• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

"Bostonka" to zmora przedszkoli i żłobków

Piotr Kallalas
23 marca 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Bostonka. Podstawowym objawem są charakterystyczne zmiany skórne, m.in. na dłoniach. Bostonka. Podstawowym objawem są charakterystyczne zmiany skórne, m.in. na dłoniach.

"Bostonka", ze względu na łatwość transmisji, jest prawdziwą zmorą przedszkoli, żłobków i szkół podczas sezonu infekcyjnego. Na szczęście, pomimo obaw rodziców, odznacza się stosunkowo łagodnym przebiegiem i nie wymaga hospitalizacji.





Czy twoje dzieci przebyły chorobę dłoni, stóp i jamy ustnej?

Choroba dłoni, stóp i jamy ustnej (z ang. Hand, Foot and Mouth Syndrome czyli HFMS) jest powszechnie, choć błędnie, nazywana chorobą bostońską czy "bostonką". Lekarze i specjaliści zwykle korygują rodziców, co nie zmienia faktu, że w języku polskim bostonka pozostaje pierwszym wyborem. Niezależnie od nazwy infekcję wywołują enterowirusy, a do zakażenia dochodzi najczęściej w środowisku szkolnym i przedszkolnym.

Czytaj też: Choroba bostońska coraz częściej atakuje dzieci

Bostonka - objawy. Chorują dzieci poniżej 10 roku życia



Najbardziej typowe objawy to:
  • gorączka
  • zmiany na błonie śluzowej i skórze, często o charakterze grudek i pęcherzyków

- Jest to choroba zakaźna, która najczęściej rozprzestrzenia się u dzieci poniżej 10 roku życia i ma zwykle łagodny przebieg. Możemy zaobserwować charakterystyczne zmiany na powierzchni dłoniowej i podeszwowej, a także po wewnętrznej stronie policzka, które jednak nie swędzą i zanikają. Zdarza się również zapalenie gardła - wskazuje dr Sławomira Niedźwiecka, kierownik oddziału w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy.
Specjaliści zwracają uwagę szczególnie na bolesne zmiany w obrębie jamy ustnej, co prowadzi do dyskomfortu podczas jedzenia i powoduje brak apetytu. Chorobę cechuje wysoka zaraźliwość - jest przenoszona drogą kropelkową i przez wydzieliny, dlatego tak istotne jest częste mycie rąk.

- Syn najpierw był niewyraźny, potem dostał wysypki i gorączki. Błyskawicznie okazało się, że połowa grupy w żłobku ma to samo - wspomina pani Ania z Sopotu.
Czytaj też: Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie?

Przełom zimy i wiosna odznaczają się wzmożoną liczbą zakażeń



"Bostonka" zwykle nie wymaga hospitalizacji. Czasami dzieci trafiają na oddział jeszcze przed rozpoznaniem ze względu na pojawiającą się gorączkę.

- Okres wylęgania określa się, że trwa od trzech do pięciu dni. To, co jest istotne, to fakt, że przechorowanie nie zapewnia odporności. O tej porze roku zwykle obserwujemy najwięcej przypadków choroby - mówi dr Sławomira Niedźwiecka.
Czytaj też: Coraz bliżej skutecznej szczepionki przeciw wirusowi RSV

Leczenie choroby bostońskiej



Leczenie ma charakter objawowy i polega na próbie redukcji gorączki, a także stosowaniu leczenia przeciwbólowego. Na HMFS mogą chorować również dorośli, natomiast dochodzi do tego stosunkowo rzadko i bez większego nasilenia symptomów.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (42)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

II Ogólnopolska Konferencja Naukowa Prawa Medycznego: Nowoczesne technologie a prawo medyczne

konferencja

Transformacyjna Podróż w Kolorach Czakr z Anetą Paluszkiewicz

200 zł
warsztaty, spotkanie, joga

Najczęściej czytane