• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Do lekarza chodzimy najczęściej tylko po recepty?

Piotr Kallalas
28 lipca 2023, godz. 10:00 
Opinie (54)
"Najbardziej irytują nas wizyty - ja tylko po receptę, skierowanie. Często po wywiadzie
lekarskim okazuje się, że pacjent potrzebuje bardzo zaawansowanego leczenia i pogłębionej diagnostyki" "Najbardziej irytują nas wizyty - ja tylko po receptę, skierowanie. Często po wywiadzie
lekarskim okazuje się, że pacjent potrzebuje bardzo zaawansowanego leczenia i pogłębionej diagnostyki"

Wizyta u lekarza rodzinnego bywa stresująca zarówno dla medyka, jak i chorego, zatem bardzo dużo zależy od nastawienia obu stron. Lekarze zwracają uwagę, że pacjenci często traktują konsultacje medyczną jak "receptomat", a to znacznie utrudnia współpracę.



Kiedy najczęściej chodzisz do lekarza POZ?

- Pacjenci, którzy przychodzą, bo chcą już konkretny lek i potrzebują recepty, to codzienność. Nie mówię o chorych, którzy po prostu leczą się przewlekle i muszą mieć kontynuację tego leczenia. Chodzi mi o chorego, który przychodzi z objawem i jest przekonany, że akurat ten konkretny lek go uzdrowi, bo albo usłyszał to od sąsiadki, albo zobaczył reklamę w telewizji. Trudno dotrzeć do pacjenta tak "zafiksowanego" na leku. Problem w tym, że taki chory nigdy nie jest zadowolony, bo czuje się oszukany. Otrzymał co prawda lek, który być może jest skuteczniejszy, ale nie dostał tego, co chciał. Niezadowolenie często przejawia się natarczywością - słyszymy od lekarki w jednej z sopockich przychodni POZ.

Lekarz służy w pierwszej kolejności poradą



Ponadto pacjenci po prostu się denerwują, gdy okazuje się podczas wizyty, że lekarz nie może wypisać leku lub kieruje wręcz na pogłębioną diagnostykę.

- Najbardziej irytują nas wizyty - ja tylko po receptę, skierowanie. Często po wywiadzie lekarskim okazuje się, że pacjent potrzebuje bardzo zaawansowanego leczenia i pogłębionej diagnostyki. Mamy coraz więcej możliwości pomocy pacjentom. W ramach budżetu powierzonej opieki koordynowanej możemy skierować naszych pacjentów na wiele specjalistycznych badań, które można wykonać w dowolnej placówce, która ma podpisany kontrakt z NFZ. Ale najważniejsze w naszym systemie zdrowotnym jest to, że do gabinetów lekarzy POZ pacjenci zgłaszają się po poradę, nie po wypisanie recepty czy skierowania na konkretne badania - lek. Wojciech Pacholicki z Porozumienia Zielonogórskiego.
Rozmawiając z lekarzami rodzinnymi, można odnieść wrażenie, że jednym z naszych ulubionych badań jest test na boreliozę, którego - co istotne - medyk POZ zlecić nie może.

- Objawy boreliozy są na tyle niespecyficzne, że można je łączyć z szeregiem innych chorób, ale także tłumaczyć część objawów np. ogólne zmęczenie, rozbicie czy bóle stawów. Dlatego stosunkowo często mamy pacjentów, którzy mówią wprost - mam boreliozę, muszę ją tylko potwierdzić. Trudno dotrzeć do pacjenta zafiksowanego na leku.
Skierowanie elektroniczne, ale kod trzeba podać w okienku Skierowanie elektroniczne, ale kod trzeba podać w okienku

Więcej możliwości na wizycie w POZ



Tymczasem w ostatnim czasie obserwujemy proces zwiększania zakresu uprawnień lekarzy rodzinnych, co ma skutkować większą dostępnością opieki dla pacjentów. Lekarze rodzinni mogą zlecać badania na NFZ, które niegdyś były w kompetencji wyłącznie lekarzy specjalistów.

- Obecnie lekarz POZ może także skierować np. na spirometrię, biopsję cienkoigłową tarczycy, badanie ECHO serca, EKG wysiłkowe czy Holter. Można także zaproponować poradę dietetyka, gdzie dowie się o tym, że codzienny spacer to obowiązek, bo aktywność fizyczna to zdrowie, a także o tym, że nadwaga i otyłość to poważna choroba i konieczna jest zmiana diety. W gabinetach POZ pacjenci mogą też porozmawiać o profilaktyce - np. o szczepieniach przeciwko grypie, Covid czy HPV - to najnowsza oferta dostępna od czerwca 2023 roku w gabinetach lekarzy POZ. Obecnie dostępne są także programy dla konkretnych grup pacjentów: 40 PLUS, CHUK - czyli choroby układu krążenia - lek. Wojciech Pacholicki z Porozumienia Zielongórskiego.
Podczas wizyty można również uzyskać szczegółowe informacje dotyczące możliwości wykonania badań profilaktycznych wykonywanych na poziomie POZ. Chodzi między innymi o cytologię, niskodawkowe TK, a nawet specjalistyczne badania - kolonoskopię i gastroskopię.

- To wszystko jest w wielu poradniach POZ. Wachlarz badań i porad jest coraz szerszy - dodaje lek. Wojciech Pacholiski.

Wizyta u lekarza rodzinnego. Jak się przygotować?



Dla jednych pacjentów wizyty w gabinecie lekarskim to rutyna, dla innych stres, który rozpoczyna się już w momencie oczekiwania w rejestracji. Niezależnie od podejścia warto dokładnie przemyśleć z jakimi objawami przychodzimy, sprawdzić przyjmowane leki, zastanowić się nad rzeczami, którymi nie jesteśmy pewni. Podczas wizyty łatwo o czymś zapomnieć.

- Idąc na wizytę do lekarza POZ, trzeba się przygotować. Wiedzieć dokładnie, jakie leki się przyjmuje, w jakich dawkach, od jak dawna i kto je przepisał. Można zrobić listę wszystkich przyjmowanych leków, które zlecili inni specjaliści - sprawdzimy, czy nie wchodzą w interakcję. Trzeba przynieść także wyniki zleconych badań przez innych lekarzy. Ważne jest także, by przynieść dokumentację medyczną - najlepiej uporządkowaną chronologicznie, by nie tracić czasu na wertowanie sterty dokumentów podczas wizyty. Dobrze jest także zapisać sobie zagadnienia, jakie chcemy omówić podczas wizyty - dr Agata Sławin z Porozumienia Zielonogórskiego.
Gdyńscy chirurdzy operowali nowatorską metodą Gdyńscy chirurdzy operowali nowatorską metodą
Między konsultacjami u lekarza rodzinnego, pacjenci często umawiają się również na dodatkową diagnostykę i konsultację w prywatnym sektorze opieki medycznej. Nasz lekarz prowadzący nie ma wglądu do tych informacji, dlatego warto również przyjść z pełną dokumentacją.

- Bardzo ważna jest dla nas także informacja z doraźnej wizyty w Nocnej i Świątecznej Opiece Zdrowotnej czy gabinetach prywatnych, to często ma kluczowe znaczenie przy planowaniu leczenia, w tym kolejnej antybiotykoterapii. Brak tych informacji dla pacjentów, szczególnie najmłodszych może stanowić nawet zagrożenie zdrowotne. Dużym ułatwieniem jest, gdy lekarz raportuje wizytę w systemie e-zdrowia (P1). Mam nadzieję, że to niedługo będzie standardem. W ten sposób jest dużo łatwiej koordynować opiekę nad pacjentem, bo lekarze rodzinni mają coraz więcej uprawnień, mogą zlecać więcej badań- dr Agata Sławin z Porozumienia Zielonogórskiego.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (54)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Distinguished Gentleman's Ride

w plenerze, zlot, imprezy i akcje charytatywne

Certyfikowany kurs pierwszej pomocy

warsztaty, spotkanie

Z psychodietetyczką przy herbacie: Q&A z Aleksandrą Spychalską

spotkanie, spotkanie

Najczęściej czytane