• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Coraz młodsi ludzie cierpią na reumatyzm? "Tłumaczą ból siłownią i pracą przy komputerze"

Piotr Kallalas
12 października 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
- Objawy tych chorób są trudne do zniesienia. Pacjenci zgłaszają sztywność wielu stawów, słabiej się ruszają z powodu bólu i wycofują się z aktywności codziennej, bo coś im dokucza, bo ich boli. Co ciekawe, pacjenci czasami w ogóle też nie łączą tych objawów z jakimś patologicznym chorobowym stanem - mówi dr Małgorzata Bykowska. - Objawy tych chorób są trudne do zniesienia. Pacjenci zgłaszają sztywność wielu stawów, słabiej się ruszają z powodu bólu i wycofują się z aktywności codziennej, bo coś im dokucza, bo ich boli. Co ciekawe, pacjenci czasami w ogóle też nie łączą tych objawów z jakimś patologicznym chorobowym stanem - mówi dr Małgorzata Bykowska.

Osoby cierpiące na choroby reumatologiczne przez miesiące, a nawet lata potrafią borykać się z bólem bez odpowiedniej diagnostyki, podejrzewając w pierwszej kolejności przeciążenie czy pracę w złej pozycji. - Objawy tych chorób są trudne do zniesienia. Pacjenci zgłaszają sztywność wielu stawów, słabiej ruszają się z powodu bólu i wycofują się z aktywności codziennej, bo coś im dokucza, bo ich boli. Co ciekawe, pacjenci czasami w ogóle nie łączą tych objawów z jakimś patologicznym chorobowym stanem - mówi dr n. med. Małgorzata Sochocka-Bykowska, pomorski konsultant wojewódzki w dziedzinie reumatologii, specjalista z Pomorskiego Centrum Reumatologicznego w Sopocie. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Reumatyzmu.



Czy miałe(a)ś/masz problemy o charakterze reumatoidalnym?

Mam wrażenie, że wiele osób kojarzy choroby reumatoidalne wyłącznie z popularnie zwanym reumatyzmem - ze stanem bólowym dotykającym zwykle osoby starsze, który nasila się po mitycznym "przewianiu". Jaka jest rzeczywistość?

Dr n. med. Małgorzata Sochocka-Bykowska: Rzeczywiście, zawsze uważało się, że reumatyzm jest nieuchronną chorobą, dotyczącą wyłącznie osób starszych. Czasami przechodzi, a czasami już jesteśmy na to skazani. Oczywiście trochę jest w tym racji, bo gros chorób reumatologicznych to są choroby zwyrodnieniowe, czyli dotyczące osób po 50. roku życia, a w grupie osób powyżej 60. roku życia nawet 60 proc. pacjentów uskarża się na takie dolegliwości. Oczywiście tacy pacjenci również znajdują się w kręgu naszych zainteresowań, ale chcemy szczególnie znaleźć chorych z dolegliwościami bólowymi, którzy mają zapalne choroby stawów. W takich sytuacjach mówimy również o młodszej populacji.

Reumatolodzy w Trójmieście - znajdź specjalistę prywatnie i na NFZ


Młodzi ludzie cierpią na choroby reumatologiczne?

Najczęściej mówimy o pacjentach w wieku 30-40 lat, uczących się lub pracujących, u których rozpoczynają się pierwsze objawy bólowe. Bardzo często tłumaczą to sobie użytkowaniem siłowni lub częstą pracą przy komputerze - w efekcie nic dalej z tym nie robią. Trwa to rok, czy dłużej i niestety ma to później fatalne konsekwencje.

Przy chorobach reumatologicznych najważniejsze jest dotarcie do pacjenta na wczesnym etapie choroby - w tej grupie wyróżniamy reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów, a także układowe choroby tkanki łącznej. Im później rozpoznamy i dokonamy różnicowania choroby, tym trudniej będzie nam zatrzymać jej postęp. Początkowo mówimy o średnio bolesnych objawach, ale już nawet te moglibyśmy leczyć. Tymczasem proces zapalny coraz bardziej uszkadza stawy i coraz mniej możemy zdziałać przy pomocy terapii. Mija dużo czasu, zanim chory skojarzy, że dolegliwości nie są spowodowane przeciążeniem. Następnie trafia do lekarza, gdzie również mija czas na skompletowanie badań, później umawia się do reumatologa, a tu również kolejki pozostają długie.

Choroby serca największym zabójcą Polaków. Jak rozpoznać zawał? Choroby serca największym zabójcą Polaków. Jak rozpoznać zawał?
Gdzie powinniśmy się zgłosić więc w przypadku utrzymującego się bólu czy obrzęku stawu?

Lekarz rodzinny powinien skierować nas na dalsze podstawowe badania takie jak OB, CRP czy czynnik reumatoidalny oraz skierować nas do reumatologa. Warto podkreślić, że do lutego 2023 bierzemy udział w programie unijnym wczesnego rozpoznawania reumatoidalnego zapalenia stawów i każdy pacjent, który zauważa niepokojące objawy, takie jak: obrzęk stawu, usztywnienie czy utrzymująca się dłużej bolesność niezwiązaną z urazem, może zgłosić się wraz ze wspomnianymi wynikami badań.

Znaczącą liczbę pacjentów już zdiagnozowaliśmy, ale cały czas jeszcze mamy wolne miejsca. W ciągu dwóch tygodni od telefonu umawiamy na wizyty i realizujemy wszelką diagnostykę. Akcja jest skierowana do pacjentów pracujących w wieku od 18 do 67 roku życia.

Jakich stawów najczęściej dotyczą choroby zapalne?

Mówimy przede wszystkim o bólach stawów, dużych - kolanowych czy kręgosłupa, okolicach stawów krzyżowo-biodrowych, ale i drobnych rąk czy stóp. Choroby mają podłoże autoimmunologiczne i cały czas nie do końca wiemy, dlaczego tak się dzieje. Na pewno mówi się, że osoby z obciążeniem rodzinnym, powinny zwracać większą uwagę na obserwację objawów. Wiemy też, że zmiany przyspiesza i nasila palenie papierosów, a częste choroby przyzębia wzmagają zaburzenia autoimmunologiczne - zaczynamy produkować przeciwciała do naszej błony maziowej w stawach i rozpoczyna się proces zapalny.

W Polsce żyje około 400 tys. osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów. To może nie są bardzo częste choroby, ale są bardzo dokuczliwe i znacznie ograniczające sprawność pacjentów.
Czy są to zmiany nieodwracalne?

Pewnych zmian nie jesteśmy w stanie odwrócić - zwłaszcza mówiąc o niezapalnych zmianach zwyrodnieniowych. Pozostaje nam rehabilitacja i zmiana stylu życia. W przypadku chorób zapalnych, takich jak toczeń, twardzina czy wspomniane reumatoidalne zapalenia, możemy zatrzymać rozwój choroby i skutecznie zapobiec dalszemu postępowi dolegliwości. Stosujemy leczenie farmakologiczne, zatrzymując zapalenie i unikając uszkodzenia powięzi czy ścięgien. W takich wypadkach leczymy przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwobrzękowo, ale również stosujemy leki zatrzymujące sam proces autoimmunologiczny.

Zespół cieśni nadgarstka problemem pokolenia klawiatury Zespół cieśni nadgarstka problemem pokolenia klawiatury
Czy zawsze udaje się skutecznie opanować chorobę?

Większość pacjentów reaguje na leki, jednak są i tacy chorzy, którzy mimo leczenia wymagają dodatkowego leczenia sterydami i włączenia leków celowanych. To są leki, które działają dobrze immunologicznie, ale muszą być stosowane pod kontrolą, wymagają obserwacji.

Rozpoznanie zapalnej choroby na jej wczesnym etapie wymaga różnicowania z wieloma innymi chorobami, np. zakaźnymi, nowotworowymi itp., które mogą dawać podobne objawy. U jednych choroba ogranicza się do jednego stawu i łatwo możemy opanować ten stan. Część chorych reaguje dobrze na leki, ale choroba, która charakteryzuje się okresami zaostrzenia i remisji, może nadal uszkadzać stawy. Są niestety i tacy pacjenci, u których trudno całkowicie zatrzymać postęp zmian zapalnych.

Jeżeli stawy ulegają poważniejszej degeneracji, to kwalifikujemy do endoproteoplastyki albo do zabiegu usuwającego zapalną błonę maziową - synovectomii. W zaawansowanych stanach chorobowych jest to jedynie rozwiązanie.

"Mówimy przede wszystkim o bólach stawów, dużych - kolanowych czy kręgosłupa, okolicach stawów krzyżowo-biodrowych, ale i drobnych rąk czy stóp. Choroby mają podłoże autoimmunologiczne i cały czas nie do końca wiemy, dlaczego tak się dzieje". "Mówimy przede wszystkim o bólach stawów, dużych - kolanowych czy kręgosłupa, okolicach stawów krzyżowo-biodrowych, ale i drobnych rąk czy stóp. Choroby mają podłoże autoimmunologiczne i cały czas nie do końca wiemy, dlaczego tak się dzieje".
Ból jest trudny do wytrzymania?

Objawy tych chorób są trudne do zniesienia. Pacjenci zgłaszają sztywność wielu stawów, słabiej się ruszają z powodu bólu i wycofują się z aktywności codziennej, bo coś im dokucza, bo ich boli. Co ciekawe, pacjenci czasami w ogóle też nie łączą tych objawów z jakimś patologicznym chorobowym stanem. Pamiętam mężczyznę, który przyszedł z ogromnym usztywnieniem kręgosłupa i już patrząc na pacjenta, widać, że jest to zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, a chory mówi, że przychodzi z obrzękiem ręki, a pochylony jest, bo od wielu lat jest kierowcą ciężarówki. W przypadku tej choroby ból może pojawiać się w nocy podczas odpoczynku i chorzy muszą wstać i się poruszać, aby go zredukować.

Jaka jest skala zjawiska?

W Polsce żyje około 400 tys. osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów. To może nie są bardzo częste choroby, ale są bardzo dokuczliwe i znacznie ograniczające sprawność pacjentów.

Czy obserwują państwo dług zdrowotny spowodowany COVID-19?

Pracowaliśmy w trakcie epidemii i obserwowaliśmy często zapalenia stawów związane z zakażeniem wirusem SARS-Cov-2, większą częstość zaostrzenia już wcześniej rozpoznanych zapaleń stawów. Stale trafiają do nas nowi pacjenci, którzy mają objawy zapalnych chorób reumatologicznych - ze stanem zapalnym i obrzękami, które wymagają odpowiedniego rozpoznania i leczenia.

Więcej informacji o programie "Wczesne Wykrywanie Reumatoidalnego Zapalenia Stawów" znajdziemy na stronie internetowej.

Miejsca

Opinie (81) ponad 10 zablokowanych

Wszystkie opinie

  • A szczepienia mogą to powodować lub zaostrzać, czy nie? (7)

    Tego mi zabrakło w artykule, a wielu to interesuje. Chodzi oczywiście o autoimmunologiczne zapalenia stawów, np. RA.
    Szybka kwerenda wskazuje, że owszem, mogą:
    1. BMJ: Can immunisation trigger rheumatoid arthritis?
    2. Front. Immunol.: Case Report: New-Onset Rheumatoid Arthritis Following COVID-19 Vaccination.

    • 20 14

    • (3)

      Oczywiscie, ze moga i zaostrzaja. To tez zadan tajemnica, no moze poza typowymi baranami na smyczy (ale oni sie w ogole nie licza). Podoba mi sie subtelne wskazanie w tym artykule wlasnie na ten porblem pod sam koniec. Niby pisza o C19, ale miedzy slowami daja wyraznie znac, ze po szprycy maja coraz wiecej przypadkow z "objawami", co tlumaczy sie w medycynie "co prawda mam typowy problem x, ale do niczego znanego on nie pasuje". Stad termin "objawy", a nie "schorzenia".

      • 10 7

      • (1)

        Tak jest! A steruje tym big pharma xD

        • 2 4

        • bill gejtz i reptilianie i rotszyldowie i masoni xD

          • 3 1

      • No niestety porównuje zaostrzenie nawet zaleczonej choroby:(

        • 1 0

    • (1)

      Tak, ale np ja nieszczepiony i też zachorowałem.

      • 2 2

      • szczepionka to nie jest siatka na wirusy, ma za zadanie tylko pobudzić system odpornościowy

        • 0 0

    • C19

      Autoimmunologiczne zapalenia stawów, wątroby i wielu innych narządów, to taki gratis po szczepionkach na C19... Ostatnia prosta

      • 1 1

  • To przez nieumiejętną grę na klawesynie. Coraz więcej młodych ludzi kupuje klawesyny i gra. Ciągle gra. (3)

    Ta moda przyszła z Wenecji i doszła już do nas. Naukowcy biją na alarm. Jak tak dalej pójdzie ozdobniki przejdą nawet do mowy potocznej. A reumatyzm pozamienia nas w struny :(

    • 15 2

    • Weź się podziel tym co bierzesz. Nie bądź sknera, ja też chcę mieć takie jazdy :D (2)

      • 4 0

      • Może to 4 dawka eliksiru? Jak tak, to biere w ciemno! (1)

        • 4 0

        • To tylko DX2. I rutinoskorskorskorskorbin.

          • 0 0

  • Opinia wyróżniona

    Dbaj o swoje zdrowie już za młodu, to będziesz się nim cieszył na stare lata (12)

    Brak sportu, byle jakie żarcie, nadmiar cukru, konserwantów, bezruch, nadwaga. I organizm powolutku mówi dość. Teraz nic się nei dzieje? Za 5-10 lat zacznie. A jak zacznie i nic z tym nie zrobisz, to w wieku 40 lat nie ruszysz ręką ani nogą. Społeczeństwo schorowanych młodych ludzi.

    • 42 7

    • To skąd u dzieci choroby reumatyczne? (9)

      Mam zapalenie stawów od 3 roku życia. W wieku 5 lat już byłam niepełnosprawna z powodu reumatyzmu.

      • 11 0

      • Lekarzem nie jestem

        Ale może to rodzinne? A może rodzice źle się odżywiali?

        • 6 6

      • Najczęstszą przyczyną zapaleń reumatoidalnych jest wilgoć (3)

        duża wilgotność pomieszczenia w którym się spędza większość czasu (nawet jeżeli w mieszkaniu jest ciepło acz wilgotno). Chodzenie na boso po chłodnej podłodze. Złe ukrwienie stawów (ten problem leczą bardzo gorące kąpiele i sauna). Sztuczne skarpetki o zbyt silnym ścisku, plastikowe (stylonowe) odzienie.

        • 2 9

        • (2)

          Skąd te rewelacje wziąłeś? Ciepło i wilgotno szkodzi mówisz? To wszyscy Tajowie powinni jeden w jeden mieć reumatyzm :)))
          A złe ukrwienie stawów leczy sauna i kąpiele gorące... no to leki są zbędne! Brawo! Swoją drogą, jak można mieć złe ukrwienie stawów? :D

          • 8 0

          • Skąd wziąłem te rewelacje? (1)

            Ano z życia, i nie umiem ich naukowo wyjaśnić. Zresztą do czego mi potrzebna łacińska nazwa choroby? Sauną, gorącymi kąpielami i słońcem wyleczyłem u siebie naprawdę poważny stan bólu kośćca i stawów. I to bez żadnych leków. A porównanie do Tajów to Ci się nie udało. Oni są genetycznie przystosowani do swoich warunków. Jeżeli nie rozumiesz to jedź na Saharę i pogadaj z Beduinem o cieple.

            • 3 13

            • czyli wziąłeś to z niewiedzy

              bo uznałeś że coś ci pomogło i nawet nie wiesz że mogłeś to zwalczyć samoistnie. Jasne że nie możesz tego wytłumaczyć naukowo. Nie masz wiedzy. Nie twierdzę że ja ją mam, ale przynajmniej nie piszę bzdur tylko słucham lekarzy. Co do tajów i beduinów - kolejne bzdury. Jak pojedziesz na saharę i spędzisz tam 2 tygodnie to nie będziesz musiał gadać z beduinem bo zdążysz się przyzwyczaić do wysokich temperatur. Tyle trwa właśnie proces adaptacji. To akurat wiem z książek (źródło: Jeppesen: Human Performance and Limitations). Temperatura wpływa na obkurczanie i rozszerzanie żył.

              • 1 1

      • Naprawdę? (3)

        Choroby modyfikują kod genetyczny który później dajecie swoim dzieciom.
        Dlatego mamy tak chóre społeczeństwo bo ludzie mają gdzieś zdrowie i muszą mieć dzieciaczki. A że one są jeszcze bardziej z reguły chore niż rodzice to cyrk się zaczyna.

        • 3 6

        • (1)

          Dlatego jako osoba z 2 chorobami autoimmunologicznymi (i podejrzeniem trzeciej) nie mam zamiaru obciążać swojego dziecka - adopcja albo nic. Ale przecież parcie że strony społeczeństwa nieziemskie xD

          • 4 3

          • o taaaak, parcie jak diabli

            Społeczeństwo ma w d..e czy masz dzieci.

            • 2 1

        • Genetyka tak nie działa

          Powiedz jeszcze, że jeżeli stracisz rękę, to twoje dziecko też się bez niej urodzi.

          • 0 0

    • jasne że tak ale nie wykluczy to chorób zwyrodnieniowych stawów

      z wiekiem niestety spadają zdolności filtracyjne nerek, przez to rośnie poziom kwasu moczowego we krwi. Jak dbasz, nie palisz i nie pijesz to później cię to dopadnie, niemniej dopadnie na pewno. Koniec końców rozwinie się choroba zwyrodnieniowa stawów. Oczywiście są leki na obniżenie kwasu moczowego, niemniej zanim się zorientujesz że to masz to jakieś drobne zmiany już nastąpią. Wystarczy rok tak chodzić, a to wcale nie boli jak masz poziom kwasu 8,5 gdzie dopuszczalna wartość to 7,2 mg/dl. Taki lajf

      • 0 0

    • Brawo! Jaka wiedza!

      Jestem pod wrażeniem.
      To skąd reumatoidalne zapalenie stawów u znanej tenisistki Woźniacki? Też unikała ćwiczeń?.

      • 0 0

  • Covidowe (7)

    Szczepionki - tyle w temacie

    • 15 16

    • (6)

      i co tam jeszcze te szczepionki powodują? Autyzm? Jakie tam teraz są trendy na foliarskich grupach?

      • 8 7

      • (5)

        Ponad 1270 schorzeń (różnych jednostek chorobowych) już jest udokumentowana po tych cudownych preparatach medycznych na C19 będących ciągle w fazie eksperymentu na ludziach. Są na to bardzo poważne dokumenty. Ale oczywiście będziesz je czytał i nie wierzył w nie, mimo że są prawdziwe. Świat nigdy nie przyzna się że popełnił błąd (a może to celowe)

        • 2 2

        • (1)

          nie ma takiej dokumentacji chyba że mówisz o domysłach foliarzy którzy widzieli kogoś kto się zaszczepił a potem rąb, choroba za chorobą. No więc wniosek prosty. Prędzej by ci ten wirus uszkodził mózg niż sama szczepionka która nie zawiera jego funkcjonalnej postaci.

          • 1 2

          • To zacznij analizować statystyki jak wzrosły przez półtora roku. Statystyki chorób jak zawały, udary, zakrzepice i wiele wiele innych. Ponad 1000% do 2000% wzrosła zachorowalność na hiv. Zacznij myśleć. Nagłe zgony wśród sportowców i nie tylko też wzrosły o kilkaset %. I nic się nie dzieje. Jasne. Przypadek
            Poza tym to nie wirus jest zły ale białko S które produkuje szczepionka z Twoich własnych komórek.

            • 0 0

        • Ok jasne. Prosze dowody. Jakies linki do prac (2)

          Albo cokolwiek medycznego. Nieinteresuje mnie Pani ufologia o covid. Konkrety czekam...

          • 0 1

          • Ludzie

            Co się dzieje coraz częściej z ludźmi? Nie potrafią szukać, śledzić, kojarzyć, łączyć faktów, wyciągać wniosków. Wszystko muszą mieć podane. Gotową łatwo strawną papkę, najlepiej z głównych mediów. Przecież jest sporo publikacji w temacie, chociażby na stronie Polskiego Stowarzyszenia Niezależnych Lekarzy i Naukowców...

            • 0 0

          • To tylko jeden z setek arykułów

            https://psnlin.pl/news,globalna-katastrofa-94-zaszczepionych-przeciw-covid-19-ma-nieprawidlowa-krew-alarmuja-wloscy-badacze,170.html

            • 0 0

  • (1)

    wychodzi chodzenie z nerami na wierzchu

    • 10 10

    • To akurat może skutkować niewydolnością nerek, z czego mało kto zdaje sobie sprawę, piszą o tym nefrolodzy od lat.

      • 6 0

  • Opinia wyróżniona

    siłownia jasne (2)

    jedna z lepszych możliwych aktywności - ale co tam szukajmy przyczyn nie tam gdzie trzeba, żeby potem nie wyleczyc tylko leczyć stale

    • 16 24

    • A czytałeś artykuł?

      Przecież jasno stoi napisane, że siłownia nie jest przyczyną tylko chorzy sobie to wmawiają.

      • 17 0

    • ale też nieumiejętne ćwiczenia

      mogą być przyczyną kontuzji (nie RZS)

      • 18 0

  • Opinia wyróżniona

    Spodnie 3/4 w zimę, gola glowa, trampki na śnieg. (10)

    Można wymieniać i wymieniać.

    • 61 17

    • (7)

      Co za bzdura. Jestem pacjentem chorującym na RZS. Jest to choroba autoimmunologiczna, czasami powiązana z innymi chorobami np. łuszczycą a czasami nie. Często jest genetyczna ale np. nie w moim przypadku. Nie mam czynnika RF ani przeciwciał anty-CCP. Nigdy nie chodziłem z gołą głową itd. Mam prawie 40 lat, choroba przyszła z dnia na dzień.

      • 21 4

      • jeżeli choroba pojawiła się nagle to bym ją powiązał z innym czynnikiem... (4)

        zmiana mieszkania, jego wystroju czy wyposażenia, może wymiana okien i gwałtowny wzrost wilgotności a może bliskość kuchni indukcyjnej bądź transformatora. Choroby pozawypadkowe niespecjalnie lubią ujawniać się nagle.

        • 1 15

        • Bzdury ludzie piszecie (2)

          Treści tego typu tylko uświadamiają mnie w przekonaniu, że ludzie nie wiedzą czym jest choroba autoimmunologiczna.
          Warunki bytowe, dieta, ruch, czy jego brak mogą wpływać na przebieg choroby, za zaostrzenia i remisje. Ale choroby typu RZS nie dostaje się od tego, że się kąpało w zimnej wodzie, chodziło bez czapki, jadło za dużo czekolady czy za dużo/za mało się biegało.
          To jest choroba układu odpornościowego. Można ją mieć i dowiedzieć się w najmniej spodziewanym momencie.
          Mam ŁZS od 9 roku życia. Nigdy nie chodziłam z gołymi nerkami, ani zimą bez czapki. Nie kąpałam się w zimnej wodzie, ba nawet nie spałam pod namiotem w zimnym lesie.
          W momencie zachorowania mieszkaliśmy tam gdzie zawsze, nie wymienialiśmy okien itd, w naszym pobliżu nie postawili też słupa 5G.
          Straszne jest to, że nawet po przeczytaniu artykułu, w którym specjalista w dziedzinie reumatologii się wypowiada na temat tych chorób Wy i tak uważacie, że wiecie lepiej.

          • 14 1

          • Widzisz, nie neguję, że Twój przypadek tak wygląda ale... (1)

            popularnie zwany tzw. reumatyzm ma inne podłoże niż rzs. rzs występuje (strzelam) 1x na 100 przypadków reumatyczno podobnych. Ze swojego podwórka dam Ci taki przykład. Zmieniliśmy lokację sypialni w domu. Matka zaczęła strasznie narzekać na bóle stawów. Z dnia na dzień jest stan się pogarszał w oczach. Zmieniliśmy położenie łóżka na przeciwległą ścianę. Minęło jak nożem uciął. Prawda, że brzmi jak absurd? Ale taka jest prawda.

            • 6 9

            • Co za zabobony!

              To przerażające jak ludzie podchodzą do wiedzy medycznej.

              • 3 7

        • Ktoś tu się Hausa za dużo naoglądał : )

          • 3 1

      • Jakbys nie byl tuskowy

        To byś byl zdrowy

        • 2 1

      • Owszem jest pewien procent chorób o podłożu genetycznym

        Ale stare powiedzenie naszych babek, "nie siadaj na zimnym kamieniu bo dostaniesz wilka". "WILK" to wycie z bólu.
        Czym innym jest zahartowanie, a czym innym permanentne przechładzanie stawów.
        Dodatkowo, ale to wątek osobny , to masa utleniaczy w naszym otoczeniu i diecie.

        • 5 0

    • Zabobony wiecznie żywe (1)

      Nie podpisałeś się wiedzą

      • 1 7

      • Babki zawsze mówiły - nie siadaj na zimnym kamieniu bo dostaniesz wilka - będziesz z bólu wył

        • 4 0

  • Naukowcy nie znają przyczyny? To zapytajcie 90 letniej babci. (10)

    Gołe kolana (od podartych spodni), gołe kostki (od pijawek), sztuczne skarpetki, buty i ciuchy, gołe nery. Do tego życie w bardzo wilgotnych mieszkaniach (beton i silikon na ścianach są szkodliwe bo nie oddychają). Słowem cudowne, modne wynalazki XXI w. Naśladujcie bezmyślnie dalej a daleko zajdziecie.

    • 16 18

    • (1)

      rozumiem, że ty mieszkasz w lesie i ubierasz się tylko w upolowane skóry zwierząt?

      • 4 1

      • Ciekawe skojarzenie ale dlaczego od razu tak?

        Nie można kupić długich, niepodartych i "niemodnych" spodni? Nie ma porządnych wełnianych swetrów i skarpet na zimę? Musisz założyć sztuczną skórę czyli plastik jakby nie było bawełny, lnu czy wełny? Więc czemu akurat las i skóry zwierząt? Trochę nie rozumiem.

        • 7 1

    • (1)

      To jest bzdura, ludzie tak sobie wmawiali bo nie znali przyczyn. Jest to choroba autoimmunologiczna i może się uaktywnić z dnia na dzień

      • 6 0

      • Acha, skora tak twierdzisz...

        • 0 2

    • 90 letnia babcia ma lekarstwo na wszytko (3)

      Do pieca na 3 zdrowaśki

      • 1 3

      • Na tym polega przewaga ludzi dojrzałych nad bananową młodzieżą... (2)

        że nie załapałeś ironii oraz aluzji. Było za trudne, nieprawdaż, więc pozostało Ci klepnąć slogan i już się jest na topie wśród współplemieńców. Ech...

        • 5 2

        • w takim razie musisz być już mocno przejrzały by nie stwierdzić że zgnity (1)

          bo sam się posługujesz stereotypami, ale widocznie zapomniałeś

          • 0 1

          • starał się tylko wejść w konwencję

            plemienia, które posługuje się stereotypami i kalkami...

            • 0 0

    • Opowieści z mchu i paproci (1)

      Beton na ścianach szkodzi :) Gołe kolana i kostki też. Strach chodzić w lato...

      • 0 2

      • brak umiejetbości stosowania analizy przyczynowo - skutkowej

        jest poważną ułomnością...

        • 1 0

  • (4)

    Straciłam kilka dobrych lat na leczenie, a raczej coroczne wizyty, w tym przybytku. Na początku pandemii, gdzie na kolejną kontrolę u reumatologa czeka się rok z hakiem, odwołali wszystkim pacjentom wizyty. "Przyjdzie pani po pandemii", usłyszałam. Ludzie zostali pozbawieni możliwości kontynuacji leczenia, bez recept, leków itp. Lekarze z przychodni, jeśli chodzi o diagnostykę, odsyłają do specjalistów z uck lub prywatnych gabinetów. W pcr pacjent chyba przeszkadza. Co do tezy artykułu- dodałabym jeszcze, że ludzie coraz młodsi trafiają do reumatologow z objawami, które przez wiele lat nie są zdiagnozowane, wręcz lekceważone przez lekarzy pierwszego kontaktu, którzy powinni wystawić odpowiednie skierowanie. Często jest tak np.w przypadku tzw. objawu raynaud. Warto dociekac, co jest jego przyczyną, gdyż może on być objawem choroby - tak było w moim przypadku. Piszę o tym, ponieważ wiele dziewcząt zmaga się z tą dolegliwością, jest ona uciążliwa, a warto udać się z tym do lekarza, który sprawdzi, co jest tego przyczyną (u mnie diagnoza nastąpiła po 15 latach odbijania się od kolejnych specjalistów)

    • 17 0

    • (2)

      Potwierdzam! Wiele lat chodzenia po lekarzach, zwłaszcza ortopedach z powodu uporczywego bólu kręgosłupa nasilającego się w porze nocnej. Słyszała, że winna jest moja praca przy komputerze, szczupła budowa ciała itd. Dostawałam jakieś leki bez recepty i zalecenie ćwiczenia oraz rehabilitacji, która na nfz jest bez sensu. Dopiero jak przyszedł uogólniony stan zapalny, to lekarze spojrzeli na mnie, że z tym bólem nie ściemniam...

      • 2 0

      • Przyczyna (1)

        I jaka jest diagnoza?

        • 0 0

        • ZZSK

          • 0 0

    • Czyli to żadni specjaliści. Papierowo nominowani

      Nieudolni. Z brakami wiedzy. Żadni specjalisci

      • 0 0

  • A co myśleliście, że nowe pokolenia nie będą potrzebowały przerwy na podreperowanie zdrowia?

    Albo wyjazdu do sanatorium? Tylko postkomuchom się należy?

    • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

II Ogólnopolska Konferencja Naukowa Prawa Medycznego: Nowoczesne technologie a prawo medyczne

konferencja

Slow Space by PUMA

20 zł
warsztaty, spotkanie, konsultacje, joga

Warsztat muzykoterapeutyczny Opowieści wewnętrznego dziecka

100 zł
warsztaty, spotkanie

Najczęściej czytane