Wiadomości

stat

Długie kolejki do hematologa w Trójmieście

Klinika Pediatrii, Hematologii, Onkologii i Endokrynologii to jedna z trzech poradni hematologicznych w Trójmieście.
Klinika Pediatrii, Hematologii, Onkologii i Endokrynologii to jedna z trzech poradni hematologicznych w Trójmieście. fot. wco.gda.pl

Przy odrobinie szczęścia pięć miesięcy, a gdy się nie uda, to nawet półtora roku. Tyle trzeba czekać na wizytę do hematologa w Trójmieście. Prywatnie jest lepiej, ale też są kolejki. Można się umówić za ok. trzy tygodnie, albo... za pół roku.Czy przez długie kolejki do specjalistów na NFZ umawiasz się do lekarza prywatnie?

tak, korzystam tylko z prywatnej służby zdrowia 47%
raczej nie, chyba że okres oczekiwania jest bardzo długi 30%
nie, bo mnie na to nie stać 23%
zakończona Łącznie głosów: 196
Pacjenci, którzy potrzebują pomocy hematologa zmagają się z chorobami krwi i układu krwiotwórczego, takimi jak np.: niedokrwistość, małopłytkowość, białaczki, chłoniaki, czerwienica. Często więc szybka diagnoza jest konieczna.

Za mało specjalistów

Kierownik Katedry i Kliniki Hematologii i Transplantologii UCK w Gdańsku uważa, że przyczyny tak długich kolejek do specjalistów są trzy.

- Po pierwsze jest za mało specjalistów i za mało poradni. Po pięciu latach studiów na specjalizacji choroby wewnętrzne można podjąć decyzję o wąskiej specjalizacji - hematologia. Niewiele osób się na to decyduje, bo to nie jest specjalizacja na prywatne gabinety, a praca jest ciężka. Jeśli ktoś kieruje się względami ekonomicznymi, to nie wybiera hematologii - mówi prof. dr hab. med. Andrzej Hellmann. - Drugi powód jest taki, że lekarze rodzinni zbyt często kierują pacjentów do hematologa z powodów, w których sami mogliby pomóc. Ponadto w przypadku uzasadnionych skierowań onko-hematologicznych, a co za tym idzie poważnych przypadków, kolejki są omijane.
W Trójmieście mamy tylko trzy poradnie hematologiczne, w których świadczone są usługi w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Kolejki można sprawdzić na stronie internetowej NFZ.

Odległe terminy

W gdyńskiej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej Śródmieście przyjmuje jeden hematolog. Najbliższy termin na pierwszą wizytę pacjenta jest tu wolny za niecałe pięć miesięcy.

- Najbliższy termin to 11 marca 2016 r. - mówi Andrzej Bartnicki, prezes zarządu placówki. - Długie kolejki spowodowane są tylko i wyłącznie brakiem specjalistów w tej dziedzinie.
To całkiem dobry termin, bo w poradni hematologicznej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku nie ma wolnych terminów do końca przyszłego roku i na razie pacjenci nie są rejestrowani na rok 2017.

W Wojewódzkim Centrum Onkologicznym najbliższy wolny termin na pierwszą wizytę to też marzec, ale 2017 roku.

- Warto zaznaczyć, że kolejka oczekujących dotyczy pacjentów stabilnych i pilnych. Pilni mają wyznaczane terminy w szybszym trybie. Jesteśmy także zobowiązani do przestrzegania praw pacjentów z kartą DiLO - mówi Małgorzata Kondek, kierownik rejestracji w WCO.
Karty onkologiczne

Na szczęście wszystkie trzy placówki honorują karty onkologiczne. Pacjenci, którzy je posiadają, nie są przyjmowani poza kolejnością, tylko oczekują w odrębnej, prowadzonej tylko dla nich kolejce, dla której nie mają zastosowania kryteria medyczne określające zasady podziału oczekujących na przypadki pilne i stabilne.

- Zgodnie z zasadami obowiązującymi w stosunku do pacjentów posiadających kartę DiLO od momentu wpisania pacjenta na listę osób oczekujących na konsultację u specjalisty do postawienia diagnozy nie powinno upłynąć więcej niż 9 tygodni. W czasie pierwszych 5 tygodni pacjent powinien mieć zapewnioną wizytę u lekarza specjalisty oraz wykonać zlecone przez niego badania. W czasie kolejnych 4 tygodni pacjent wykonuje zlecone przez lekarza specjalistę badania w ramach diagnostyki pogłębionej, na podstawie których lekarz ocenia stopień zaawansowania choroby i decyduje o dalszej terapii - mówi Mariusz Szymański, rzecznik prasowy pomorskiego NFZ. - Sam czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty nie powinien przekroczyć 2 tygodni.
Z informacji uzyskanych od świadczeniodawców, którzy prowadzą poradnie hematologiczne na Pomorzu wynika, iż dwutygodniowy termin oczekiwania do poradni hematologicznych w przypadku pacjentów z kartą DiLO jest zachowany.

Prywatnie też się czeka

Prywatnie do hematologa można umówić się także tylko w kilku przychodniach i prywatnych gabinetach. Koszt wizyty to ok. 130 zł.

Specjaliści przyjmują jednak rzadko: raz w tygodniu, a nawet raz lub dwa razy w miesiącu. Terminy są więc różne - od kilku tygodni do nawet pół roku oczekiwania.

Opinie (34) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje