• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Asystent medyczny pomoże w wystawianiu zwolnień

Wioleta Stolarska
2 listopada 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Biurokrację ma zmniejszyć ustawa o asystentach medycznych - nowy zawód pozwoli na odciążenie lekarzy i zwiększenie efektywności systemu ochrony zdrowia. Biurokrację ma zmniejszyć ustawa o asystentach medycznych - nowy zawód pozwoli na odciążenie lekarzy i zwiększenie efektywności systemu ochrony zdrowia.

Lekarze nie powinni zajmować się biurokracją - słyszymy od dawna. Załatwianie "papierkowych spraw" odbija się negatywnie na jakości usług. Jak przekonują medycy z 20 minut wizyty u lekarza aż 16 to czynności organizacyjne, a tylko niecałe 4 minuty to czas na zbadanie i rozmowę z pacjentem. System mają usprawnić asystenci medyczni, którzy będą mogli m.in. wystawiać zwolnienia.



Uważasz, że lekarz podczas wizyty poświęca ci za mało czasu?

Lekarze więcej czasu poświęcają na przygotowanie się do wizyty i uzupełnienie dokumentacji niż na diagnostykę - od lat przekonują medycy. Dodatkowo polska służba zdrowia cierpi na poważne braki kadrowe - lekarzy jest po prostu za mało. Średni czas, jaki mają na wytłumaczenie pacjentowi tego, na co choruje i jak ma brać leki to zaledwie 30 sekund. Jak przekonują, jest to skandalicznie mało.

- Pacjenci oczekują, żebyśmy mieli dla nich więcej czasu, ale nam każe się wypełniać kolejne tabele, formularze i ankiety. Kiedy przyjmuję pacjenta to zamiast go badać siedzę za biurkiem, wypytując go o zakres zachowań, które w procesie leczenia nie mają znaczenia. Z lekarzy zmieniamy się w pisarzy - mówi lekarz internista z jednej z gdańskich przychodni.
Sytuację pogorszył system komputerowy, do którego lekarze muszą wpisywać wszystkie dane.

- Nie mogę nic zrobić bez wpisania zlecenia w komputerze. A gdy system się zawiesi, a to zdarza się dość często, jest jeszcze gorzej, bo nasza praca jest zupełnie sparaliżowana, a kolejka rośnie, pacjenci są zdenerwowani, a my ponosimy konsekwencje za system, który nie zależy od nas - dodaje.
Elektroniczne zwolnienia lekarskie funkcjonują od początku 2016 r., jednak od 1 grudnia definitywnie zastąpią "zielone druczki". Elektroniczne zwolnienia lekarskie funkcjonują od początku 2016 r., jednak od 1 grudnia definitywnie zastąpią "zielone druczki".

Na brak lekarzy - nowy zawód



Biurokrację ma zmniejszyć ustawa o asystentach medycznych - nowy zawód pozwoli na odciążenie lekarzy i zwiększenie efektywności systemu ochrony zdrowia. Dostaną oni bowiem uprawnienie do wystawania zwolnień lekarskich z upoważnienia lekarza i na podstawie ordynacji lekarskiej.

- Wprowadzenie asystentów medycznych pozwala odciążyć lekarzy z czysto administracyjnych obowiązków związanych z wystawieniem zwolnienia i wprowadzeniem go do systemu elektronicznego. Jest to więc dla lekarza oszczędność czasu, który może poświecić pacjentowi. Asystent medyczny wystawia zwolnienie lekarskie w imieniu lekarza i na podstawie danych dotyczących orzeczonej czasowej niezdolności do pracy zawartych w sporządzonej przez lekarza dokumentacji medycznej. Bez tego asystent medyczny nie może wystawić zwolnienia. Nadal to wyłącznie lekarz będzie decydował o zwolnieniu i jego szczegółach. Natomiast upoważniony przez niego asystent medyczny tylko wprowadzi dane zaświadczenia do elektronicznego systemu i samodzielnie je podpisze - wyjaśnia Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Elektroniczne zwolnienia lekarskie funkcjonują od początku 2016 r., jednak od 1 grudnia definitywnie zastąpią "zielone druczki". To duża i pozytywna zmiana. Wystawienie elektronicznego zwolnienia zajmuje zdecydowanie mniej czasu. Większość niezbędnych danych podstawia się automatycznie, a pacjenci nie muszą dostarczać dokumentu do ZUS ani pracodawcy, ponieważ trafi tam jako dokument elektroniczny. Dokumenty te są również archiwizowane cyfrowo. Oznacza to więc ograniczenie zbędnej biurokracji.

- Lekarz może upoważnić osobę wykonującą zawód medyczny lub czynności pomocnicze przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych np. pielęgniarkę, ratownika medycznego bądź sekretarkę medyczną do wystawienia takiego dokumentu w swoim imieniu. Upoważnienie dla asystenta może być wystawione na nie dłużej niż 12 miesięcy. Później można udzielać kolejnych upoważnień, także na okresy do 12 miesięcy - dodaje Cieszyński.
W związku ze zmianami pomorskie odziały ZUS przygotowały cykl szkoleń skierowanych właśnie do tej grupy.

Opinie (121) 2 zablokowane

  • Jasne bo pielęgniarka ma czasu w bród

    Niech pan doktor zatrudni sobie prywatną sekretarkę i problem rozwiąże się sam. Jak się okaże, że musi podzielić się kasą znajdzie czas i na posprzątanie gabinetu.....

    • 8 2

  • Bo lekarze to w większości "leśne dziadki" i obsługa komputera jest dla nich nie do ogarnięcia.

    Jeszcze kilka miesięcy temu sami lekarze jęczeli, że będzie problem z komputerem, no to sobie asystentów wymyślili.

    • 2 2

  • Lekarze to lubią.

    Kiedyś siedząc za parawanem słyszałem jak lekarze zachwalali sobie bezmyślne wystawianie recept przewlekle chorym pacjentom. Przychodzi taki pacjent i lekarz ma 15 min wolnego, wpisuje nazwisko i komp drukuje recepty, relaks, można z pacjentem pogadać o pogodzie.

    • 1 5

  • wystawi......

    niedługo po L4 do.......salowej !!!

    • 1 0

  • Będzie niewesoło

    Jest super jak wszystko działa. Teraz e-zwolnienia wystawia ok 40% lekarzy a i tak Platforma ZUS regularnie się "wiesza", w poniedziałki rano potrafi nie działać przez 2-3 godziny. Jak wszyscy zaczną pisać elektronicznie to będzie jeszcze gorzej. Będziesz czekał pacjencie pod drzwiami na wizytę aż strona ZUS ruszy i poprzedni pacjent będzie mógł dostać e-zwolnienie i opuścić gabinet? ZUS chciałby żeby w takich sytuacjach wypełnić ręcznie wydrukowany wcześniej druk, a jak system zacznie ponownie działać - lekarz albo asystent ma siedzieć po pracy i wklepywać dane do bazy zus. nikt przy zdrowych zmysłach na to się nie zgodzi. Prędzej pacjenci będą dostawać odręcznie napisane karteczki "niezdolny do pracy od-do' i będą odsyłani do ZUSu a tam niech sobie urzędnicy konwertują analogowe na cyfrowe.

    • 7 0

  • zwolnienie elektroniczne (2)

    mój lekarz takie zwolnienie wypisuje od prawie roku,dodatkowo recepty,przeprowadza wywiad,bada chorego i nie ma z tym żadnego problemu.Wypisanie zwolnienia odbywa się szybciej niż wypisywanie ręczne,problem w tym że nie łapią programu,albo nie chcą się nauczyć,lepiej ponarzekać że się nie da i niech ktoś za jaśnie państwo popracuje żeby mieli siły na strajkowanie że za mało zarabiają,jeszcze trochę i będą żądali aby pielęgniarka badała chorego a oni będą brali tylko kasę ,co za lenie.

    • 5 3

    • Jak za 20 lat (1)

      Powstanie ultra holograficzny interfejs sprzęgnięty z biofeedbackiem, i każą Ci się nauczyć jego obsługi w pracy gdy będziesz po 50tce to zobaczysz o czym tu mowa. Na MIT i innych uczelniach używają go od jakiegoś czasu, jest przyszłością i niedługo będzie powszechny, dzieci, nastolatki i studenci będą po nim śmigać aż miło, natomiast my, już wtedy stare zgredy nie będziemy w stanie ogarnąć tych ruchów, wychyleń, i problemów z uchem środkowym. I co? Przyjdzie Ci jakis ziomeczek i powie że w sumie to Ci nie ufa bo jesteś słaby w hologram więc pewnie jesteś słaby we wszystko inne, bo to nawet dzieci ogarniają..

      • 1 0

      • Racja. Rozumiem starszych lekarzy.

        Natomiast w gronie dobrych lekarzy POZ jest wielu śmierdzących leni, którzy siedzą w tych przychodniach na etacie, bez rozwoju, bez dokształcania się i są obsługiwani we wszystkim przez cały personel (pielęgniarki i rejestratorki) - ci lenie oczywiście.
        Mam na myśli lekarzy pierwszego kontaktu z mojej przychodni.
        Piszę o mojej przychodni.
        Moim zdaniem system lekarzy pierwszego kontaktu do zreformowania.

        • 0 0

  • więc ile?

    no na jaką kwotę mam być gotowy ?
    biorą tyle co konowały ?

    zapytam wprost
    ile za tydzień i ile za 2 tygodnie L4 ?

    • 2 1

  • Znam lekarzy którzy nieumieją obsługiwać komputera,to może to dla nich.

    • 3 0

  • Asystent medyczny ? (4)

    jak będzie tylko wklepywał dane do komputera to już widzę jego wynagrodzenie - będzie zarabiać minimum krajowe
    nikt nie będzie chętny do takiej pracy, jedynie studenci chcący sobie dorobić

    • 7 0

    • A co z wynagrodzeniem ????

      Sekretarki medyczne zarabiają po 1500 zł i coraz więcej obowiązków .....

      • 3 1

    • Po fizycznych pracownikach z Ukrainy (1)

      czas na umysłowych z Ukrainy

      • 4 0

      • z upainy

        • 0 1

    • Jakie wynagrodzenie?!

      Przecież tu jest tylko o tym mowa że można pomóc lekarzowi przy wystawieniu zwolnienia. Dla jednego pacjenta jest to ok 30sekund roboty. Przychodnia by musiała mieć setki pacjentów dziennie którym by to zwolnienie trzeba było wystawiać by utworzyć z tego jakiś nowy etat.
      W ZUSie może się zgłosić np. pielęgniarka albo pani z rejestracji że będzie takim "asystentem" i będzie na życzenie lekarza klikać dosłownie 3 okienka by wysłać e-ZLA za niego. Żadna filozofia, nakład pracy minimalny, nie wspominając że takich zwolnień ile wystawisz dziennie? 10 sztuk? 20? dobra. 50 zwolnień dzień w dzień. No to jest cała godzina pracy! O zgrozo. Ogrom! A jeśli przychodnia nie ma dobrej aplikacji do tworzenia dokumentacji (takiej co się może łączyć z system ZUS poprzez stworzone API) to już ich problem. Wystarczy mądrze wybrać aplikacje i tyle. Nauka obsługi systemu zajmuje 5min.

      • 0 0

  • Należy zwiększyć wynagrodzenie sekretarkom medycznym.

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Konferencja "SM i co z tego?"

konferencja

Bezpłatne badania dla kierowców zawodowych (1 opinia)

(1 opinia)
badania

Maj w Sercu Mamy 2024 - rozwojowy festiwal łączący pokolenia

festyn, warsztaty, spotkanie, joga

Najczęściej czytane