• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Asystent medyczny pomoże w wystawianiu zwolnień

Wioleta Stolarska
2 listopada 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Biurokrację ma zmniejszyć ustawa o asystentach medycznych - nowy zawód pozwoli na odciążenie lekarzy i zwiększenie efektywności systemu ochrony zdrowia. Biurokrację ma zmniejszyć ustawa o asystentach medycznych - nowy zawód pozwoli na odciążenie lekarzy i zwiększenie efektywności systemu ochrony zdrowia.

Lekarze nie powinni zajmować się biurokracją - słyszymy od dawna. Załatwianie "papierkowych spraw" odbija się negatywnie na jakości usług. Jak przekonują medycy z 20 minut wizyty u lekarza aż 16 to czynności organizacyjne, a tylko niecałe 4 minuty to czas na zbadanie i rozmowę z pacjentem. System mają usprawnić asystenci medyczni, którzy będą mogli m.in. wystawiać zwolnienia.



Uważasz, że lekarz podczas wizyty poświęca ci za mało czasu?

Lekarze więcej czasu poświęcają na przygotowanie się do wizyty i uzupełnienie dokumentacji niż na diagnostykę - od lat przekonują medycy. Dodatkowo polska służba zdrowia cierpi na poważne braki kadrowe - lekarzy jest po prostu za mało. Średni czas, jaki mają na wytłumaczenie pacjentowi tego, na co choruje i jak ma brać leki to zaledwie 30 sekund. Jak przekonują, jest to skandalicznie mało.

- Pacjenci oczekują, żebyśmy mieli dla nich więcej czasu, ale nam każe się wypełniać kolejne tabele, formularze i ankiety. Kiedy przyjmuję pacjenta to zamiast go badać siedzę za biurkiem, wypytując go o zakres zachowań, które w procesie leczenia nie mają znaczenia. Z lekarzy zmieniamy się w pisarzy - mówi lekarz internista z jednej z gdańskich przychodni.
Sytuację pogorszył system komputerowy, do którego lekarze muszą wpisywać wszystkie dane.

- Nie mogę nic zrobić bez wpisania zlecenia w komputerze. A gdy system się zawiesi, a to zdarza się dość często, jest jeszcze gorzej, bo nasza praca jest zupełnie sparaliżowana, a kolejka rośnie, pacjenci są zdenerwowani, a my ponosimy konsekwencje za system, który nie zależy od nas - dodaje.
Elektroniczne zwolnienia lekarskie funkcjonują od początku 2016 r., jednak od 1 grudnia definitywnie zastąpią "zielone druczki". Elektroniczne zwolnienia lekarskie funkcjonują od początku 2016 r., jednak od 1 grudnia definitywnie zastąpią "zielone druczki".

Na brak lekarzy - nowy zawód



Biurokrację ma zmniejszyć ustawa o asystentach medycznych - nowy zawód pozwoli na odciążenie lekarzy i zwiększenie efektywności systemu ochrony zdrowia. Dostaną oni bowiem uprawnienie do wystawania zwolnień lekarskich z upoważnienia lekarza i na podstawie ordynacji lekarskiej.

- Wprowadzenie asystentów medycznych pozwala odciążyć lekarzy z czysto administracyjnych obowiązków związanych z wystawieniem zwolnienia i wprowadzeniem go do systemu elektronicznego. Jest to więc dla lekarza oszczędność czasu, który może poświecić pacjentowi. Asystent medyczny wystawia zwolnienie lekarskie w imieniu lekarza i na podstawie danych dotyczących orzeczonej czasowej niezdolności do pracy zawartych w sporządzonej przez lekarza dokumentacji medycznej. Bez tego asystent medyczny nie może wystawić zwolnienia. Nadal to wyłącznie lekarz będzie decydował o zwolnieniu i jego szczegółach. Natomiast upoważniony przez niego asystent medyczny tylko wprowadzi dane zaświadczenia do elektronicznego systemu i samodzielnie je podpisze - wyjaśnia Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Elektroniczne zwolnienia lekarskie funkcjonują od początku 2016 r., jednak od 1 grudnia definitywnie zastąpią "zielone druczki". To duża i pozytywna zmiana. Wystawienie elektronicznego zwolnienia zajmuje zdecydowanie mniej czasu. Większość niezbędnych danych podstawia się automatycznie, a pacjenci nie muszą dostarczać dokumentu do ZUS ani pracodawcy, ponieważ trafi tam jako dokument elektroniczny. Dokumenty te są również archiwizowane cyfrowo. Oznacza to więc ograniczenie zbędnej biurokracji.

- Lekarz może upoważnić osobę wykonującą zawód medyczny lub czynności pomocnicze przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych np. pielęgniarkę, ratownika medycznego bądź sekretarkę medyczną do wystawienia takiego dokumentu w swoim imieniu. Upoważnienie dla asystenta może być wystawione na nie dłużej niż 12 miesięcy. Później można udzielać kolejnych upoważnień, także na okresy do 12 miesięcy - dodaje Cieszyński.
W związku ze zmianami pomorskie odziały ZUS przygotowały cykl szkoleń skierowanych właśnie do tej grupy.

Opinie (121) 2 zablokowane

  • oczywiście nowe etaciki

    za najniższą krajową i będzie wielkie zdziwienie, że nikt nie chce pracować za te kokosy. Skoro asystent będzie robił 80% roboty za lekarza, to poproszę 80% jego pensji.

    • 9 1

  • I jeszcze jego odpowiedzialność

    Gdy pomyle sie w dawce leku i nastąpi migotanie też chce iść do wiezięnia!

    • 1 0

  • I co jeszcze ?????

    Sekretarki w szpitalach zarabiają 1500zl i coraz więcej obowiązków ......

    • 3 1

  • wszystko ze składki zdrowotnej (3)

    Czy ktoś pomyślał skąd przedsiębiorca - właściciel przychodni albo gabinetu na NFZ - weźmie środki na komputery, serwery z zabezpieczeniami, oprogramowanie, szkolenia komputerowe dla emerytowanych lekarzy, pensje asystentów, szybki i niezawodny internet - ano z tych środków, które otrzymuje z NFZ na leczenie pacjentów, badania laboratoryjne itp. A skąd się biorą te pieniądze - z odprowadzanej przez wszystkich składki zdrowotnej. I jak się czujecie jako sponsorzy e-ZUS?

    • 3 1

    • przestań płakać. (1)

      Przychodnia która nie ma komputerów w gabinetach praktycznie nie ma prawa bytu. Nie wyobrażam sobie tworzenia dokumentacji w wersji papierowej. Koszty wcale nie są wielkie. . Internet 100zł miesięcznie, oprogramowanie medyczne potrafi kosztować 250zł miesięcznie. Serwerów nie potrzebujesz bo istnieją aplikacji działające w chmurze. Zakup komputera to jednorazowy wydatek ok 1000zł. Szkolenie tak samo.

      • 0 0

      • Widocznie nie przeszkadza Ci że też się na to składasz.

        • 0 2

    • wszystko ze składki zdrowotnej

      Czy ktoś pomyślał skąd przedsiębiorca - właściciel przychodni albo gabinetu na NFZ - weźmie środki na bieżące remonty, papier toaletowy, mycie podłóg i okien, pranie pościeli szpitalnej - ano z tych środków, które otrzymuje z NFZ na leczenie pacjentów, badania laboratoryjne itp. A skąd się biorą te pieniądze - z odprowadzanej przez wszystkich składki zdrowotnej. I jak się czujecie jako sponsorzy czystości?

      • 0 0

  • Równi i równiejsi

    Jak zwykle są równi i równiejsi - wszyscy lekarze będą musieli wystawiać e-ZLA, ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą musieli mieć konto ePUAP, więc dla nich zwolnienia nadal będą musiały być drukowane i będą docierać do nich w ciągu 7 dni - tak jak teraz.
    Głównym beneficjentem całego zamieszania jest oczywiście ZUS - znalazł sobie darmowych wklepywaczy danych do swojej bazy i uzyskał możliwość natychmiastowej kontroli wystawiających zwolnienia i pacjentów.

    • 2 1

  • Ludzie to d**ile (1)

    Chcą cokolwiek usprawnić, żeby służba zdrowia chociaż odrobine lepiej działała, a się rzucacie jakby kazali wam się samym leczyć... jak jesteście tacy mądrzy to czemu sami nie skończyliście medycyny? Są kolejki narzekacie, chcą jakoś to usprawnić tez narzekacie, weźcie się zdecydujcie ludzie!

    • 4 4

    • Sam jesteś d**ilem, bo nie potrafisz swoim małym rozumkiem ogarnąć istoty problemu. Pewnie pracujesz jako urzędnik albo polityk, tak takie małe rozumki jak Ty wymyślają te durnostwa. Asystent usprawni system informatyczny, żeby się nie wieszał i sprawnie działał? Asystent będzie wiedział co ma wpisać, jeżeli lekarz wcześniej mu nie napisze? Asystent będzie wiedział na jak długo ma wystawić zwolnienie? To kolejne etaty i wydawanie kasy na "pudrowanie trupa", a nie na usprawnienie. To jak leczenie grzybicy paznokci lakierem. Zamalować i nie ma

      • 1 1

  • (2)

    Nie „służba zdrowia „po pierwsze!
    Ochrona zdrowia...

    • 7 0

    • Już nawet nie ochrona zdrowia a raczej usługa stałego leczenia

      bez nadziei na wyleczenie.

      • 1 0

    • Cyrk

      Już nie chciałem nic w tym temacie komentować aż trafiłem na tą perełkę! Tak to jest jak na siłę produkuje się w tym kraju kretynów, ochrona zdrowia, naprawdę bardzo wiele wnosi to do podstaw dotyczących pracy z pacjentem! Identycznie jak wyedukowane panie pielęgniarki, mające problem jak pacjent zwróci się do nich zwrotem siostro, po prostu obraza majestatu!

      • 0 0

  • Nieudolność systemu informatycznego cd i znow naszym kosztem a raczej naszych podatków

    Skoro jak czytam lekarz musi wszystko wprowadzic do komputera to dodatkowy znacznik że na podstawie wcześniejszy danych ma być wystawione zwolnienie to są dosłownie dwa dodatkowe kliknięcia czyli data jego obowiązywania i wydruk. Wszystkie dane i pracodawcy jako płatnika zusu i chorego przecież już są podane w systemie.
    Skandal!!! Kiedy w koncu ktoś odpowie za marnowanie publicznych pieniędzy???

    • 2 0

  • Polska bogaty kraj

    W wielu krajach czas i wiedzę lekarzy tak się ceni, że nawet nie piszą na komputerze tylko nagrywają na dyktafon a do kompa wklepuje sekretarka. W Polsce - lekarzy zagania się do wklepywania NIPów i innych d*pereli do bazy ZUSu, wystawiania zleceń na pieluchomajtki, wypisywania bzdurnych zaświadczeń itp. Jeśli Polskę na to stać, to znaczy że to bardzo bogaty kraj. Tak bogaty że kształci kadry medyczne dla innych krajów - wiele z nich nie chce pracować w tym syfie i wyjeżdżają.

    • 3 1

  • To może już lepiej niech sprzątaczka wystawia zwolnienia, a w wolnej chwili posprząta.

    • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Bezpłatne badania dla kierowców zawodowych (1 opinia)

(1 opinia)
badania

Certyfikowany kurs pierwszej pomocy

warsztaty, spotkanie

III Ogólnapolska Konferencja Samoświadomość i komunikAACja a TZW. zachowania trudne

konferencja

Najczęściej czytane