Wiadomości

Czy kobiety w ciąży powinny szczepić się przeciw COVID-19?

"Należy wyraźnie podkreślić, że nie ma żadnych racjonalnych przesłanek mówiących o tym, że kobiety spodziewające się rozwiązania nie mogą się zaszczepić".
"Należy wyraźnie podkreślić, że nie ma żadnych racjonalnych przesłanek mówiących o tym, że kobiety spodziewające się rozwiązania nie mogą się zaszczepić". Olga Yastremska /rf123

Już około 23,4 proc. populacji w Polsce zaszczepiono co najmniej jedną dawką. Rządowy serwis podał, że do poniedziałku w Polsce wykonano łącznie 11 944 959 szczepień przeciw COVID-19. Trwają badania nad zatwierdzeniem możliwości stosowania szczepień również u nastolatków. Tymczasem wiele kobiet w ciąży ma wątpliwości dotyczące zastosowania tej formy profilaktyki w trosce o zdrowie dziecka. Czy kobiety w ciąży powinny szczepić się przeciw COVID-19?Czy obawiasz się objawów poszczepiennych w przypadku szczepionki przeciw COVID-19?

tak, to stosunkowo nowe preparaty 54%
tak, ale bardziej obawiam się choroby 17%
nie, skala odczynów jest niewielka 18%
nie, szczepię się regularnie i nie myślę o tym 11%
zakończona Łącznie głosów: 544
Dyskusja związana z możliwością szczepienia kobiet w ciąży trwa od kilku miesięcy i cały czas budzi wielkie emocje przede wszystkim u przyszłych mam, które finalnie samodzielnie podejmują tę decyzję. Obawy pojawiają się zresztą nie tylko u ciężarnych, ale także u rodzin dopiero starających się o potomka. Sytuację potęguje również fakt, że mamy do czynienia z nowymi szczepionkami, a internet jest wypełniony najróżniejszymi teoriami.

Dlatego warto zwrócić uwagę, że Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników wydało oświadczenie w tej sprawie wskazujące, że "szczepionki przeciw COVID-19 powinny być oferowane ciężarnym i kobietom karmiącym".

- Obecnie nie dysponujemy badaniami mówiącymi o dopuszczeniu kobiet w ciąży do programu szczepień. Natomiast należy wyraźnie podkreślić, że nie ma żadnych racjonalnych przesłanek mówiących o tym, że kobiety spodziewające się rozwiązania nie mogą się zaszczepić - komentuje prof. Krzysztof Preis, kierownik Kliniki Położnictwa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. - Co istotne, ze względu na odmienne uwarunkowania immunologiczne i potrzebę hospitalizacji ciężarne znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka. Brytyjskie towarzystwa medyczne jako pierwsze jednoznacznie dopuściły kobiety w ciąży do szczepień. W naszym kraju również wiele ciężarnych słusznie decyduje się na taki krok - osobiście w pierwszym etapie wyszczepiania personelu medycznego w naszym ośrodku wielokrotnie wystawiałem i wystawiam zaświadczenia o braku przeciwwskazań dla lekarza kwalifikującego.
Czytaj też: Jak działają szkoły rodzenia w trakcie pandemii?

Podstawową i najważniejszą kwestią jest jednak podjęcie w pełni świadomej i przemyślanej decyzji, która jest zgodna z naszym stanem wiedzy i przekonaniem.
Podstawową i najważniejszą kwestią jest jednak podjęcie w pełni świadomej i przemyślanej decyzji, która jest zgodna z naszym stanem wiedzy i przekonaniem. Edyta Steć / Trojmiasto.pl

"Należy szczepić, jeśli tylko jest taka możliwość"Wydaje się, że główne wątpliwości koncentrują się wokół braku rekomendacji producenckich. Firmy, które opracowały i produkują preparaty, nie przeprowadziły badań w tej grupie pacjentek. Specjaliści podkreślają jednak, że stworzenie takich analiz w obecnym czasie będzie trudne, co w perspektywie skali zachorowań na COVID-19 i możliwych powikłań, a także faktu dopuszczenia preparatów do masowego użytku powinno rozwiewać wątpliwości.

- Jasne jest, że producenci szczepionek, którzy nie przeprowadzili badań klinicznych w tej grupie osób, nie mogą stworzyć takich zaleceń. W przypadku kobiet w ciąży bardzo trudno jest przeprowadzić takie badania, szczególnie w obecnym czasie i warunkach epidemii - mówi dr Piotr Głodek, ordynator Kliniki Leczenia Niepłodności Invicta w Gdańsku. - Natomiast zawsze w takich przypadkach należy podjąć kwestie bilansu sytuacji - korzyści z zastosowania szczepienia bez wątpienia przewyższają niewielkie ryzyko związane z odczynem poszczepiennym. Dlatego wszystkim swoim pacjentkom, zarówno tym planującym dziecko, jak i tym w ciąży, zalecam szczepienia przeciw COVID-19. Czasami mówi się, że wakcynacja powinna nastąpić poniżej 34-35 tygodnia ze względu na obniżoną odpowiedź kliniczną, ale w obecnej sytuacji jestem zdania, że należy szczepić, jeśli tylko jest taka możliwość.

Gdzie można zaszczepić się na COVID-19? Lista punktów szczepień w Trójmieście


Jakie szczepionki są rekomendowane?Podstawową i najważniejszą kwestią jest jednak podjęcie w pełni świadomej i przemyślanej decyzji, która jest zgodna z naszym stanem wiedzy i przekonaniem. Szczepienia nie są bowiem obowiązkowe i mają jedynie minimalizować ryzyko choroby. Dodatkowo sytuacja powinna być zawsze skonsultowana z lekarzem prowadzącym ciążę.

- Mając na uwadze niewystarczającą liczbę danych, aby można było oceniać te wyniki zgodnie z kryteriami EBM, należy każdy przypadek szczepień konsultować z lekarzem położnikiem prowadzącym ciążę. Sugerujemy jednak, jeżeli nie ma wskazań do pilnego zaszczepienia kobiety w ciąży, aby powyższą procedurę wykonać po okresie organogenezy - czytamy w oświadczeniu Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.
"Zawsze w takich przypadkach należy podjąć kwestie bilansu sytuacji - korzyści z zastosowania szczepienia bez wątpienia przewyższają niewielkie ryzyko związane z odczynem poszczepiennym".
"Zawsze w takich przypadkach należy podjąć kwestie bilansu sytuacji - korzyści z zastosowania szczepienia bez wątpienia przewyższają niewielkie ryzyko związane z odczynem poszczepiennym". Olga Yastremska /rf123
Lekarze ginekolodzy i położnicy zwracają uwagę, że obecnie wszystkie dopuszczone szczepionki są bezpieczne, ale "ze względu na istnienie zdecydowanie większej liczby obserwacji i ocen bezpieczeństwa szczepień kobiet ciężarnych szczepionkami mRNA to one są preferowane do zastosowania w pierwszej kolejności w walce z pandemią COVID-19 u kobiet ciężarnych". Chodzi więc o preparaty Pfizer i Moderna.

- Sama ciąża jest związana z nadkrzepliwością, co ma charakter fizjologiczny, dlatego wydaje się, że panie powinny wybierać preparaty, które nie są obarczone historią wystąpienia odczynów związanych z zakrzepami. Natomiast wszystkie szczepionki dopuszczone na rynku są bezpieczne - komentuje prof. Krzysztof Preis.
Warto podkreślić, że obawy bardzo często występują u osób, które nie decydują się na żadne iniekcje, będąc w stanie błogosławionym. Tymczasem w ciąży zastosowanie takiej formy profilaktyki jest nie tylko dopuszczone, ale wręcz zalecane. Chodzi między innymi o poddanie się szczepieniu przeciw grypie czy przeciw krztuścowi - w obu przypadkach mamy do czynienia z inaktywowanymi preparatami (tzw. żywe szczepionki nie są zresztą dopuszczone przy wakcynacji kobiet w ciąży). Co najważniejsze, szczepienia chronią zarówno matkę, jak i dziecko.

- Należy podkreślić, że każda infekcja stanowi ryzyko dla kobiety w ciąży, które dotyka zarówno przyszłą mamę, jak i płód. Dodatkowo pojawiają się doniesienia wskazujące na możliwe występowanie dosyć dużych nieprawidłowości w obrazie radiologicznym u dzieci, które przechorowały COVID-19, o nieznanych dotąd odległych następstwach - podkreśla dr Piotr Głodek.

Szczepienia przeciw COVID-19 - wszystkie informacjeCo z karmieniem po szczepieniu?Podobną dyskusję, ale i zalecenia obserwujemy w przypadku procesu naturalnego karmienia przez mamy, które poddały się wakcynacji. Obecnie jest za wcześnie na dokonanie wiarygodnych analiz w przypadku COVID-19, jednak bazując na aktualnych doświadczeniach, można spodziewać się wytworzenia pewnej ochrony również dla noworodka.

- Kobiety karmiące również powinny się szczepić, aby oprócz siebie zabezpieczyć także noworodka. Szczepienie stymuluje produkcję przeciwciał u matki, które następnie mogą być przekazane z mlekiem. Systematyczne karmienie może przedłużyć tę ochronę - wskazuje prof. Krzysztof Preis.

Ginekolog w Trójmieście - prywatnie i na NFZ


Niepokojące sygnały dotyczące powikłań u dzieciBadania nad szczepionkami to jedno, ale lekarze podkreślają, że obecnie bardzo ważne jest wprowadzenie analiz dotyczących stanu zdrowia dzieci, w tym także noworodków, które przeszły COVID-19, ale także w sytuacji pojawienia się infekcji u kobiety będącej w ciąży. Na razie szczątkowo napływające dane wskazują niestety na możliwość wystąpienia powikłań.

- W mojej ocenie powinien powstać program monitoringu noworodków w sytuacji, w której przed porodem matka jeszcze na etapie ciąży przechorowała COVID-19 - zaznacza prof. Krzysztof Preis. - Pojawiają się pewne pojedyncze doniesienia o wystąpieniu zmian patologicznych między innymi w obszarze wątroby, jednak sytuacja wymaga gruntownej analizy, aby móc jednoznacznie ocenić, a przede wszystkim potwierdzić to zjawisko oraz zbadać jego skalę. Obecnie w Polsce nie są prowadzone takie badania, a wydaje się, że jest to najlepszy czas na wprowadzenie narzędzi monitoringu.

Opinie (138) ponad 10 zablokowanych

 • (7)

  Krok po kroku. Wszystko zgodnie z planem.

  • 27 4

  • Dokładnie. (6)

   Plan przewiduje zakończenie pandemii i o dziwo w końcu jest na to szansa.

   • 3 8

   • to juz chyba 5 koniec bedzie:D (5)

    • 5 2

    • A tu już dziękuj naszym kochanym obywatelom. (4)

     Jak mają lockdown w czterech literach, to nic dziwnego że to tak długo trwa.

     Teraz pewnie zacznie sie masowe wystawianie lewych zaświadczeń o szczepieniu i jeszcze trochę wirus pociągnie...

     • 4 10

     • Już takie mam (2)

      • 4 2

      • Wiadomo. (1)

       Jeszcze wirus wygaśnie i te wszystkie pieniądze wrzucone w antyszczepionkowych trolli pójdą na marne.

       • 0 7

       • przecież te wasze śmiercionki to biznes już mowa o 3 dawce potem następne przecież ten byd..lak niedzielski powiedział otwartym tekstem osoby mające po 40-50 lat do końca życia będą żyć w stanie epidemii ten stan dla rzeszy sk..synów i pijawek jest tak dochodowy tak opłacalny że może się nigdy nie kończyć weź biurwę z um gdtynia zamknięci na 4 spusty kaweczka plotencje i 9 samochodów dziennie rejestrujemy nie wejdzie nikt tak po prostu z bomby mają raj na ziemi te śmierdzące nieroby 8 godzinek w twierdzy odpękane i do domciu ale do sklepu biurwa się nie boi wejść zakupów zrobić ciekawe nie?Ci wszyscy producenci masek denaturatów rękawiczek eldorado na ich produkty powinno wg nich trwać już zawsze. Lekarze ratownicy medyczni ktoś z nich zrezygnuje z pensji kilkunastu czy kilkudziuesięciu tysięcy złotych?

        • 3 1

     • ale co ma lockdown do wirusa id..to?Jeszcze taki jak u nas na rympał bez prawa

      • 1 1

 • przecież wszyscy mają się zaszczepić (10)

  nie ma żadnych wyjątków. Na pewno producenci szczepionki nie odpuszcza nikomu. W kolejce już szczepionka dla dzieci.

  • 28 11

  • Przecież to tylko trochę mocniejsza szczepionka na grypę. (8)

   Jeżeli się jej boisz to siedź w swojej piwnicy i nie zawracaj głowy normalnym ludziom.

   • 5 17

   • co ci się nie podoba? (7)

    Firma produkuje produkt, który wszyscy muszą kupić. Im więcej klientów, tym lepsze wyniki finansowe. Sprzedaż lekarstw to taki sam biznes jak wszystkie inne. Dalej obowiązują zasady ekonomii.

    • 11 3

    • Masz rację. (6)

     Od tej pory powinniśmy zlikwidować spożywczaki, elektrownie i wodociągi.

     Przecież nie może być tak, że duża firma zarabia na produktach, które wszyscy muszą kupić

     • 7 7

     • czy ja komuś każe coś likwidować? (4)

      Skąd takie wnioski? Energia elektryczna proszę bardzo, możesz sobie oszczędzać np na prądzie. Czy myślisz, że elektrownia zgodzi się na mniejsze rachunki, czy podniesie opłaty stałe?

      • 3 1

      • Potrzebujesz jedzenia i szczepionek (3)

       Co w tym dziwnego?

       • 0 5

       • Potrzebuję jedzenia, szczepionek nie potrzebuję.

        • 7 1

       • (1)

        jto ci powiedział że to g..wno zwane szczepionką jest mi do czegokolwiek potrzebne?

        • 4 0

       • Morawiecki,

        Ten sam co mówił, że polacy będą pracować za miskę ryżu.

        • 1 0

     • ale ja nie chcę tego produktu sr..m na niego rozumiesz?Nie jest mi ten sh*t do niczego potrzebny

      • 2 0

  • niech spróbują mnie do tego zmusić z przyjemnością wtedy komuś rozwalę łeb

   • 2 0

 • rodzi sie pytanie (6)

  "W naszym kraju również wiele ciężarnych słusznie decyduje się na taki krok - osobiście w pierwszym etapie wyszczepiania personelu medycznego w naszym ośrodku wielokrotnie wystawiałem i wystawiam zaświadczenia o braku przeciwwskazań dla lekarza kwalifikującego."

  skoro nie ma badań dotyczacych szkodliwości/braku szkodliwości szczepienia kobiet w ciąży, to na jakiej podtsawie pan doktor wystawiał te zaswaidczenia ? osobistego przekonania że bedzie ok ?

  • 44 4

  • tak, przechodzilismy

   z tragarzami

   • 3 1

  • Zaraz, jak lekarz według swojego widzimisię przepisze amantadynę, to jest ok. (3)

   Jak zezwoli na szczepionkę, to zbrodnia?

   Wypadałoby się zdecydować.

   • 5 9

   • A kto powiedział, że jest ok jak przepisze amantadyne? (1)

    Też nie jest ok, więc trochę słabe porównanie

    • 5 2

    • A poczytaj komentarze foliarzy.

     • 2 10

   • Jest dokładnie na odwrót

    Za amantadynę można dostać komisję dyscyplinarną bo wg ChPL jeszcze nie dopuszczona dla covid, ale za szczepienia już nic nikomu nie zrobią, bo pacjent podpisuje dobrowolną zgodę na możliwość wystąpienia powikłań.

    • 3 0

  • Doświadczenia i wiedzy. Nie zdobytej na Facebooku u Grażynki czy w kolejce do kasy w biedrze...

   • 0 0

 • (9)

  Całe życie słyszałem że każda szczepionka, każde lekarstwo przed dopuszczeniem do obiegu jest testowane przynajmniej parę lat. Więc jak to się ma do szczepionki covidowej?

  • 55 3

  • testy trwają

   bardzo dokładne, na dużej grupie.

   • 20 1

  • tak sie ma ze teraz bedziesz mial co roku epidemie (1)

   panstwa doszly do granicy zaciagania pozyczek, wiec postanowiono zrobic epidemie i dzieki temu banki moga pozyczyc europie kolejne 800mld euro na odbudowę. dzieki temu utrzymamy miejsca pracy :) zarowno w bankowosci jak rowniez w innych sektorach

   • 5 3

   • Już w rosyjskich laboratoriach powstaje nowy wirus

    Razem z nowymi scenariuszami dla trolli, jak powyżej.
    W końcu nie udało się wystarczająco mocno wykończyć zachodniej gospodarki.

    • 0 5

  • Była testowana ponad rok. (4)

   Kiedyś zamiast komputerów, dane opracowywali ludzie, więc nic dziwnego że proces trwał nieporównywalnie dłużej.

   • 4 10

   • I teraz komputer wyliczy wszystko (3)

    Najgorsze w tym wszystkim, że ludzie twojego pokroju mają prawa wyborcze. Przebadanie szczepionki wymaga 10 lat, i komputer ci tego nie przyśpieszy. Poza tym gdyby tak było to nie wiem czy orientujesz się od kiedy ludzkość ma doczynienia z komputerami....

    • 12 4

    • Z komputerami które posiadają TPU i pozwalają na projektowanie takich szczepionek? (2)

     Jakieś 5 lat.
     Odpada cały proces prób i błędów na niedziałającej szczepionce, więc wystarczy ostatni etap z weryfikacją teoretycznych wyników.

     Ech, i tacy ludzie mają prawa wyborcze...

     • 4 6

     • a moje ciało nie jest i nie będzie śmietnikiem na farma g..wno i twoje komputery mogą mnie w pompę pocałować

      • 0 1

     • Na ten etap weryfikacji potrzeba kilku lat. Sprawdzenie, że nic się nie stało w ciągu tygodnia, czy nawet miesiąca, to trochę za mało. Jest też kwestia sprawdzenia, czy nie ma kolizji z innymi lekami przyjmowanymi w sposób ciągły. Na to też trzeba wielu miesięcy na obserwacje po zaszczepieniu. Na razie nie przeprowadzono żadnych takich badań. Nawet problemy alergików wyszły dopiero po rozpoczęciu szczepień. U alergików jednym z problemów okazała się substancja konserwująca, a tego w programie na komputer nie ujęto. Tyle jest warta symulacja na komputerze. Nic nie zastąpi testowania.

      • 2 1

  • Nie zadawaj pytan
   Szczep sie i milcz!!
   Takie podejscie jest niektorych ludzi

   • 0 0

 • Przecież nie ma kompletnie żadnych badań, (27)

  które by pokazywały, że szczepienie dla kobiet w ciąży, karmiących i tych spodziewających się dopiero dziecka może przynieść jakiś konsekwencje. Czy naprawdę nie wystarczy tutaj choć odrobina logiki? Przecież oni nie mieli nawet czasu na sprawdzenie tego, czy szczepionka będzie miała jakieś negatywne konsekwencje, więc jakim prawem lekarz mówi "szczepcie się", czymś, co zostało kompletnie pod tym kątem nieprzebadane.

  • 127 30

  • Dokładnie tak i szczepisz się na swoją odpowiedzialność, nie ma żadnego funduszu dla ofiar tego eksperymentu. (11)

   A żaden lekarz nie bierze żadnej odpowiedzialności za wystąpienie NOP-ów ale jakoś nie jest mi żal bezmyślnych ludzi którzy wbrew logice walą do punktów szczepień z takim społeczeństwem PiS wspierany przez niemalże wszystkie media zrobi dosłownie wszystko.

   • 25 15

   • Państwo gwarantuje odszkodowania za NOPy. (9)

    A osobny fundusz raczej nie jest potrzebny kiedy 99.9% to ból ramienia po zastrzyku...

    • 14 24

    • Powiedzą, że to nie nop, tylko zbieg okoliczności :D

     • 25 4

    • (7)

     mam pytanie jakim id..tą trzeba być by trywializować śmiertelne przypadki idące na świecie w tysiące i to grube?

     • 12 9

     • Dokładnie jakim i**ota trzeba być żeby trywializować COVID i nie korzystać z najlepszej broni jaka mamy: szczepionek (6)

      • 12 20

      • (1)

       to co opowiadasz id..to to najczystszej wody socjotechniczny ściek covidu ty id..to nie trzeba trywializować bo to jest trywialna choroba na tle raka i innych chorób które zaprzestano leczyć jest to choroba znacznie przeskalowana jeśli chodzi o śmiertelność a wszystkie podejmowane działania są zwykłym sabotażem i niszczeniem zdrowia ludzi i pozbawiania ich majątku

       • 12 9

       • Oho. Uważajcie. Szury na forum

        • 1 0

      • Jakich szczepionek?????? (3)

       Gdzie masz dowody, badania, które potwierdzają skuteczność tego preparatu i jego nieszkodliwości?????????? no gdzie??????????????

       • 8 7

       • Są tego tony, na początek polecam stronę Państwowego Zakładu Higieny, Lancet (2)

        • 6 8

       • państwowy zakład higieny czyli jednostka budżetowa podlegająca pod rząd wściekle promujący szczepienia masz jakieś jeszcze rządowe jaczejki pajacyku?

        • 9 2

       • To oni cokolwiek badali, testowali na ochotnikach? Nie słyszałem. Podaj jakiś link do badań PZH.

        • 6 1

   • Ojej odszkodowanie za ból ręki..w pupach się poprzewracało!

    • 9 13

  • Badania zakończą się w przyszłym roku (1)

   Dlatego ja odradzam każdemu, kto nie jest w grupie ryzyka a młode kobiety to jedna z najbardziej odpornych grup - no chyba, że ktoś ma astmę, białaczkę, czy inne poważne choroby. I szczepienia będą dwa-trzy razy do roku, to też trzeba wziąć pod uwagę.

   • 15 5

   • Mam astmę, nadciśnienie nie przestrzegałem żadnych obostrzeń, masek nigdy nie nosiłem, przebywałem z chorymi rzekomo na covid i co? Jajco, nawet kataru od ponad roku nie dostałem, a niby jestem w grupie ryzyka. Śmiech na sali to wszystko, walą mnie te preparaty i ten cały cyrk.

    • 11 11

  • Badania właśnie trwaja

   Do stycznia 2023

   • 17 1

  • Zauważ, że cały czas mówi się o preparatach medycznych, a nie szczepionkach. No cóż, kiedyś z radością szli pod [prysznic, teraz z radością idą po wakcynę.

   • 20 7

  • (1)

   Były przeprowadzane badania na szczurach i wyszły obiecująco.

   • 5 2

   • ciekawe czy z baranami wyniki będą równie obiecujące.

    • 2 0

  • bo to już nie jest lekarz a kurtyzana korporacji farmaceutycznych dla nich zdrowy człowiek to nie interes a konował patrzy na pacjenta jak na brojler w który się ładuje szpryce za które on ma prowizje wczasy na Bali popijawy oj przepraszam sympozja itp frukty

   • 10 7

  • Talidomid też nie miał kompletnie żadnych badań (3)

   Pojawiły się dopiero po tysiącach ujawnionych przypadków teratogenezy

   • 9 6

   • (1)

    Mam nadzieje, ze nie korzystasz ze wspolczesnej medycyny a raka leczysz moczem?

    • 4 7

    • jaja sobie robisz?

     współczesna medycyna się zamknęła i obsługuje tylko covida

     • 5 0

   • Yhmy. Tylko, ze jest różnica pomiędzy związkiem chemicznym, a szczepionką. Ponadto zalecają dla bezpieczeństwa i pewności po okresie organogenezy. A kiedy dziewczyny łykały ten związek jak cukierki? W pierwszym trymestrze, czyli w okresie organogenezy...

    • 0 0

  • bo badania trwają

   cierpliwości

   • 5 0

  • Każda małpa jak dostanie hajc powie że te szczepionki "so kul".

   • 7 2

  • Nie wierzę!!!!!!!!!

   Serio ????? Kobiety w ciąży chcą sobie zapodać ten niesprawdzony preparat??????????????

   • 11 3

  • Zostało przebadane na osobach niebedacych w ciazy. Ale mechanizm działania szczepien u ciężarnych jest znany... To, ze ciężarne się na szczepienia nie decydują wynika z niewiedzy.

   • 0 1

 • Na pewno ta "szczepionka" wyjdzie matce i dziecku na dobre ;> (4)

  • 26 9

  • (3)

   Wyjdzie lepiej niż śmierć :)

   • 6 13

   • (2)

    a jakie jest prawdopodobieństwo śmierci dla młodej i zdrowej osoby zero zero zero ile%?

    • 6 1

    • Z tymi procentami to się znasz chyba tylko z etykiet na flaszkach (1)

     Ale podam ciekawą statystkę skoro lubisz zera i procenty: prawdopodobieństwo ciężkiego zachorowania/śmierci na COVID po szczepieniu: 0,004% (cała populacja, w tym starsi ludzie). Dla porównania prawdopodobieństwo ciężkiej choroby/śmierci kobiety w wieku 30 lat bez żadnych chorób: 0,2%. Widzisz różnicę?

     • 1 3

     • ja widzę

      ta osoba stanowiąca 0,004% mogła by jeszcze długo żyć, bo wcale nie musi zarazić się covidem.

      • 0 0

 • Coraaz fajniejsze te eksperymenty medyczne (1)

  Kupuję popcorn i obserwuję

  • 38 7

  • Olej byś se kupił

   Pewnie nie wiesz do czego, mały szczegół, ale smacznego

   • 0 4

 • (10)

  Mam nadzieję, że szczepienia przeciwko covid będą obowiązkowymi szczepieniami dla każdego człowieka pod groźbą ogromnej kary finansowej.

  • 10 76

  • (5)

   Oczywiście, że szczepić. Lepiej się zaszczepić i mieć ból ręki niż umrzeć na covid.

   • 8 50

   • Co za zryty beret

    • 17 3

   • a tak poza tym to ze zdrowkiem wszystko dobrze ?

    • 4 1

   • Lepiej przejść bezobjawowo lub ryzykować katar, bo przecież ta choroba w większości jest bezobjawowa i wymaga testów, niż ryzykować np. zakrzepicą.

    • 4 1

   • Mam umrzeć na chorobę którą przeszedłem jak lekkie przeziębienie? (1)

    Kpisz czy o drogę pytasz?

    • 3 1

    • Nie wiesz jak ja przejdzie Twój sąsiad, matka czy ojciec. Niektórzy krztuśca przechodzą przez miesiąc. Ja walczyłam 4... tak samo jest z covidem. Nie wiadomo jak Cię dopadnie i jak to przejdziesz

     • 0 0

  • faszysta

   • 17 3

  • niech sobie będzie ja i tak nie zapłacę złamanego grosza

   • 7 2

  • Nadzieja matką głupich.

   Jesteś tego doskonałym przykładem. A teraz wracaj do kredek.

   • 1 1

  • Pocaluj mnie w pompke

   • 0 0

 • "Talidomid" (8)

  Proszę się zapoznać. Wtedy też nie było przeciwwskazań.

  • 30 4

  • Na polio tez im na poczatku szczepionka nie wyszla. Kilkaset dzieci zmarlo na polio po pierwszej wersji.

   • 7 1

  • O kolejny ekspert się odezwał (4)

   Pewnie o stereochemii i chiralnosci nam zrobisz wykład w związku z Talidomidem? Fakultet z biostereochemii zaliczony na 5 rozumiem? Ryzyko jest przy każdej rzeczy, którą się przyjmuje. Każdy sobie musi przeważyć to związane z covidem i szczepieniem i wybrać.

   • 0 11

   • (1)

    en.m.wikipedia.org/wiki/Thalidomide

    • 0 1

    • Wow, znasz adres Wikipedii!

     I to angielskiej, brawo!

     • 0 6

   • co ma piernik do wiatraka?

    studium przypadku jest takie, że większa część środowiska medycznego bardzo długo ignorowała doniesienia pacjentów o potencjalnej teratogenności. To czego im zabrakło, to nie wykład ze stereochemii ale zwykła ludzka empatia i pokora wobec nauki. Postępowali wbrew przesłankom empirycznym, ponieważ bardziej wierzyli w to, co deklarował producent leku, niż w to, co widzieli na własne oczy! Od tamtych czasów niewiele się zmieniło - chorzy czekają w długich kolejkach, a przedstawiciele handlowi wchodzą bez pukania. Naganiacz ustawia lekarza, jak ma leczyć, a ten poucza pacjenta jak może się czuć, żeby objawy pasowały do schematu. Błazenada, a nie medycyna.

    • 2 0

   • Tu się zgadzam z Toba.

    Każdy sobie powienin zważyć ryzyko i wybrać. Wię ja wybieram niewprowadzanie domięsńiowo obcego RNA.

    • 3 0

  • francuski "Mediator"

   • 0 0

  • Dokladnie talidomid!!!!
   Poczytajcie co zrobil ten lek i jak wplynal na dzieci, a byl przeciez przebadany!!!!

   • 0 0

 • Tak powinny, gdy tylko zostanie opracowana szczepionka bezpieczna dla kobiet w ciąży i ich nienarodzonego dziecka.

  Niestety nie zanosi się na to aby taka szczepionka powstała - ponieważ przy tej chorobie stworzenie szczepionki dla młodych kobiet nie jest priorytetem. Koszty przeprowadzenia badań i ryzyko z prowadzeniem tego typu badań są zbyt wysokie.
  Jednocześnie grupa docelowa dla której miała by powstać taka specjalna bezpieczna szczepionka jest na tyle mała, że to się zwyczajnie nie opłaca.

  Opracowanie lekarstw które były by bezpieczne w ciąży zawsze było dużym problemem ze względu na to, że ewentualne efekty niepożądane są widoczne dopiero po porodzie, nie można przeprowadzać testów od razu na dużej grupie ochotników. Trzeba testować stopniowo na małych grupach i za każdym razem czekać z oceną skutków.

  Zwykłą szczepionkę da się stworzyć w niecały rok a przetestować w 2 lata. Testy na kobietach w ciąży musiały by trwać minimum 20 lat.
  Za 20 lat to już nikt nie będzie pamiętał o tej chorobie - stanie się ona tylko jednym z setek wirusów przeziębienia.

  • 19 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje

Najczęściej czytane