• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Diagnostyka COVID-19: testy serologiczne na przeciwciała

1 lutego 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Klinika rekomenduje, aby ozdrowieńcy oraz osoby, które podejrzewają, że mogły przejść zakażenie, wykonały test serologiczny po min. czterech tygodniach od kontaktu z wirusem. Klinika rekomenduje, aby ozdrowieńcy oraz osoby, które podejrzewają, że mogły przejść zakażenie, wykonały test serologiczny po min. czterech tygodniach od kontaktu z wirusem.

Medyczne Laboratorium Diagnostyczne Invicta oprócz możliwości wykonania testów genetycznych na koronawirusa SARS-CoV-2, oferuje testy serologiczne na przeciwciała w klasie IgM i IgG. Co ważne, badanie wykonywane jest metodą ilościową, która określa dokładne stężenie przeciwciał w badanej próbce. To jedyny taki test na rynku, który dostarcza najdokładniejszy wynik przeciwciał przeciwko SARS CoV-2.



W celu zwiększenia wykrywania specyficznych przeciwciał, w teście serologicznym zastosowano białko S (Receptor Biding Domain). Test wykrywa dojrzałe przeciwciała neutralizujące, dające odporność immunologiczną poprzez uniemożliwienie wirusowi wniknięcie do komórek i replikację.

- Dzięki zastosowaniu w jednej metodyce obu antygenów dajemy czytelny i spójny wynik, a swoistość testu określona jest na poziomie 100 proc. Dzięki czemu nie uzyskujemy wyników niejednoznacznych (wszystkie uzyskane wyniki są sklasyfikowane jako dodatnie bądź ujemne). Wysoka automatyzacja naszych procesów diagnostycznych powoduje, że jesteśmy w stanie wykonać nawet 180 testów w ciągu godziny. Badanie można wykonać w naszych Klinikach Invicta - informuje Agnieszka Staniszewska, rzecznik prasowy Invicta.
Medyczne Laboratorium Diagnostyczne Invicta oferuje powyższy test ilościowy wykrywający łącznie IgG + IgM, w przystępnej cenie 150 zł, a wynik dostępny jest już po 24 h, na platformie medipiont.pl.

Kiedy wykonać test serologiczny?



Test serologiczny jest szczególnie przeznaczony dla osób, które:
  • nie chorowały na COVID-19, ale chcą sprawdzić, czy miały kontakt z wirusem i w jakiej ilości wytworzyły przeciwciała,
  • przeszły zakażenie i wykonują badanie w celu określenia poziomu przeciwciał/kwalifikacja do wykonania szczepienia,
  • są po drugiej dawce szczepionki i chcą sprawdzić odpowiedź immunologiczną (czy/w jakiej ilości organizm wytworzył przeciwciała).

- Rekomendujemy, aby ozdrowieńcy oraz osoby, które podejrzewają, że mogły przejść zakażenie, wykonały test serologiczny po min. czterech tygodniach od kontaktu z wirusem. Osoby, które mają już za sobą drugą dawkę szczepionki i chcą sprawdzić swoją reakcję immunologiczną, mogą wykonać test po  min. trzech-czterech tygodniach - wyjaśnia Agnieszka Staniszewska, rzecznik prasowy Invicta.
Dodatni wynik badania może świadczyć o przebyciu zakażenia w przeszłości, ujemny zaś informuje, że organizm nie wytworzył przeciwciał. Należy jednak pamiętać, że ujemny wynik nie wyklucza infekcji SARS-CoV-2.

- W celu potwierdzenia infekcji SARS-CoV-2 należy wykonać badanie molekularne metodą
RT-PCR. Rejestracja do punktu pobrań pacjentów komercyjnych przeprowadzana jest zdalnie za pomocą formularza umieszczonego na stronie www.testujemy.org. Pacjenci ze skierowaniem przed przybyciem do punktu pobrań powinni się umówić, dzwoniąc na uruchomioną w tym celu infolinię pod nr 58 58 58 800 wewnętrzny 0. W Invicta opracowaliśmy nasz autorski zestaw pobraniowy, który dezaktywuje wirusa w próbówce i jednocześnie utrwala jego RNA. Jest to nasza innowacja. To dzięki temu możemy bezpiecznie pobrać wymaz z gardła i nosa. Następnie w laboratorium przeprowadzamy testy RT-PCR, dbając o bezpieczeństwo procesu, jakość i wiarygodność. Próbkę kontrolujemy aż trzy razy. Wynik dostępny jest on-line - dodaje Agnieszka Staniszewska.

Jakość badań wykonywanych w laboratorium jest stale monitorowana i audytowana. Jakość badań wykonywanych w laboratorium jest stale monitorowana i audytowana.

Lider innowacyjnej diagnostyki



Medyczne Laboratoria Diagnostyczne Invicta od 15 lat pozostają liderem innowacyjnej diagnostyki genetycznej w Polsce. Ośrodek dysponuje wysokiej jakości sprzętem, w tym jako jeden z pierwszych w kraju zastosował w badaniach DNA technologię sekwencjonowania następnej generacji (NGS). Każdego roku wykonuje kilka tysięcy testów.

Zespół Laboratorium Invicta tworzy 70 osób: ekspertów, naukowców i wykwalifikowanych diagnostów laboratoryjnych oraz lekarzy genetyków z wieloletnim doświadczeniem. Jakość badań wykonywanych w laboratorium jest stale monitorowana i audytowana.

Podmiot bierze udział m.in. w badaniu jakości LABQUALITY, kontrolach Centralnego Ośrodka Badań Jakości w Diagnostyce Laboratoryjnej oraz Centralnego Ośrodka Badań Jakości w Diagnostyce Mikrobiologicznej. Wdrożył systemy norm jakościowych i posiada pozytywną rekomendację Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka. Badania przeciwciał na koronawirusa SARS-CoV-2 są weryfikowane poprzez udział w zewnątrz laboratoryjnej kontroli jakości Instand w Niemczech.

Dodatkowo cyklicznie poddaje się kontrolom zewnętrznym organizowanym m.in. przez: GenQA (wcześniej CEQAS i UK NEQAS), QCMD (Quality Control for Molecular Diagnostics), EMQN (European Molecular Genetics Quality Network), CF Network (Cystic Fibrosis European Network), RIQAS (Randox International Quality Assessment Scheme), INSTAND (Gesellschaft zur Förderung der Qualitätssicherung in medizinischen Laboratorien), EQA (External Quality Assessment).

W kwietniu 2020 roku Invicta została wpisana na listę Ministerstwa Zdrowia, jako podmiot wykonujący testy molekularne na obecność wirusa SARS-CoV-2. Obecnie testy te realizuje w Gdańsku, Sopocie, Warszawie i Wrocławiu. Dziennie może zrealizować 4000 testów. Opis akcji testowania na obecność SARS-CoV-2 dostępna jest na www.testujemy.org.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

 

Wydarzenia

Targi kosmetyczne i fryzjerskie - Uroda

targi

Distinguished Gentleman's Ride

w plenerze, zlot, imprezy i akcje charytatywne

Bezpłatne badania dla kierowców zawodowych (1 opinia)

(1 opinia)
badania

Najczęściej czytane