• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Co ze szczepieniami uchodźców?

Piotr Kallalas
19 kwietnia 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
- Każdy kto dłużej niż trzy miesiące przebywa na terytorium Polski podlega szczepieniom obowiązkowym, tak jak obywatele polscy, co wynika z zapisów ustawy o chorobach zakaźnych - mówi prof. Tomasz Smiatacz. - Każdy kto dłużej niż trzy miesiące przebywa na terytorium Polski podlega szczepieniom obowiązkowym, tak jak obywatele polscy, co wynika z zapisów ustawy o chorobach zakaźnych - mówi prof. Tomasz Smiatacz.

Uchodźcy, którzy pozostaną na dłużej w naszym kraju, podlegają obowiązkowi szczepień. Jak do tej pory wyglądała profilaktyka chorób zakaźnych u naszych sąsiadów?Czy szczepisz swoje dzieci?

Wraz z przyjazdem uchodźców Ukrainy pojawiły się pytania o poziom wyszczepienia naszych wschodnich sąsiadów i ewentualnym rozwoju lokalnych epidemii. Eksperci jednak uspokajają - nie ma powodów do większych obaw.

- Do 2007 r. poziom wyszczepienia na Ukrainie, jeśli chodzi o profilaktykę chorób zakaźnych wśród dzieci do pierwszego roku życia, sięgał ponad 90 proc. - zwraca uwagę prof. Tomasz Smiatacz, wojewódzki konsultant chorób zakaźnych. - Następnie ten poziom znacznie spadł do ok. 50 proc. w 2014 r. Mówimy między innymi o szczepieniach przeciwko takim chorobom jak polio, gruźlica czy odra. Następnie w 2021 r. znowu wyszczepienie dzieci rocznych wróciło do blisko 90 proc. i udało się zażegnać ten kryzys. Obserwujemy pewne niedobory szczepień, jednak sytuacja nie jest tak zła, jak moglibyśmy się obawiać. Nie odnotowano u naszych sąsiadów znaczącego wzrostu zakażeń nawet w trakcie działań wojennych. Warto zwrócić uwagę, że zarówno po stronie ukraińskiej, jak i po stronie polskiej, ofiarami ewentualnych lokalnych mikroepidemii np. odry będą osoby, które po prostu się dotąd nie zaszczepiły.
Czytaj też: Czy Szpital Zakaźny zniknie z Gdańska?

Co z gruźlicą?Zapadalność na gruźlicę jest w Ukrainie wyższa w porównaniu z krajami wspólnoty, jednak nie można powiedzieć, że państwo należy do krajów o dużej zapadalności. Standardowo takie określenie przypisuje się społeczeństwom, gdzie współczynnik jest wyższy niż 100 zakażeń na 100 tys. mieszkańców.

- Szacunkowa zapadalność na gruźlicę wynosi w Ukrainie 73 na 100 000 mieszkańców w porównaniu ze średnią w krajach UE/EOG wynoszącą 9,5 na 100 000 mieszkańców. W 2020 r. w Ukrainie zgłoszono 19 521 przypadków gruźlicy (zapadalność 44,6 na 100 000 mieszkańców) - wskazują eksperci z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego i dodają - W Ukrainie najwięcej zachorowań na gruźlicę diagnozowana jest u mężczyzn (stosunek liczby mężczyzn do kobiet ze zdiagnozowaną gruźlicą wynosi 2,4). U dzieci rozpoznaje się tylko niewielki odsetek przypadków gruźlicy wielolekoopornej.
Specjaliści podkreślają, że gruźlica nie należy do bardzo zakaźnych chorób i potrzeba wielu czynników - w tym długotrwałej ekspozycji, aby rzeczywiście efektywnie przeniosła się na drugi organizm.

Czytaj też: Łatwiejszy dostęp do lekarza? Powstanie specjalna platforma dla pacjentów

Obowiązek szczepień nakreśla ustawaWarto zwrócić uwagę, że obywatele Ukrainy, którzy zdecydują się na dłużej zostać w naszym kraju, będą objęci kalendarzem szczepień obowiązującym w Polsce.

- Każdy kto dłużej niż trzy miesiące przebywa na terytorium Polski podlega szczepieniom obowiązkowym, tak jak obywatele polscy, co wynika z zapisów ustawy o chorobach zakaźnych. W związku z tym mamy pewne narzędzia formalne, ale mamy także istniejące zaplecze logistyczne do udzielenia pomocy w zakresie uzupełnienia profilaktyki chorób zakaźnych w postaci szczepień - podkreśla prof. Tomasz Smiatacz.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (85)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

Festiwal Uroda

targi

Prowadzenie cukrzycy u kobiet z cukrzycą ciążową lub cukrzycą typu I

badania

Najczęściej czytane