekarza, będzie to można w prosty sposób wyjaśnić.

Korzyścią z wprowadzenia eWUŚ będzie przede wszystkim odciążenie lekarzy i dyrektorów placówek z obowiązku sprawdzania stanu ubezpieczenia i egzekwowania od nieubezpieczonych pacjentów kosztów udzielonego mu świadczenia. Nowy system ma gwarantować im, że fundusz nie odmówi rozliczenia świadczenia udzielonego pacjentowi, którego prawo zostało potwierdzone w eWUŚ.

W listopadzie rozpoczął się III etap testowania systemu, który objął m.in. województwo pomorskie.

Sprawdź listę przychodni i poradni znajdujących się w Trójmiescie

Miejsca

Opinie (84)

  • Ludzie przecież w tym systemie szpital czy przychodnia (3)

    nie będzie miała potwierdzenia, że pacjent jest ubezpieczony, a więc w jaki sposób ma udowodnić nfz-towi wrazie kontroli, że jest ubezpieczony ! Tylko rmua papier jest pier !!!

    • 4 6

    • będzie sobie drukować lub robić kopie (2)

      że w danym dniu pacjent był ubezpieczony

      • 0 2

      • z czego bedzie sobie drukowć (1)

        :)

        • 2 0

        • aleś ty bystry...

          zrobi kopię lub wydruk z tego samego miejsca w którym sprawdzi, że pacjent jest ubezpieczony !
          tak w ogóle, widziałeś kiedyś komputer?

          • 0 0

  • moim zdaniem (1)

    konstytucja gwarantuje darmową opiekę zdrowotną KAŻDEMU
    a tu widzimy konstytucja jest łamana ku radości sędziów i prokuratorów i dzielnej 'policji"
    jest łamana i obecnie i w tym "nowym" "systemie"
    bo i tu i tu ktoś se będzie decydował czy będziemy cie leczyć czy nie
    tu jest nawet lepiej bo będzie można zwalić na "komputer"
    a podatki przecież płaci każdy
    bezrobotny (VAT) i pracujący
    ponadto bezrobocie to w sporej mierze dzieło rządu

    uważam że system w którym istnieje jakiś (jakikolwiek zresztą) mierny pośrednik (NFZ) pomiędzy ministerstwem zdrowa a obywatelem i który decyduje o życiu ludzkim jest zwyczajnie anormalny i amoralny

    ps. co z 4 mln ludzi co do których "nowy system" "nie wie" czy mogą się leczyć bezpłatnie czy nie?
    Chodzi głównie o tych którzy pracowali za granicą, o dzieci które pomimo że są uprawnione do bezpłatnego leczenia to nie zostały zgłoszone do NFZ ani przez rodziców ani przez szkołę, oraz o studentów, rencistów czy przedsiębiorców opłacających składki z opóźnieniem. pisała o tym rzepa

    by żyło się lepiej ziomalom!

    • 14 1

    • Nie

      w naszym kołchozie tu panuje totalny bałagan !!

      • 1 0

  • ZBYTEK

    Dzieci do 18 roku życia są ubezpieczone przez Państwo.
    Dorośli przez zakład pracy, a bezrobotni przez Urząd Pracy. Ponadto, jeśli nawet ktoś nie jest ubezpieczony, to i tak nie można mu odmówć pomocy medycznej, w sytuacji zagrożenia życia, lub zdrowia. Jak trzeba pomocy specjalisty, to i tak za darmo jej nie otrzymamy, mimo pozorów.

    Praktycznie każda osoba posiadająca dowód osobisty, czyli obywatel Polski oraz dzieci, są ubezpieczone. Po co więc ten system? Otóż służy on inwigilacji obywateli, podobnie jak rozrastający sie monitoring. Poza tym ktoś za niego dostał kasę, a jak wiemy dzięki Barei, największą kasę trzepie się na nikomu niepotrzebnych słomianych interesach.

    Permanentna inwigilacja.

    • 10 4

  • SKRZYDŁA TRÓJMIASTA IM DAC!!Co za niesamowite przedsięwzięcie !!

    W RAJSKIEJ ZIELONEJ WYSPIE TO JEST SUPER NOWOCZESNOŚĆ:) To nic ze na zachodzie lepsze rozwiazania są juz 50 lat temu wprowadzone!Ale dla rzadu to super nowosc.

    • 8 0

  • Jak ma się dostać do lekarza (1)

    pacjent, który pracuje i nie może czatować od 6 rano pod drzwiami przychodni? Rejestracja od 7.30, a ja rozpoczynam pracę o 7.00. tylko niech mi ktoś nie mówi, że da się zarejestrować przez telefon! Czysta fikcja!!!!

    • 10 2

    • każda przychodnia daje takie karty do rejestracji przez Internet

      korzystam z tego, mimo, że też pracuję

      • 0 0

  • Do mądrali.... (1)

    ... takich jak Trolewsky i picolo... współczuję Waszym matkom i ojcom a Wam mądrale oczywiście życzę wspaniałego zdrowia, żebyście nie musieli przychodzić do lekarzy i męczyć Waszych ślicznych oczu widokiem starszych ludzi !!!

    • 3 1

    • do dekabe....

      Nie mam nic przeciwko starszym ludziom. Czy ty myślisz, że młodzi ludzie nie chorują????? Czy myślisz, że dzieci młodych ludzi nie chorują??? Dlaczego nie ma młodych w kolejkach do lekarza????? Bo w tym czasie zap.... i nie chcą narażać się pracodawcy, poza tym nie mają tyle czasu żeby oczekiwać po pól roku do specjalisty. Wspólczuje Tobie jak będziesz nagle potrzebował lekarza a Pani w recepcji Ci powie , że możesz przyjśc za pól roku. I weź mnie nie obrażaj

      • 0 2

  • postęp

    Już nie będziesz czekał 5 min na sprawdzenie czy masz opłaconą składkę. po to aby dowiedziedzieć sie ,ze wizyta mozliwa jest za 6 mcy Po tej rewolucji technologicznej sprawdzenie będzie natychmiastowe a termin wizyty 12 mcy

    • 3 0

  • dowód, paszport ...

    Jak dla mnie to super. W 2011 wrocilem do Polski. Szwedalem sie kawal czasu. Nie mam meldunku w ojczyznie, dowodu rowniez (psu na bude) ale mam jeszcze paszport wazny 3 lata :) tam jest pesel i nazwisko :) zawsze mialem problem 2 razy - w Polsce musialem prywatnie a tam gdzie pracuje ( azja) lekarze to szamani i mialem cykora. Thx Polsko :)

    • 0 1

  • czy starzy co juz od harowali w tamtej polsce dla tych dzis bogatych powinni umzec bo zabieraja im miejsce powietrze a jak nie oni to kto by placil na wszystko umierac nie mozna tak jaksie chce szkoda ze zapomniano ze tez bedom kiedys tez starzy ci teraz sa mlodzi i zdrowi

    • 1 0

  • na zdjeciu widac starszych ludzi tylko nikt sie nie zastanawia ze stoja aby zarejestrowac do lekarza specialisty dzieci wnuki a moze jeszcze tam kogos bo nie tylko siebie

    • 3 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

Rola osoby towarzyszącej w porodzie warsztaty dla mamy i taty

warsztaty, konsultacje

Warsztat muzykoterapeutyczny Opowieści wewnętrznego dziecka

100 zł
warsztaty, spotkanie

Najczęściej czytane