• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Cera - podpowiadamy, jak dbać o nią latem

Anna Żukowska
9 lipca 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Latem możemy eksperymentować i odżywiać skórę twarzy naturalnymi witaminami oraz minerałami. Zobacz, jakie maseczki wykonać możesz z sezonowych owoców. Latem możemy eksperymentować i odżywiać skórę twarzy naturalnymi witaminami oraz minerałami. Zobacz, jakie maseczki wykonać możesz z sezonowych owoców.

Latem nasza cera narażona jest na przesuszenia i silne promienie UV, dlatego należy szczególnie o nią dbać. Warto też w codziennej pielęgnacji posiłkować się tym, co oferuje samo lato, a więc owocami, witaminami i minerałami.



Czy latem dbasz szczególnie o swoją cerę?

Z nadmiarem słońca, który niekorzystnie wpływa na naszą cerę, dajemy sobie radę stosując m.in. kosmetyki z filtrami UV. Jest to tym prostsze, że większość kremów do twarzy lub lekkich kremów BB już takie filtry zawiera. Na szczęście słońce ma także pozytywne działanie - dodaje nam energii, a dzięki niemu w naszym organizmie wytwarza się bardzo potrzebna witamina D  zwana "słoneczną witaminą". Żeby uzupełnić jej codzienną dawkę wystarczy spędzić na słońcu 15 minut.

Drugim letnim zagrożeniem dla naszej cery jest wysoka temperatura. W gorące dni nasz organizm traci ok. 1,5 litra wody, a jeśli panują prawdziwe upały, wyparowuje z niego nawet kilka litrów wody dziennie! Dlatego, oprócz nawilżania cery odpowiednimi kosmetykami, powinniśmy pamiętać o tym, by uzupełniać płyny i pić dużo wody.

Jakie kremy stosować latem? Przede wszystkim lekkie, nawilżające i odżywcze. Tłuste kremy zatykają pory, a to najgorsza rzecz, jaką możemy zafundować cerze przy temperaturze 25-30 stopni Celsjusza. Jeśli mamy duże problemy z cerą tłustą, musimy na czas upałów zrezygnować z silnie odtłuszczających kremów, które zawierają alkohol. Ten składnik dodatkowo wysusza cerę. Skóra naczynkowa też źle znosi długą ekspozycję na słońcu. Przy skłonności do pękających naczynek powinnyśmy więc zwrócić szczególną uwagę na odpowiednio wysokie filtry w kremach - nawet 30 lub 50 SPF.

W porze letniej mamy też okazję do nadrobienia braków w minerałach i witaminach. Najlepiej przyswajalne są oczywiście te, które znajdują się w pożywieniu - suplementy diety zostawmy na zimę.

Latem chyba nikogo nie trzeba namawiać na spożywanie sezonowych, świeżych owoców i warzyw. Znajduje się w nich wiele witamin potrzebnych naszemu organizmowi. A co pomaga najbardziej naszej skórze? Witaminy A, C i E oraz biotyna. Tę ostatnią znajdziemy m.in. w produktach pełnoziarnistych czy jajkach. Jeśli chodzi o witaminy - witaminę C (odpowiedzialną za budowę rusztowań kolagenowych) znajdziemy m.in. w truskawkach, cytrusach, pomidorach czy jagodach. Witaminę A (odpowiedzialną za odnowę komórek skóry) - m.in. w nabiale, marchwi czy żółtkach jajek, a witaminę E pomagającą utrzymać w dobrym stanie skórę - w warzywach liściastych, orzechach oraz produktach pełnoziarnistych.

Najlepiej byłoby przygotować cerę do sezonu letniego jeszcze wiosną.

- Powinniśmy ją przede wszystkim oczyścić z zaskórników i innych zanieczyszczeń - mówi Ewa Wawrzycka, kosmetyczka z salonu Parikardo. - Oprócz tego, w sezonie letnim, należy regularnie stosować peelingi i nakładać maski. Polecam łagodne peelingi enzymatyczne, które możemy wykonywać w domu raz w tygodniu, a po nich nałożenie nawilżającej maski, bo latem skóra jest zawsze bardziej wysuszona. To idealna pora, żeby wypróbować kosmetyki, które możemy zrobić same. - dodaje.

Zobacz, jak wykonać samodzielnie domowe kosmetyki.

Wizyta w osiedlowym warzywniaku może być tańsza i ciekawsza od wizyty w drogerii. A wieczór spędzony na robieniu mikstur i maseczek to na pewno ciekawe doświadczenie. Testować możemy m.in. maseczki z dostępnych teraz owoców i warzyw. Co powiecie na truskawkową maseczkę, która nawilży i orzeźwi naszą cerę? Wystarczy rozgnieść widelcem kilka owoców i miksturę nałożyć na twarz, szyję i dekolt. Jeśli chcemy wygładzić cerę, zróbmy maseczkę z jabłkiem. Jedno małe jabłko należy zetrzeć na tarce i wymieszać z łyżką mąki ziemniaczanej oraz skropić cytryną (zapobiegnie to ciemnieniu masy). Mieszamy, nakładamy na twarz i gotowe! Problem ze zmarszczkami mimicznymi? Wystarczy zmieszać ocet jabłkowy z zimną wodą przegotowaną bądź mineralną, a roztwór delikatnie nałożyć wacikiem wokół oczu.

A co z letnim makijażem? Mając na uwadze to, że wiele kobiet latem pozwala skórze odpocząć od fluidów i nadmiaru kosmetyków, pokazywaliśmy wam trendy w delikatnym makijażu na sezon letni. Znajdziecie tam pomysły wykonania makijażu i modne tego lata kolory. Jak wykonać letni makijaż? - Przede wszystkim powinniśmy stosować kosmetyki nawilżające, a nie natłuszczające - radzi Dominika Hamziuk, wizażystka perfumerii Sephora. - Dzięki temu makijaż "nie zjedzie" nam z twarzy po kilku chwilach. Tu mam na myśli zarówno kremy pod makijaż, jak i np. sam podkład. Powinien mieć konsystencję o poziom lżejszą niż ten, który używamy zimą czy wiosną.

Latem powinniśmy pamiętać też o składnikach odżywczych. - Nie należy więc rezygnować z używania serum oraz kremów pod oczy - mówi Dominika Hamziuk.


Jak zrobić domowy peeling? Podsuwamy wam propozycję

Na półkach sklepowych znajdziecie mnóstwo najróżniejszych kosmetyków do peelingu. Dlaczego jednak nie skorzystać z naturalnych składników, które już mamy w domu? Zawsze to jakaś odmiana, no i oszczędność pieniędzy. Latem, kiedy odsłaniamy na plaży niemal całe ciało, chcemy jak najlepiej wyglądać. Jednym z bardziej powszechnych problemów jest cellulit na udach, brzuchu czy ramionach. Efekt "skórki pomarańczowej" na ciele możemy zmniejszyć m.in. stosując regularne peelingi. Proponujemy jeden z nich. Grubo zmielone ziarna kawy (ok. 10 łyżeczek) łączymy z oliwą z oliwek. Tą mieszanką energicznie masujemy uda, pośladki i ramiona pod prysznicem. Efekt redukcji cellulitu uzyskamy po kilku bądź kilkunastu tygodniach regularnego stosowania (raz w tygodniu), należy jednak pamiętać, że kluczem w zwalczeniu cellulitu jest odpowiednia dieta i regularne ćwiczenia.

Wykonaj samodzielnie maseczkę do twarzy

Cerę twarzy świetnie nawilży np. awokado. Potrzebować będziesz pół dojrzałego owocu, który należy rozgnieść widelcem z trzema łyżkami jogurtu naturalnego i nałożyć na twarz. Po 10 minutach należy zmyć miksturę zimną, przegotowaną wodą.

Jeśli macie ochotę na bardziej owocową maseczkę - spodoba się wam ta z winogron. Około 20-30 umytych winogron należy rozgnieść widelcem i tę papkę położyć na twarzy (zawsze omijamy okolice oczu). Po 10 minutach zmywamy zimną, przegotowaną wodą.

Opinie (13) 5 zablokowanych

  • Większość kremów BB (2)

    zawiera składnik (Ethylhexyl Methoxycinnamate), który nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży i karmiące piersią, bo przenika do krwiobiegu. Pisała o tym ostatnio jedna z blogerek.

    • 6 0

    • (1)

      Blogerka to teraz nowe określenie na zawód biochemik?
      Ethylhexyl Methoxycinnamate to filtr UV, ergo kobiety w ciąży, dzieci, matki karmiące i blogerki nie mogą używać kosmetyków z filtrem.

      • 0 3

      • Ta blogerka

        jest akurat chemikiem lub/i biochemikiem :))))

        • 0 1

  • W artykule obok p.Wolszczak pokazuje jak w trzy dni odmłodnieć przy pomocy maseczki z ogórków ;)

    Pod opieką zprzyjaźnionej prywatnej kliniki .

    • 12 0

  • ZASKÓRNIAKI :D

    "Powinniśmy ją przede wszystkim oczyścić z zaskórniaków i innych zanieczyszczeń - mówi Ewa Wawrzycka, kosmetyczka z salonu Parikardo". Z ZASKÓRNIAKÓW to możemy sobie jedynie portfel oczyścić wydając latem na tzw. "przyjemności" typu lody, gofry i inne d*perele. Brawo dla Pani kosmeTyczki i dla Pani redaktor również ;) Pozdrawiam i jak najmniej zaskórników życzę, nie tylko latem :)

    Odpowiedź redakcji:

    Dziękujemy za zwrócenie uwagi. Treść została poprawiona.

    • 17 0

  • Kremy BB

    Witam - czy może znacie jakieś sklepy internetowe (najlepiej, aby treść była w języku polskim) gdzie można kupić oryginalne kremy BB azjatyckich firm. Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.

    • 0 1

  • przeczytałem "cela" :)

    • 0 1

  • :) (2)

    Ja dbam o nią w taki sam sposób zarówno latem, jak i zimą. Najważniejsze, aby regularnie poddawać się zabiegom kosmetycznym. Sama, raz w miesiącu pozbywam się martwego naskórka przy pomocy mikrodermabrazji. Zauważyłam, że niektóre blizny stały się dzięki niej płytsze! Zawsze korzystam z usług tego samego gabinetu - SCM estetic z Krakowa. Mam do niego pełne zaufanie, gdyż nigdy nie wyszłam z niego niezadowolona!

    • 0 0

    • Nina

      To jeszcze musi być kogoś stać na regularne zabiegi kosmetyczne. Poza tym my mieszkamy w Trójmieście, a nie w Krakowie, więc dziewczyno chyba zabłądziłaś.

      Jak dla mnie to najlepszy jest żel do kąpieli białego jelenia, kremy i balsamy z olejem z wiesiołka polskiego gala i tusz na rzęsy w lecie. Nie pudruje się w lecie, bo nie upadłam na głowę.

      • 0 0

    • zadbana

      Moje domowe spa jest raczej zabawą, nie wiem czy tak do końca ma sens. Po prostu to lubię. Największym wsparciem są dla mnie emolienty, takie jak Eloderm. Skóra jest po nich faktycznie odżywiona. Z kosmetyczką bym nie przesadzała. Jeśli się znajdzie dobrze przeszkoloną to pół sukcesu, przynajmniej wie jak pomóc.

      • 0 0

  • Moje domowe spa jest raczej zabawą, nie wiem czy tak do końca ma sens. Po prostu to lubię. Największym wsparciem są dla mnie emolienty, takie jak eloderm. Skóra jest po nich faktycznie odżywiona. Z kosmetyczką bym nie przesadzała. Jeśli się znajdzie dobrze przeszkoloną to pół sukcesu, przynajmniej wie jak pomóc.

    • 0 0

  • Kosmetyki z filtrem :) teraz to dla mnie podstawa, ale 3-4 lata temu kochałam się opalać. No i jeszcze nawilżanie, najlepiej już podczas kąpieli i dlatego mam emulsję z elodermu. Po umyciu skóra jest delikatna, zdrowo wyglądająca, a podrażnienia i swędzenie są złagodzone.

    • 0 0

  • hydra

    Ja mam bardzo suchą cerę i gdyby nie to, że chodze na Hydra Facial do La Guel to chyba nigdy bym jej nie nawilżyła w takim stopniu w jakim tego potrzebuję

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Biologia totalna | wykład wprowadzający 10 maja (piątek), godz. 20:30-22:30

70 zł
warsztaty, spotkanie

Maj w Sercu Mamy 2024 - rozwojowy festiwal łączący pokolenia

festyn, warsztaty, spotkanie, joga

Z psychodietetyczką przy herbacie: Q&A z Aleksandrą Spychalską

spotkanie, spotkanie

Najczęściej czytane