Antykoncepcja to nie tylko sprawa kobiet. Czym jest wazektomia i jakie niesie ryzyko?

W przypadku wielu par ciężar antykoncepcji spoczywa na partnerce. Wazektomia - podwiązanie nasieniowodu bądź nasieniowodów - to jednak męska metoda antykoncepcyjna, dająca niemal 100 proc. pewność i pozwalająca partnerce zrezygnować z antykoncepcji hormonalnej.
W przypadku wielu par ciężar antykoncepcji spoczywa na partnerce. Wazektomia - podwiązanie nasieniowodu bądź nasieniowodów - to jednak męska metoda antykoncepcyjna, dająca niemal 100 proc. pewność i pozwalająca partnerce zrezygnować z antykoncepcji hormonalnej. fot. 123rf.com

Wazektomia - mikrochirurgiczne podwiązanie nasieniowodu bądź nasieniowodów - jest najczęstszym zabiegiem urologicznym wykonywanym w Stanach Zjednoczonych - wykonuje go jeden na pięciu mężczyzn. W Polsce metoda ta nie cieszy się aż tak dużą popularnością wśród panów, choć dzięki niej ryzyko niechcianej ciąży maleje niemal do zera, a ich partnerki mogłyby śmiało zrezygnować z antykoncepcji hormonalnej. O tym, na czym polega wazektomia, jakie mogą być jej skutki i czy jest to zabieg odwracalny opowiada dr Jerzy Michajłowski - urolog z przychodni specjalistycznej Lifemedica.Czy stosujesz antykoncepcję?

tak 34%
staram się, choć nie zawsze o tym pamiętam 4%
nie, ale zamierzam to zrobić 4%
nie, ponieważ nie uprawiam seksu 44%
nie, ponieważ to kłóci się z moimi poglądami 6%
nie z innego powodu 8%
zakończona Łącznie głosów: 1155
Ewa Palińska: Mam wrażenie, że ciężar odpowiedzialności za antykoncepcję spoczywa na kobietach. To dla nich są tabletki, krążki, wkładki wewnątrzmaciczne. Nawet metody naturalne opierają się na obserwacji procesów zachodzących w ciele kobiety, śledzeniu jej miesięcznego cyklu. Mężczyznom proponuje się jedynie prezerwatywę, ewentualnie stosunek przerywany. Naprawdę nie ma bardziej skutecznej metody antykoncepcyjnej adresowanej do mężczyzn?

Dr Jerzy Michajłowski: Oczywiście że są. Najskuteczniejszą metodą męskiej antykoncepcji jest wazektomia. Zabieg polega na przerwaniu ciągłości nasieniowodów czyli przewodów wyprowadzających plemniki z jąder. Jest to minimalnie inwazyjny zabieg wykonywany w warunkach ambulatoryjnych w znieczuleniu miejscowym.

Czy chirurgiczna ingerencja w obszarze dla mężczyzn tak drażliwym nie wpływa na pogorszenie jakości życia seksualnego? Jaka jest skuteczność takiej metody?

Skuteczność wazektomii wynosi ponad 99 proc. Wazektomia nie zmienia popędu seksualnego, nie wpływa na wzwód, wytrysk oraz nie zmienia intensywności orgazmu. Oprócz tego objętość nasienia pozostaje prawie taka sama, gdyż plemniki stanowią mniej niż 5 proc. objętości nasienia. Stosowanie prezerwatywy lub stosunku przerywanego znacznie wpływa na aspekt psychologiczny stosunku. Pacjenci po wazektomii mogą bez żadnego stresu cieszyć się życiem seksualnym bez obawy "niechcianej" ciąży. Nie bez znaczenia są wszystkim znane skutki zdrowotne stosowania leków antykoncepcyjnych przez kobiety. Partnerki pacjentów po wazektomii mogą z nich zrezygnować już 3 miesiące po zabiegu.

Dr n. med. Jerzy Michajłowski, urolog w przychodni specjalistycznej Lifemedica.
Dr n. med. Jerzy Michajłowski, urolog w przychodni specjalistycznej Lifemedica. mat. prasowe
Skoro jest to metoda tak skuteczna i bezpieczna, to dlaczego nadal niewielu panów się nią interesuje? Przed naszą rozmową pytałam o wazektomię swoich kolegów i żaden z nich nie był w stanie mi powiedzieć, na czym konkretnie taki zabieg polega. Każdy natomiast zarzekał się, że w życiu by "tego" sobie nie zrobił.

Wazektomia jest najczęstszym zabiegiem urologicznym wykonywanym w Stanach Zjednoczonych - wykonuje go jeden na pięciu mężczyzn. W Polsce nie jest to metoda zbyt popularna, jednak po wejściu kraju do Unii Europejskiej sytuacja i tak diametralnie się zmieniła. Większa świadomość pacjentów oraz szersza wiedza lekarzy co do nowoczesnych metod antykoncepcji są głównymi czynnikami wyboru wazektomii jako stałej metody męskiej antykoncepcji. W porównaniu do kobiecej sterylizacji (podwiązanie jajowodów) wazektomia jest dużo bardziej bezpieczna, prostsza oraz tańsza.

Może chodzi o to, że metody "kobiece" wydają się mniej inwazyjne, więc i mniej niebezpieczne? Wazektomia to jednak zabieg medyczny i zakładam, że obarczony ryzykiem. Jak dużym?

Jak już mówiłem, wazektomia jest minimalnie inwazyjnym zabiegiem, czyli zabiegiem obarczonym bardzo niskim ryzykiem powikłań (poniżej 5 proc.). Zabieg wykonuje się przez bardzo małe nacięcie skóry moszny. Jak po każdym zabiegu może wystąpić miejscowe zakażanie lub lekkie krwawienie, ale zdarza się to wyjątkowo rzadko - wykonanie zabiegu bez użycia skalpela znacznie zmniejsza ryzyko krwawienia. Zastosowanie pojedynczej, profilaktycznej dawki antybiotyku u pacjentów zwiększonego ryzyka zakażeń (np. pacjenci z nawracającymi zakażeniami układu moczowego, cukrzycą, chorobami autoimmunologicznymi lub u pacjentów stosujących leki obniżające odporność organizmu) znacznie zmniejsza ryzyko zakażeń. Z powikłań występujących w odległym czasie należy wymienić przewlekły ból moszny (poniżej 1 proc.). W tym przypadku stosuje się leki przeciwzapalne przez dłuższy okres.

Niejednokrotnie słyszy się, że kobiety oszukują swoich partnerów, ukradkiem biorąc tabletki, a oficjalnie twierdząc, że starają się o dziecko. Czy wazektomia daje mężczyznom szansę na taki sam fortel? Czy kobieta jest w stanie rozpoznać, czy mężczyzna poddał się zabiegowi, czy też nie?

Rozpoznanie przez partnerkę, czy pacjent jest po zabiegu wazektomii, czy nie jest prawie niemożliwe, gdyż libido, wzwód czy objętość nasienia nie są zmienione.

Jeden z lekarzy seksuologów wspominał mi kiedyś, że coraz częściej zgłaszają się do niego mężczyźni, którzy z obawy o "wrobienie w dziecko" nie mają odwagi zdobyć się na pełen stosunek z kobietą. Szczególnie jeśli seks jest przygodny. Czy wazektomia to metoda, która zdejmie z nich ten strach o ewentualną "wpadkę"?

Jeśli chodzi o stosunki przygodne to chciałbym podkreślić, że wazektomia w żadnym przypadku nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz HIV. Zawsze w takich przypadkach należy więc stosować prezerwatywę. Chciałbym również zaznaczyć, że jak dotychczas nie wymyślono 100 proc. metody antykoncepcji ani u mężczyzn, ani u kobiet, więc ryzyko zajścia w ciążę pozostaje, jednak jest ono w przypadku wazektomii najniższe w porównaniu do pozostałych metod.

Przychodzi jednak w życiu mężczyzny taki moment, kiedy frywolny mężczyzna postanawia się ustatkować - zbudować dom, posadzić drzewo i spłodzić... No właśnie, czy wazektomia jest odwracalna?

Zabieg wazektomii powinien być od początku traktowany jako zabieg trwały gwarantujący najwyższą skuteczność. Niemniej około 1-2 mężczyzn na 100 pacjentów żałuje wykonania zabiegu. Odwrócenie jego skutków oczywiście jest możliwe, jednak należy pamiętać, że jest to zabieg dużo bardziej skomplikowany. Ponowne połączenie przeciętych końców nasieniowodu wymaga zastosowania mikroskopu operacyjnego, więc jest to zabieg mikrochirugiczny, trwający minimum kilka godzin w znieczuleniu ogólnym. Zabieg wykonuje się jedynie w wyspecjalizowanych ośrodkach, często za granicą. Koszt takiej rekonstrukcji również jest wysoki.

Czy jest to zabieg odwracalny u każdego z pacjentów?

Niestety, nie u wszystkich. Udaje się to u ok. 60-80 proc. pacjentów. Panowie, którzy decydują się na wazektomię, powinni być poinformowani, że nawet prawidłowe wykonanie zabiegu nie gwarantuje przywrócenia płodności. Odsetek ciąż jest z kolei znacznie niższy.

Kto może pozwolić sobie na wykonanie takiego zabiegu? Jakie są wskazania, a jakie przeciwwskazania?

Chociaż nie ma określonej granicy wiekowej, w większości krajów zabieg wazektomii wykonuje się po 25-30 roku życia. Udowodniono, że bardzo młodzi mężczyźni znacznie częściej żałują podjętej decyzji. Do każdego pacjenta powinno się podchodzić indywidualnie. Decyzja powinna być dokładnie przemyślana i podjęta wspólnie z partnerką, bez żadnego stresu. Etyka lekarska zobowiązuje do wzięcia pod uwagę dobra pacjenta, więc lekarz wykonujący zabieg powinien uwzględnić stan cywilny pacjenta, liczbę posiadanych dzieci oraz ewentualne skutki negatywne (depresja z powodu żałowania decyzji, wykonanie zabiegu z powodu kłopotów małżeńskich lub wykonanie zabiegu u pacjentów, którzy nie mają partnera seksualnego). Odmienna orientacja seksualna w żadnym przypadku nie jest czynnikiem ograniczającym wykonanie zabiegu.

Wcześniej mówił pan ogólnie, że wazektomia kosztuje znacznie mniej niż odwrócenie jej skutków. Czy mogę prosić o konkrety?

Wazektomia, w zależności od specjalisty oraz placówki, kosztuje od 1,5 tys. do 3 tys. zł. Odwrócenie zabiegu, jak wspomniałem, to koszt wielokrotnie wyższy - od 20 do 30 tys. zł.

Opinie (157) ponad 10 zablokowanych

 • najlepiej przestrzegać zasad biblijnych,czyli kochać się z miłości,szanowac i wspierać się nawzajem, (21)

  toby wtedy nie było problemów z niechcianą ciążą....

  • 64 96

  • (10)

   a potem tą 8 dzieci, zrodzoną wg. zasad biblijnych, nakarmić powietrzem i dobrym słowem.

   • 59 15

   • (6)

    Mamy 500+
    To jakieś 3500 - 4000 zł dodatkowej kasy na rodzinę.

    • 28 17

    • (5)

     a gdzie będą mieszkać, gdzie rozrywki ? gdzie edukacja ? gdzie niania i pomoc w wychowywaniu? Kobieta przy takiej ilości nie ma możliwości pracować a przez to w bardzo szybkim tempie traci kontakt z rzeczywistością i nie ma bardzo ma przykłady dla swoich dzieci i to może rodzić gorsze/patologiczne jednostki. 500 zł na dziecko na prawdę niczego nie załatwia.

     • 20 9

     • (3)

      Weź się uspokój, to była odpowiedź na głupi post, typu "a potem tą 8 dzieci, zrodzoną wg. zasad biblijnych, nakarmić powietrzem i dobrym słowem."

      • 6 5

      • (1)

       dobra, sorry... niepotrzebnie się wzburzyłem...

       • 8 2

       • a teraz idź i się zmasturbuj to ci napięcie zejdzie i nie będziesz tak się więcej wzburzał

        • 1 7

      • To nie był głupi post...

       • 2 5

     • Ja tam wolałbym żyć biedniej ale z kochającą rodziną niż mając 20 tys dochodu, jako jedynek z rodzicami realizującymi się w karierach... Ale to tylko kwestia wartości.

      Poza tym co to jest rzeczywistość? Czy nie jest to to co nas otacza, także rodzina? Czy dzieci to nie rzeczywistość? To jakieś bajkowe misie, które można chcieć lub nie chcieć? Może to faktycznie lepiej, że imbecyle wiążą "jaja na supeł".

      • 10 12

   • Jest NPR i działa. (2)

    • 7 10

    • NPR to dzisiaj już spora wiedza (1)

     Antykoncepcja jest wyrazem zniewolenia nie tylko kobiety, jest trucizną i skutki jej zażywania będą bolesne na pewno. Jest droga i zbędna, dla naiwnych głupców.

     • 6 13

     • Chroń się przed HIV.
      Ciąża to pikuś. W Rosji ignorują HIV kompletnie.

      • 6 1

  • (9)

   Tyle ze ja nie chce rodzic o zgrozo 8 razy , raz to i tak był dramat.

   • 14 4

   • Jeszcze z raz powinnaś się poświęcić. Będzie dobrze.

    • 5 7

   • Jest NPR i działa (7)

    Nie mylić z tzw. kalendarzykiem...

    • 6 14

    • Człowiek potrafi poznaną wiedzą, własną mocą i własnym rozumem kierować swoją płciowością, a przez to także swoją płodnością! Sięganie po środki antykoncepcyjne oznacza rezygnację człowieka ze zdolności do panowania nad sobą, nad własnym ciałem. Antykoncepcja oznacza więc porażkę człowieka.

     • 5 14

    • (5)

     Realna skuteczność NPR jest na poziomie od 76% do 88% w skali roku (źródła promujące NPR jako jedyną dobrą metodę niby podają gruba ponad 90%, ale to można między bajki włożyć), więc wcale nie tak skuteczna. Wiąże się to z tym, że jej stosowanie wymaga dużych umiejętności interpretacji wyników oraz ścisłej systematyczności badań a i tak wyniki będą zaburzane przez czynniki zewnętrzne i wewnętrzne - choćby przeziębienie, stres, zaburzenia snu, wykonanie badań o innej godzinie itd.

     Fakt faktem popularne prezerwatywy pomimo teoretycznej skuteczności powyżej 99% realnie mają ją na poziomie 85% też ze względu na błędne użycie skutkujące zsunięciem bądź pęknięciem gumki.

     Nie znaczy to jednak, że nie ma skuteczniejszych metod - są i wspólną cechą realnie skutecznych metod jest to, że nie wymagają od użytkownika szczególnej wiedzy czy doświadczenia.

     • 7 2

     • Michnikowszczyzna lansuje brednie na potrzeby propagandy swoich ideologii (4)

      "Realna skuteczność NPR jest na poziomie od 76% do 88% " - już samo to stwierdzenie ukazuje opinię kompletnego ignoranta. Jak można zajść w ciążę jeśli nie ma stosunku płciowego w okresie płodnym kobiety???

      • 3 9

      • On tam pisze o błędnych interpretacjach albo zmianie godzin badania, stresie i innych. Po prostu nie współżyliśmy z żoną w takich sytuacjach i już. Ale jak ktoś nie panuje nad płciowością to mu nawet obcięcie jajec nie pomoże.

       • 4 3

      • Oczywiście że można. Plemniki przeżywają jeszcze długo po stosunku w ciele kobiety i mogą doczekać okresu płodności.

       • 7 1

      • Według tej samej logiki, stosunek przerywany powinien mieć 100% skuteczność, a jak jest w rzeczywistości? Jakieś 78% realnej i 96% teoretycznej (u niektórych mężczyzn nasienie występuje w małych ilościach w płynie ejakulacjnym).

       Cały problem polega właśnie na prawidłowym rozpoznaniu okresu płodności - tutaj popełnia się błędy, które prowadzą do niespodziewanej ciąży. Także radzę najpierw dobrze zrozumieć nie tylko założenia metody ale i szczegóły jej stosowania oraz potencjalne problemy z interpretacją wyników. Mało kiedy mamy do czynienia z idealnym, książkowym wykresem temperatury. Z resztą, w dalszej części poprzedniej wypowiedzi, dokładnie piszę, dlaczego realna skuteczność jest tak niska.

       A te procenty, to nie jakieś tam stwierdzenie, a konkretne twarde badania statystyczne. Wraz z rozwojem tych metod i lepszą edukacją to się pewnie będzie poprawiać, ale po prostu trzeba uważać i znać nie tylko zalety ale i wady danej metody.

       • 4 1

      • kościelni negujący naukę powołują się na badania przeprowadzone przez kościelnych

       pokaż mi te wyniki naprobełkotu - ale nie te przeprowadzone na reprezentatywnej grupie 10.000 księży i ministrantów :D

       • 8 1

 • (6)

  Wazektomia jest w Polsce dozwolona? Od kiedy? Przecież to pozbawienie płodności bez bezposredniego zagrożenia życia, co podchodzi pod paragrafy.

  • 41 32

  • Nie, nie, myslisz pojecia. Ograniczenia są skierowane tylko do kobiet. Mężczyźni w Polsce mogą wszystko. (3)

   • 22 7

   • Wszystko zależy od interpretacji (2)

    Rozbija się o to, że zabronione jest trwałe pozbawienie płodności, tymczasem wazektomia jest odwracalna. Rewazektomia jest co prawda zabiegiem poważnym i o wiele bardziej skomplikowanym, jednak możliwym i dającym spore szanse na odzyskanie płodności.

    • 10 3

    • (1)

     "wazektomia jest odwracalna" to taka nowomowa w sowieckim stylu

     • 5 14

     • A co w tej opinii jest sowieckiego?

      • 9 1

  • Legalna.

   Wazektomia nie powoduje utraty płodności a jedynie "uszkadza" kanały którymi nasienie jest transportowane. Można zabezpieczyć "materiał" zarówno przed jak i już po zabiegu i pokusić się np o "in vitro"

   • 5 3

  • Kastracja jest nielegalna. Wazektomię można teoretycznie odkręcić.

   • 10 1

 • tylko przerywany albo niech ona bierze tabletki! (4)

  • 10 87

  • Dureń (2)

   Ona tabletki a Ty co ? Ty bzykasz do woli?

   • 23 6

   • Tak

    • 13 14

   • Prostak !!! Pomyśl o kobiecie bo jak Tobie nie stanie to dopiero będziesz płakał

    • 15 5

  • Lubię Twój trolling Filip

   A jeszcze bardziej jak leszcze sięna to łapią

   • 10 3

 • A czy jest antykoncepcja na antykoncepcję? (11)

  • 11 14

  • To ja nie rozumiem... (1)

   Najpierw pisze, że polega na przerwaniu ciągłości nasieniowodów, a zaraz potem że "nie wpływa na wzwód, wytrysk" i że "objętość nasienia pozostaje prawie taka sama".
   To do d... taka antykoncepcja.

   • 8 3

   • to znaczy że sikawka działa

    ale strzela ślepakami

    • 19 3

  • Antykoncepcja na antykoncepcję jest pewnie na stronie onr-u;) (3)

   Espertów ds.- onanizmu;)

   • 6 2

   • (2)

    Nawet mają takie logo sugerujące jeżdżenie ręką po trzonku hahah

    • 5 2

    • (1)

     Ej, koleś, zrób sobie test na seksoholizm skoro wszędzie widzisz knuty.

     • 3 4

     • Najwięcej widział jak tata z kolegami do niego w nocy przychodził :) :)

      • 2 5

  • Antykoncepcja jest droga i zbędna, dla naiwnych głupców (4)

   • 5 3

   • (3)

    Nie stosowanie antykoncepcji jest przejawem głupoty.A później płacz.Drożej kosztuje głupota.

    • 7 4

    • Antykoncepcja jest droga i zbędna, dla naiwnych głupców (2)

     Kobieta, z racji tego, że jest niedoinformowana bądź podaje się jej nieprawdziwe informacje lub celowo przemilcza się prawdę, nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest manipulowana.

     Chodzi tutaj tylko o to, że aby wybrać ze świadomością konsekwencji złego wyboru, trzeba różne sposoby zapobiegania ciąży poznać. Współczesna wiedza w temacie NPR jest ogromna. Mniemam, że Ty nie masz żadnej wiedzy w tym temacie i ubolewam, że w postach ukazanie tych wszystkich danych jest niemożliwe, o czym powiązani z lewicą ludzie bez żadnych skrupułów, w których rękach jest 90% mediów (jak i powiązani z nimi na zasadzie wspólnoty interesów ludzie czerpiący krocie z seksbiznesu), doskonale wiedzą. Stąd tak łatwo taką rzeszę Polaków oszukali, na co ja patrzę z bezradną bezsilnością.
     Jeszcze raz - Ty wybierasz i Ty poniesiesz skutki swoich wyborów; jednak aby dokonać odpowiedniego wyboru, trzeba posiąść wiedzę. Proponuję Ci NPR: http://www.lmm.pl http://www.familiae.pl http://www.npr.prolife.pl

     • 3 4

     • co to za sekta?

      • 2 3

     • Ech, ta biedna, niedoinformowana "kobieta"! Niby też człowiek, ale jednak "kobieta", co to może ją zmanipulować, niedoinformować ten nie-niby człowiek, ten właściwy, niedrogi i niezbędny człowiek, nie-naiwyny głupiec... pewnie "mężczyzna"? :P

      • 0 0

 • Co to za ankieta (1)

  gdy brakuje zwykłego „nie” w odpowiedziach bez jakichś warunków

  • 33 3

  • lewacka

   • 6 8

 • Toz to nie antykoncepcja, a kastracja! (5)

  Jak mozna te metode stawiac obok innych (tabletek, prezerwatyw, itp.)? Brak odwracalnosci zabiegu mogli Panstwo ujac juz na samym poczatku rozmowy, nie marnowalbym tedy czasu na reszte...

  • 42 38

  • (4)

   no właśnie nie do końca jest nieodwracalna, zależy od osoby, ale trzeba liczyć się z tym, że mężczyzna pozostanie bezpłodny. Kastracja to nie jest, chyba nie wiesz na czym wazektomia polega :P

   • 13 16

   • (1)

    Minusują Cię, bo powiedziałaś fakt. Co za społeczeństwo...

    • 11 6

    • Opinia to nie fakt. Fakty masz w artykule.

     • 2 6

   • Faktycznie, 60-80 % udaje się odzyskać płodność... (1)

    Czyli na "dzień dobry" co piąty płodności nie odzyska. Więc "zależy od osoby to rozmywanie ryzyka. 20-40 % to jest ryzyko duże, a wręcz bardzo duże.

    • 5 1

    • Metoda dla ustatkowanych mężczyzn

     Masz dzieci tyle ile planowaleś (albo wiecej:) wiec płodność jakoś konieczna do życia Ci nie jest. No chyba że spodziewasz sie jakiegoś kataklizmu i chcesz zostać ostatnią nadzieją na przetrwanie gatunku.

     • 10 0

 • wazektomia jest zakazana! (2)

  art. 156 kk

  • 26 25

  • a artykul, sponsorowany

   Rzeczywistosc wirtualna...
   Jakas chciwa kauzyperda znalazla sposob?

   • 10 3

  • hahahhahah

   jasne ;) Wszelkie zabiegi medyczne są zakazane bo to kłóci się z boskim planem =)

   • 8 8

 • Poddałem się zabiegowi wazektomii parę lat temu. (21)

  Komfort, jaki niesie ten rodzaj antykoncepcji jest nieporównywalny z żadnym innym. Polecam każdemu facetowi, który ma ułożone życie i ma dzieci.

  • 68 31

  • Ja jestem po i razem z żoną szalejemy teraz bez obaw i bez jej trucia się tabletkami. Czasem facet powinien pomyśleć o kobiecie

   • 35 9

  • jak ktoś ma ułożone życie i panuje nad swoimi popędami (9)

   to nie potrzebuje skalpela

   • 16 39

   • Bzdury opowiadasz

    • 31 6

   • Akurat popęd nie ma nic z tym wspólnego

    • 18 7

   • (6)

    O kurcze, jedyna sensowna wypowiedź w komentarzach! Popieram!

    • 9 6

    • (5)

     To sobie żyj w celibacie, jak lubisz.

     • 6 7

     • (4)

      Szacunek do żony i samego siebie to celibat? Czy trzeba uprawiać seks jak małpa, żeby być "normalnym"?

      • 8 14

      • (3)

       A co to znaczy „ normalny” sex i sex „ jak małpa”?

       • 7 2

       • (2)

        Masz rację, nie wyraziłem się wystarczająco jasno, by małpa mnie mogła zrozumieć. Przez "seks jak małpa" rozumiem niezdolność do wstrzemięźliwości - czyli tak jak małpa. A bycie "normalnym" (zastosowane w mojej poprzedniej wypowiedzi jako ironia) to podążanie za trendami lansowanymi przez środki masowego przekazu: musisz być seksi! on tylko o tym myśli! ona tylko na to czeka! itp itd.

        Czy małpa rozumie jak małpa?

        Bez urazy, ja tylko nawiązuję do teorii ewolucji Darwina.

        • 3 13

       • Jak mam na coś ochotę, to to robię gdy jest możliwość. Po to jest życie, żeby z niego korzystać, a nie budować sobie sztuczne ideologie "wstrzemięźliwości" od naturalnych rzeczy.

        • 14 5

       • Pozatym nie bierzesz pod uwagę zachwiań w organizmie kobiety które mogą cię zaskoczyć w udokumentowanym niepłodnym czasie i jednak zaskoczyć cię ciąża .

        Stres to jest dopiero stos przerywany - nie odstresujesz się przy tym co często prowadzi do braku ochoty na sex i dalej się to nakręca -gumka lizanie lizaka przez papierek dla obu stron ,
        Jeżeli Tobie to wystarcza i nakręca Ok ale nie obrażaj innych którzy szukają innych metod, żeby nie powiększyć rodziny z różnych powodów- czasem zdrowotnych kobiety a czasem innych nie nam to oceniać.

        • 1 0

  • Niby komfort, bo przestajesz powoli panować nad własnym popędem, bo Ty zawsze możesz, bez konsekwencji... (9)

   I pokusa większa do skoków w bok... Na pewno chodzi o dobro drugiego?

   • 5 21

   • (3)

    Na pewno chodzi o brak kontroli nad sobą - zdrowi ludzie nie potrzebują antykoncepcji. Wystarczy zdrowy rozsądek i porządek w głowie.

    Niektórzy narkomani łamali sobie kręgosłup, bo ponoć bez dolnego odcinka rdzenia kręgowego nałóg ustępuje.

    • 2 9

    • (2)

     A po co kontrolować czułość i pociąg do partnera ? Taki spontan to sama przyjemność

     • 6 4

     • (1)

      Jak mówisz o czułości i pociągu to wszystko ok, ale on niesie ze sobą konsekwencje. Chyba już wiesz skąd się biorą dzieci?

      • 2 6

      • po to jest właśnie antykoncepcja

       • 7 2

   • Twoja odpowiedź jest żenująca. (4)

    Co mnie obchodzi skok w bok? Mierzysz wszystkich swoją miarą?? Jestem szczęśliwy w swoim małżeństwie i nie w głowie mi skok w bok.

    • 14 3

    • (2)

     Naprawdę można być szczęśliwym fundując sobie niepełnosprawność tudzież upośledzenie?

     Sorry, ale mam wrażenie, że teraz jesteś tylko drągiem. Niczym więcej.

     • 6 15

     • Ja nikogo tu nie obraziłem.

      I nie życzę sobie obrażania mnie.

      • 7 2

     • Jeśli dla ciebie seks jest wyłącznie kopulacją, to współczuję. Tobie i twojej kobiecie

      • 3 2

    • Ale jeden "kaganiec" zdjęty...

     • 2 2

 • Bardzo ciekawy tekst (4)

  Mężczyźni powinni w większym stopniu brać odpowiedzialność za antykoncepcję.

  • 49 19

  • Tak, powinni do niej nie doprowadzać.

   • 7 11

  • (1)

   Tak, powinna być taka antykoncepcja dla mężczyzn, która by zmniejszała popęd. Wielu problemów społeczeństwo by uniknęło.

   • 8 11

   • To nie popęd jest problemem tylko obsesja. Można się uzależnić od seksu i masturbacji (obecnie ponoć około 15% społeczeństwa na to cierpi).

    • 8 2

  • Owszem, tylko niestety brakuje dobrych i w pełni odwracalnych metod dla mężczyzn.

   • 5 3

 • Babska sprawa? (1)

  Co to za język?

  • 23 6

  • Bo chodzi właśnie o język

   • 4 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Targi kosmetyczne i fryzjerskie Uroda
Targi kosmetyczne i fryzjerskie Uroda
targi
paź 9-10
sobota - niedziela
Gdańsk, Amberexpo
Bezpłatne masaże terapeutyczne pleców
Bezpłatne masaże terapeutyczne pleców
badania
sie 13
piątek, g. 16:00
Gdynia, Medyczna Gdynia Sp. z o.o.
Bezpłatne masaże terapeutyczne pleców
Bezpłatne masaże terapeutyczne pleców
badania
sie 27
piątek, g. 16:00
Gdynia, Medyczna Gdynia Sp. z o.o.

Najczęściej czytane