• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czytelniczka: "Urząd dla niepełnosprawnych, a to, co zobaczyłam, w głowie mi się nie mieści"

Pani Zofia
28 kwietnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (76)
- Weszłam do zatęchłej piwnicy, a w niej pełno osób niepełnosprawnych czekających w kolejce. Brakuje już nawet miejsc do siedzenia - tak Pani Zofia opisuje MZON w Gdańsku. - Weszłam do zatęchłej piwnicy, a w niej pełno osób niepełnosprawnych czekających w kolejce. Brakuje już nawet miejsc do siedzenia - tak Pani Zofia opisuje MZON w Gdańsku.

Czy Miejski Zespół Orzekania o Niepełnosprawności znajdujący się przy ul. Dyrekcyjnej 5Mapka w Gdańsku jest przyjazny osobom niepełnosprawnym? Nasza czytelniczka, pani Zofia, ma szereg zastrzeżeń i wskazuje, że niepełnosprawni w najdłuższej kolejce muszą czekać w miejscu, które stworzono właśnie dla nich.



Jak oceniasz dostępność infrastruktury w Trójmieście pod kątem osób niepełnosprawnych?

Byłam w MZON złożyć wniosek o orzeczenie o niepełnosprawności dla mojego trzyletniego syna. To, co tam zobaczyłam, w głowie mi się nie mieści! Weszłam do zatęchłej piwnicy, a w niej pełno osób niepełnosprawnych czekających w kolejce. Brakuje już nawet miejsc do siedzenia. Przyszliśmy o 11 i nie było już numerków. Jakaś pani z kolejki podzieliła się ze mną swoim numerkiem, ale przed nami i tak było 30 osób.

Postanowiłam, że nie będę tyle czekać z dzieckiem, więc wyszliśmy. Jakieś 200 m od MZON spotkaliśmy starszą panią, która z ogromnym trudem szła do budynku. Zapytała mnie, jak tam dojść, bo bała się, że nie da już rady. A ja musiałam jej powiedzieć, że nic nie załatwi, bo numerków już nie ma. I ona tę drogę będzie musiała wykonać jeszcze raz.

MZON to nie jest zwykły urząd, w którym ktoś czeka na odbiór dowodu osobistego. To miejsce, do którego przychodzą osoby niepełnosprawne, które powinny wchodzić wszędzie bez kolejki. A nagle okazuje się, że w najdłuższej kolejce muszą czekać w miejscu, które stworzono właśnie dla nich. To jest oburzające.


Marzy mi się świat, w którym miejsca dla osób niepełnosprawnych są zadbane



Teoretycznie istnieje system umawiania na konkretną godzinę, ale nie działał. Wnioski można też wysyłać pocztą, tyle że wtedy nikt nie wyjaśni, jak taki wniosek poprawnie uzupełnić. Ja potrzebowałam pomocy, ponieważ to nasz pierwszy wniosek i nie wiem, o co mogę się ubiegać.

Marzy mi się świat, w którym miejsca dla osób niepełnosprawnych są zadbane, dostosowane i do dzieci, i dorosłych, w których dostępna jest pomoc psychologiczna, a osoby niepełnosprawne nie są traktowane jak interesanci i kolejny numerek, tylko jak osoby, które przeżywają swoją życiową tragedię i potrzebują wsparcia. Jako mama niepełnosprawnego dziecka potrzebuję wsparcia i ludzkiego traktowania, bo konieczność składania takiego wniosku jest dla mnie trudnym przeżyciem.

Nie ustąpisz miejsca, bo nie widać niepełnosprawności? Nie ustąpisz miejsca, bo nie widać niepełnosprawności?

Miasto: "Faktycznych klientów przychodzi więcej"



Poniżej publikujemy komentarz miasta do zarzutów czytelnika:

- Jeśli chodzi o budynek przy ul. Dyrekcyjnej, jest on zarządzany przez Gdańskie Nieruchomości, a dla osób z niepełnosprawnościami czy poruszających się na wózku dostępne jest wejście bezpośrednio od parkingu. W budynku znajduje się winda, której rozmiar zgodnie z przepisami umożliwia korzystanie przez osoby poruszające się na różnego typu wózkach, w tym aktywnym, ortopedycznym i elektrycznym. Rzeczywiście w I kwartale tego roku w porównaniu z rokiem poprzednim odnotowano wpływ ponad 20 proc. więcej wniosków o orzeczenie i ponad 50 proc. więcej o wydanie legitymacji osoby niepełnosprawnej, a więc faktycznych klientów przychodzi więcej. Jednak poczekalni przy punkcie obsługi klienta nie da się powiększyć, jak i utworzyć większej liczby punktów przyjmujących wnioski. Liczba miejsc siedzących w poczekalni Punktu Obsługi Klienta jest dostosowana do jej wielkości i wymogu sprawnej komunikacji, w tym dla osób ze szczególnymi potrzebami. Automat wydający "numerki" wydaje codziennie taką ich liczbę, aby klienci mieli gwarancję załatwienia sprawy w godzinach pracy Punktu Obsługi Klienta. Istotne jednak, że wniosków nie trzeba obecnie składać osobiście. Można to zrobić za pośrednictwem poczty, o czym Miejski Zespół Orzekania o Niepełnosprawności informuje w ogłoszeniach, na stronie BIP oraz na drukach wniosków. System umawiania na konkretną godzinę dotychczas nigdy nie był dostępny w MZON i obecnie nie jest przewidywane jego uruchomienie - informuje Patryk RosińskiUrzędu Miejskiego w Gdańsku.
Pani Zofia

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (76)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Ratuję, bo kocham i potrzebuję

warsztaty

Jak ochronić swoje krocze przed nacięciem?

warsztaty, konsultacje

Biologia totalna | wykład wprowadzający 10 maja (piątek), godz. 20:30-22:30

70 zł
warsztaty, spotkanie

Najczęściej czytane